Quantum of Solace

• Velká Británie Quantum of Solace (více)

H4ku11

Bond film s najkrajšími ženskými predstaviteľkami Olgou a Gemmou! Okrem začiatočnej automobilovej naháňačky nie je čo pochváliť. ()

Untentrauer

Když bylo oznámeno, že Jamese Bonda bude hrát Craig, tak si vzpomínám na tu obrovskou nevoli u skalních příznivců 007. Po shlédnutí tohoto dílu mě nepřesvědčil. Do té role se nehodí. Vypadá jako Ukrajinec a na tom trvám. Důkazem je tomu jeho film Odpor, kde mu role náramně seděla. ()

Renfield

Mission Impossible není jedinou agentskou sérií, která se v době Jasona Bournea inspirovala. Ani nejslavnější z agentů nemohl zůstat stranou a protože je to stále v mezích inspirace, je tomu tak dobře. Bondovky nikdy neměly lepší kameru, úvodní scéna ve které Marc Forster sází za sebe několikasekundové záběry auto, pedály, detail tváře a široká městská kompozice, doslova vhodí do akce. Podobně jako u výše zmíněné série zde funguje i parádní hudba Davida Arnolda, která zase žene Bondův Aston Martin kupředu. A děj se nezastaví, přestřelka v katakombách s prostřihy na detaily kopit koní, je skutečnou pastvou pro oči. Vývojem prošel i Bond, ten je tu více než kdy dřív strojem na zabíjení, což Daniel Craig zvládá výborně. O emoce ale samozřejmě nepřišel... Camille, ale především vzpomínky a "zařizování" kolem Vesper, nebo silná scéna s Mathisem, jsou toho důkazem. Zajímavě se jeví obsazení hlavního záporáka, vlastně též lehce "artové", na bondovku ne úplně typické jméno. Ovšem Mathieu Amalric pojal Dominica Greena správně slizce, nenápadně, přitom stále nebezpečně. Chápu, že tohle pojetí Bonda dost rozděluje, ale rozhodně patřím k té spokojené části, hodně spokojené. 85% ()

Garch

Mě držela Camille (Olga Kurylenko). Zato bídáci byli takoví bídní, málo bídáčtí mi ve skutečnosti přišli. ()

Klajnik

Neměli napsanej scénář a takhle to pak dopadá. Nejrůznější scény nefungují, protože logicky nenavazují na sebe. Je to narychlo splácaný. Je to neúspěch. Furt to má ale fajn akci a baví mě to víc než stejný blbý, delší a neakční Spectre nebo melodramatický a utahaný No Time to Die. ()

Simgal

Jeden z nejlepších Bondů vůbec. Stejně jako Casino Royale je v něčem unikátní a sice tím, že je to první film o tomto nejslavnějším tajném agentovi, který přímo navazuje na ten předchozí. Skutečně úvodní honička se odehrává pouhých pár okamžiků od konce Casina Royale a začátek je to skutečně akční. Je hned několik důvodů, proč jsem Quantum of Solace přijal lépe než předešlého Bonda. Hlavně to už není tak obrovský šok ze změny. Přece jen je to od Pierce Brosnana k Danielu Craigovi obrovský skok. Navíc tam chyběli typické Bondovy "hračky" a vůbec byl celý snímek točený v naprosto jiném duchu než například Dnes neumírej (což ovšem vůbec nebylo na škodu). Quantum of Solace zkrátka kráčí už po trochu více vyšlapané cestě, což ssebou přináší měně karambolů a většina věcí běží jak má. Když už jsem u běhu, tak 007 zde opravdu nemá moc času na odpočinek. Je neusále v pohybu a také díky tomu má tento snímek úžasný spád. ()

Fajla

Čím víckrát jsem tuto Bondovku viděl, tím více se mi líbí. Líbí se mi artovější styl Marca Forestera. Navíc jeho rychlý střih akcí nahrává opakovanému shlédnutí. Akční scény jsou fajn, ale tím, jak jich je tam tolik, už trochu splývají. Mrzí mě, že po ultra-dlouhém Casinu jsme se dočkali jen 106-minutového přídavku. Na spádu filmu je to znát, děj ubíhá rychle a na konci se až divíte, kolik se tam toho vešlo. Olga je sice pěkná, ale nesahá Evě ani po kotníky. Hlavní padouch je zase spíše úlysný šmejdík druhé kategorie než nějaký kriminální master-mind. Nicméně i přes všechny nedostatky si tato Bondovka zaslouží přes 70%. Za Craiga, za Aston Martin, za Universal Exports a za drobnou připomínku Goldfingera. Ve srovnání s Casinem je to ale jen velmi dobrý datadisk. (75%) ()

werus

Před každým novým Bondem jsem plná očekávání a hrozně se těším. Bond je totiž případ a to v tom dobrém slova smyslu :-). Odzvonilo Bondovi, který se držel při zemi, dnešní Bond si dělá co chce, umí všechno, je nezničitelný, má absolutní schopnost regenerace (či reinkarnace), nikdy nezakopne, nikdy se nelekne, povolení zabíjet si vykládá značně po svém a sluší mu to za každých okolností. Navíc žije v jakémsi paralelním světě, kde se nikdo na nic neptá, nikomu nepřijde nic divný (třeba když jde proti vám člověk kterýmu krev pomalu tryská i z uší) a zlouni jsou leví jak šavle a nikdy Bonda netrefí. Zato Bond se trefí vždycky kam potřebuje, ukradne cokoliv a vždycky něco lepšího než mají ostatní a vždycky to má dost paliva. Product placement jede na plné obrátky. Ženy ho milují a jsou ochotné pro něj udělat, co mu na těch jeho krásných modrých (ale chladných a mstivých) očích uvidí.. A o tom přesně Bond je a přesně takového agenta 007 já mám ráda. A nechci Craiga přechválit, ale posunul Bonda dál a to o pár mílových kroků. Je těžké překročit vlatní stín - Casina Royal. Těžko říct, jestli kdybysme jako první viděli honičku po střechách (Quantum) a pak až tu na stavbě (Casino), jestli by to lehké rozčarování nepřišlo taky. Pro mě to byl opět Bond v "Bondovském stylu", přesně to, co jsem čekala, to jsem i dostala. Na Bondovi se vždycky těším co tvůrci vymyslí už k úvodním titulkům (v QOS dobrý, ale ne lepší než u Casina).. A zdejší obavu, kam to s tím Bondem spěje nesdílím, protože se mi moc líbí kam to spěje. A jestli mám brát Quantum jako druhý díl Casina Royal, je to špičkovej film, jako akční snímek je to taky skvělá podívaná a jako "film" je to značný nadprůměr. Vychází mi z toho po prvním shlédnutí 4 hvězdičky, ale nevylučuju ani postup vzhůru.. A už jsem hrozně zvědavá a už teď se těším, co bude dál.. ()

Phillo

Ešte o chlp lepšie, veľkolepejšie a vyčačkanejšie ako Casino Royale. Dokonalá práca s obrazom, pri ktorej každá scéna pôsobí výnimočne a evokuje pocit, že má nejakú hĺbku (a často aj má). Od úvodného kamerovo dokonalého rozbehu nasledovaného skvelou "Another Way to Die" sa Bond nezastaví a vždy pôsobí dojmom, že vie, o čo mu ide a štýlovo nám to dokáže. Štýl, toho má Craigov Bond na rozdávanie a jeho výpady pôsobia tak "motivujúco" a reálne, až z toho ide strach (na efektné zhodenie chlapíka z motorky nezabudnem). Dokonalá akcia s ešte opodstatnenejším pozadím a motiváciu než v minulom diele, ktorej k päťhviezdičkovému záveru chýba už len máličko. 85% ()

Jožin

Akcia, akcia a ešte raz akcia. Toto by sa dalo povedať o najnovšom Bondovi. Nový Bond nám ukázal novú tvár, celý film je poháňaný pomstou aj keď to nedáva najavo. Bond zabíja čo mu príde pod ruku, a to z neho robí vraždiaci stroj. Je to výborní pokračovanie na Casino Royale, s novými krásnymi Bond dievčatami, na čele s Olgou Kurylenko. Bond sa konečne zmenil v agenta ktorého poznáme zo starých Bondoviek. ()

halogan

Mých oblíbených 3.5*. Oproti povedené Casino Royale je Quantum of Solace pouze 106 minut (stále) skvěle natočených bitek a honiček... bohužel tentokrát nic více. Příběh se někam vytratil a zbyla z toho jen tak akce. Škoda. ()

Ad4mson

Casino Royale je velkolepý a dějově úchvatně rozvětvený restart série o agentu Jejího veličenstva Jamesi Bondovi. Režisér Martin Campbell vsadil na neokoukanou tvář Daniela Craiga, příběh pojal temněji a ukázal Bonda jako člověka, nikoliv jako supermana, který si za všech okolností musí utáhnout kravatu k límečku. Třemi slovy, špičkově odvedené řemeslo. Divák se tedy musí jistojistě ptát: „ Jak se s touto vysoko nastavenou laťkou vypořádá Marc Forster, který až do nynějška režíroval vesměs komorní filmy?“ Tato otázka vzbuzovala nemalé obavy. Samotný film začíná pár minut po skončení Casina Royale. Mr. White, jehož Bond na konci předchozího filmu postřelil se nyní veze v kufru auta, s nímž Bond ujíždí před zlosyny. Štáb se naparoval, jak prý bude předtitulková scéna dlouhá (hovořilo se až o třiceti minutách!) a místo toho se dostaví nemastná neslaná automobilová honička, kterých se válejí po celuloidových pásech stovky. Filmový záběr netrvá ani vteřinu, takže nemáte pojem o tom co se na plátně děje. Pod jakými vnějšími vlivy střihač poskládal tuto nevzhlednou kompilaci zůstane záhadou. A pro představu, honička trvá sotva tři minuty, takže už tady je jasné, že něco není v pořádku. Poté následuje titulková sekvence s naprosto nevhodnou hudbou od Jacka Whitea a Alicie Keys. Slabota, to je to slovo, které vás napadne a modlíte se aby se vše obrátilo k lepšímu. Osa příběhu je zkonstruována na tom, že se Bond mstí za smrt milované Vesper, která vlastně pro Jamese zemřela. Natáčení nové Bondovky provázely už od začátku nemalé problémy. Několikráte poraněný Daniel Craig, utopený Aston Martin v jezeře Lago di Garda a to je asi jen desetina toho co štáb musel překonat. Rozpočet 250 milionů dolarů, což je mimochodem nejvyšší částka, kterou kdy produkce byla ochotna vložit do natáčení Bondovky. Na filmu to jaksi ale není znát. Forster se rozhodl, že s agentem procestuje polovinu zeměkoule, člověk však úzkostlivě žadoní, aby trochu zapracoval na samotné akci, která je pro Bonda tak typická. Štáb, který je zodpovědný za akční scény se netají tím, že opisoval od jiného agenta jménem Jason Bourne. Kdo viděl třetí díl této trilogie o zabijákovi, který pátrá po své minulosti, tak v Quantum of Solace najde hned několik záběrů, které jakoby vypadly z kopírky. Avšak tam kde Greengrass boduje na plné čáře, Forster tápe v nejistotě a je to na výsledku hodně vidět. Co na tom, že má nejlepší choreografy akčních scén, když jim neumí vtisknout nápad, šmrnc a styl? Již zmíněné Casino Royale bylo vůbec nejdelší bondovkou. Měla 145 minut a tudíž byl čas na řádné rozepsání charakterů postav a košatější příběh. Naproti tomu Quantum of Solace se krčí v rohu se svými ubohými 106 minutami, což je na Bondova dobrodružství až moc málo a je tak paradoxně nejkratším filmem této série. Režisér se urputně snažil vtisknout postavám psychologický profil a udělat film temnějším, ale neuvědomil si, že vlastně bourá jednu velkou ikonu Bondovek. Zkrátka už žádné: „Martini, protřepat nemíchat“, či půvabné laškování se ženami, které ač netvoří nikdy podstatnou část děje, k Bondovkám neodmyslitelně patří. V podstatě už neuslyšíme žádný vtipný bonmot, který by odlehčil děj a donutil naše mimické svaly pohnout se. Je to už jen chlápek, který se od ostatních hrdinů odlišuje pouze a jenom svým slavným jménem. Co vedlo Forstera a tým scénaristů k takovým rozhodnutím nikdo neví. Herecké obsazení je příjemné a Daniel Craig je opravdu vynikající. Jeho bondgirl číslo jedna Gemma Arterton byla do filmu obsazena zřejmě jen kvůli odkazu na Goldfingera. Srdceryvné dialogy zase bude vykřikovat druhá „girl“ Olga Kurylenko, ale nelogičnosti ve scénáři jí nedají mnoho prostoru. Dějová linie je rádoby rozvětvená, ale zdá se, že je zde příliš mnoho zbytečných postav. Například poskok hlavního záporáka Anatole Taubman je naprosto nerozepsaný charakter. Zápory byly vyřčeny, jenže zdaleka ne všechno si zaslouží kritiku. Hudební doprovod je excelentní, aby taky ne, podílel se na něm David Arnold, který je už slušným veteránem co se bondovské hudby týče. Skladby jsou perfektně vystavěny a společně s filmem mají skvělou gradaci. Bondovský „main theme“ vybrnkaný na elektrickou kytaru filmu nevýslovně sluší. Dále musím Forstera pochválit za pěknou scénu na střechách v italské Sienně. Defacto skončila jedna velká epizoda v celé sérii. Casino Royale jí začalo, Quantum of Solace jí zakončuje. Není to tak důstojný konec a vlastně i začátek, jaký by si většina fanoušků představovala. Ti mají strach, že pokud se bude série ubírat tímto směrem, ztratí všechno to co na Bondovi milovali. Vtipné glosy, spousta žen, usrkávání Martini a loajalita až šovinismus k britskému impériu, který k této postavě patří. Forster nenatočil špatný film, je to jen o tom, že nebýt agentova slavného jména, snadno ho zaměníte s kterýmkoliv jiným hrdinou. Ale proč lidé už přes čtyřicet let chodí na tyto tzv. „pohádky pro dospělé“? Vraťte se o pár řádků nahoru a dostanete odpověď Slabší 4 * () (méně) (více)

Brejlil

Pokus opustit bondovský svět a nahradit jej. Jenže nebylo čím, a tak Forster bere, kde se dá. Snímání akce a střih, které jsem jen taktak přežil u Bournea, mi k Bondovi rozhodně nesedí. Režisér neposkytuje žádná vodítka k překombinované zápletce, takže mi po chvíli začalo být výrazně jedno, kam se jde a co se tam bude dít. Hlavní záporák byl tak bez charismatu, že je na místě otázka, jak dokázal rozsáhle působící organizaci přivést k rozkvětu a udržet se ve svém postavení. Třešničkou na mírně sraženém dortíku se pak stala Bond-girl. Chápu, že producenti se tu a tam snaží o povznesení a změnu, ale tentokrát šlápli s Forsterem dosti vedle. P.S. Po několikanásobném shlédnutí na DVD jsem v pokušení nakonec hvězdičku přidat, ale ještě si to rozmyslím. ()

rcorp

Ti "praví ryzí a jediní správní" Bondové mě nikdy moc nebrali, většinou jsou to jenom cheesy (případně cheesy retro) béčka, u kterých je aura série důležitější než samotný film. Nebudu spekulovat, jestli je QoS Bondovka nebo ne, je mi to jedno. Každopádně to je našlapaný akční thriller, který se nebojí radikálně uhnout z předlouhé, pečlivě prošlapané cesty (i když teď už je to spíš čtyřproudá dálnice). Akční montáže jsou dokonalé (Oscara za střih by si to rozhodně zasloužilo), jednotlivé záběry na sebe navazují jako kostky domina a pokud to někdo nestíhá (ať už protože to nedokáže, nebo protože nechce)...njn, co se dá dělat, já si to nehorázně užíval. :) Bondgirl, jako samostatná osoba, která toho Bonda vlastně zas tak nepotřebuje potěší, globální politická perspektiva potěší, pořádně slizký záporák potěší (a diktátor vypadající jako jeden tuzemský šlechtic a člen vlády taky potěšil :) ). Ještě o chlup lepší než Casino. 9+/10 ()

waits

A sakra. Az ted je videt, jak vytecne bylo Casino Royale, ktere skvele naroubovalo akcniho a tvrdeho Craiga na stary bondovsky model. Craig je dobry i tady a sledovat ho v dalsich dilech by jeste mohla byt (s jinym reziserem) lahudka. Jinak ale Quantum of Solace uz jen bere: Bond neni elegantnim machem (Craiga jakoby sex snad ani nezajimal), Bondgirls nemaji charisma (ach, Eva Green), vymycena jsou vsechna kultovni klise (ktera ovsem nejsou samoucelna, protoze ukazuji Bonda, tak jak ho zname leta - sexistu a zabijaka, ale hlavne chlapka, co ma rad zivot a uziva si ho plnymi dousky), strih stareho od noveho Bonda je dokonan. A co nam Froster nabizi? Akcni sceny s tekavou kamerou a silenym strihem, casto nudne nebo nesrozumitelne, klise, na ktere jsme zvykli z jinych filmu (tak clovek ma nejvetsiho nepritele sam v sobe? aha), realistictejsi svet (ale v takovem svete pusobi nerealisticke akcni sceny mene pripadne nez treba u Brosnana), minimum humoru a pomerne dost der v zapletce. Novy Bond rikate? A nebyl tohle jen hur natoceny dalsi Jason Bourne? ()

ddf76

Druhu bondovku s Craigem zvladl Forster velmi dobre. Jen hlavni zaporak v podani Mathieu Amalrica byl hodne nevyrazny. ()

Tomyš

Daniel Craig zaslouží **** za charisma, zdrogovaný střihač celý film znehodnotil na úroveň stroboskopického záchvatu. ()

Illy

Tak. Na rozdíl od Casina Royal musím ubrat jednu *. I tak mě Craigův Bond baví, asi taky proto že jsem jeho předchůdce moc nemusel. Akční, drsné, se zarputilostí a hněvem kosí své nepřátele.... ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter