Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Několik českých filmů se odehrává v nápravném zařízení pro mládež, tento se řadí k těm zdařilejším, i když si vypomáhá osvětovými, nabádavými berličkami. Hlásá, že také chybující mládež dostává příležitost, aby prohlédla a uvědomila si své chyby, aby se polepšila. Protagonistou vlastně ani není typický delikvent: nadaný student průmyslovky se v pasťáku ocitl proto, že se vzbouřil proti autoritativnímu otci a jeho autem záměrně naboural. Sebevědomý, snadno vznětlivý mladík se dlouho nedokáže přizpůsobit tvrdým podmínkám, které v tomto zařízení vládnou, prochází těžkou životní zkušeností. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (40)

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála našich filmů o problematické dospívající mládeži. Odpor k autoritám dospělých včetně rodičů a zprvu malá klopýtnutí, která časem narostou v nucený pobyt v nápravném zařízení. Zde další kázeňské problémy, šikana, alkohol, kouření, útěky. Film byl natáčen v nedaleko nás se nacházejícím zámečku a hřbitově ve Střílkách, kde byla svého času skutečná chlapecká polepšovna. V hlavních rolích na sebe v tomto filmu upozornila řada dneska populárních herců. Zajímavý snímek, škoda že jej v televizi už dlouho nedávali. ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Film z prostředí narušené mládeže, který zůstal víceméně popisný. O směsici mladých mužů v zařízení prakticky až na dva tři lidi nic nevíme, přitom pro vývoj děje důležitých postav je tam více. Ostatně, nejsilnější příběh je o dvou bratrech a jejich otci alkoholikovi, nikoli ten hlavního hrdiny. Opět jsme mohli vidět nespravedlnost a chyby ve vedení nápravného zařízení, což ale asi nebylo smyslem filmu. Mnohé postavy se chovají dost podivně a je mi záhadou, proč či jak se vyvinul příběh do konce, který nám byl předložen. Jinak herecké obsazení je výjimečné, od mladých začínajících herců (Roden!) po opilce Oldřicha Vlacha. V pidirolích potěšili Bronislav Poloczek či řidič náklaďáku Zdeněk Srstka. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Rok před Básníky vznikl tento film a možná díky němu napadlo Kleina, že když Matásek nebude zrovna se svojí partou nosledů šikanovat Kříže, mohli by být dobrou filmovou dvojkou :-). Z filmu mám rozporuplné pocity. Jako kdysi vystudovaný památkář, jsem se smutkem sledoval chovance hrající fotbal uvnitř vypuštěné nádherné barokní zámecké kašny, přičemž  fandící osazenstvo sedělo přímo na sochách. A nedělejme si iluze, že po posledním majiteli zámku, válce a převzetí zámku do rukou státu po komunistickém převratu byly sochy zrovna v ideálním stavu. Film se totiž odehrává na zámku kde komunisté s gustem dělali ozdravovny, dětské domovy či blázince. To byl ten lepší případ, z některých se staly sklady JZD či vojenské posádky což pro mnohdy několik staletí staré stavby znamenalo rozsudky smrti. Chování Kříže ve filmu jsem docela chápal, nicméně v domově mi přišel díky své aroganci na pěst. Když ho vychovatel přijímá, utrousí zda tam mají i pahorek. Kupodivu ač bych to neřekl, vychovatel mu odsekne -  a pán je nějaký sečtělý...!!! ----  Zajímalo by mne zda dnes někdo z dnešních mladých diváků pochopí takovou narážku, velmi vtipnou a trefnou. Asi ne. Dnešní generace nečte a tam proč by četla geniální knihy od Ray Rigbyho: Je to podivné, ale při sledování jsem si sám tak nějak vybavoval kousky z Krále krysy (hlavně na konci, kdy Matásek vysí na plotě) a ze zmíněného Pahorku. Jenže dnešní divák na tohle asi koukat nebude, tak je to vlastně jedno. Film také velmi drsně ukazuje nefunkčnošt některých rodin, přičemž největší dopad to mělo samozřejmě na dospívající děti, které najednou začaly vidět to, co jako malé neviděly. Kupodivu si myslím, že i nejeden dnešní rodič si u filmu uvědomí jak se mu zejména dospívající  dítě uzavřené převážně do světa jedniček a nul podobně vzdaluje. Jak ho jen těžko chápe i jeho pubertou přednastavenou potřebu vzdorovat. Dávám za tři krabičky cigaret. * * * ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Antonín Kopřiva natočil takovou zvláštní a zajímavou sondu do života chovanců v jednom nápravném zařízení. Přestože zde dochází k nejrůznějším rozmíškám, tak tenhle příběh není nijak šokující a z dnešního pohledu nijak odstrašující. Jsou zde velmi pestré charaktery postav. To se týká jak chovanců pasťáku tak i vychovatelů. Středoškolák Pavel sem do takového prostředí nepatřil. ()

honz 

všechny recenze uživatele

Zámek Nekonečno jsem poprvé viděl teprve nyní v televizi. Těžko říct, jak by na mě film zapůsobil v osmdesátých letech, když byl natočený. Pravda je, že v současnosti mi toto drama připadalo místy (záměrně?) naivní až úsměvné. Škoda, nápad byl určitě dobrý, jeho provedení však o poznání horší. Když si v této souvislosti vzpomenu na Pasťák režiséra Hynka Bočana, jde sice o dva filmy s podobnou tematikou, a přesto je mezi nimi podstatný rozdíl. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (10)

  • Zámek, za jehož zdi je umístněno nápravné zařízení pro mládež, se ve skutečnosti nachází v obci Střílky na Kroměřížsku. Ústav, kde pobývá postava hraná Ondřejem Mikšíčkem, je ve skutečnosti zámek Čechy pod Kosířem. (Olík)
  • Jde o první snímek realizovaný pod hlavičkou barrandovské dramaticko-výrobní skupiny Tvůrčí mládí. (Olík)
  • Snímek je natočen podle novely „Vezmu sekeru“ Petra Novotného, který spolupracoval i na scénáři. (Olík)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno