Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Kaluž

U té úvodní titulkové sekvence jsem se málem roztekl blahem. První polovina filmu je komiksová nálož plná superlativ, ale od výletů na Mars a kujení piklí v arktické oblasti to šlo s kvalitou vyprávění dolů. Doufám, že chystaná prodloužená verze nebude tak zkratkovitá, protože pak by se šlo s hodnocením o bodík výše. ()

Kreeki

Komixový fanda, to je opravdu to poslední, čím bych já teoreticky mohl být, ale tady musím pokleknout před Alanem Moorem - výborný materiál, velmi obtížně zfilmovatelný, nicméně Zack Snyder si s ním poradil perfektně. Moc pěkně zpracovaný příběh, prolínání dějovných linií, flashbacky, "nabitá" a velmi tvůrčí režie. Zacku Snydere, dobře ty! Konečně po třístovce taky film kde přes výbornou formu vyniká také obsah. ()

swed

Nejsem znalcem předlohy, první minuty filmu mě proto zaskočily, jelikož jsem si připadal, jako kdybych se ocitl v polovině nějakého seriálu. Tento pocit se však rázem vypařil a to díky struktuře vyprávění. Snyder postupně odhaluje psychologii a motivace všech důležitých postav, obratně doplňuje dílky do skládačky a vytváří tak komplexní příběh, který lze jen stěží označit za mainstream (což je u tohoto žánru paradox). "Watchmen" nejsou jen o vizuálním kouzlu, nechybí jim filozofování, absurdní momenty (milostná scéna) a nekorektní jednání postav, které bych od takového filmu nikdy neočekával. Docela jsem se obával, aby finále snímku nedopadlo jako tupý akční nářez s důrazem na efekty. Omyl! Právě závěr mě utvrdilo v tom, jak hlubokou myšlenku může komiks mít (v tomhle jsou "Watchmeni" bezkonkurenční). Jednu maličkost bych přece jen vyčíst mohl – zkratkovitost, díky které se nedozvíme vše, co bychom vědět chtěli (film není seriál). Snyder zabodoval a po Nolenově "Temném rytíři" je tu další zástupce, který se řadí na vrchol komiksového filmu a opět je to dáno především tím, že jeho žánrová měřítka splňuje jen volně. 9/10 ()

Remedy

Už od úvodních minut jsem přímo chrochtal blahem :)) Pro mě osobně byla nejúchvatnější (po emocionální stránce) první třetina, ve které Snyder předvádí hotové vizuální orgie, které ve spojení s vypiplaným zvukem, perfektním stříhem a efektními zpomalenými záběry fungují opravdu výtečně. Jenom jsem si tak během první půlhodiny představoval, oč by mohli být Strážci ještě lepší v takovém avatarovském 3D stylu.)) Na druhou stranu si s odstupem říkám, že filmu zaobírajícímu se tolika vážnými tématy by 3D "kabát" mohl spíše uškodit. Líbí se mi, že Zack Snyder následuje Chrise Nolana (alespoň v této věci) a právě tak jako v Batman začíná je publiku předkládáno, že osud superhrdinů můžeme brát i vážně, např. narozdíl od Schumacherových ultrakomerčních a ultrasračkoidních pokusů. Zkrátka Zack Snyder se adaptace nejlepšího a neuznávanějšího komiksu chopil se vší parádou a natočil promakanou, komplexní, téměř v každém ohledu promyšlenou a fungující zábavu, která se navíc může honosit tím, že má "to něco" navíc. Scénář i přes délku samotného snímku příliš nedrhne, leč při srovnání s geniální prací bratrů Nolanových na "Dark Knight" zřejmě zůstane za obzorem.)), ale takhle vysoká očekávání jsem před zhlédnutím neměl, takže na to porovnání rád zapomenu. P.S.: při závěrečných titulcích jsem akorát obrečel ten promarněný zážitek v kině :( ()

Mikita

Úvodních 20 minut mě posadilo na zadek tak, že už jsem se nezvedla. A to včetně úchvatných úvodních titulků. Tohle jsem opravdu nečekala od filmu, který se prezentuje žlutým smajlíkem a jeden z jeho hrdinů je The Comedian. Opravdu temný film se spoustou zajímavých nápadů a netradičními hrdiny. Dokud je vše otázkou flashbacků a popisem současného vztahu hrdinů, je vše ok. Horší už je to s hlavní zápletkou. Ale co, ta atmosféra je omamná. Za plný počet. (90%) ()

topi

Nevěřil jsem, že mě snímek dlouhý přes tři a půl hodiny nezačne nudit a světe div se, nestalo se tak. Příběh si mě od začátku totálně podmanil a zakousával jsem se do něho čím dál víc a víc. Výbornou vsuvkou ve filmu je hodně temná a drsná animovana komiksová část, kterou během příběhu čte mladý klučina Bernard. Parádní, to nemá chybu! Vizuální stránka je naprostá špička! Další věc, která mě hodně překvapila, byly nekteré dost husté gore scény, nejlepší byla flexa ve věznicí, to byl slušnej masakr!! Perfektně byly vybrané písničky k jak které scéně ve filmu, přesně podle mého gusta. Vynikající! Jo, tenhle film se opravdu povedl. ()

movieband

Čekal jsem akční nářez od začátku až do konce, ale dostal se mi dramatický thriller se spoustou dějových zvratů. Líbila se mi komplikovanost charakterů. Moc se mi líbila část, kdy byl dr. Manhattan na Marsu a víceméně vyprávěl svou minulost. Ta hudba při tom byla úžasná. V první půl hodině filmu jsem si říkal, že to snad ani nedokoukám dokonce. Někde tam však nastal zlom a já sem měl chuť vědět, co bude dál. Ze začátku mi byl nejsympatičtější zrovna dr. Manhattan, ale v průběhu filmu se vše změnilo. Charaktery se začaly odkrývat u všech a nejvíc mě zaujal Rorschach. Scénářem se mi Snyder trefil do vkusu, takže mi nijak nevadilo, že akce bylo na Snyderovi poměry, relativně málo. Vše se totiž vynahradilo vyšperkovaným dějem a drsnou atmosférou. Rozhodně solidní záležitost, kterou by neměl minout žádný Snyderův fanda a už vůbec ne, žádný komiksový fanoušek. Klenot mezi komiksovými snímky. ()

Helo

"Who watches the Watchmen?" Tahle věta + pětihvězdičkové hodnocení hovoří snad za vše. Hodnoceno a komentováno SE. ()

PogoJoe

Kinová ňamka. Pastva pro oči. Komiksoví hrdinové zase trošku jinak - a hezky. Netuším, jestli absolutní neznalost předlohy pomohla nebo by naopak zážitek mohl být ještě větší, nicméně je mi to jedno. Zejména po vizuální stránce jsem si rochnil, potěšil mě zajímavý scénář a mnohdy vyvedené dialogy, radost mi udělali i dobře vybraní herečtí představitelé. Mohu jen doporučit, sám se těším na druhé (a další) shlédnutí, kdy si užiju další a další záležitosti poprvé možná nedoceněné naplno. ()

MATADOR

Strážci - komix a nyní film. Komix jsem nečetl, a tak mohu hodnotit film samotný, který mi přijde jako přehodnocený propadák. Filmy o hrdinech to mají zpravidla jednoduché, pokud si zamilujete hlavního hrdinu, je vystaráno. Ale Strážci na to jdou jinak. Strážci jsou, jak už je z názvu jasné, komplexnější. Je jich více a tak se celá stopáž dělí mezi několik hrdinů, ze kterých stojí za zmínku jen Roarschach, zbylé osazenstvo už je doplňuje zbytečné. Strážci mají světlé chvilky (efekty, akce), ale přeci jen převažují chvilky nudné a absolutně nezáživné! Protože se ve filmu objevuje několik hrdinů, tak někteří byli poctěni tím, že ve filmu bude objasněno, jak se stali tzv. Strážci. Je to sice hezké, pro pochopení a lepší sžití s postavami, ale bohužel mne to nudilo a nutilo vypnout. Ovšem dokázal jsem se Strážci dojít, až do zdárného konce, který ani ten není nikterak zajímavý. Řekl bych, že Strážci jsou na to podobně jako Temný rytíř tzn. přetechnizované a hrající si na něco daleko více, než co by si měli tvůrci připustit. A několik slušných scén z průměrného filmu, klenot neudělá. Technicky vyspělá, ale přesto velmi složitá pohádka. ()

Hadža

Velmi kvalitne zpracovan komiks,predevsim po obrazove strance jsou to hotove orgie.Samotny pribeh i dej plny flasbacku je podan neobvykle ,ale o to poutaveji.Zivot cloveka je vlastne absolutne nepodstatny proti zivotu lidstva. ()

Easykk

Za Rorschacha..,,You are not locked with me, I´m locked with you!!!,,..z jehož hlasového a hereckého podání jsem padal na levou půlku zadku, pravá spadla úžasem po úvodních titulcích :) A velká poklona Zacku Snyderovi!! ()

Herr_Flick odpad!

Komiks úplně jinak? Ono to má něco do sebe, jenom ne pro mě. Celý námět, postavy, zpracování, finále, prostě nic co by se mi na tom líbilo. Ponurá hudba a kontrast s realitou mi to kazí úplně. A dost mě to mrzí, obzvlášť když na to civím přes 3 hodiny. 5% ()

Starletka

Snad ještě víc emo než Nolanův Batman. Hlavně jakýkoliv počáteční potenciál úspěšně zabíjí ústřední hetero vztah mezi dvěma nezajímavými suchary (který se táhne jak sopel a zabírá přehnaně moc stopáže) a zajímavým Manhattenem, jenž je ale brzo uklizen do pozadí. Když už tam teda za každou cenu muselo být tolik romance, radši bych sledovala Komedianta a původní Silk Spectre. Jedinou opravdu zajímavou a využitou postavou se tak stává Rorschach, který překvapivě neztrácí dech ani po odmaskování. Taky oceňuji konec celého příběhu, protože jsem upřímně čekala klasický happy end, a větší explicitnost než u jiných super-hrdinských filmů. Vyhodit ty dva suchary a byl by to dobrý film. ()

salalala

Předlohu jsem nečetl, takže hodnotím z pohledu nezaujatého diváka. Ve Strážcích se toho řeší hrozně moc, ale nic pořádně, psychologie postav tam takřka vůbec není, začátek hodně nudí. Akční scény - to je kapitola sama pro sebe, některé jsou hodně povedené, některé jsou jen na efekt, Snyder sice proslul efektivními zpomalovačkami, ale čeho je moc...někdy je to samoúčelně brutální a krvavé, upřímně řečeno, nevím, jestli bych chtěl vidět director´s cut. O hercích se moc mluvit nedá, jsou veskrze průměrní, žádný příliš nevyčnívá. Co drží film nahoře? Báječná vizuální stránka, výborné efekty a hlavně dost dobrý soundtrack (Unforgettable mi zní v uších ještě teď). Nicméně ten film mě na přečtení předlohy rozhodně nenalákal. Strážci mě ani nezklamali, ani nepotěšili, pro mě čistý průměr. Všem fanouškům se omlouvám. ()

dr.Orlok

Další Snyderova hrozná adaptace. Bohužel tentokrát zkazil nejlepší komiks všech dob. Nečekal jsem, že se u Watchmenů budu nudit či dokonce cítit trapně ( scéna milování v Archiem, Leonard Cohen se tam zoufale nehodí). Kdybych postavy neznal z komiksu, tak by mě jejich osudy nezajímaly, naštěstí aspoň Rorsacha pohřbít nedokázal. Katarze, nejenže je poměrně zásadně od komiksu změněna, je rychle odbyta.Potěší snad jen "hot" Malin Akerman, dobrý soundtrack ( až na to toho nešťastně přiloženého Cohena) a poměrně nekorektní brutalita, což je na adaptaci takového komiksu dost málo. Zatímco u 300ky si vybral na převod do filmu komiks přílíš krátký, u Watchmenů je to přesně naopak - komiks je na ( takto přesnou) adaptaci dlouhý. ()

Murrro

Mám Manhattanove schopnosti a rozkladám si film Watchmen na jednotlivé súčiastky... Myšlienka!... dobre vystavaný príbeh... twisty... Snyderov cit pre efektný vizuál... násilie... zopár samoúčelností... nadmiera spomaľovačiek... Mars... hodiny... hudobná dramaturgia s nadhľadom... modrý penis... "bad joke"... výbuchy... mier... hrdinovia?... Zatiaľ, bez dôkladného poznania predlohy a sľubovaného director`s cutu - silné ****. ()

dawe04

Hned na na začátek, původní komiks jsem nečet a zahanbeně přiznávám, že o Watchmenech jsem se dozvěděl, až začal vznikat film. Po prvotních rozpacích z nedůvěryhodného obsazení a nic neříkajících trailerech jsem dál těmto antihrdinům, či minimálně dost pochybným hrdinům šanci na stříbrném plátně...Předně se budu mlátit do hlavy za předchozí myšlenky. To nedůvěryhodné obsazení je naprosto trefné a umocňuji už tak dost realistický svět, kde Watchmeni bojují nejen se zločinem, ale především samotným lidstvem. Co mě fascinovalo, byl fakt, že psychopatický správňák Rorschach, milá a nebezpečně sexy Hedvábný Přízrak (jo, blbě se to skloňuje) či modravě impozantní Dr. Manhattan nepotřebovali mít na sobě neustále přilepenou kameru, aby jako postavy ovládli plátno a vytvořili takové výboje charismatu. Charaktery jsou jednoduše geniální a to nejen na komiks. Záblesk v očích Malin Akerman a Sůvy, když uviděli chumel vězňů zralých na nakládačku, udělal ze sterilních hrdinů obyčejné lidi. Zvrácené, labilní a kruté, ale lidi. Zack Snyder umí, to už víme dávno, a přestože zde svoje exhibicionální výtvarné orgie krotí, podaří se mu pár dokonalých scén (Rorschach na WC). Se scénářem je to trochu na štíru. Je očividné, že komiks bude komplexní dílko plné postav a vedlejších zápletek, jejichž přesný význam a výskyt ve filmovém zpracování občas do celku moc nepasuje nebo nevíte, proč tam vlastně je. To se týká především filozofických rozprav Manhattana. Více akce by neuškodilo, ale to kecání aspoň vede k chytrému závěru, před kterým ať se klidne zkloní i Temný rytíř. ()

m@rz

Z kina jsem odcházel z různými pocity. Na jedné straně jsem byl opravdu unešen z parádních efektů a některých záběrů. Co teprve pak z Rorschacha a těch jeho výstřelků a rvaček. Na druhou stranu jsem se ale téměř celou první polovinu filmu nudil (kromě úvodních několika minut) a tápal jsem ve tmě, protože jsem neměl ani páru, o co tam sakra jde. _________ Komiks jsem nikdy nečetl, ale myslím si, že by Snyder udělal líp, kdyby zůstal u dnes zažité konvence, že se u komiksových adaptací vždy podíváme na vznik hrdiny a jeho prvního padoucha. U Watchmenů se podíváme na jejich "konec" a smrt několika z nich. Pak už jen ve flashbacích můžeme sledovat brutální zásahy komiksáka a Rorschacha._________ Navíc je ve filmu strašně moc nevyjasněného, co by se hodilo říct. Aspoň zmínka, jakto že se umí Strážci tak prát, co to má Rorschach za masku a kde ji vzal, atd. A konec mě taky zklamal. Bohužel. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize