Muž z oceli

• USA Man of Steel (více)
USA / Kanada / Velká Británie, 2013, 143 min

higuain

Snyder boduje. Hodně boduje. V první polovině filmu přednáší zrod Supermana způsobem, k němuž se Donner před 35 lety ani nepřiblížil. Ve druhé polovině pak přichází velká akce. A když píšu velká, myslím tím opravdu velká. Tak, že je to místy i kontraproduktivní. V závěrečné bitvě padají budovy tak vehementně, že si člověk je schopen udělat obrázek o tom, jak by to vypadalo kdyby měl Usáma během jedenáctého září místo dvou letadel dvacet letadel (a to asi dost ubírám). Akce obecně trochu trpí na příliš megalomanské pojetí, protože Snyder je perfektní v kontaktních soubojích jeden na jednoho, takže trochu zamrzí, že na místo té digitální manifestace se tam ta kryptonská cháska daleko víc nerube. Ale i přes pár neduhů je to bezkonkurenčně nejlepší Superman. Kryptonský úvod je perfektní, Zod má konečně relativně pochopitelnou motivaci a Cavill do role pasuje výborně. Snad i díky účasti Nolana při psaní scénáře vyhrává MoS z velké části už na papíře. A Zimmer tomu dodává bombastickou hudbu. ()

grogodil

Tak nejak si pri tom predigitalizovanom deštrukčnom bordeli človek uvedomí, ako moc sú vždy komixoví záporáci ušití na mieru danému superhrdinovi a ako hlboko v prdeli by proti Shannonovmu Zodovi boli ostatní (doteraz zfilmovaní) superhrdinovia (aj Hulk by mal asi problém). :-) Pritom tej snahe o intímnejšie naťuknutie Supermanovej osobnosti so všetkými morálnymi dilemami v prvej polovici filmu som veľmi rád išiel v ústrety, no po hoďke a pol sa veškeré sympatické uktovenie v realite porúča a Snyder sa snaži pred Bayom a Emmerichom zamachrovať, že on dočúra ďalej a vie zrovnať so zemou väčší zastavaný plácek než oni dvaja. A keď už unavené oči a od okuliarov ubolený otlačený nos zaplesajú, že to všetko vydržali, tak prijde druhá polovica toho ubíjajuceho chaosu a to už som vyslovene rezignoval, začal spomínať na polovicu prvú a zamýšľať sa nad takými prkotinami, že akým fajn osviežením by bolo keby som sa začal o neho na chvíľu báť, keby sa na Supermanovej tvári objavil konečne nejaký šrám, alebo sa mu na tom nezničiteľnom plášti pustilo aspoň očko :-) ()

Aleee89

Supermany jsem viděla skoro všechny, možná úplně všechny. Tento film jsem si zařadila do škatulky typický letní blockbuster a klasický čtyřhvězdičkový film. Kvalitní vizuál, akce, sympatické postavy, ale ne bezduchost. Muž z oceli na mě naopak působil vcelku vyspělě. Navíc má spád, nenudil mě. U filmů tohoto druhu také snadněji odpouštím patos, klišé a další nedostatky. Muž z oceli měl bavit. A mě bavil. Starším Supermanům ostudu rozhodně nedělá. ()

hygienik

Nemôžem to prejsť mlčaním. Veľmi dobrá triková stránka. Áno je to remake, ale "pretechnizovaný", temný a emocionálne chladný. Ešte aj tá lovestory bola "vykastrovaná." ()

Vědma

Začátek na Kryptonu je vynikající sci-fi ani se mi odtamtud nikam nechtělo. Ale ani zbytek filmu není marný. ()

Vessper

Výběr herců zvládnut na jedničku. Jak oba Supermanovi tátové tak on sám vystupují skvěle a přesvědčivě. To se bohužel nedá říci o hlavná ženské roli, která je vždycky na místě, kde se něco děje a to i přesto, že Superman létá přes celé město. Dál mi vadily takové ty sladké americké scény ala černoch neuteče, ale se svoji spolupracovnicí rád umře a podobně. Jenže to se dá odpustit, protože příběh je dobře promyšlen a akce s digitálními efekty a hudba jsou sakra dobré. 80% ()

stuntmanMIKE

SPOILERY !!! Kedy sa ja baran poucim, ze taketo filmy nie su "my cup of tea"... Snydera mam vsak rad a povedal som si, ze si na tento blockbuster zajdem do kina. 6 euro nenavratne v riti. Odsedel som si v kine 2 a pol hodiny a musel som v tej skurvenej horucave pocuvat moralizovanie otravneho Russela Crowea a Cavilla kym konecne doslo na nejaku akciu. Ta aj ked bola silne jednotvarna (bodychecky pocas letu a sem tam nejaka po hube) bolo sa na co pozerat. Ako po vizualnej stranke nemozem filmu vela vytknut. Snad len to, ze to chce zarobit co najviac a preto to slo do zbytocneho 3D. Jednu zasadnu vec by som vsak filmu vytkol. A to je zabitie Shannona... nechcem byt malicherny, ale aby Shannon prezil vybuchy, pady z obrovskej vysky a neviem co este kurevsky drasticke prezil a nakoniec sa mu len tak Seagalovsky zlomi väz ? S tym sa mohli trosku pohrat a dopriat mu nejaku inovativnejsiu a rafinovanejsie smrt. Ale vravim cert to ber... vyslovene zle to nie je, ale nic pre mna. 60% ()

fmash

Megalomanie v praxi. Mrtvý degenerovaný svět, kde se zachraňují jenom zločinci, zatímco zbytek pidlivizace smířeně zaniká se svými chladnými prázdnými domovy (ani se jim nedivím) jako relativně koukatelný úvod, deklarovaně „neblockbusterová“ druhá část, které nemám co vytknout, a pak už jenom nekončící přehlídka házení, bouchání, kácení atd., až mě překvapilo, jak to člověka dokáže ubít, a to mám prosím akci rád. Nejsuprovatější americký hrdina jistě zaslouží monumentální akci, ale tohle byla (nejmíň z poloviny) neskutečná monumentální nuda. ()

Huntelaar

Ve mně ten filmový zážitek pořád zraje. Po pěti filmech a kupě seriálů se nejikoničtější komiksový hrdina nepouštěl do Vyprávění svého Originu, za to si dal sakra práci vykreslit motivaci každé jednotlivé postavy, což jinému obyčejně zabere hned několik filmů. Dalším vkladem byl casting. Snyder je sice profláknutý různými záběrovými hrátkami a eyecandy momenty, zapomíná se však, jak dobrý má čuch na výběr herců. Costner vládne všem, Crowe mu jde v patách, Adamsová škatulkuje charakter Louis Laneové a Cavill?! V rámci filmu se Zodem snad bylo cílem, aby byl častokrát více mimozním Kal-Elem než zžilým Clarkem Kentem. Jediné, co se mě drží je fakt, že ačkoliv je představa Nadčlověka filmařsky strašně lákavá, jeho „neporazitelnost“ totálně zabíjí jakékoli atraktivní možnosti využití v akčních scénách. Jak neuroní aspoň kapku krve, tak ve mně jako divákovi nezanechá v akční scéně žádnou stopu. PS: Podruhé změna na 5*. ()

fallangell

Jako zarytý optimista většině filmů dávám předem 5* a poté již pouze strhávám za nesmysly a přešlapy, které mi daný film zkazili. Tento postup by ale u Supermana vedl k těžce mínusovým hodnotám. Protože takovou p***vinu jsem snad ještě neviděl. Je to plné morálního patosu, psychologických traumat a pohotových hlášek - A: He saved us. Me: Oh really? Don't say! A proto všechno hodnotím Supermana za každou uvěřitelnou scénu, která v něm je. Ano, je přesně jedna a to ta o mamince. ()

Fanucci

Úchvatně natočené s některými geniálními scénami, příběh je poměrně jednoduchý, ale idiotský také není. ()

GILLWANDER

Nový Superman sa dostal o niečo ďalej, čo samozrejme táto komixová séria od nového režiséra priam vyžadovala, nenazýval by som to doslova "krokom" , krok by bol úspešný a obdivuhodný, avšak tento nazval by som to " krôčik" vpred stačil na to, aby dosiahol nových rozmerov, ktoré si Superman po toľkých rokoch a premrhaných sfilmovaných šancí zaslúžil. Celkovo bol nový Snyderov Superman slušné (nie obdivuhodné) sfilmovaný, efektovo a (audio)vizuálne perfektne vyčačkaný, rodná zem Supermana veľkolepá, krásna, proste scenérie nad zlato, virtuóz Hans Zimmer opäť doprial ďalšiemu filmu svoj hudobný arzenál, ktorý ho navyšoval, herecké obsadenie pestré a kvalitné ( Henry Cavill ako Superman bol dobrý ťah zo strany autorov), režisérky riskantné, trúfalé, žiaľ priemerné. Komixový mág Nolan neviedol tvrdohlavého Snydera po správnej ceste, ten však po chvíli z nej prešiel na vlastnú, ktorá ho nepriviedla k úspechu. Komerčný úspech sa samozrejme dostavil, čo sa dalo aj čakať, ale úspech, ktorý by jeho film ešte dlhé roky ozvučoval už nie. Nolanovi sa s Batmanom podarilo preraziť a ešte dlhé roky sa bude jeho The Dark Knight považovať za vrchol sfilmovaných komixov, ale Snyder to svojim slušne oblečeným Supermanom nedotiahol až tak ďaleko. Po pravde na to mal, za pomoci odmysliteľných pasáží by toho aj dosiahol, sem tam niečo pozmeniť, odobrať a nahradiť niečím zaujímavejším, vyvarovať sa zbytočnému a venovať sa skôr detailom a zmysluplnejšiemu deju. To by zaiste prinieslo mužovi z ocele vytúženú slávu. No, musíme si počkať aspoň do nasledujúceho pokračovania, ktoré bude asi režírovať ten istý režisér, a podľa mňa má na to aby povstal a dokázal svetu, že Nolan nie je jediný, kto môže vzkriesiť polomŕtvu komixovú postavu. 70% ()

donvitoso

První polovina jednoduše dokonalá, nemám větší výtky. Ovšem ta druhá... Jak jen to přiblížit? Je to asi jako když si v hospodě objednáte dvousetgramovej řízek a oni vám místo něj donesou kilovej stejk. Samosebou se nezlobíte, ale přeci jen je toho na vás trochu moc a ke konci už to do sebe jen stěží tlačíte. Pokud bych měl srovnat s druhým letošním komiksovým megahitem a jednoho z nich vyzdvihnout? Tony Stark bez váhání. To co se Nolanovi povedlo se "znovuzrozením" Batmana, se mu u tohoto projektu společně se Snyderem jen těžko povede. Ale kdo ví. Třeba se mýlím. Zimmerův příspěvek filmu snad ani netřeba zmiňovat. Jako vždy velmi vysoký standard. ()

Jigy

Snyder natočil velký pompézní film, který byl od počátku brán jako začátek gigantické ságy o tomto superhrdinovi. Epochální bitvy, bechderoucí záběry, hluboků příběh, který je pojat tak silně, že chvílemi člověk ani nedutá a nechává se vsát vývojem a proměnami Clarka, který poznává sám sebe a hledá cestu jak svou jinakost využít a hlavně jak s ní žít. V okamžiku, kdy se film zlomí do druhé půlky, která představuje jednu velkou destrukční řež, kde se ničí vše a vším se divák ponoří neuvěřitelně efektivních bojových sekvencí, které posouvají vše zase o kus dál. I pojetí Cavilla jako supermana se mi líbilo a celkové obsazení bylo správně zvolené. Abych to shnul, na Supermana jsem se těšil, nezklamal ale naopak mě nadchl. Už se moc těším na pokračování, jestli si zachová aspoň půlku z tohoto dílka, nemůže zklamat. P.S. Proč pořád všíchni řeší tu rodinku nakonci? Je přece jiné když můžete zachránit lidi, kterým koukaté do tváře a máte tu moc, než když Vás hodí do baráku a nemůžete s tim nic dělat. A ano, je to o tom, že superman si má vážit každého života, který muže zachránit i za cenu toho, že poruší své principy. ()

maverick10

Megamonstrozni a zaroven poetické dilo, ve kterem si kazdy najde to své. Zatimco prvnich 20 minut nas Zack blíže seznamuje se samotnou mytologii Kryptonu, následující hodina je poetické až filozofické premitani mladeho Clarka a soucasne reseni stretu dvou svetu. Pro me maji tyhle dve tretiny daleko vetsi vahu. Avsak Zack neni zadny debil a vi co lidi cekaji, koneckoncu hlavnim meritkem dnesni doby je trzba a tak chte nechte musel ve zbyle tretine filmu dohonit ocekavani zhyckanych teenageru a okorenit film poradnou nalozi akce. A akce vskutku monstrozni az misty digitalne pretahla pres uroven snesitelnosti. Pridejte si k tomu opravdu velmi zdarile obsazeni, hvezdni otcove Crowe s Costnerem i samotny superman byl cool, ovsem u me vede jednoznacne hlavni zaporak v podani Michaela Shannona. Jen ta Lois se nepovedla - krehounka Amy Adams coby neotrela novinarka prilis presvedcila. No a meloun na tradicnim dortu byl zase ten Hans!!! ()

M.i.k.e

těžko hodnotit něco od čeho sem čekal,že se mi bude líbit,repsektiáve,že budu nadšen,což po projekci také opravdu jsem a ne zrovna málo.Snyderův Superman má vše co by měl mít,epické a dechberoucí bitvy,komroní "kecací" (avšak nenudící) rovinu,dobře zvolené herce (výborný Crowe,vynikající Shannon,...) a samozřejmě jak je u Snydera zvykem povedené triky.Co se mě osobně ovšem líblo nej víc (a v tom mi Men Of Steel připomíná Nolanův restart Batmana),je ono trošku jiné uchopení Supermanovského univerza.I přesto,že zde nechybí nic co by dělalo Supermana Supermanem (snad až na červené trenky) dočkáme se "vysvětlení" a tím pádem "reálného základu spoustu věcí,které považoval původní Superman za naprostou samozřejmost.V tomhle u mě Snyder zabodoval úplně nejvíc a třebas hned úvod filmu odehrávající se na Kryptonu je pro mě opravdu výborný.Sám Snyder si pak definitivně vysloužil nálepku nejlepšího současného blockbusetr režiséra...100% ()

mikinhoo

Fantastický!! Doslova epická hudba, která krásně zapadá do filmu. Dost je i vidět podpis Christophera Nolana, který jej produkoval. Myslím tu temnost filmu, kterou bych přirovnal do jisté míry k Batmanovi. Když to teda shrnu, tak všechno bylo úžasný až na jednu věc, a to je obsazení Lois Lanové. Ona a její nesmyslné scény mě dost vytáčeli. Proto 4* ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce