Zodiac

• USA Zodiac

Rozvedený Robert Graysmith pečuje o synka a pracuje jako karikaturista v San Francisco Chronicle. Tady se také v srpnu 1969 dostane k případu záhadného vraha, který o měsíc dříve v kalifornském Vallejo zavraždil mladou Darlene a těžce zranil jejího přítele Mikea. Vrah rozeslal redakcím řady novin dopis, v němž tvrdí, že vraždil už v prosinci, a požaduje zveřejnění zvláštní šifry. V září zaútočí znovu a jeho oběťmi se stanou Cecilia a její přítel Bryan, který vražedný útok přežil. Robert začíná být případem posedlý a obtěžuje redaktora Paula Averyho, který o něm má psát. Po čase se spřátelí a společně sledují nejen další zločiny a zprávy, které vrah novinám rozesílá, ale také práci detektivů pověřených vyšetřováním. Averymu se podaří získat důkazy, že dosud záhadný vrah, přezdívaný Zodiac, poprvé vraždil už v roce 1966, kdy se jeho obětí stala studentka Cheri Jo. Zodiac oznámí, že už své zločiny nebude zveřejňovat. Detektivům se podaří dostat na stopu Arthura Leigha Allena. Důkazy proti němu však nejsou dostatečně průkazné, a tak musí být propuštěn. Policistům se stále nedaří dopadnout vraha ani usvědčit Allena, považovaného za hlavního podezřelého. (TV Nova)

FrajerTom

Skvělý thriller točený stylem detektivek 70.let, což pro mě bylo velmi příjemné a osvěžující. Film se nevyžívá v krvavých lázních jako spíš v navození té správné atmosféry, která je opravdu skvělá, místy až mrazivá (scéna ve sklepě). Na hlavní herecké trio je radost se koukat, zejména Robert Downey Jr. dokazuje, že má v poslední době skvělou formu... Hláška: „Nosí tu zbraň jako Bullitt“ – „Ne, to McQueen odkoukal od Toschiho“ ()

Guzo

Další z filmů s pro mě nepochopitelně vysokým hodnocením. Filmy, které jsou založené na skutečných událostech mam docela rád, o to víc se nad nimi pak člověk musí zamyslet a jsou o dost hrůzostrašnější než jakékoliv horrory. Tady ale nějak neni nic. Děj se neposouvá kupředu ani o chlup i desítky minut, což mi leckde nevadí, ale tady mi to přijde na obtíž. Zkrouhnutí času na řekněme alespoň dvě hodiny by filmu hodně pomohlo. Možná by pomohlo i obsazení jiných herců do hlavních rolí, tihle mi celkově nějak nesedli, nefandil jsem jim, jak tomu bývá u ostatních krimi. No, koukat na Zodiaca podruhý už se asi nikdy nedonutím, protože nemá co nabídnout, pokud by někdo hledal fakta, najde si je kdekoliv na internetu během pár minut a nemusí zbytečně přijít o dvě a půl hodiny koukáním na film, pokud by někdo hledal zajímavou krimi, ať se Zodiacovi raději vyhne ()

Kurikmoon

Film, ktorý drží v napätí. Film, pre filmových milovníkov. Všetko klape. Každý, kto má rád krimi dá určite min. hviezdičku navyše. Ja žiaľ, krimi nemusím. ----Cival to vystihol. ()

Ravi

Fincher nalezl trasu na poli dokumentárně hraných filmu a nutno říci, že tohle zvládá obdivuhodně. Sice první půle nenabízí nic, než popisné posuny o určitá období a skvělé pohledy shora ala GTA 1, 2, zato druhá půle je nabitá vyšetřováním a chytáním se stébel, což sice diváka vyvede ze stereotypu, ale zároveň mu nabídne i napětí a přehlednou dějovost. Jenže každá půle má svá úskalí. První je akčnější, druhá spíše dramatičtější, až trillerová. Takže každý si něco dobrého najde a i když celek vypadá dost kostrbatě, je to výborný film. 80% = 4/5 ()

Krosmen

Veliké zklamání. Film, který trvá téměř tři hodiny, od takového režiséra a takového žánru by měl obsahovat napětí alespoň, co by se za nehet vlezlo. Ať chceme nebo ne, je třeba to porovnat se Se7ven. Protože téma si je dost podobné. Jistě Zodiac je podle skutečné události, ale stejně tak to mohl být 6 dílný seriál, který by se vysílal na ČT2 v rámci pořad - nepolapení padouši. Celkový pocit z tohoto filmu, kromě již zmíněného velkého zklamání, je, že tomu prostě něco chybí. Je to jako byste koukali na zápalnou šňůru ke slibovanému ohňostroji, ale nakonec to trošku zasvítí, zapiští, zasmrdí a je to pryč. Za rok si na to ani nevzpomenete a radši myslíte na pořádný ohňostroj - Se7ven. Herecké výkony jsou však kvalitní a musím přiznat, že jsem se 2 a půl hodiny nedokázal odtrhnout. Čekal jsem na Godota a Godot se nedostavil. ()

zajda404

Čekala jsem nějakou slátaninu plnou krve. Místo toho se mi dostalo inteligentního krimi thrilleru, při kterém mě zachvátila vlna dychtivosti odhalit pravého vraha. David Fincher pořád umí a Jake Gyllenhaal je vážně talent! ()

latvar

Dobře natočená kriminálka, kde si policie neví rady s dopadením sériového vraha. Až se jednou o případ začne zajímat karikaturista, který je tímto případem posedlý, pak se věci teprv začnou hýbat. Zodiacovi konečně někdo začíná šlapat na paty. Doporučuju se na to podívat. ()

Narya89

Další ze skvostů kriminálního žánru, zabývající se případem sériového vraha Zodiaca. Podle skutečných událostí jsme tak postupně svědkem vrahova hraní si s tiskem a policií, aniž by zanechal jedinou solidní stopu a i ve chvíli, kdy si policie myslí, že ho našla, nemůže nic dokázat - v době bez DNA testů holt měli vrazi výhodu. Zajímavý je i konec, který nechává prostor pro domněnky, zda vyšetřování celého filmu vůbec bylo k něčemu dobré. Jakovi Gyllenhaalovi je role šitá na míru, hlavně tu jeho posedlost a touhu to všechno ukončit a dosáhnout spravedlnosti se podařilo velmi zdařile znázornit. Zabíjet a nenechat se chytit - to je přece cíl každého vraha, ale jde spáchat taková bezchybná vražda, co víc...jejich série? Většina podobných filmů dokazuje opak, je ale možné, že tentokrát se to skutečně povedlo. ()

venca163

Tak nějak "pouze" lehce nadprůměrné přesně jak jsem čekal. Film ale mohl být jen tak zajímavý, jako jeho předloha. Super Jake Gyllenhaal a taky ten polda. Navíc scéna s ubodáním u jezera byla pěkně brutální. (80%) ()

Taio

Príde mi to ako nepriame pokračovanie filmu Sedem. Fincher opäť dokázal natočiť snímok, ktorý nás po celé dianie drží v napätí a my si vravíme "Kto sakra je ten Zodiac". Takýto štyl filmov mam presne rád a Fincher vie ako na mňa. ()

ghatos

Souhlasím, že samotná intrerpretace nejednoznačnosti vraha je nejpůsobivější. Vše podtrhuje ještě pozdější test DNA. Fincher je pečlivý, což je vidět i v pomalém konverzačním ději. Těžko očekávat, že to strhne davy, ale 4* si to zaslouží. 72%. ()

sskrblik

Fincher natočil velmi působivý film, který vedle jeho již dříve natočených mysteriózních filmech Klub Rváčů nebo Sedm rozhodně nezahalí a jenom utvrzuje v tom, že takovéto filmy dokáže natočit opravdu precizně. ()

TheRoller

"I'm not Paul Avery" Do Zodiaku som sa pustil s až nechutne veľkými očakávaniami, ktoré som získal po viac než vrelom odporúčaní kamaráta, ktorý to reprezentoval ako "najlepší Fincherov film". Poučenie? Nikdy neverte pripitým ľuďom... strašne preháňajú. Nebol to totiž ani druhý najlepší Fincherov film. Na mňa príliš veľa (zbytočných) údajov a informácii a až príliš veľa času, v priebehu ktorého by som veľa krát pozrel na hodinky, ak by som sa nemusel toľko sústrediť na to, čo sa hovorí (v resp. vôbec vnímať to, čo sa hovorí). Prvá, akčnejšia časť je skvelá dráma s prvkami krimi a thrilleru, tá druhá je len dobrý dokument s prvkami drámy. Jednoducho je to až príliš rozťahané vzhľadom na to, že v konečnej fáze sa nič nedozvieme. Fincher našťastie v tak ukrutnej minutáži vďaka nesporným zručnostiam dokáže udržať aké - také tempo (pivnica) a hlavne vďaka jeho práci celkový dojem z filmu nie je len "fajn, to mi stačilo prečítať si tú knihu... možno by to trvalo menej". Tento dojem výrazne utlmuje aj herecké obsadenie, na ktoré sa je (na moje prekvapenie) radosť pozerať. Jake Gyllenhaal, aj keď sa neviem zbaviť pocitu, že nie je z tejto planéty a agenti Ká a Jé by ho mali preklepnúť, tak hral naozaj skvele. Ruffalo a Downey Jr. (ďalší pacient, na ktorého sa ktovieako nechytám) sekundovali perfektne. Napriek pár veľmi dobrým momentom, sa vo mne usadil názor, že ide o majstrovsky zrežírovaný, o nič horšie zahraný, neskutočne dlhočizný film o jednom pohľade na skutočnú udalosť. 80% ()

Autogram

Posadnutosť je slabé slovo na to, čo predvedie snaživý karikaturista a zanedbáva pritom svoju ženu s okuliarmi nevhodnými k jej krásnej tvári. Kým spočiatku mi chaotické nikam nevedúce vyšetrovanie pripadalo otravné, časom som pochopil, že to je práve cieľom, a nie nejaké odhalenie vraha. No a posledná skvelá polhodina, keď vraha máme na tácke každou sekundou a stále šliapneme vedľa, ma priviedla k slastnému koncu. Aspoňže to skončilo. –––– Proč to musíš dělat ty? Proč? – Protože to nikdo jiný neudělá. ()

Herzeleid

Mozna nedokazi ocenit, ale pro me prumerny film s castym omylanim totoznych scen a pretazenou stopazi. Myslenka o nekoncicim patrani a posedlosti je zajimava, ale diky rozvlacnenemu deji zacina byt namisto napeti nuda. ()

Hugo01

Pan David Fincher sice netočí jako na běžícím páse, ale za to se všechny jeho kousky vyjímají na zdejším webu v hřejivé červené barvě. On si prostě umí vybrat téma a tento neobjasněný případ sériového vraha je rozhodně také trefa do čer(ve)ného. Mark Ruffalo je tu naprosto super a Jake Gyllenhaal jakbysmet, no, prostě klobouk dolů. ()

Ludivitto

Jen tak se pohodlně posadit do křesla a nechat se unášet podmanivou atmosférou neskutečně vypiplaného filmu, který rozhodně není jen nějakou tuctovou kriminálkou. Co víc si můžu přát? Úžasné! ()

deckardx

Nevim cim to, ale me zodiac neoslovil tak, jako vetsinu z vas... Prvni polovina filmu byla skvela, ale potom jsem se nejak ztracel v deji a zacalo me to nudit.. Mozna to taky bylo tim, ze se mi chtelo pekelne na zachod a nechtel jsem odchazet ze salu, ale spis to bylo delkou filmu.. Mylim, ze pal scen se dalo urcite vystrihnout a zkratit alespon o pul hodiny.. Jinak tedy musim rict, ze me uchvatilo zpracovani doby, jak stara auta pomalu stridaji typicka americka auta, jak je zname ted a vubec vsechno okolo, jak se pomalu menilo San Francisco.. Kdyby byl film kratsi a trosku akcnejsi dej, tak bych nevahal s peti hvezdickami, ale takhle je to jen za ctyri.. Ale je to jen muj uhel pohledu.. ()

manonfire

Film, který je postaven na popisu skutečné události má neskutečnou výhodu v tom, že u diváka ono vědomí hrůzné skutečnosti buduje atmosféru, která je někde na půl cesty mezi povedenou krimi a vrcholem tíživosti ve formě forenzního dokumentu. Tento film z toho pochopitelně velmi těží. Dobré je, že Fincher se reality drží a k okořenění hororovému přistupuje velmi minimálně. Nešlape na pilu v okamžicích popisu násilí, neděsí krví. Spíše se soustředí na vyšetřovací linii příběhu. Ta je v podstatě na půl oslavou píle detektivů, ale z druhé půlky je obžalobou ubohého systému Americké policie, rozdělené na okrsky, které postrádají zásadní systém vzájemné spolupráce. 80% ()

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině

Noir Film Festival 2022: Filmy na černé listině