Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

CBD

Na tenhle film se nevydržíte přes dvě hodiny dívat protože budete chtít vědět kdo je vrah. Není tu akce ani klasicky vystavěná zápletka, ale přesto neodtrhnete oči a nebudete schopni popadat dech. Fantazie... ()

Vyrida

Toto mě bezesporu zklamalo a marně ve vzpomínkách hledám, kdy jsem viděl naposledy nudnější krimi film. Celé to divadélko okolo Zodiaca mi připadalo děsně komické a to i včetně jeho vřaždicích scén, které postrádaly sebevětší napětí. Následující vyšetřování bych nazval chaosem. Nevím jestli je to mnou, ale jednoduše jsem se ztrácel a ani pořádně nevěděl která postava byla která a o kom to ti šašci mluví. Hvězdičky proto dám snad jen za video zpracování a herecké výkony hlavních charakterů. Zbytek bych nazval ostrým gulášem, na který bych raději zapoměl. ()

Praxis

Výtečná krimi Fincherovka, která buduje napětí a akci spíše zpočátku, poté se jedná víceméně o klasickou kriminálku San Francisco, ovšem bez moderních fíčuret jako zjišťování DNA stop apod. Fincherův styl jednoznačně poznáte, stejně tak jako dokonalé vykreslení 60. až 70. let. Jen trochu unavuje macatá stopáž, která prostě způsobí, že v tomto žánru se místy budete lehce nudit. I přesto jednoznačný nadprůměr. 75% ()

kobejn

tak byl to ten šmajdavej nebo ne? i když to nebyla taková bomba jako před lety, je to stále - jak se říká - poctivá filmařina. Nejlepší na tom filmu je - kromě těch mordů - obraz. ()

Ridick

napriek dlzke som sa nudy nedockal...uz len namet dokaze uchvatit a nasledne vysetrovanie, kt. je len pre tych zamyslavejsich divakov je urcitou formou katarzie. fincher dokazal aj z tej najobycajnejsej sceny vytvorit infarktovku a neraz mi padla kvapka potu z cela. proste vynimocna atmosfera a krasna hra s kamerou, napr. pohlad z hora na iduce auto. skodou vsak je, ze sa mohli vypustit zbytocne dejove linie ako manzelstvo graysmitha. ale inac je to skvost...80% ()

GodComplex

Velmi dlouho jsem Zodiac odepisoval jako prilis dlouhou a nudnou kriminalku bez spetky stavy. Chyba. Vse zminene je sice svym zpusobem pravda, ale kdyz se do toho clovek ponori a je naladen na spravne vlne, muze si vychutnat neuveritelne precizne natocenou dobove atmosferickou potemnelou podivanou s vybornym scenarem/dialogy, zahrane vybornymi herci. Neco ultimatniho navic, co tvori z jinych Fincherovych filmu masterpiecy (Se7en, Fight Club) sice Zodiac nema, ale Fincher vedel naprosto presne co dela a Zodiac je dalsi vyborny kousek v jeho sbirce. "Before I kill you, I'm going to throw your baby out the window." 7/10 ()

sta

NÁDHERA!!! Fincherův Zodiac je zpola úchvatná detektivka a zpola daleko úchvatnější propad do temnoty lidské psyché... a nejnádhernější na tom všem je, že Fincher nevyužívá žádných rádoby efektivních režijních vychytávek a režíruje na první pohled střídmě až neinvenčně..ale to je jen první pohled..za tím vším se skrývá promyšlená hra variací na téma vraždy a propadu člověka temným obsesím.. nejdůležitější je pro něj ČAS! propad je totiž postupný a nevyhnutelný! ten film ve mě pořád rezonuje a jen tak jeho síla nevyprchá! ten film je jako trychtýř - neustále se propadáte do temnoty a jediná otázka je, jestli na konci je otvor, kterým se dostanete ven, nebo někdo větší než vy ten otvor zacelil a vy se utopíte ve vlastní temnotě...ale musíte si uvědomit, že jste do toho trychtýře vlezli sami! absolutorium! ()

edy66

Strhující,napínavý a pochmurný příběh dle skutečné události.Režisér D.Fincher věren svému stylu je jistou zárukou inteligentní podívané se spekulativním koncem.Příjemně strávených 151 minut o kterých jsem ještě dalších 151 minut přemýšlel. ()

Macejko

Remeselne výborne natočené a zahrané, ale príšerne dlhé a na konci (asi poslednú trištvrte hodinu) to úplne stratilo napätie a gradáciu. Sorry. ()

Vojcl

Musím říct, že mnoho let očekávané filmové zpracování skutečného kriminálního případu pro mě bylo velkým zklamáním. O vyložený průšvih se sice nejedná, ale z daného námětu se podle mého názoru dalo vyždímat daleko více. Davida Finchera mám rád a od začátku mi přišel jako skvělý kandidát na režii tohoto snímku, proto nemohu jen tak strávit, že tenhle mistr napětí nám předložil rozvleklý, upovídaný a zatraceně málo napínavý film bez pořádné hororové atmosféry. Jako thrillerová mi přišla snad jen scéna ve Vaughnově sklepě a i ta nakonec vyšuměla do prázdna. Také by neuškodilo podstatně zkrátit stopáž, první půlhodina mi přišla naprosto zbytečná. Již tradičně tak film táhnou výborní herci. Jake Gyllenhaal i Robert Downey jsou nadmíru přesvědčiví, především díky nim se dá Zodiac bez větší nudy dokoukat do konce. ()

zipper111

Není to Fincherův nejlepší film, ale je to vynikající detektivka. Vše už bylo napsáno, stojí to za to vidět, už jen kvůli geniální Fincherově režii.4,5* ()

PKD

Hulk v.4.0,Sherlock Holmes a Donnie Darko,tak s tímhle obsazením,nelze neuspět. A já si ještě připočtu herce z Phantasm II,kterého jsem identifikoval na konci:-) ()

gogos

Jako od filmu jsem ocekaval to nejlepsi (co taky jineho od Finchera cekat) a to, co jsem cekal, jsem dostal. Vynikajici herecke vykony, jak dvou hlavnich hrdinu, tak predevsim toho kreslice plakatu, ten me fakt nahanel hruzu... Vyborna kamera (pasaz ala Grand Theft Auto se povedla) a predevsim vynikajici atmosfera prvni a posledni tretiny filmu. Vse podtrzeno skvelym scenarem a kvalitni hudbou a dostavame dalsi vynikajici thriller od mistra tohoto zanru. Jedinou vytku bych mel ke stredni tretine filmu, kde si myslim, ze by 5 - 10 minut strihu jedine prospelo, ale stejne nemuzu jinak, nez 5* ()

buldock

Na první shlédnutí mě tento snímek (ač Finchera zrovna moc nemusím) jako celek zapůsobil velmi kladně , ale trochu jsem se ztrácel ve všech těch jménech či událostech a tudíž bude třeba opakované projekce , po které napíšu více. Ovšem jedná se o nadprůměrnou filmařinu , která je podpořena výbornými hereckými výkony představitelů hlavních rolí a občas i humorným vložkami , které by mnohem více slušela kratší stopáž a větší pozornost Zodiacovi. 80% ()

blackrain

Zodiac je přezdívka sériového vraha, který dokázal policii zaměstnávat po několik let a možná ji zaměstnává ještě dnes. S Jackem Rozparovačem jde o další postavu obestřenou tajemstvím. Zodiac psal policii dopisy, kde důkladně popisoval vykonané vraždy. Chlubil se více než 37 vraždami, ale připsáno mu bylo pouhých 7.Nikdy nebyl dopaden a to podezřelých bylo více než 2500. Případ byl uzavřen až v roce 2004 a znovu otevřen začátkem roku 2007. Mark Ruffalo vypadal jako Colombo, ale v mladším vydání. Měl i podobný kabát. ()

Alementina

Strašně strašně dlouhý. Fincher se snažil, aby narval do filmu co nejvíce souvislostí a fakt, ale bohužel i přes tu svoji délku jsem občas tápala ve jménech a souvislostech a už jsem se nemohla dočkat konce, proto to nemůže být 5 hvezdiček, neb to jsou filmy, kdy at je to jakkoliv dlouhy, tak proste nechci, aby skoncily :). Ale natočený je to jinak bravurně. ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině