Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Jespi odpad!

Nechápu jak taková neskutečná konina a nejdebilnější volovina jaká byla natočená může mít na ČSFD 75%. Kde jaký dobrý film tu je zkritizován pro svou nelogičnost, ale že se v Sunshine koupeme v tekutém dusíku a přežijeme to jen s lehkou "zimečkou", podtlak vyřešíme zabalením do alobalu a "hhhhhhhhh" nádech a šup do volného vesmíru, to evidentně nikomu nevadí. Další popírání fyziky a způsobu "nastartování" slunce už tu rozepisovat nebudu, akorát bych se zase nasral. Pokud je todle Sci-Fi, tak je TAK PROPRACOVANÉ, že do svého science-fiction zabudovali kompletní změnu veškerých zákonů světa. 0% ()

peetriss

Dannymu Boyleovi nedělá žádný žánr problém, sci-fi thrillerem Sunshine jen dále dokazuje pověst jednoho z nějvětších současných univerzálů. Příběh samotný by se sice dal zařadit k těm jednodušším a zanechávajícím spoustu nezodpovězených otázek, ale nebudu úzkoprsý, protože Boyle opět vsadil na to, co mu jde nejlépe: audiovizualita, která i bez stamilionového rozpočtu dokáže ohromit a vtáhnout, práce s atmosférou, která je opravdu plná dusna, strachu a mrazivosti. Výborně funguje psychologie postav vystavených boji o existenci bytí, jak vlastního, tak celé civilizace - nejednou jsou navíc vystaveny rozhodnutí, kterému bytí dát přednost. Velmi krutých dilemat je však více. Kvalitní sci-fi nervák. ()

qxkamo

Na tento film som narazil sposobom, ze najprv mi youtube ponukol pri pocuvani ineho soundtracku prave soundtrack k tomuto filmu a sa mi strasne zapacil, tak som chcel vidiet aj film. Film ma zaujal myslienkou, ale keby sa tam az tolko nekecalo, ale viac zameriavalo na efekty a akciu, tak by som hodnotil este lepsie. Pre mna su aj 3* dobrym hodnotenim. ()

merit1

Hovoriť o filme za 30 mil. ako o nízkorozpočtovom by sa mohlo v našich končinách zdať ako vtip, ale v porovnaní s 300 miliónovými blockbustrami to už dáva väčší zmysel. Danny Boyle však udeľuje so Sunshine veľkú lekciu v efektivite. Na filme sa menšie náklady vôbec nepodpísali, skôr naopak. Niektoré scény patria k tomu najlepšiemu, čo ponúka kinematografia z hlbokého vesmíru. Slnko je samo o sebe ako magnet, v kombinácií s veľkopriestorovým oknom a preletujúcim Merkúrom sa stáva takmer dielom moderného umenia. Nedá sa nevychutnávať si výstupy do voľného kozmu, kyslíková záhrada, pohonná jednotka … a veľké okno s výhľadom za milióny som už spomínala ? Posádka bola herecky výborne poskladaná a sympaticky ľudská. Vyzdvihovať dokonalú hudbu je v prípade Dannyho B. snáď úplne zbytočné. Kvôli tomuto všetkému som ochotná akceptovať aj záverečnú časť, ktorá bola akoby z úplne iného vesmíru. ()

kwoky

Hlavním problémem tohoto filmu je to, že na nic není čas. Není prostor představit postavy, pozadí mise, technické principy... Prostě stanice letí a pak se začnou dít věci, které není čas divákovi vysvětlovat. Tak se prostě stanou a než se divák rozkouká, tak už se děje něco jiného. To mě tady hodně štvalo. Zápletka, atmosféra, efekty a nakonec i samotný závěr mě přesto přesvědčily dát solidní hodnocení. Být to bez Pinbackera, tak by to mohl být skvělý sci-fi thriller. Ale bohužel. ()

Spacecore

Danny Boyle rozhodně umí a Alex Garland taky. Sunshine je vydařený a kvalitní "náročnější" sci-fi. Ovšem pokulhává ve třetí třetině a to z toho důvodu, že se kymácí mezi béčkem a vážností. Chtělo to podle mě přitlačit víc směrem k té filozofické stránce filmu a hlubším vyzněním. I tak je to ale podařený snímek, ať už vizuálně, příběhově nebo režijně. ()

Macik

To co tady Boyle předvádí se zvukem to není možný.. !!! proto vzkaz pro ty co to mají v komplu v kvalitě mobil v kině a ještě to neviděli: "mažte vrátit flašky od piva a ať už jste v kině s pořádnou audio sestavou".. kdo neslyšel - neuvěří.. :-) K dokonalosti tomu chybí trošku méně klišéovosti.. ()

MkSallam

Brilantní audiovizuální očista světlem. Boyle si nebere žádné servítky a za malé peníze servíruje naprosto dechberoucí záběry plné fascinace světlem a slunečním svitem. Scénář sice nabere směr k béčkové vyvražďovačce, ale Boyle se nevěnuje vraždění nevinné posádky. Ne, namísto toho dupne na plyn a ještě vizuální stránku zlepší, přidá famózní soundtrack, z herců vykřeše skutečné věřitelné emoce a celé to zavře druhou půlkou, která působí jako nonstop mrazení v zádech. A to mrazení je tak nádherné... Jasný adept na film roku. 10/10 Recenze zde ()

willis

Osobně nevidím kvalitativní rozdíl mezi tímhle snímkem a snímkem Virus , obě jsou béčkové, technicky dobře udělané scifi se spoustou nelogických scén. Sunshine je naprosto bez napětí, emocí, rutinní film.... prázdný. Proč je tady tedy takový rozdíl v hodnocení? Podobně laděný Horizont události stojí atmosférou o třídu víš. ()

fastum

Wau.. nejlepší sci-fi za poslední léta. Režie Dannyho Boylea mě opravdu dostala. Film má pořádně nabušené tempo a je velmi dobře scénaristicky zpracován (až na pár logických blbostí). Co bych ale chtěl z filmu vyzdvihnout byla kamera (zobrazení zombíka mě naprosto uchvátilo). Prostě vizuální podívaná. ()

Dallas

Sunshine mi pripomína šialenstvom v posádke Horizont udalostí a tak sa nevyhnem porovnaniu. Horizont je lepší. Avšak mám pocit, že Dannymu Boylovi nešlo natočiť podobný film. Zápletka s vyhasínaním slnka je trochu jednoduchá ale ako základ stačí. Veľa vecí je však neobjasnených alebo nedomyslených. Nebránim sa otvoreným koncom alebo núteniu diváka k premýšlaniu, ale toto nieje ten prípad. Sci-fi, aby bolo kvalitné potrebuje v rovnakom pomere sci aj fi. Tu sa mi toho sci moc nedostáva. Na druhej strane hrátky s kamerov a celkovo audiovizuálno je velkolepé. Herci sú kvalitný. Myslím hlavne duo Cillian Murphy a Chris Evans. Sunshine ma až na toľko neosvietil, aby som dal 4*, ale silné 3* to určite sú. 70% ()

Zombi

Výborné scifi s hutnou atmosferou, dobrými herci a skvělým audiovizuálním zpracováním, jen ta závěrečná vyvražďovačka mi tam neseděla a kvůli ní ubírám jednu hvězdičku, připomíná to Horizont události. ()

Vejrrr

Tak jsem asi čekal trošku víc... Námět skvělej, ale proč jsem se jen u filmu nudil? Preferoval bych zpracování mnohem psychologičtější a ne akční. Daleko raději bych viděl jak se posádka pere s problémem docházení kyslíku (mnohem kritičtěji než co jsme viděli) a né aby se do děje vložil sluncem sedm let živený a šílený vědec z Ikara 1. Danny Boyle nám každopádně dokázal že množství finančních prostředků neznamená dechberoucí snímek. A ještě malý rejpnutí... Taky se vám nezdá, že by špičkový tým vědců byl složen z lidí, kde je každýmu max kolem 30-ti ? ()

dehlie

som nadšený. famózne sci-fi na konci ktorého som mal strašne zvláštny pocit. bol to, ako už veľa ľudí napísalo audiovizuálny orgazmus. navyše s takým scenárom, že napätie bolo možné krájať. čistejších 5* som dlho nedal. ()

Say

[+]: Vizuální stránka zpracování filmu. [+]: Psychologie postav byla dost přesvědčivá. [+]: Hustá atmosféra. [+]: Herecké výkony (zejména Cillian Murphy a Hiroyuki Sanada) [-]: Úmrtí postav bylo přehnaně spořádané, jak na běžícím páse. [♪]: **** [♫]: *** [=]: Když se mi Sunshine dostal do rukou, dlouho mi trvalo, než jsem se odhodlal věnovat mu čas. Po shlédnutí ale měním názor, snímek za to rozhodně stojí. ()

TheKiw

Absolutní ignorace fyzikálních zákonů. Budiž, většinou se prostě přizpůsobím "realitě" filmu, ale tady to byl jeden zcela praštěný konstrukt za druhým. Vizuál byl chvílemi pěkný, ale ta roztřesenost, rozmazanost a sekanost byla ke konci už neuvěřitelně iritující. Ta posedlost rostlinami jedné z postav? What was that all about? Nemusím se ani zmiňovat o nudě a dalších logických dírách. Velmi slabé 3* ()

ProgLaney

Super snímek, nádherná podívaná a dramatickej příběh v kombinaci s mou zálibou ve vesmíru, takže tenhle film mě bavil hodně. Opět - podobně jako v Symptom Pandorum - příběh nastiňuje reálnou hrozbu pro lidstvo, v tomto případě s trochu nereálným řešením, ovšem podívaná je to skvělá. Je tam několik opravdu silných momentů a nebýt zombie kapitána Pinbackera, který na mě působil jako naprostá zbytečnost v příběhu (až na to, že se muselo vše zdramatizovat těsně před koncem, jako obvykle), dal bych plnej počet. Takhle za chaos v závěru před happyendem za 4*. ()

Mikino00

Sci-fi, které si více než inspirovalo přelomovými filmu tohoto žánru, ovšem obléklo hollywoodský kabát a stala se z toho obyčejná pohádka s předvídatelným dějem bez nějaká hlubší myšlenky. Na to jak drahý to byl film tak na efektech to rozhodně vidět není. Navíc sympatického herce jsem nepotkal v tomto filmu. ()

spiritus

Člověk si říká, jestli ještě vůbec mohou v dnešní době vznikat originální sci-fi a že se již většina nápadů recykluje. Ale jak je vidět na příkladu Sun Shine, tak evidentně pořád vznikat mohou. A nejen originální, ale i dokonale atmosférické. Mě to bavilo, jako málo co v poslední době v tomto žánru. Tedy v žánru, který mi je téměř nejblíže. Kolik je vesmírných filmů, kde je hlavní osou příběhu naše Slunce? Navíc Slunce, ke kterému se podíváme sakra z blízka a to nám za odměnu ukáže, jakou nezměrnou energií disponuje. I když pomalu umírá. Je to temné (paradoxně), je to atmosférické, výborně vymyšlené a kvalitně natočené. Co víc si přát. Celkový dojem trošku kazí některé nepovedené části závěru, ale holt co se dá dělat. Bez chyby není téměř nic. Pro milovníky žánru povinnost ! ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace