Reklama

Reklama

Svatební váza

(festivalový název)
  • Belgie Vase de Noces (více)

Obsahy(1)

„Ohromnou cenu má v lásce to, co se zve perversí a neřestí: jsou to způsoby nejrevolučnějšího myšlení a jednání,“ píše Dalí ve své Viditelné ženě. V případě jednoho z nejneuvěřitelnějších filmů, jaké kdy byly spatřeny na plátnech kinosálů, autorského snímku belgického milovníka surrealismu a dokumentaristy (sic!) Thierryho Zénoa Svatební váza, jde ovšem o projevy milostného citu mezi mužem a prasnicí, z něhož vzejdou krásná trojčátka, přičemž ona revolučnost spočívá mj. v touze muže nahlédnout své nitro skrze pojídání vlastních výkalů. Bezdialogový, černobílý snímek, jehož formální asketizmus kontrastuje se zvrhlými projevy slasti a snově libidosními (zakopávání svině zaživa) i alegorickými (hlavy panenek nasazované malým prasátkům) výjevy, je obsazen jediným hercem, uzavřen do zcela oříznuté lokality rozpadající se farmy obydlené rozličnou faunou a doprovázen výhradně bizarní varhanní hudbou Alaina Pierra. Sólový protagonista této při vší divácké náročnosti podivuhodně mystické podívané, Doménic Garny, ve své kreaci starostlivého „otce“ zvířátek i prasečí dělohou přitahovaného degustátora exkrementů, dokonale evokuje tón celého filmu – naprostá tvůrčí serióznost až vážnost v souvislosti s neodolatelnou chorobností vize ve výsledku působí mimořádně zábavným, zvrhle komickým dojmem. Dlouhou dobu zakazovaná, i odvážnějším publikem a kritikou skandalizovaná filmová pocta surrealistické poezii odpudivosti a metodě psychického automatismu je uměleckou reflexí navenek i dovnitř obrácené všemohoucí vášně po uchopení trapně kauzální reality. Zoofilie a koprofagie jako bestiální fetiše člověka, sevřeného obsesemi všeprostupující smrti a neproniknutelných tajemství života. „První skutečně schizofrenní film,“ volali kdysi největší zastánci díla Boris Lehman či Henri Michaux… (Festival otrlého diváka)

(více)

Recenze (73)

Litsarch 

všechny recenze uživatele

Vase de noces se nedá nějak popsat. To se musí vidět. A nebo raději ne? Vždy si u podobných filmů říkám, a u tohoto dvojnásob, zda je ujetější - zvrácenější, úchylnější, nazvěte si to jak chcete - režisér a nebo herec/herci? Je víc ujetý Thierry Zéno, u kterého si člověk může říkat, co při psaní scénáře a režie hulil/bral za matroš a nebo Dominique Garny, který ve filmu hraje člověka, kterého ani nevím jak nazvat? Nevím jak byl v okolí Garnyho snímek v podvědomí, ale nedivil bych se, kdyby díky té roli mu říkali zoofile nebo hovnožroute. Kdo je tedy z těch dvou zvrácenější? Osobně ani nevím jak pořádně film brát. Místy jsem si říkal "Co to sakra?" a místy "Jéééé! :)". To když 2 minuty vrací malá prasátka každé ke své mističce, jelikož pořád běhají sem tam. A jelikož nevím, jsem plný rozporuplných pocitů, tak je Vase de noces jasný adept na 50%. Třeba v budoucnu svůj úsudek změním, ale to by znamenalo že si snímek pustím ještě jednou, takže asi ne. P.S.: Za hudbu a celkově zvukový doprovod filmu by se nemusel stydět ani takový Hans Zimmer nebo kapela M83. Vyjít tenkrát k Vase de noces soundtrack, tak by prostě musel dostat cenu. ()

Ony 

všechny recenze uživatele

Když se to vezme kolem a kolem, zas tak zvrácené to není. Zvrácené je třeba setkání deštníku se šicím strojem na operačním stole, ale pozvracet se, když sním hovno, mi připadá docela normálka. Tím chci říct, že nebylo rozumné očekávat nejšokantnější vizuální vjemy svého života, k čemuž bohužel pověst tohoto snímku svádí. Rozjímalo se mi ale dobře. ()

Reklama

Bluntman 

všechny recenze uživatele

LFŠ 2009 Okolní nízka či dokonce odpadová hodnocení jsou dána nikoliv tím, že se jedná o natolik kontroverzní, v mnoha zemích zakazovaný film, ale právě tím, že má takovou pověst, které nakonec nedostoji (ani nechce dostát) a měšťáci pohoršeni či znuděni výjevy nejsou schopni se naladit na spirituální mód a všímat si mnoha myšlenek. (Argumentovat "nudou" a "potřebným zkrácením" je pochybné, protože je SVATEBNÍ VÁZA založena v první hodině na retardaci a poté ve zbylých dvaceti minutách na redundanci.) Každý, kdo má nakoukány snímky pro otrlé diváky, musí poznat, že nejde o vršení šokantních obrazů (a pokud tomu tak je, má to své opodstatnění), ale o systematické užívání kontrastů: kompozice obrazů jako malířských pláten X jejich obsah, co se v nich/na nich odehrává; anální sex s prasetem a pojídání výkalů a následné zvracení X duchovní hudba zjemňující zobrazované (především Monteverdi); soustřeďování se na fyzické uspokojení a ukojení potřeb (sex a jídlo) X snaha "dotknout se nebes", duchovní očista; muž s prasnicí a třemi prasáčaty jako poslední muž na Zemi snažící se o zachování života X muž s prasnicí a třemi prasáčaty jako první muž na Zemi snažící se o rozšíření "rodu"; taktilní dorozumívání se beze slov, pouze doteky X komunikace mezi zvířaty na několika úrovních; zdánlivě prosté, pasoliniovsky neotesané dílo X promyšlené, mnoha významy a odkazy na knihy, plátna a filmy přeplněné dílo... a tak by se dalo pokračovat, než by se dosáhlo kontaktu s neuchopitelným. P.S. Kdo mi vysvětlí, co hlavní hrdiny na té svini viděl, když nebyla tak fešná jako čuník Arnold ani chytrá jako prasátko Babe, má u mě mojito. P.P.S. Opravdu jsem jediný, koho (spoiler!) napadlo, že hlavní hrdina zabil ona tři prasátka, protože nebyla jeho (nebyla mu totiž podobná) - ona svině mu byla nevěrná (konec spoileru)? 9/10 ()

Bloody13 

všechny recenze uživatele

The Pig Fucking Movie bude asi určitě jeden z největších filmových extrémů, které kdy vznikly. Ta trocha publika ho ocení, většina ho ale spíš podupe, poplive. Zcela jistě ale na něj nikdy nezapomene! Nejen, že je to těžce melancholická sonda do duše jednoho rednecka, ale i smutná ukázka animální přitažlivosti a nevídané lásky. A věřte, že to není jenom tím, že film je černobílý, bez dialogů, a odehrává se na chátrající farmě uprostřed ničeho. Je to hlavně tím kontroverzním obsahem. Šukání prasnice a požírání vlastních hoven jsou asi ty "nejpoetičtější" okamžiky, co jsem za poslední léta viděl. Zatímco vám se svírá žaludek, hrdinovi očividně chutná. Bon appetit! ()

harfuska odpad!

všechny recenze uživatele

Zabil si detičky, ženuška sa mu utopila a tak sa radšej išiel prežrať vlastnými výkalmi až k smrti. Očividne je autor zrelý na zavretie do cvokhausu, pretože vačšiu hromadu sračiek som ešte nevidela. Jediné pozitívum tejto bohapustej prasačárny je príjemný hudobný doprovod, ale ani to nestačí na vynorenie tohto diela z najnižšieho dna kanála. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (4)

  • Ve filmu nezazní žádný dialog. (HellFire)
  • Znovu promítán byl film na FF v Locarnu ve Švýcarsku v roce 2008. (HellFire)
  • Při promítání na MFF v Perthu v Austrálii roku 1975 se snímek potýkal s kritikou ze strany místních cenzorů. Ti do filmů promítaných na festivalech nezasahují, ale kritika byla cílem nátlaku konzervativců. Do promítání se film nakonec dostal, ale zakázán byl roku 1976. (HellFire)

Reklama

Reklama