Občanská válka skončila před třemi lety, ale některé rány čas nezacelí...naopak, spíš přiživuje hlad po pomstě. A právě ta žene plukovníka Carvera (Liam Neeson) vpřed na jeho honbě za tím, kdo navždy poznamenal jeho život - za Gideonem (Pierce Brosnan). David Von Ancken, doposud jen hostující režisér televizních seriálů, přišel s komorním příběhem o lovci a pronásledovaném, o pomstě a spravedlnosti, o minulosti, kterou nelze změnit ani umlčet a dal dvěma irským gentlemanům příležitost předvést se ze zcela jiné stránky než jsou od nich diváci zvyklí vídat. Seraphim Falls se zřejmě nevyhne srovnání s nedávnou syrovou australskou bájí Nicka Cavea The Proposition, se kterou má společné nejen téma, ale i práci kamery s leckdy drsnou krásou přírody a dokonce se ozývají hlasy mluvící o počátku nové vlny "poctivých" westernů. Zda je to pravda nebo jen přehnaný optimismus, to ukáže čas...a komerční úspěch. (Gemini)

Morholt

Klasická zápletka o pomstě až za hrob, podávaná na pozadí nádherných scenérií. Nicméně to má ještě něco navíc a nemyslím tím velmi dobré výkony Brosnana a Neesona. Přirovnání k Proposition už tu několikrát proběhlo, ale mě to svým způsobem připomínalo i Apploosu, kterou jsem viděl dříve než Seraphim Falls. Také tam byla otřepaná zápletka, také to nebyl scénáristický skvost a také dialogy nestály za nic. Ale mě se to zkrátka líbilo a stejně tak se mi líbil Van Anckenův film. Prostě to na mě působilo opravdově a navíc se to nebálo i trošku zafilozofovat - Studi a Anjelica byli skutečným bonbónkem. Škoda toho konce, ale i tak je to velmi solidní záležitost. 75% ()

JJ.Gibson

Těžko říci, jako jo i ne. Ze začátku to vypadá, že Brosnan si to s bandou pronásledovatelů pěkně z ostra vyříká. Což se vlastně i stane, poměrně brzy. Už jen ten začátek v zasněžených lesích je neskutečně brutální, jen škoda, že to nevydrží až do konce. Protože film je dost dlouhý a stává se z něho jen putování s pronásledováním z bodu A do bodu B, pak do C a D a tak dále. Občas mě zaráželo, jak Neeson stále ví kudy má jet :) Nakonec nám film prozradí proč Neeson chce Brosnana uštvat. Okay dejme tomu. A ocitáme se v celém závěru, který mě teda moc nenadchl. Rozuzlení mi přišlo dost plytké a bez nápadu. Spoiler: někdo měl zkrátka a dobře vyhrát a já osobně jsem to přál Brosnanovi!!!! P.S. Přeci jenom měl skvělý rambo nůž! ()

-bad-mad-wolf-

Jeden chlap jde po krku druhému chlapovi. Důvody se divák dozví až v závěru (jo, je to očekávatelné klišé). Ani jedna z postav není vyloženě dobrá či zlá. Scénář je nepodstatný, tvrďáci prostě jdou, potkávají zcela bezvýznamné vedlejší figurky a dojdou až do trošku halucinogenního finále. Jediná pozitiva jsou Neeson s Brosnanem v hlavních rolích a pán kameraman s hudebním skladatelem. Hezky vypadající, drsné prázdno. ()

mm13

David Von Ancken síce nič vyslovene nepokazil, no ani naplno nevyužil možnosti, ktoré sa mu núkali. Všetko je super fajn - od okamžitého nástupu do deja, cez všetky tie šťastné aj nešťastné náhody, neskutočný dôvtip hlavných hrdinov na jednej strane i infantilné omyly na strane druhej... je to ani nie tak realistické (ale je!), ako skôr hlavne ľudské. Nehovoriac už o perfektnom obsadení, ktorému dominuje Pierce Brosnan. Nie že by mal neviem akú náročnú úlohu, ale obrovsky mu to sekne a neodolateľne si to užíva... Zbytočné, i keď neprekážajúce sú však postupne gradované retrospektívy, nechutne klišoidná je hláška o hlúposti mladého bankového lupiča, no a najmenej zvládnutý je záver filmu, ktorý je po scenáristickej stránke bezchybný, spôsob jeho podania však málo dôrazný. ----- Minimálne od stretnutia s Indiánom sú už totiž obe hlavné postavy akoby v inom svete, ich vnímanie sa po obrovskom psychickom aj fyzickom vypätí zmenilo, z priamočiarej naháňačky sa stáva metafyzická reflexia a ono by to všetko aj zafungovalo, keby podobné zmeny zaznamenala aj atmosféra snímku. Práve tu však pán režisér nepríde s potrebným posunom v spôsobe akým príbeh doteraz rozprával, resp. je to posun minimálny a pointa tak nejednému divákovi beznádejne uniká. Nemám v tomto prípade pocit, že by sa tak dialo z nevedomosti, skôr z prílišnej opatrnosti. Sympatický dojem prevláda, o to väčší je však smútok z vymenovaných nedostatkov. Škoda, kombinácia Sergia Leoneho, Jima Jarmuscha a Arthura Penna by bola kurevsky výdatným sústom. ()

Rocky62

1 vs 1 survival fight, jehož ringem je drsná divočina, která je stejně nelítostná jako ústřední duo, v němž o něco víc dominuje Pierce Brosnan. Nechybí úchvatné scenérie a fenomenální práce kameramana. Černobílé charaktery postav zpestřují vesměs jednoduchý koncept. Rádoby mysteriózní finále mi však do celého příběhu moc neštimovalo. ()

• Hoci sa dej odohráva v Nevade, žiadne scény sa tam nenatáčali. Medzi skutočné miesta natáčania patria Oregon, Kalifornia a Arizona. Všetky tieto štáty hraničia s Nevadou. (m.a.t.o.)
  • Puška plukovníka Carvera (Liam Neeson) vo filme je železná puška Henry 1860, čo naznačuje, že bola jednou z prvých štyroch stoviek vyrobených predtým, ako bola koncom roku 1862 nahradená modernejšou mosadzou. (m.a.t.o.)

Rychlonovinky

Rychlonovinky