V japonském velkoměstě dojde k sérii sebevražd, které jsou spojené faktem, že obětem před smrtí někdo zatelefonoval z čísla 0. Mladá detektivka zjistí, že volající osoba takto vraždí lidi v jejich snech. Požádá proto o pomoc mladíka, který také dokáže vstupovat do lidských snů, ale sám pomýšlí na sebevraždu. Formálně i tematicky radikální autor Shinya Tsukamoto spojil svůj drásavě fyzický filmový styl s hororovým žánrem. Vytvořil tak dílo, které intenzifikuje motivy japonských hororů z doby po mezinárodním hitu Ring a obohacuje je o hloubku i přesah. V jeho temné vizi světa lidé apaticky proplouvají mezi chladnými zdmi velkoměsta a své úzkosti přenášejí do snů, které tak namísto úniku z reality přinášejí ještě větší utrpení. (oficiální text distributora)

pornogrind

To si jednoho večera pan Cukamoto pustil Noční můru v Elm Street a řekl si že by mohl natočit japonskou verzi snového zabijáka.Nutno dodat že se toho ujal fakt poctivě.Atmosféra je dobrá.Jen to míchaní snů s realitou mi dělalo ze začátku problém.Jinak samá pozitiva.Zkrátka a dobře si to udělal po svém a ono to funguje.Hláškujícího Freddyho Kruegera sice nepřekoná,protože Freddy je jen jeden.Ono i to přirovnání k noční můře je bráno hodně s nadsázkou.Rozhodně ale tenhle snímek stojí za zkouknutí. ()

obitus

S horrorovou Asií jsem takřka definitivně skoncoval někdy před dvěma lety, když jsem se totálně přejedl dlouhovlasých duchů a nesmyslných úchyláren. Jen obcčas sáhnu po zajímavě vypadajícím snímku, většinou, až když ho prověří dostatečné množství diváků. Bohužel, v případě Nightmare Detectiva jsem se trochu přehmátnů. Ne, že by neměl zajímavé okamžiky nebo námět, ale prostě mi přišel poměrně nudný. A to je samozřejmě problém. Tsukamoto umí rozhodně lepší věci. ()

kitano

Tsukamoto proste vala. Moderny hororovy-mysteriozny-krimi napinak. Na to, aby thriller fungoval, musi mat originalnu a dobre vystavanu zapletku. A tu tento film ma. Presnejsie, dej ma mnoho skutocne originalnych prvkov a tie su este silno umocnene typickym Tsukamotovym rukopisom - hyperaktivna kamera, hypnoticka atmosfera, agresivny hudobny a zvukovy sprievod (ta hudba je ako vzdy proste skvela), surovost, alebo aj pritomnost samotneho Tsukamota, ktory je sam o sebe velmi jedinecny zjav. A uz len pre to, ze reziser vniesol do uz mierne vycerpaneho zanru originalitu a cerstvu krv, si plne hodnotenie urcite zasluzi. (9/10) ()

dawe04

Stylově brutální začátek se podobal výbuchu supernovy, postupem času ale hvězdý svit postupně pohasínal. "Tam ale nebyly vůbec pěkné barvičky!" řekl by kolega LIVINGDEAD, já říkám, matné a temné barvy dávají Detektivu nočních můr komiksovou stylizaci a podtrhují i tak výbornou atmosféru, čemuž dopomáhá netradiční kamera a záporák. Nápad je to určitě zajímavý, svěřit tuto látku do rukou psycha Tsukamota byl výborný tah, škoda, že se ke konci opakuje a míchá reality, představy a sny tak nepřehledně, že to přestává bavit. Překvapující upozadění Matsudy co by "snového návštěvníka," neskutečně krásně ledová Hitomi - zklámání závěrem však potlačit nedokáži. 7/10 ()

Litsarch

Temný, až depresivní smínek... Upřímně ani nevím jak ho popsat... Jde o záležitost, kde si budete klást otázky co a proč se to děje, pak to začnete chápat více a více a snímek vás pohltí... Aspoň mě tedy pohltil... O nějakých efektech se zde moc mluvit nedá... O atmosféře však ano a ta je někdy tak hustá a silná, že mi skoro protrhla obrazovku a vrthla ke mě domů... ()