Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Občanská válka skončila před třemi lety, ale některé rány čas nezacelí...naopak, spíš přiživuje hlad po pomstě. A právě ta žene plukovníka Carvera (Liam Neeson) vpřed na jeho honbě za tím, kdo navždy poznamenal jeho život - za Gideonem (Pierce Brosnan). David Von Ancken, doposud jen hostující režisér televizních seriálů, přišel s komorním příběhem o lovci a pronásledovaném, o pomstě a spravedlnosti, o minulosti, kterou nelze změnit ani umlčet a dal dvěma irským gentlemanům příležitost předvést se ze zcela jiné stránky než jsou od nich diváci zvyklí vídat. Seraphim Falls se zřejmě nevyhne srovnání s nedávnou syrovou australskou bájí Nicka Cavea The Proposition, se kterou má společné nejen téma, ale i práci kamery s leckdy drsnou krásou přírody a dokonce se ozývají hlasy mluvící o počátku nové vlny "poctivých" westernů. Zda je to pravda nebo jen přehnaný optimismus, to ukáže čas...a komerční úspěch. (Gemini)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (255)

WinnJets 

všechny recenze uživatele

Prvních třicet minut je naprosto famózních a pokud by se v jejich duchu nesl celý film, tak ihned po jeho skončení bezpochyby přeházím svou topku. Divák je od samotného počátku naprosto vtažen do děje a i přesto, že nejste seznámeni s podrobnostmi, tak doslova hltáte každou sekundu příběhu, který vám je servírován a užíváte si i nádherné scenérie do kterých je zasazen. Musím však bohužel konstatovat, že po shlédnutí celého snímku má topka zůstala nezměněna, jelikož dalších třicet minut má film pozvolna klesající tendenci, (což se vzhledem k již zmíněmému vynikajícímu začátku dá i pochopit...) ovšem poslední třetina filmu se již k veliké škodě dostává úplně někde jinde, něž by si tenhle snímek zasloužil... První třetina jasných 5, druhá 3.5, třetí 2, ()

d-corso 

všechny recenze uživatele

V tom filmu souvisí mnohé s nadmořskou výškou, ve které se děj v danou chvíli právě odehrává. A tak s každým krokem, vedoucím hrdiny ze zasněžených vrcholků dolů, do neúrodných pouštních nížin, snižuje se zároveň také kvalita. Vše je potom korunováno závěrečnou scénou, která by se, aby bylo tomuto drobnému geografickému přirovnání učiněno zadost, měla nejlépe odehrávat na dně Mariánského příkopu. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Již v první chvíli filmu jsem se zaradoval: "Konečně po nějakém čase western, ve kterém je sníh!". Nekompromisní ántré party drsňáků, kteří se snaží dopdnout jiného drsňáka mě navnadilo a já si říkal: "Konečně něco pořádného". Situace byly brutálně realistické a uvěřitelné a konečně jsem viděl scény, které v žádném jiném westernu ne (promrzlý Gideon rozpáře mrtvého, aby si v něm ohřál ruce). Jenomže ouha. Sníh se z filmu vytratil jak ze slunečné pláně a začalo stereotypní (získávání koní), trochu naivní, ale přitom vůbec ne špatné dobrodružství. Ovšem závěrečná pasáž (zhruba od vysvětlovacího flashbacku) s náslilně naroubovanou mysterií (chvílemi mi to připomínalo pohádku "Třetí princ" :-)) se zvrhla v naprostou fantasmagorii (jak to slovo nemám rád, ale nic jiného se k tomu nehodí líp) a konec se víceméně nedostavil. Proč tam, proboha, tvůrci museli dávat mysteriózní zápletku, když k tomu od začátku pranic nenasvědčovalo!? Pod silnou touhou se absolutně odlišit se jim to vymklo z rukou. A je to obrovská škoda. Pierce Brosnan a Liam Neeson byli naprosto výborní a kamera rovněž. Nemohu říci, že by se mi "Seraphim Falls" nelíbilo, bohužel závěr jej degradoval na průměr a zasněžená první polovina na vědomost dává jaký to jinak mohl být parádní film. 50%. ()

UncleG 

všechny recenze uživatele

V roce 1992 natočil Clint Eastwood slavný western "Nesmiřitelní". Čtrnáct let nato přišel David Von Ancken se svými "Smiřitelnými". Akorát se to na poslední chvíli přejmenovalo na Seraphim Falls. Jenže nepředbíhejme. Jak to všechno začalo? Inu... Hollywoodští fiškusové si nabrousili pera, a začali sepisovat drsný horský survávl: No, znáte to, chlap proti chlapovi, nezkrocená přírodní pustina, všade samej tenhlecten desperát... a nekompromisní vraždění může začít. Jak nám příběh ostrým tempem plyne kupředu, začínáme tušit "dávnou křivdu, kterou neleze odčinit jinak než krví." Plukovník Carver jde po kapitánu Gideonovi jak slepice po flusu a tudíž je nám zřejmé, že v celé věci bude vězet nejspíš cosi velmi osobního. Úměrně tomu, jak se tenčí banda pronásledovatelů v uprchlíkových patách, stupňuje se tenze mezi hlavními hrdiny ... aby toto neudržitelné napětí nakonec eskalovalo v nepředvídatelné, neočekávané, skvěle vypointované a zcela dechberoucí finále. Ehm, tedy... Takový byl záměr. Jenže když se všichni ti scénáristé a dramaturgové nakonec sešli nad hotovým syžetem, zjistili, že finále vlastně není ani moc neočekávané, nepředvídané a už vůbec ne dechberoucí. Někdo z náhodných kolemjdoucích jim z hlavy vyjmenoval asi dvě stě šedesát filmů se stejným koncem. Dlouho předlouho si ti nebozí chlapci lámali hlavy, jak stokrát ohranou písničku vylepšit. Původně přece chtěli něco silného, netradičního, úžasného! Tak jak to, že jim z toho pořád leze obyčejný Béčko? Spát nemohli, jíst jim nechutnalo a jen bezradně chodili v kruzích. Když tu nakonec přišla spásná myšlenka. Někdo na to nakonec káp! "Víte co?" řekl ten šikula, "pojďme tam narvat trochu mystiky! Coenovcům to v těch jejich filmech taky funguje." A už to bylo! Film pokračuje dál, vrazíme do toho přechod přes poušť, symbolistické vize a špetku těch citátů z knihy knih. To celé té zabijácké plytkosti nakonec přidá pravou hloubku a důvod k zamyšlení. A pak už konečně nastává ono vytoužené dechberoucí finále, v němž hrdinové skrze nevykonanou pomstu poznají sami sebe, přichází všeobecné odpuštění, splynutí s harmonií vesmíru, odchod v západu slunce a déšť růžových lístků. Fujtajbl...To se zase jednou povedl silný film. ()

mm13 

všechny recenze uživatele

David Von Ancken síce nič vyslovene nepokazil, no ani naplno nevyužil možnosti, ktoré sa mu núkali. Všetko je super fajn - od okamžitého nástupu do deja, cez všetky tie šťastné aj nešťastné náhody, neskutočný dôvtip hlavných hrdinov na jednej strane i infantilné omyly na strane druhej... je to ani nie tak realistické (ale je!), ako skôr hlavne ľudské. Nehovoriac už o perfektnom obsadení, ktorému dominuje Pierce Brosnan. Nie že by mal neviem akú náročnú úlohu, ale obrovsky mu to sekne a neodolateľne si to užíva... Zbytočné, i keď neprekážajúce sú však postupne gradované retrospektívy, nechutne klišoidná je hláška o hlúposti mladého bankového lupiča, no a najmenej zvládnutý je záver filmu, ktorý je po scenáristickej stránke bezchybný, spôsob jeho podania však málo dôrazný. ----- Minimálne od stretnutia s Indiánom sú už totiž obe hlavné postavy akoby v inom svete, ich vnímanie sa po obrovskom psychickom aj fyzickom vypätí zmenilo, z priamočiarej naháňačky sa stáva metafyzická reflexia a ono by to všetko aj zafungovalo, keby podobné zmeny zaznamenala aj atmosféra snímku. Práve tu však pán režisér nepríde s potrebným posunom v spôsobe akým príbeh doteraz rozprával, resp. je to posun minimálny a pointa tak nejednému divákovi beznádejne uniká. Nemám v tomto prípade pocit, že by sa tak dialo z nevedomosti, skôr z prílišnej opatrnosti. Sympatický dojem prevláda, o to väčší je však smútok z vymenovaných nedostatkov. Škoda, kombinácia Sergia Leoneho, Jima Jarmuscha a Arthura Penna by bola kurevsky výdatným sústom. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (10)

Související novinky

Rychlonovinky

Rychlonovinky

31.01.2007

DreamWorks a Ardman Animations téměř 10 let pracovali společně a vzešly z toho celkem 3 animované filmy: Slepičí úlet, Oscarový Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka a Spláchnutej. Obě studia se… (více)

Reklama

Reklama