O děvčicu

• Rakousko-Uhersko Podlužácké hody v Lanžhotě
všechny plakáty

V malé moravské vesnici probíhá oslava máje. Stárek zahajuje slavnost. Anka je příjemné děvče, o které mají všichni chlapci ve vsi zájem. Také pan lesní ji obdivuje a vyzve ji pod májkou k tanci. Šohajové mu Anku přeberou, protože cizinec se nesmí při májové slavnosti takto ucházet o děvče ze vsi. Anka utíká do lesa. Pan lesní ji dohoní a chce, aby mu byla po vůli. Anka se brání. Šohajové je v lese najdou, odvedou pana lesního domů a slavnost pokračuje. (oficiální text distributora)

Sandiego

Vcelku zajímavé dílko vzniklé v posledních křečích Rakouska-Uherska - především pro zvláštní stavbu, v níž dokumentární úvod vysvětlí slovácký foklor a názorně ukáže jeho hlavní rysy a obyčeje a vše poté postupně implatuje na navazující jednoduchou zápletku. Bohužel děj je opravdu primitivní, o nějaké zápletce se ani nedá mluvit. Je tak třeba se spokojit s nevzrušivým obrázkem z živé vesnice, v níž se alespoň lze na chvíli těšit autentickým foklorem (ve většině rolí navíc hrají skuteční vesničané, takže nejde o žádnou simulaci). Díky kameramanskému umu Karla Degla nakonec jde tu půlhodinku přežít, dokonce i bez zlomyslného posměchu. ()

NinadeL

Historicky důležitý projekt bří Déglů, avšak divácky takřka nestravitelný výlet na vesnici v posledních momentech První světové. ()

PetraMishka

Velice jednoduchý, až primitivní příběh určitě nezaujal, ale bylo hezké vidět kroje, tradice. Kdyby nebylo té záplatky, pak by se jednalo o docela pěkný dokumetární film. ()

• Film byl natáčen v posledních dnech před vznikem naší republiky. Scény z filmu byly uvedeny v r. 1925 jako Podlužácké hody v Lanžhotě (280 m). Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (ČSFD)