V roce 1980 v Texasu vzrůstá kriminalita a obchod s drogami. Na jeden takový nepovedený obchod narazí Llewenyl Moss, který díky tomu přijde k pěknému balíku peněz. O tyto peníze má však zájem i někdo další... V Texasu se píše rok 1980 a Ed Tom Bell běduje nad zvyšující se kriminalitou ve svém revíru, kde stejně jako jeho otec dělá šerifa. Llewenyl Moss, který je na lovu, náhodou objeví místo, kde došlo k drogové předávce, která se však zvrtla. Moss najde několik mrtvých mužů a psů, ale také zraněného Mexičana, který prosí o vodu. Moss mu ji nedá a vypraví se dál od místa po krvavých stopách. Po chvíli narazí na dalšího mrtvého muže, který má u sebe kufřík plný peněz. Moss peníze vezme a vrátí se domů. Jeho svědomí mu ale nedá spát, a tak se vrátí na místo, aby dal zraněnému Mexičanovi napít. Ten nejenže je již mrtvý, ale na místo činu přijedou dva muži a začnou po něm střílet. Mossovi se podaří uprchnout a dostat se zpět domů, kde poručí své ženě, aby jela za svou matkou. Sám se pak vydá do motelu, kde ukryje kufřík ve ventilační šachtě svého pokoje. Na vypátrání peněz je najat zásadový zabiják Anton Chigurh, který neváhá zabít mladého zástupce šerifa, jen aby se dostal z cely. Při úprku zastaví muže v dodávce, kterého zastřelí, aby si mohl vzít jeho auto. Později se na místě činu setká se svými šéfy. Mossův vůz zde zůstal, díky čemuž Chigurh zjistí Mossovu identitu. Když přijede prohledat jeho dům, on už tam ale není. Moss přijíždí taxíkem do motelu a všimne si, že v jeho pokoji někdo byl. Pronajme si proto další pokoj, který je větrací šachtou propojen s jeho původním pokojem. Čeho si Moss nevšiml, je to, že mezi penězi je ukryto sledovací zařízení a díky němu se podaří Chigurhovi Mosse opět vypátrat. Po příjezdu do motelu Chigurh zjistí, že v Mossově pokoji se ukrývá skupina Mexičanů, kteří na Mosse čekají. Všechny je pozabíjí a Mossovi se mezitím podaří i s penězi uprchnout. Nejde mu do hlavy, jak ho mohl Chigurh vypátrat, a tak prohledá kufřík a objeví sledovací zařízení. Je ovšem pozdě, jelikož Chigurh ho opět našel. Strhne se přestřelka, při které jsou oba zraněni. Moss utíká přes hranice do Mexika. Po cestě zahodí kufr i s penězi do keře na břehu řeky Rio Grande a nechá se v Mexiku ošetřit. Mezitím je na získání peněz a také odstranění Chigurha, který za sebou nechává moc nápadnou spoušť, najat jiný zabiják, Carson Wells. Tomu se podaří Mosse vypátrat a nabídnout mu pomoc. Zjistí také, kde je kufřík plný peněz. Večer je ale ve svém hotelu zabit Chigurhem zrovna ve chvíli, kdy mu Moss volá. Telefon zvedne Chigurh a řekne Mossovi, že pokud mu přinese kufřík s penězi, nezabije jeho ženu, i když jeho zabije tak či tak. Moss jeho nabídku zamítne. Okamžitě volá své ženě Carle, které řekne, že se sejdou v motelu v El Pasu, kde jí chce předat peníze, skrýt ji do bezpečí a poté zabít Chigurha. Carla, která se zatím při schůzce s šerifem dozvěděla, že jejímu muži hrozí velké nebezpečí, šerifovi zavolá a řekne mu polohu Mosse. Zatímco telefonuje, její matka nevědomky prozradí Mossovu polohu skupině Mexičanů. Když Bell přijíždí do motelu, slyší výstřely a vidí ujíždět auto. Když přiběhne na místo činu, najde Mosse mrtvého v kaluži krve... (TV Prima)

mireczech11

Bratři Coenovi patří mezi ten typ režisérů, kteří jsou svým stylem typičtí. Když uslyším jejich jméno vybavím si, jako třeba u Tarantina, von Triera, trademark, od které můžu očekávat film s určitými znaky, a taky jej dostanu. No Coutry for Old Men je umělecký snímek, který není pro každého. Svou tísnivou atmosférou vás nepustí a nebudete chápat, jak je možné, že vás udrží u obrazovky pronásledování jedné postavy druhou. Javier Bardem je opravdu děsivý magor, kterého byste opravdu potkat nechtěli a bezkonkurenčně vede film. Další prvek, přidávající na nepříjemné atmosféře je absence soundtracku (čehož si ani nemusíte všimnout). Coenovi jsou opravdu umělci, když dokáží natočit snímek fungující i bez hudebního doprovodu. I přesto že na příběhu tu očividně zase tak nezáleží, film ke konci trochu ztrácí tempo a občasná nejednoznačnost může taky někomu vadit. ()

danny_21

Jo a jo a jo, tohle mělo kvalitu Coenové ! Už dlouho jsem nefandil hrdinovi, aby si ten nenadálý úlovek užil, jako Joshovi a už dlouho jsem nebyl tak přikovaný, jako když se objevil na scéně Javier/Anton - to byl koncert a zařadil se mezi jedny z těch nejmrazivějších a nejchladnokrevnějších assasinů, co jsem zatím vidě - bad motherfuckerl ! U mě před opěvovaným Fargem o velký kus vpředu - cvoky mám rád, Ethane a Joeli, tady máte - 80 % ()

netWoor

Celou dobu, až na pár blbin, se mi to líbilo, ale ten užvaněnej urychlenej konec to úplně zazdil ... jako by je to už nebavilo a chtěli to rychle skončit ...ale jinak fajn ... ()

Demonic189

Videné druhýkrát a iba sa mi potvrdilo to, čo som si myslel už predtým. Je to geniálne natočené, avšak so scenárom, ktorý nemá hlavu ani pätu. Obrovská škoda, lebo herci tu hrajú o 106 a celé je to napínavé ako bič! Obrovským plusom je taktiež absencia hudby. ()

josieaddms odpad!

Strašný zklamání! Dvě hodiny naprosté nudy. Jak říkám posledním filmům bratří Coenů "nic se tam nestane a všichni umřou" asi nějak nechápu ten správnej smysl těch jejich filmů, ale mě to hrozně nebaví a nic mi to neříká. A navíc Javier Bardem mi připadá směšnej, Připomínal mi jednu kreslenou postavičku z Maxipsa Fíka. Co vás na tom vlastně všechny tak bere? ()

GTS_PUNK

Oscarmi mnohonásobne ocenený snímok No Country for Old Men ma prekvapil. Bohužiaľ však musím konštatovať, že v zlom slova zmysle. Púšťal som si ho s vedomím, že ma čaká kvalitná kriminálna záležitosť, nuž moje očakávania po jeho skončení zostali nenaplnené. Dej by sme veľmi jednoducho mohli zhrnúť ako trojuholník, nie milostný, ale v tomto prípade skôr vražedný. Zatiaľ, čo Lleywelyn (Josh Brolin) uniká s náhodne nájdeným kufríkom naplneným dvoma miliónmi dolárov texaskou púšťou, v pätách je mu zabijak Anton (Javier Bardem) aj so svojou puškou poháňanou vzduchom z tlakovej fľaše. Ich "naháňačke" sa z ústrania prizerá šerif Bell (Tommy Lee Jones), ale ten toho vo filme veľmi veľa neurobí. Ale to vlastne žiadna z postáv. Dej je tak celkovo zvláštne napísaný, čo ale neznamená, že nudí. To určite nie. O napätie je vždy postarané, čo dokazujú najmä motelové a hotelové scény. Tie sú podľa mňa tým najlepším, čo film ponúka a okrem neustálej honby za peniazmi, snáď niet desaťminútovky, čo by vo filme niekto neumrel. Vyobrazená brutalita filmu určite nechýba a hanbiť by sa za ňu nemusel ani taký Quentin Tarantino. Príbehová rovina je postavená práve na týchto dvoch veciach - naháňaní sa a vraždách. Všetko odohrávajúce sa na pozadí obchodu s drogami a partiách agresívnych Mexičanov. Hlbšiu psychológiu tak určite nečakajte, pretože tento film je viac-menej len o čistom násilí. Čo sa hereckého obsadenia týka, myslím si, že sa nájde málokto, kto by pochyboval o tom, že najlepšie stvárnenú postavu filmu zahral Javier Bardem. Postava psychopatického vraha bez kúska citu vraždiaceho pomocou tlakovej pištole a z času na čas rozhodujúceho o živote a smrti pomocou mince. Určite jedna z najlepších záporných postáv svetového filmu. No Country for Old Men je priamočiara záležitosť. Možno až tak priamočiara, že to v konečnom dôsledku celému filmu škodí. Príbeh jasne putuje z bodu A do bodu B bez väčších zvratov v deji až tak, že to postupne prestane dávať celé zmysel. Koniec síce zostáva pomerne otvorený a film končí zvláštne, ale na niečo podobné je snáď už neskoro a divák si to nemá čas kedy vychutnať. Film samotný je slabou priemernou záležitosťou, ktorej by som za normálnych okolností udelil možno dve hviezdy. Za hlavnú zápornú postavu však udeľujem hviezdu navyše, pretože zo slabého priemeru dokázala vytvoriť len priemer. ()

Inozuka

Ultimátní řežba, kde si nikdo nemůže být jist, zda se dožije dalšího celuloidového okénka, nebo se nerosprskne v gejzíry krve. Poměrně dost doslovně převedená kniha na filmové plátno, kde jen trochu ztratila na důležitosti postava šerifa. Výborná atmosféra texaské pouště a trojice ústředních představitelů - Bardem, Jones, Brolin. Zvlášť Bardem se svým Chigurhem zapsal do galerie filmových hajzlíků opravdu nesmazatelně. Rozprava s dědou na benzínové pumpě je koncertem podprahové hrůzy. No nechtěl bych si takhle házet mincí ... a snad i proto dávám radši plný počet hvězdiček. ()

Sweat55

Bohužel menší zklamání. Atmosféra by se dala krájet, perfektní herecké výkony a "krásné" násilí bohužel kazí celkem uspěchaný a nedotažený konec. ()

0L0V0

Absurdný začiatok, ktorý vďaka jednému zlému rozhodnutiu nastáva veľa problémov. Úvod filmu začína pokojnými zábermi na miesto, kde sa bude odohrávať zvyšok filmu. Mimo obrazová výpoveď postaršieho šerifa nám hovorí o dobe kedy ešte bol mladší. Hodnotí dobú kde žije. Následne sa dej rozbehne. Prvej polovici príbehu šerif moc do deja nezasahuje, snaží sa tomu pochopiť. Až koniec príbehu patrí jemu. Nesie finálny monológ ktorý patrí divákom. Ľudia sú čo raz väčšie zvery. Lovíme, ženieme sa za úspechom, peniazmi, lepším životom ako nejaké šelmy. Otvára otázky morálky. Kam sme schopný zájsť. Celý film je postavený na chamtivosti. Sledujeme tak príbeh ľudí ktorí sú ochotný spraviť všetko preto, aby získali balík peňazí. Obohatiť sa. Nepôjde to ale bez preliatej krvi. Dej sa viac sústredí na mačku a myš. Hon medzi zabijakom a zlodejom. Tu cítime rivalitu, hon, napätie. Zlodej po zásadnej chybe, ktorú spravil je lovenou zverou. Všetko ho traumatizuje. Začína paranoja zo všetkých strán. Divák je si tiež neistý, prežíva čo raz väčšie napätie. Poteší aj premena tohto na prvý pohľad outsidera, ktorého sa stal schopný konkurent neľútostného vraha. Ich rivalita a stret patrí v tomto filme asi k najlepšiemu čo som videl. Príbeh je tak surový a očakávania sú čo raz väčšie, čo príde ďalej. Vrah tú pôsobí ako vážny psychopat. Docielili to aj tým minimalistickým chovaním, pokojnou chôdzou a jeho rozhodnutiami a spôsobom zabíjania. Veľmi dobre pracujú režiséri s charaktermi postav a rytmom filmu. Dlhšími zábermi dávajú režiséri väčší priestor postavám a doznenie uceleným záberom. Zaujímavé je že tieto tri hlavné postavy, policajt, zlodej, vrah, sa nikdy spoločne nestretnú spolu. Stále je to konfrontácia jeden na jedného. Divák sa postupne dostáva k informáciám. Takýto podarený krimi, triller, dráma film už tu nebol od doby kedy vyšiel Mlčanie jahniatok alebo Sedem. Práca s kamerou je taktiež brilantná. Najviac tu asi exceluje na obraze Javier Bardem. Skvelé stvárnil úlohu vraha. Pripomenulo mi to Hitchokov film Vtáci. Žiadna hudba a výlučne pracujú Coenovci s ruchmi. Príbeh je zasadený do súčasnosti i keď pripomína miestami prvky westernu. Je cítiť pri závere filmu, že už mu dochádza dych. Po zabití zlodeja, príbeh upadá a film pokračuje ďalej ešte aspoň 20 minút. Kiež by takýchto filmov bolo omnoho viac v kinách. ()

Likan7

Stylovka! Při noční naháněčce městem jsem vrněl blahem, jak skvěle je tahle scéna natočená. Naprosto nezapomenutelný Bardem a frajerský Brolin se tu v realistické honičce po předměstí honí navzájem. A o tom je vlastně celý film. Velmi jednoduchý příběh je natočen tak zajímavým stylem, že se opravdu nedivím, že za to bratři Coenovci dostali taková ocenění. Jen konec mi nesedl. Ale jinak skvělý. ()

holub109

Teprve druhý film od bratrů Coenů, který jsem viděl. Příběh mě dost bavil, je to skvěle zrežírované. Javier Bardem a Josh Brolin v hlavních rolích excelují. Akční scény jsou pěkně natočené, přehledné. Konec mě ale trochu zklamal. Film se totiž skvěle rozjížděl, budoval hutnou atmosféru a kolem 2/3 super akční scény a mnoho vyhrocených momentů, proto mě trochu mrzí zpomalení v poslední půlhodince spolu s velmi komorním koncem. 85% ()

kukkik

Vzhledem k hodnocení jsem čekal něco lepšího. Každopádně pořád dost dobrý film, na který se mi dobře koukalo a který mě nenudil. Co mě mrzí je občasná nelogičnost chování určitých postav a na plné čáře potom konec, který sice chápu jako určitou uměleckou licenci ale subjektivně mi to ve skutečnosti připadá spíš jako lenost či bezradnost autorů obecně zakončit svoje do všech stran rozmáchlé dílo. Holt, vytyčit desítku různých dějových linek je jedna věc, rozumně je pospojovat už chce fištróna a nakonec je všechny taky důstojně zakončit už si žádá uměleckého génia. A těmi bratři Cohenové podle mého názoru a zkušeností bohužel nejsou. Ve výsledku tedy nadprůměrný snímek, na který se ale nemám potřebu podívat kdykoli v budoucnu znovu 4/5 ()

samkko

Naprosto skvělý film plný úžasných scén, dialogů, hereckých výkonů, skvěle napsaných postav, parádního děje a dobře udělaných zvratů. Atmosféra v tomto snímku taktéž nechybí. A na postavu Antona rozhodně dlouho nezapomenu. Co se celkového flow týče, tak snímek odsýpá tak jak má. Konec je podle mě naprosto skvělý, (přesně takový jaký mám rád) ale ne každému se bude líbit, tím jsem si jist.  Za mě skvělý snímek, který by měl vidět každý, kdo má filmy aspoň trochu v lásce. 9,7 /10 ()

boni

Tenhle film není pro mladý aneb Coenové v životní formě. Tohle je ta pravá Amerika. __ "The night they drove old Dixie down, And the bells were ringing, The night they drove old Dixie down, And all the people were singing" __  Atmosféra hrubší než prašné pláně na sever od čáry, dialogy preciznější než poprsí miss Arizona ´65 a herecké výkony šťavnatější než ten nejvíc bloody steak v celým Státě osamělý hvězdy. Tahle jízda se musí stále opakovat, neb filmových i životních kovbojů nám už povážlivě ubývá. __ "Kdybys mi řekl před dvaceti lety, že uvidím děcka chodit po ulicích texaskejch měst se zelenýma vlasama, kostma v nose, tak bych ti nevěřil ani slovo." ()

gemi

Je to zajímavá kombinace rychlé akce a pomalých, někdy docela hutně texaskou angličtinou okořeněných ukecaných pasáží, ze kterých polovině nejde rozumět, protože ten přízvuk je fakt síla. Celkově ale nenudí. Jenom škoda způsobu vyprávění, ze kterého člověk zápletku úplně nepochopí. Tu základní ano, ta je triviální. Ale kde se vzali všude okolo ti další lidé, a zejména úhlavní antagonista (který je mimochodem krásně démonický)? Kdybych si tady nepřečetl brutálně spoilerový Obsah (v podstatě přepis scénáře), tak to nevím, protože to z filmu prostě nevyplývá. Další negativum je, že film nemá konec. Prostě skončí v nějaké situaci, která je všechno, jenom ne dořešená. Jakoby filmu chyběla poslední čtvrthodina. Výprava, děj, akce, všechno skvělé, ale závěr prostě neuspokojí. Je to těsně, ale z uvedených důvodů snižuji na tři. (Druhé zhlédnutí, první 11. 1. 2011) ()

Nix

Od sourozenců Coenových nikdy neví co člověk čekat. Ale tohle je masterpiece. Naprosto hrůzostrašný Bardem, který si ukradl film pro sebe, ale ostatní se taky snaží a Tommy a Josh jsou prostě taky kvalitou trochu jinde a to je dobře. Jenže nic nemá na příchody Bardema, na tohle už nikdy nezapomenu. Má to skvělou atmosféru, někdy i hororovou skoro bych řekl a nádherný prostředí. Tohle je fakt mazec a proto doporučuji, pokud je ještě někdo kdo to neviděl, nic si nečtěte a neotálejte, tohle musíte vidět. ()

ViktorS

Veľmi dobrý akčný film so skvelými hercami. Amerika na prelome 70. a 80. rokov pri Mexických hraniciach má svoje čaro. Zápletka filmu už v podstate od začiatku nedáva vydýchnuť, tak ako hlavnému hrdinovi, tak aj divákovi. Akurát som si tu neni moc istý, kto je vlastne hlavná postava. Či je to Tommy Lee Jones alebo Josh Brolin. Tak či tak obaja sú skvelý, rovnako tak aj Javier Bardem, ktorý je asi najviac zapamätateľný. Ide z neho rešpekt aj strach. Ja osobne som jeho postavu Antona Chigurha poznal zo Simpsonovcov, kde ho sparodovali. Prekvapilo ma, že Woody Harrelson tu mal tak málo miesta, no aj tak stále bol dobrou súčasťou filmu a jeho rola sa mu fakt hodila. Ale tiež ma prekvapil a tak trochu sklamal hlavne koniec filmu. Nemám rád takéto konce bez nejakého významnejšieho zvratu alebo rozuzlenia. Je to taký štýl, ktorý nemusí každému sadnúť, ale bude to asi jediné výraznejšie mínus tejto snímky. ()

Lichty

Coeni se vrátili na začátky devadesátých let a natočili film, který má neuvěřitelný styl. Narozdíl od většiny jejich thrillerů se v něm nevyskytuje žádný žvanil a pro vytvoření autenticity nehraje ani žádná hudba. Poprvé od Farga, nebo spíše poprvé od Bartona Finka, jsem u jejich filmu opět ani nedýchal, za což může nejen jejich režijní styl, ale také dobře napsaná McCarthyho předloha. Parádní herci jenom dolaďují a skvělá závěrečná petiminutovka, včetně onoho lehce podivného proslovu, si zaslouží svého vlastního zlatého plešouna. Snad to bratrům letos skutečně vyjde! UPDATE: Vyšlo. ()

Nostos

Zajímavá záležitost, tvořená podle mě hlavně vynikajícím výkonem Javiera Bardema, který ztvárnil psychopatického zabijáka Antona Chigurha. I přesto, že filmem prostupuje temnota a strach, což vede člověka k zamyšlení jako- to snad ne, tak zvrhlý člověk přece nemůže existovat (věřte že může), je atmosféra filmu občas uvolněna lehkým vtipem. O ten se většinou stará Tommy Lee Jones, který si v roli zestárlého šerifa často dělá legraci ze svého mladého a nezkušeného podřízeného. Neopovažuji se soudit, jestli se k filmu hodil jeho konec, já jsem očekával trochu větší sdělení, které se jaksi formovalo celý film a pak jako by se náhle vytratilo. Přesto mistrný mix deprese a nadhledu. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (více)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014

Denis Villeneuve se v poslední době blýskl dramatem Zmizení a mysteriózní hříčkou Nepřítel, jeho další film tedy nebudí zrovna malá očekávání. Na co se máme začít těšit? Kanadský režisér se rozhodl… (více)