Reklama

Reklama

Velitel

(seriál)
Československo, 1981, 7 h 30 min (Minutáž: 71–81 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Antonín Procházka, Jaromír Štemberg, Jozef Holec, Václav Neužil st., Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Antonie Hegerlíková, Marta Hrachovinová, Ota Sklenčka, Boris Rösner, Dušan Jamrich, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Začátek školního roku je stejný i pro studenty vojenské vysoké školy. Do posledního ročníku nastupují dva kamarádi - Petr Lípa a Zdeněk Horák. Oba jsou navíc členy lehkoatletického družstva, které vede přísný, nesmlouvavý a trochu podivínský kapitán Marek. Po závěrečných zkouškách oba vstupují do strany a pracují v armádě, kde plní důležité a náročné úkoly. Jejich soukromé životy se odvíjejí od jejich práce. Manželství se rozpadávají, lásky chladnou, pracovní morálka klesá a přicházejí problémy. (TV JOJ)

(více)

Recenze (44)

topi80 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V seriálu je vše, co od seriálu z roku 1981 propagujícího službu mladých vojáků z povolání v naší drahé ČSLA, očekáváte. Uvědomělého náročného velitele (takového doktora Sovu v uniformě), spoustu práci oddaných gum, nějaké ty vztahy, místy toporné (těch je víc), místy lepší herecké výkony. Scénáristé si dokázali vybrat lepší i slabší chvilky, ale pravdou je, že mě u tohoto ve své době vysmívaného seriálu dokázali udržet. Ti, které dokážou papundeklové seriály dohnat k šílenství po několika sekundách, ocení slušné exteriérové záběry vojenské techniky. Kdybych měl právě s papundeklovými seriály srovnávat, šlo by hodnocení výše, v souboji s nejkvalitnějšími seriály své doby Velitel ale prohrává, i když se ctí. Objektivně se ale držíme někde na průměru. ()

krokodlak odpad!

všechny recenze uživatele

Škoda, že minimální reprízování uvrhlo tento seriál takřka do zapomnění, protože jeho i na normalizační poměry mimořádně tupý propagandismus v kombinaci s dokonalým tvůrčím dilentatismem má značný kultovní potenciál. Scénář působí jako metodická příručka pro velitele rozepsaná do sáhodlouhých situací a dialogů, doplněná o několik vysoce otravných milostných zápletek. Režie se marně snaží dohnat naprostou neatraktivitu látky nepřirozeným patosem v herectví (neviděl jsem snad žádný jiný počin z té doby, kde by hrálo tak málo hvězd, asi ten projekt včas prokoukly) i v hudbě (nebyl to věru dobrý nápad svěřit filmovou hudbu přednímu autorovi vojenských pochodů Mojmíru Ballingovi). Pokud by snad někdo chtěl seriál sledovat z dokumentárních důvodů, tak ho mohu ujistit, že občasné vojenské akční scény jsou naprosto směšné, vojáci si dokonce v prvním díle míří při cvičení na nohy. Armáda je pak v seriálu vyobrazena jako ostrůvek jakési neostalinské patriarchální utopie, neboť téměř harmonickým jednotkám vládnou samí moudří, spravedliví a velkorysí mužové. Případné odchylky od ideálu na tomto nic nemění, protože je tu přece očistný proces sebekritiky. Za pozornost stojí též oslava spolupráce s vojsky SSSR a NDR, která ovšem tvůrcům nestála za angažmá jiných než československých herců, takže sovětští vojáci v prvním díle hovoří se šíleným českým přízvukem. Pokud byste po přečtení tohoto komentáře váhali, zda si seriál pustit, vězte, že je to fakt skvělý nechtěný sitcom, o čemž svědčí třeba tento dialog o genderovém útlaku profesionálních vojáků z počátku čtvrté epizody.: Soudruh voják 1: "Copak, vám svobodným, vám je hej. Mě čeká doma druhá směna". Soudruh voják 2: "To snad platí o ženských, ne?" Soudruh voják 1: "Chh. Platilo, kamaráde, platilo. Manželka nacvičuje na spartakiádu. A když přijdu domů, tak místo otevřený náruče na mě čeká lístek, co všechno mám udělat." ()

Reklama

Všežrout 

všechny recenze uživatele

Velitel nám pěkně začíná fanfárami a člověk si mimoděk vybaví příjezd krále v pohádkách. Sem ale dorazí Karosa ŠL 11 s budoucími velitelskými kádry. Vojenská škola je nám představena jako vhodná cesta k seberealizaci, pobratříme se i s milými ruskými spojenci a nakonec se odebereme k první přidělené posádce. A mezitím vztahy, vztahy, vztahy. Pracovní, rodinné a milostné, zatěžované vojenskými povinnostmi. Tvůrci nás sem tam oblaží i nějakou „bojovou ukázkou“, ale pomalé tempo seriálu to příliš nevytrhne. Největším dramatem zůstává milostné tápání / trápení Petra (už i v pokročilém socialismu se vyskytovaly ženy, které se kvůli muži „profesně neobětovávaly“). Podíváme se na cvičení spojeneckých vojsk („obrana západní hranice socialismu!“), během operace „záchrana rozbitých brýlí velitele z NDR“ uslyšíme i chválu německého vojáka na naše JZD (nikdy neviděl víc prosperující družstvo), podplukovníkova dcera se vzdává kvůli nechtěnému těhotenství studií na VŠ, ale vdávat se nechce. Ve čtvrtém dílu nás čeká brutální hippie koncert pro ČSLA a oko latentních homosexuálů oblaží záběry ze Spartakiády. A Péťa se pod tribunou s Husákem konečně vykousne s Klárkou. Ta mu z toho v následujících dílech povine dceru, zatímco on si zaválčí v nové funkci velitele tankového praporu. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Že by náborový film do armády? 1)  Náborový film do Československé lidové armády je vhodný pro absolventy pomocné školy a podobné intelektuály._____ 2)  Zatímco pozdější Chlapci a chlapi nabízejí nepřetržitou nudu prakticky po celý vysílací čas, zde jsou mezilidské vztahy (zvláště partnerské vztahy) zobrazeny na běžné úrovni přiměřené době. Ovšem jakmile zabrousíme do služebních vztahů v armádě, do velitelské stránky věci, seriál se vesele rozbučí. Stručně řečeno - čím méně vojny, tím více věrohodnosti. Pro dílo z prostředí profesionálních vojáků je to dost smutné konstatování._____ 3)  Namátkou uvádím pár postřehů z prvního dílu. Největší zloduch z čety se ráno, Bůh mu to odpusť, uleje z rozcvičky. Četa schválně (!) nastřílí, aby se zbavila velitele, ale ten se nedá obelstít. Dobře totiž ví, že se jen chlapci chtějí dostat na žně, aby vypadli z kasáren. Duchaplné vyznání lásky: Já tě miluju. Co ty na to?_____ 4)  Příznačné je, že seriál uvádělo i Центральное телевидение СССР v roce 1983._____  5)  Pohledný 28letý Antonín Procházka (velitel) mě o svých hereckých schopnostech příliš nepřesvědčil. 24letý přitažlivý Jozef Holec (ppor. Boroš, co chodí s dcerou mjr. Válka - Josefa Vinkláře) s velmi pěknou postavou by stál za hřích._____ 6)  Vtipný výstižný koment: krokodlak (odpad). Ostrůvek jakési neostalinské patriarchální utopie, to jsi tedy trefil! ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vůbec se nedivím, že do něčeho takového nechtěla jít herecká elita. Balling si seriál zřejmě spletl s epickým válečným filmem, takže jeho hudba naléhavě duní i u romantických scén. Ve své podstatě se jedná o velice průměrný seriál, který sleduje nejen pracovní, ale i soukromé peripetie hlavních hrdinů. Za největší nešvar scénáře lze považovat především vykreslení prakticky všech velitelů jako chápajících, moudrých, bodrých a laskavých tatíků vyžadujících však nesmlouvavě stoprocentní plnění služebních povinností. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (5)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v Benešove, Dědiciach, Hošticiach, Tábore, Hvozdiciach a na viacerých miestach Prahy. (dyfur)
  • Zde se poprvé u tankového praporu spolu setkali Vlastimil Zavřel, jako řidič tanku svobodník Lopata, a Roman Skamene, jako nabíječ vojín Decastello. Druhé jejich setkání bylo ve filmovém Tankovém praporu (1991), ovšem zde jako důstojníků a v opačném nadřazení – podporučíka Maliny a majora Borovičky. (Ganglion)

Reklama

Reklama