Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

eagle-eye

Sunshine je prostě dost dobrá cz kapela, možná u nás nej...;-) Film se stejným názvem ve mě vyvolal nadšení. Fantastická atmoška, napětí by se dalo krájet, přitom si tvůrci vystačili relativně s málem. Pár mušek by se jistě našlo, ale v tomto případě je mi snadné je odpustit a hodnotím tuto sci-fi jako jednu z nejlepších natočených po roce 2000. Cillian Murphy není bůhvíjaký herec, ale má charisma a Danny Boyle mě nepřestává překvapovat... Díky Danny za super zážitek. ()

Saboter

To slunce bylo nádherný. Excelentní začátek, kdy jsem hltal každý kousek a vžíval se do okamžiků. Cliff Curtis zahrál parádně a chtěl jsem, aby jeho postava dostala více prostoru. Škoda, že se tak nestalo. Danny Boyle jen udělal trošku chybu uprostřed snímku. Část, kdy se děj malinko táhnul. Ale jinak skvělý Sci-fi. Záře slunce opravdu okouzlující ještě jsem se k ní musel vrátit a vesmírná loď krásná. :) ()

dopita

Čistokrevnej sci-fi film. Já tenhle žánr zas tak moc nebaštím (rozhodně mám radši sci-fi smatlaný s hororem nebo akčním filmem), takže mě nijak nedojímá, že se děj komplet odehrává kdesi v kosmu a zajímá mě spíš příběh. No a docela to ujde, aspoň řekněme první polovina filmu je o něčem a má co nabídnout. Pak už to ale trochu hapruje a závěr spíš vyšuměl, což je velká škoda, páč našlápnuto bylo vysoko. ()

ThomasCrown

Audiovizuálne orgastické. Škoda, že nemám Full HD, lebo presne pre takéto filmy bolo vytvorené. Obsadenie je prvotriedne, najmä Cillian Murphy exceluje a zaujal aj Chris Evans. Je fajn, keď sa aspoň nejaký film snaží o vedeckú presnosť, hoci chybička sa vždy nájde, ale vizuálna stránka všetko zatieni. Tvorcovia podobných "katastrofických" filmov sa môžu inšpirovať. ()

showxman

Skvělá audiovizuální stránka, která mě místy dost brutálně odrovnávala, a to já vskutku rád. Sem tam nějaká ta filozofičtější otázka typu - život jedince kontra existence celého lidstva. Zde bych podotkl, že posádka se vždy v takových případech rozhodovala nadmíru profesionálně a zcela bez jakéhokoliv protahování, toto měl režisér podchyceno opravdu skvěle. Největší a zcela fatální chybou je, ale celý koncept tohoto filmu, kdy se lidstvo snaží zachránit Slunce odpálením nějaké mini bombičky, přičemž má dojít k jakémusi "znovunastartování" této hvězdy, což je při nejmenším dost úsměvné. SPOILER O naprosto zbytečném a až kontraproduktivním objevení se postavy Pinbrakera, nebo jak se jmenoval, ani nemluvím. ()

F.W.Colqhoun

Výtky ve smyslu, že se Sluncem takto nakládat nelze, obstojí jen v případě, že budeme předpokládat, že je to o Slunci, a jak s ním nakládat. Takže se nebudu ztrapňovat. Dannyho Boyla mám rád. I když už dávno netočí úplně nezávisle, independent-touch stále má. Obsazuje neokoukané britské herce, kteří podávají neokázalé výkony, ale když dojde na podívanou, servíruje razantněji než Michael Bay. Sunshine jsem zachytil až na DVD; škoda - scény jako "průlet kolem Merkuru" by mi v kině asi ublížily (ale v dobrém). Vedle obrazu byl Boylovou zbraní vždy skvělý soundtrack. Nejinak zde. ()

Mičl

Škoda, zajímal by mě hlavně začátek a katastrofický dopad vyhasínání slunce na lidskou rasu a ne úplně detailní průběh celé mise. Jinak, ale Boyle natočil vizuálně povedené sci-fi s chytře zvolenými "ne moc okoukanými" herci. ()

Ripley

Záchrana světa opět jinak.Sunshine připomíná především misí jiný film-Jádro s tím rozdílem,že v Jádru šlo o roztočení zemského jádra a v Sunshine jde o "znovuoživení" slunce,které sice svítí,ale málo.Další rozdíl mezi oběma filmy je v tom,že Jádro jsem bral ze spousty důvodů méně vážně.K Sunshine...První dvě třetiny jsou téměř stoprocentní.Skvělý výběr herců,kvalitní triky a výborná atmosféra.V poslední třetině dojde ke zvratu,který bohužel sníží film na průměrný klišoidní sci-fi thriller.Naštěstí závěr filmu dopadne,tak jak jsem si přál,takže hodnotím 80%. ()

Corpsegrinder

Od půlky je to jasná kopie Horizontu události a nejen kvůli tomu že jim po lodi začne pobíhat smažka s plnou hubou Boha. Nicméně hudba a vizuál jsou z toho nejlepšího co lze v žánru vidět. ()

Paity

Tak tohle mě skutečně překvapilo. Je to dobré, tak proč jsem o tom vůbec nevěděl a dozvěděl se o tom vlastně náhodou. Za tohle se Britové vůbec nemusejí stydět. Tohle má grády. ()

irigi

Po dlouhé rozvaze jedna hvězdička za výbornou grafickou stránku. Ale jinak teda hrůza. I když pominu množství vědeckých blábolů, které skoro fyzicky bolí, fakt, že se posádka "profesionálů" od začátku chová jako banda nevycvičených goril, tak co se dělo v poslední třetině mne skutečně donutilo přepnout na jiný kanál. Radši se mrkněte na Europa Report. ()

Tessie

Tak tohle bylo fakt nabušené. Skupinky bojujících lidí s přírodními živly jsou vždycky super a takové filmy si drží velmi dobře laťku ve výpravě a efektech. Tohle bylo opravdu boží! ()

kukuuuc10

Nemyslím si, jako někteří, že to nebylo nápadité nebo vizuálně slabé. Byli tam dechberoucí scény, plné nečekaných spádů, doprovázené skvělým soundtrackem! K dokonalosti chybí určitě dost - film měl být podle mě delší a neměl být zapuštěn do 16.měsíce bytí posádky ve vesmíru. Když pominete nouzi o příběh, tak to ale nebylo vůbec špatné. Každopádně od Dannyho Boylea jsem viděl a určitě uvidíme lepší kousky. **** ()

Junglista

Hmmm, asi už sem fakt starej, když zapomenu ohodnotit jedno z nejlepších scifi (který už sem mimochodem viděl třikrát)... i když je pravda, že Mark Strong tu byl navíc, tak jenom za zvuk, hudbu a atmosféru si to zaslouží plnou palbu. ()

Artmovie

Velmi podařený film, který se se svou atmosférou neuvěřitelným způsobem přibližuje k sci-fi filmům ze 60. a 70. let. Každá postava má zde dost prostoru a jejich charaktery jsou opravdu výborně představeny na pozadí napínavého a místy hororově stavěného příběhu. Jediné, co bych vytknul, je chvílemi roztřesená a rozmlžená kamera (hlavně co se týče scén kapitána Pinbackera), která v některých případech dobře navodí atmosféru, ale později spíše způsobí nepřehlednost toho, co se před námi odehrává. Jinak ale není nic, co bych tomuto filmu (jednomu z nejlepších sci-fi filmů po roce 2000) vytknul. ()

XdanteX

náboženství to je metla lidstva. Z tohoto důvodu bych byl radši kdyby v budoucnu lidstvo zachraňoval spíš prvotřídní český ateista Honza Novák u kterého není takové riziko že ho "osvítí" ruka Boží zrovna v ten nejnevhodnější moment a všechno božsky posere jako kdejakej američan (a to je mám jinak velice rád). Na tohle se holt nehoděj....víte co...less drama...sice by se takovej projekt IcaroBlanka jistě šeredně prodražil....ale na záchraně životů se nesmí šetřit. Jen aby pak bylo ještě vo čom točit až češi začnou zachraňovat svět :D ()

Nerhinn

OK, technicky film poněkud pokulhává (bylo by možné dopravit bombu tak blízko k Slunci, aniž to by ji usmažilo?). Pro mě je ale tento mínus více než bohatě vynahrazen tím, jak inteligentně jsou napsané všechny charaktery. Všichni se chovají tak logicky. V rámci možností lidsky... ale hlavně logicky vzhledem k tomu, jak jsou napsaní. Je to radost sledovat. A poslouchat, hudba je výborná. Pokud nejste ze sorty lidí, kterým praská cévka, jakmile ve filmu něco technicky nesedí, vřele, vřele Sunshine doporučuji. ()

Hanys_

A to se mi kdysi ten film nelíbil. Atmosférická depka, která skládá poctu klasikám žánru a navrch přidává kus vlastní dokonalosti. John Murphy je pro mě skrytý génius a Boyle je už definitivně adept do topky. Jedinou výtku mám k rozmazanému "záporákovi", který ten dojem z výborně budovaného thrilleru krapet sráží dolů. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace