V roce 1980 v Texasu vzrůstá kriminalita a obchod s drogami. Na jeden takový nepovedený obchod narazí Llewenyl Moss, který díky tomu přijde k pěknému balíku peněz. O tyto peníze má však zájem i někdo další... V Texasu se píše rok 1980 a Ed Tom Bell běduje nad zvyšující se kriminalitou ve svém revíru, kde stejně jako jeho otec dělá šerifa. Llewenyl Moss, který je na lovu, náhodou objeví místo, kde došlo k drogové předávce, která se však zvrtla. Moss najde několik mrtvých mužů a psů, ale také zraněného Mexičana, který prosí o vodu. Moss mu ji nedá a vypraví se dál od místa po krvavých stopách. Po chvíli narazí na dalšího mrtvého muže, který má u sebe kufřík plný peněz. Moss peníze vezme a vrátí se domů. Jeho svědomí mu ale nedá spát, a tak se vrátí na místo, aby dal zraněnému Mexičanovi napít. Ten nejenže je již mrtvý, ale na místo činu přijedou dva muži a začnou po něm střílet. Mossovi se podaří uprchnout a dostat se zpět domů, kde poručí své ženě, aby jela za svou matkou. Sám se pak vydá do motelu, kde ukryje kufřík ve ventilační šachtě svého pokoje. Na vypátrání peněz je najat zásadový zabiják Anton Chigurh, který neváhá zabít mladého zástupce šerifa, jen aby se dostal z cely. Při úprku zastaví muže v dodávce, kterého zastřelí, aby si mohl vzít jeho auto. Později se na místě činu setká se svými šéfy. Mossův vůz zde zůstal, díky čemuž Chigurh zjistí Mossovu identitu. Když přijede prohledat jeho dům, on už tam ale není. Moss přijíždí taxíkem do motelu a všimne si, že v jeho pokoji někdo byl. Pronajme si proto další pokoj, který je větrací šachtou propojen s jeho původním pokojem. Čeho si Moss nevšiml, je to, že mezi penězi je ukryto sledovací zařízení a díky němu se podaří Chigurhovi Mosse opět vypátrat. Po příjezdu do motelu Chigurh zjistí, že v Mossově pokoji se ukrývá skupina Mexičanů, kteří na Mosse čekají. Všechny je pozabíjí a Mossovi se mezitím podaří i s penězi uprchnout. Nejde mu do hlavy, jak ho mohl Chigurh vypátrat, a tak prohledá kufřík a objeví sledovací zařízení. Je ovšem pozdě, jelikož Chigurh ho opět našel. Strhne se přestřelka, při které jsou oba zraněni. Moss utíká přes hranice do Mexika. Po cestě zahodí kufr i s penězi do keře na břehu řeky Rio Grande a nechá se v Mexiku ošetřit. Mezitím je na získání peněz a také odstranění Chigurha, který za sebou nechává moc nápadnou spoušť, najat jiný zabiják, Carson Wells. Tomu se podaří Mosse vypátrat a nabídnout mu pomoc. Zjistí také, kde je kufřík plný peněz. Večer je ale ve svém hotelu zabit Chigurhem zrovna ve chvíli, kdy mu Moss volá. Telefon zvedne Chigurh a řekne Mossovi, že pokud mu přinese kufřík s penězi, nezabije jeho ženu, i když jeho zabije tak či tak. Moss jeho nabídku zamítne. Okamžitě volá své ženě Carle, které řekne, že se sejdou v motelu v El Pasu, kde jí chce předat peníze, skrýt ji do bezpečí a poté zabít Chigurha. Carla, která se zatím při schůzce s šerifem dozvěděla, že jejímu muži hrozí velké nebezpečí, šerifovi zavolá a řekne mu polohu Mosse. Zatímco telefonuje, její matka nevědomky prozradí Mossovu polohu skupině Mexičanů. Když Bell přijíždí do motelu, slyší výstřely a vidí ujíždět auto. Když přiběhne na místo činu, najde Mosse mrtvého v kaluži krve... (TV Prima)

PROROK14

Súboj dvoch tvrdých chlapíkov. Zo začiatku s hustou atmosférou. Josh Brolin podľa mňa asi najlepši herec vo filme. Len ma zarazil koniec filmu. Skončilo to nejak nijako. Ale napriek tomu výborná podívaná. 85% ()

6thSun

Do mé (ne)svaté Coenovic trojice: 1. Big Lebowski 2. Fargo 3. Muž, který nebyl, nemůže proniknout ani náhodou. ()

rawen

Mistrovsky odvedená práce, výborné herecké výkony (až na Harrelsona) --- stačí to? Na pokoukání ano, na trvalejší zápis do paměti ne. 7,5/10 ()

rascool

Tenhle film nění pro slabý! Tenhle film není pro hemofobiky! Tenhle film je pro fajnšmekry! Drsné prostředí mexické mafie, kde i na psa použiješ kulku, protože prostě můžeš. Ze Španělska si to do JůESEJ nakráčel Chavier a ála Desperados vytasí svou Kulervoučku a cupuje a cupuje všechny na drobečky. DatelWoody v roli another Drsňáka je takovou konkurencí na baterky - dostane ji přímo do srdíčka. A co Brolin? Ten jí taky dostane, ale od přičmoudlých mexikánců v motelu - přesně taková smrt, kterou chceš. LeeJones se vrátil z putování ve vesmíru, aby nám všem ukázal, jak chladně a důstojně dokáže dedukovat - zřejmě se učil v BakerStreet. A konec filmu? Zlo zvítězí nad dobrem. A už jen proto má tenhle film vysoký rating. ()

bouncer

Poutavý film bratří Coenů, který zajisté v každém znalci jejich tvorby vyvolá vzpomínky na ty nejlepší snímky (samozřejmě Fargo,a le i třeba Zbytečná krutost). Zároveň však vzbudí dojem, že místo aby se snažili překonat, tak sami sebe vykrádájí. Je to silný film se skvělými motivy, užil jsem si ho. Ale celkově mu dost věcí chybí...až bych řekl, že ten Oscar je přehnaný. Coeni si je všechny zaslouží, ale asi za jiné filmy. Navíc nemám rád Texas, co se týká prostředí i lidí... ()

erl

Wau! Tak tento kousek se mi neuvěřitelně trefil do noty. Nevím jestli si to zasloužilo tolik ocenění či jestli je to skutečně tak geniální.. Ale důležité je že na mě to neuvěřitelně zapůsobilo a byl jsem v transu až do závěru. Musím pochválit herecké výkony všech zúčastněných a režii bratří Coenů kteří ještě nezklamali. ()

BoPo

Film, ktorý keby ste niekomu zhrnuli v 10 vetách, tak Vám následne povie: "Aha, takže taká tuctovka s kvalitnými hercami?" Chyba. Coenovci dodali klasickej, veľa krát odohranej zápletke drsnú štýlovosť, vďaka ktorej si užívate charizmatické postavy zabalené v skvelej atmosfére. ()

Johny_fork

Bratři Coenovi se opět předvedli. Natočili film krutý, syrový, takový tichý, plíživý hlavně a skvělý, drsná atmosféra amerického jihu na vás z obrazovky přímo dýchá. Josh Brolin předvádí doslova herecký koncert a Javier Bardem je v roli zabijáka, který zabijí jateční pistolí tak přesvědčivý, že mi z toho mrazilo. První 3/4 filmu jsou strhující a bodují u mě na 100%, ovšem rozuzlení přijde velmi náhle a najednou nás čeká 10 minutový filozofický závěr, který je dle mého názoru zcela zbytečný a sráží moje hodnocení pouze na 4 hvězdičky, myslím si, že i bez takového závěru by divák pochopil , že to není pouze film o kufříku plného peněz, naopak už v průběhu děje si začnete říkat, že tohle přeci není žádný výmysl, život může být sakra krutý a dobro zdaleka vždy nevítězí. čili oskar určitě zasloužený, ale dle mého Michael Clayton byl ještě lepší film. ()

murakamigirl

Táto krajina nie je pre starých je všetkým, čo vyhľadávam vo filme: má myšlienku, ktorá "prehovorí" a ktorá má hlavu aj pätu, schopnosť vystreliť hladinu adrenalínu až niekam do krku, jedinečným spôsobom pobaviť či zmraziť všetok život v žilách až tak, že cítite, ako to vo vás nenormálne, neovládateľne tuhne... Vynikajúci scenár, úvod i záver, vynikajúca réžia, kamera, hudba (alebo skôr audiálna stránka a to najmä vynikajúci "hlas" nekonečných texaských rovín), herci... Všetko tu funguje ako novučičké omegy. Javier Bardem, Tommy Lee Jones, Josh Brolin či Woody Harrelson sú perfektní, typovo absolútne bezchybní. Bardem- najpresvedčivejší a najcharizmatickejší maniak posledných rokov (tuším, že keby som niekedy stála zoči- voči tomuto hercovi, v tej sekunde by som bez najmenších úvah vzala nohy na plecia...) Konverzácia v obchode je jednou z najlepších scén, pri ktorej mi bolo i nebolo do smiechu... Coenovci sú geniálni. To sa inak charakterizovať nedá... "Aj keď je všade naokolo len tma, musíme sa v nej začať rozhliadať." Povedal Murakami a mne sa to vidí strašne priliehavé k Tejto krajine. Hmmmm, čo vy na to??? ()

Terva

Spousta šerifů za starých časů ani nenosila zbraň....pořád si kladu otázku, jak by si dneska vedli. Ty dnešní zločiny se vymykají lidskému chápání. Vyslechneme si zpověď šerifa Eda Tomma Bella a pak se ponoříme do brutálního příběhu zabijáka Antona Chigurha a lovené zvěře Llewelyna Mosse. Ten film se nedá moc komentovat, ten se prostě musí vidět. ()

Hismael

Pomalu rozehraná hra o kufru s penězi v pustině, která ke konci ještě víc zpomaluje. Napínavé scény střídají prázdná místa, kde se nic moc neděje. Naštěstí to nijak zvlášť nevadí. Uvěřitelnou atmosféru mají i akční scény, které jsou spíše takové minimalistické. Film jako dělaný pro dlouhé zimní večery. ()

JohnCZ

Zvláštně, mírně poeticky odvyprávěný příběh, kterou rámcově moc nedodržuje filmové standardy, ale o to je zajímavější a nepřevídatelnější. V jednotlivých scénách a dialozích mi to mírně připomínalo Tarantina, ale pokud pohlédnu na film jako na celek, tak si úplně nejsem jistý, co si vlastně myslet. Jako exkurze do současného, byť stále drsného Texasu parádní. Člověka to i přes svou minimalističnost a pomalejší tempo vtáhne a obrazově upoutá. Pro mě zatím dost možná nejlepší Coenovka, ačkoli právě ten charakteristický coenovský černohumorný rukopis je tam vidět pramálo. ()

moviesfan

Tenhle film je má dobrou atmosféru, styl, akci. Přesto mě tam něco nudí (vadí). Ani nevím co, ale to nemění nic na tom, že se natočil další dobrej film. Hodnocení: 75% ()

Hwaelos

Atmosféra by se dala nakrájet a přikusovat místo chlebíčků. Bardem jako nevypočitatelný, smrtelně klidný psychopat v exceletntím podání. Tommy Lee Jones - tradičně v roli stárnoucího šerifa, byť tentokrát okořeněný jistým buranstvím amerického jihu. Hlavní hrdina je také zajímavou postavou - je to kliďas, který i tváří v tvář smrti neztrácí přehled a jde si za svým. Jediný důvod, proč neudělit plný počet je podivný závěr. Chápu, když někdo vyvrcholení filmu ponechá úmyslně zahalené tajemstvím a umocní tak dojem celého snímku. Tohle však není ten případ: způsob narace nám dává jasné signály, že máme očekávat chvíli, kdy se Brolin a Bardem potkají osobně v jedné místnosti. To, že nám není umožněno do ní nahlédnout je potom působí nutně dojmem zklamání. Podobně konec filmu - kdo seděl v autě, které zabijáka srazilo? Byla to Llwelynova žena, kterou nakonec nechal žít? Nebo to byla náhoda, že ho ve čtyřicítce na přehledném úseku někdo rozstřelil? To není provokativní závěr, ale špatně natočený konec. ()

corpsy

V poslednej dobe ma sklamal takmer každý novo videný snímok s Oscarom za najlepší film roka ( napr. THE HURT LOCKER alebo CRASH ), až si myslím, že začínam byť presýtený filmami ( ale verím, že nie ). Tento oscarový opus bratov Coenovcov ma síce nesklamal až v takej miere, ale určité očakávania mi nenaplnil. Jediného Oscara, ktorého si zaslúžil, bol za scenár, ktorý prekypuje skvelými dialógmi. Tie zvyšné ocenenia až tak vážne neberiem. Bez nejakej tej ostatnej kritiky ale musím uznať, že je to kvalitné dielo, drsné, náladové, ale preceňované. ()

MrCreosote

Je to zvláštní věc, viděl jsem všechny filmy od Coenů, přečetl většinu McCarthyho románů a tohle byla už třetí projekce Téhle země, kterou jsem absolvoval. Jenže i tak ten film nedokážu pochopit a ocenit tak, jak by si zasloužil, neustále v něm sice objevuji spoustu nového, rozplývám se nad obyčejnými, a přitom všeříkajícími dialogy nebo neustále dokola poslouchám zvuk tlumené brokovnice a tlakové pušky... ale pořád se v Téhle zemi skrývá nějaké tajemství, které mě nutí se na ni podívat zas a znovu. Možná je právě tohle známka bezchybného filmu, ale já si tu pátou krví nasáklou hvězdu budu šetřit na dobu, kdy snímku spolu s šerifem Bellem konečně přijdu na kloub. ()

jahol

Už samotný název tak trochu evokuje, proč je tenhle film v Americe vynášen do nebes a u nás přijímán poněkud rozpačitě, jako mix úžasné filmařiny a - chybějící myšlenky. Jenže k tomu, abychom ho dokázali procítit, nám schází v genetickém kódu a v od narození přijímané životní zkušenosti právě těch několik století generací předků žijicích v téhle zemi, která je najednou jiná, než bývala. A nejedná se zdaleka jen o všudypřítomné násilí, zkoncentrované do úžasně zahrané role Javiera Bardema, temného a ještě atmosféričtějšího dvojčete masového vraha Dextera Morgana, ke kterému ale rozhodně žádnou sympatií nevzplanete. Jde o každý detail náhodně prosakující z obrazovky skrze hlavní zápletku - ty nekonečné prázdné motely a hotely a prázdné postavy jejich recepčních, ta celá prázdná země, kterou navíc pohlcuje a tráví kletba "starých mužů" - válečných matadorů z Vietnamu, postižených nejen tělesně. Když o tomhle filmu a o tom, jak těžké je pro nás k němu se jen přiblížit, přemýšlím, napadá mne, že podobné problémy jako my s ním, bude mít americký divák s geniální Vláčilovou Markétou Lazarovou. A nevidím jediný důvod, kromě nabubřelého egonacionalismu, k tomu, abych tvrdil, že americký divák je ten tupec, co nedokáže pochopit. ()

Nick Tow

Tahle země fakt není pro starý a tak to bratři Coenovic vzali jako výzvu udělat to jaksi nově, jako takovej malej refresh svý zavedený značky. Jenomže starýho psa novým kouskům nenaučíš, zvlášťě, když ten starej hafan ještě nemá důvod lepit si vteřinovým lepidlem novej chrup a novej vocas. Já alespoň z tohodle kousku cítil to aroma lepidla každou chvíli. Přesně jak to napsal Lima, film silnej v detailech, nevýraznej v celku. Ponaučení: Nevěřte reklamám na vteřinový lepidla. P. S. Za konstatování, že "Bardém možná nevstoupí svou dekou do kadeřnickejch atlasů" posílám vřelý pozdrav kolegyni "kleopatře". Je radost číst komenty, jež mají ducha! ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Rambo bude párat Mexičany

Rambo bude párat Mexičany

24.06.2014

Vietnamský veterán John Rambo ještě nevytrhnul svůj poslední ohryzek. Od filmového debutu akční legendy uplynulo 32 let a opět se před námi začíná rýsovat její páté dobrodružství. Na relativně… (více)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014

Denis Villeneuve se v poslední době blýskl dramatem Zmizení a mysteriózní hříčkou Nepřítel, jeho další film tedy nebudí zrovna malá očekávání. Na co se máme začít těšit? Kanadský režisér se rozhodl… (více)