Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Tomulka

Nepatřím mezi fanoušky českých filmů z období okupace Českého státu ať už německé nebo sovětské a proto jsem rád, když někdo natočí film, který toto období vykresluje s nadsázkou. Tento film se ovšem snažil popsat tehdejší dobu trošku vážně. Schválně píši trošku vážně, protože se dle mého k jádru pudla vůbec nedostal. Pořád mi přišlo, že se točíme dokola okolo horké kaše. Nic méně je třeba říci, že i přes to, že se režisérovi nepodařilo utvořit tento film jako drama je třeba přiřknout body za výbornou kameru a dobrý scénář. ()

IsaacClarke

Nevím, prostě mě to nebavilo. A to mám filmy z tohohle období a těchto vážných tématech rád. Prostě to nějak nemá tempo. Přitom vizuálně perfektní, atmosféricky též. Ale prostě roztahané a nudné. Je mi líto. ()

jerrik7

Autoři nechtěli natočit všední film. Tak natočili film nevšední, neotřelý, sofistikovaný. Umění za každou cenu. Genialita je v jednoduchosti. Sofistikované, přešroubované, afektované, překombinované věci, nemám rád. Náznaky, snové obrazy, fantazie, nedořečené věty, jinotaje, hříčky, hádanky, rychlé střihy. Už sám název filmu „Protektor“. Film odehrávající se za heydrichiády, má název „Protektor“, není o Heydrichovi a protektorem je vlastně český manžel chránící židovskou manželku? Trapný dvojsmysl, který jsem pochopil až z oficiálního textu distributora. Hlavní hrdinka, Židovka, se nechává fotit tam, kde je Židům vstup zakázán. Proč? Je to odboj? Nebo se zbláznila? Nikoli. Je třeba vložit něco poetického, šokujícího, neotřelého. Opakované scény s pícháním morfia v kině také nevypadají příliš věrohodně. Lidé se ve filmu chovají nepřirozeně, nereálně, jejich reakce jsou nepravděpodobné. Vrcholem je scéna s kolem, které si hlavní hrdina náhodně na chvíli půjčil (ukradl), použil a pak nechal stát na ulici. Když zjistil, že takové kolo policie hledá, neváhal se k cizímu kolu stojícímu na ulici vrátit, odjet na něm domů a nastěhovat si jej nejprve do ložnice a potom do světlíku. Autoři si buď dělají z diváka srandu, nebo se zbláznili. Má film vysokou popularitu díky masivní reklamě, stádnímu chování diváků, nebo filmy v efektním, přemrštěném hollywoodském stylu dnešní (mladý??) divák vyžaduje? Pokud film vůbec chce něco vykreslit, tak vykresluje spíše životní styl malé části dnešní nadbytkem a bezcílností znuděné generace, než životní styl lidí žijících v protektorátu a to i při vědomí, že se jedná o tehdejší smetánku (nadějná herečka a špičkový rozhlasový reportér). To film „Musíme si pomáhat“ je úplně jiná káva. Filmu jsem na chuť nepřišel. Asi jsem jej nepochopil. Připadám si jako kdyby mi pouštěli Beethovena, když mám rád country a vážné hudbě absolutně nerozumím. Tak se tady nebudu tvářit, že se mi to (Beethoven nebo tenhle film) líbilo. ()

Parsek

Atmosféra a téma neuvěřitelné... zpracování příjemné... scénář precizní, ale celkově mi tam stále něco chybělo... Nicméně moc příjemné pokoukání! ()

sherudan

Lepší, než jsem čekal, avšak ani zdaleka ne tak geniální, jak bylo prezentováno. Zajímavější vlastní příběh, než jeho zpracování, navíc hooodně zmatený závěr působící dojmem, že si scénárista už nevěděl rady. Herecky žádný zázrak, hlavně jsem nepochopil vynášení výkonu Plodkové - pro mě byla naopak nejslabším článkem ansámblu na úrovni snaživého ochotníka. ()

Jevablo

Film roku 2009. Pokaždé, kdy jej sleduji, mě něčím překvapí. Má vše: strhující děj, skvělé herce, ba dokonce se objeví i sem tam humor (ono při pohledu na Marka Daniela je těžké se nesmát). Fantasticky funguje herecká minimalizace: možná někomu přijde Daniel toporný, ale já mu věřím každé slovo, protože přesně takhle se lidé podle mě tehdy chovali. Super je černobílá atmosféra, do téhle doby to vyloženě sedí. Zkrátka film mě, i díky strhujícímu závěru, dostal a nedokážu nic než chválit. ()

nickymilka

Když ona ta Jana je tak oškliváááá.... Vždyť je jak smrtka s vysokym čelem, ach jo. Ale jinak je to správně ponurý a tak nějak depresivně vystihující dobu. Fuj, tenhle typ strachu bych nikdy nechtěla zažít. ()

Sareman

Podle mého názoru je Protektor velmi nedoceňovaný. Dobrá hudba a střihy patří k největším kladům- naopak některé herecké výkony jsou prostě nesnesitelné (viz. Josef Polášek). Patrně nejlepší český historický film posledních 10 let. Vřele oporučuji! ()

Linsang

Výborný film se silným tématem, kde mě ovšem neuvěřitelně štvali oba hlavní herečtí představitelé. Tak nesympatické herce aby jeden pohledal... ()

revere

Zbytečný film. Charaktery i konflikty jsou od počátku čitelné a nepřekvapí, film je studený, dialogy zcela bez jiskry, téma již mnohokrát a často o mnoho lépe zpracované. Jediný zajímavý nápad by vystačil na dobrý reklamní spot. Za něj ty dvě hvězdičky. Jinak zcela zbytečný film. Trocha artu, sépiové tóny a vhodně zvolené téma stačí na pár cen filmových festivalů. Mimochodem, také zbytečných. ()

chicotomas

Je v dnešní době odvážné točit film s tak velkým rozpočtem, s tak náročnými a drahými rekvizitami (stará auta, tramvaje apod.). Když se na film člověk koukne přes lupu, vidí, že tam zas tolik externích scén není. Příběh, ze kterého mrazí, protože je tak opravdový, že se mohl stát komukoliv z nás. Výborné herecké výkony, výborný scénář. Jeden z mála českých filmů, kterému dávám za pět a nestydím se ho i doporučit někomu ze zahraničí... ()

Alchemilla

Těžké hodnocení, protože ve spoustě ohledů se jedná o jedinečný a skutečně výborný film. Vynikající hudba podtrhující dění na plátně, skvělá vizuální stránka filmu, originální střihačské předěly, pár skvostných scén (focení, závěrečné rozmazání) a vesměs dobré herecké výkony. Nadchnul mne Marek Daniel, Jana Plodková příjemně překvapila, možná to bylo i tím, že už jsem si zvykla na její úsečnou mluvu a velmi zajímavý herecký objev představovala Klára Melíšková se svým přirozeným nenásilným herectvím. Na druhou stranu snímek postrádá emoce. Působí chadně a odtažitě. Od začátku tušíte, kde asi příběh skončí, ale s divákem to nic nedělá. Akce kolo spíš než drama připomíná grotesku. Divák tuší, jak hlavnímu hrdinovi muselo být, M. Daniel se vše snaží zprostředkovat, seč mu síly dovolí, hudební podkres vyvolává pocit stihomamu, ale tu atmosféru si člověk musí spíš rozumově zdůvodnit než emotivně prožít. ()

tata22

Něco tomu malinko chybělo ale atmosféra doby byla zachycena velmi dobře. Dokonce jsem jim i věřil. Jen mi tam něco chybělo, je těžké říci co.... ()

Poppy

Odvážné a navíc obrazem, hudbou i příběhem se pod kůži dostávající. Plus za mé oblíbené zapojení filmového umění do děje filmu. Slyšela jsem, že to tehdy v roce 2009 mělo ve srovnání se strašáky typu bobulí nebo pekelných princezen poměrně malou, asi 3x menší, návštěvnost. Což je škoda, ne? ()

datel13

Film o ničem, zasazený do kontextu atentátu na Heydricha. Na druhou stranu představuje obstojnou psychologickou studii do nitra duše „typicky“ nízkého Čecha, zbabělce a kolaboranta a jemu podobných. Nastoluje otázku, jak bychom se my chovali na jeho místě? Vynikající herci (J.Plodková a M.Daniel v hlavních rolích). Takže i přes nudu a zdlouhavost se nedá upřít, že je to docela dobrý film. ()

Psychic

Priemerný film s občasnými svetlými momentami, nepochopitelne doplnený elektronickou hudbou, ktorá sa k atmosfére filmu absolútne nehodila a vyslovene odpútavala od deja. ()

DirtyDozen

Díval jsem se ožralej, ale asi ne dost, aby se mi to líbilo. Přislo mi to jako klasickej českej film, plný deprese a bez děje. ()