Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Legenda praví, že za druhé světové války si američtí váleční piloti vyprávěli pověsti o gremlinech, potvůrkách, které měly na svědomí podivné nehody, poruchy a havárie letadel, bojujících proti Japonsku. Další legenda praví, že scenárista Chris Columbus spojil tyto pověsti se svými vzpomínkami na dětství, kdy musel spát na půdě plné myší a noc co noc usínal s obavou, že ho ve spánku pokoušou. Obdařil potvůrky neukojitelnou škodolibostí a vymyslel příběh, který zaujal slavného Stevena Spielberga natolik, že se jej rozhodl v roce 1984 produkovat. Hrdinou druhého dílu je opět Billy Peltzer, nyní zaměstnaný ve velkém mrakodrapu pana Clampa. Právě tady, uprostřed New Yorku, se znovu setká s roztomilým mogwaiem. Brzy samozřejmě dojde k porušení tří základních pravidel (mogwai se nesmí namočit, přijít na prudké denní světlo a hlavně se nesmí krmit po půlnoci), a tak se Clampův supermrakodrap zanedlouho hemží zelenými pidižvíky, nenechávajícími nic a nikoho na pokoji. Cpou se vším, co dostanou pod pazoury, ať je to poživatelné nebo není, a přestože promění luxusní mrakodrap ve zříceninu, jsou neodolatelně roztomilí. Stále se mezi sebou škorpí, chichotají a přímo se škodolibou radostí obtěžují nejen aktéry příběhu, ale dělají si šprťouchlata i ze samotných diváků. Je tu ovšem Billy se svou dívkou Kate, kteří samozřejmě vědí, jak na to a pustí se do boje se zelenou lavinou příšerek. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (182)

freddy 

všechny recenze uživatele

Budu upřímný. Na tenhle film jsem se původně dívat nechtěl ani jsem to neměl v plánu. Ale bylo něco po třetí hodině v noci, na jedné TV stanici právě skončil jistý pořad a já jen tak z nudy přepínal s tím, že za pár minut budou Simpsonovi, tak si mezitím najdu na chvíli nějaký pořad. A dostal jsem se právě na Primu, kde začínal tenhle film. Tak jsem pár minut koukal a chtěl jsem přepnout, ale zrovna se na obrazovce objevil malý Gizmo a já mám pro takovéto roztomilé potvůrky slabost, tak jsem to nepřepnul a nakonec jsem se vybodl i na Simpsonovi a dal jsem přednost tomuto filmu. A dobře jsem udělal. Film dostal spád a já se musel u většiny filmu smát, jinak to nešlo. Z filmu čiší originalita a vtip, a tyto aspekty já miluji. Originální potvůrky (gremlin, který vypije nějaké mozkové buňky a začne mluvit a je chytrý, gremlin, kterému narostou křídla a je z něj něco jako netopýr, gremlin, který si hraje na sekretářku, gremlin, který si hraje na kuchaře, gremlin, ze kterého rostou rajčata, apod.). To je prostě vtip a originalita, které nelze neocenit a nepochválit za ně tvůrce. A k tomu všemu ještě malinký a bezbranný Gizmo, kterého jeho zlé gremlinské odnože trápí a týrají a on se naštve, začne posilovat, začne trénovat a nakonec jednoho zabije. Už jen kvůli téhle roztomilé potvůrce stálo za to tento filmový kousek zhlédnout. A málem bych zapomněl na super vtipné cameo Hulka Hogana, to bylo vítané oživení filmu. Prostě paráda. Film se mi dost líbil, a proto dávám čtyři hvězdičky... ()

Kingjiri 

všechny recenze uživatele

Mě to pobavilo víc než jednička. Od začátku je tu Gremlinů víc, dělaj větší blbosti, různě mutujou (genetická laboratoři byla hodně dobrej nápad), a je s nima prostě větší sranda. Několikanásobně větší rozpočet byl celkem znát, jenom jsem čekal, že za těch šest let budou o něco lepší efekty (asi už jsem ale zmlsanej dnešní technikou). Příběh sice neni skoro žádnej, protože v něm jde jenom o blbnutí Gremlinů v jedný velký supermoderní budově, ale mně to ke štěstí stačilo, čtyři slabší hvězdy. ()

Reklama

Shredder 

všechny recenze uživatele

Rok 1986. V kinach sa objavuju Gremlins, film, ktory sa neskor v USA stal klasikou, ktoru pozeraju na Vianoce asi tak casto, ako my Popolusku. O 6 rokov neskor prichadza sequel, ktory je sice menej strasidelny, no paradoxne temnejsi. Podla dnesnych standardov, by sa dal povazovat za prilis nasilny pre malu generaciu. Pokracovanie Gremlins ma 2 tvare - humor, priserky, nasilie v style Looney Tunes a dalsie prvky pre deti. Na druhu stranu tu mame cynizmus, satiru nasej spolocnosti v podobe takmer distopickej buducnosti, kde ludske hodnoty, zivotne prostredie a celkovo humanizmus ustupuju do uzadia strojom a modernym technologiam, ktore by nam mali ulahcovat zivot, no v realite ho skor kontrololuju. Gremlins 2 je inteligentnejsi film, nez na prvy dojem posobi. Zaroven vsak absentuje pribeh, zakladna kostra je rovnaka ako v jednotke, ale vacsina scen je vlastne len seria gagov, inside jokov a popkulturnych referencii. ()

Miloš 

všechny recenze uživatele

Gremlins 2: nová generace rozhodně nepatří mezi pokračování, která by ve srovnání s prvním filmem ztrácela dech, naopak rozvíjí možnosti nedořečené v prvním filmu a přitom stále zůstávají vynikající komedií (tentokrát bez Vánoc). Pokud jsou Gremlins poctou filmu - reflexí kina a televize, potom Gremlins 2 jsou sebereflexí audiovize vůbec, éry osmdesátých let, propagací i kritikou sebe sama a ukazatelem směrem k rozvoji nových médií. Zní to šíleně a také to takové je! ()

Grogan 

všechny recenze uživatele

Staří dobří gremlini se vracejí. Tentokrát se jejich útoku musí bránit zaměstnanci supermoderního mrakodrapu pana Clampa. Najdou zde i oddělení genetických pokusů a poté, co vyzkouší některé vědecké výrobky, zmutují do všech různých forem a tvarů. A Billy Pelzer musí proti nim opět zasahovat. Neméně zábavné pokračování prvního dílu. ()

Galerie (73)

Zajímavosti (30)

  • V chodbě Clamp věže je na jedné z jmenovek uvedeno "Dr. Quatermass". Quatermass je hlavní postava v řadě britských televizních seriálů a filmů, včetně seriálu Quatermass Experiment (od r. 1953). (rafix)
  • Zeleninový Gremlin odkazuje na obrazy malíře Giuseppe Arcimbolda z 16. století, který proslul portréty poskládaných ze zeleniny a ostatních plodů přírody. Portrétoval i mj. třeba císaře Rudolfa II. (Petsuchos)

Reklama

Reklama