Reklama

Reklama

Velitel

(seriál)
Československo, 1981, 7 h 30 min (Minutáž: 71–81 min)

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Antonín Procházka, Jaromír Štemberg, Jozef Holec, Václav Neužil st., Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Antonie Hegerlíková, Marta Hrachovinová, Ota Sklenčka, Boris Rösner, Dušan Jamrich, Tomáš Töpfer (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Začátek školního roku je stejný i pro studenty vojenské vysoké školy. Do posledního ročníku nastupují dva kamarádi - Petr Lípa a Zdeněk Horák. Oba jsou navíc členy lehkoatletického družstva, které vede přísný, nesmlouvavý a trochu podivínský kapitán Marek. Po závěrečných zkouškách oba vstupují do strany a pracují v armádě, kde plní důležité a náročné úkoly. Jejich soukromé životy se odvíjejí od jejich práce. Manželství se rozpadávají, lásky chladnou, pracovní morálka klesá a přicházejí problémy. (TV JOJ)

(více)

Recenze (45)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Že by náborový film do armády? 1)  Náborový film do Československé lidové armády je vhodný pro absolventy pomocné školy a podobné intelektuály._____ 2)  Zatímco pozdější Chlapci a chlapi nabízejí nepřetržitou nudu prakticky po celý vysílací čas, zde jsou mezilidské vztahy (zvláště partnerské vztahy) zobrazeny na běžné úrovni přiměřené době. Ovšem jakmile zabrousíme do služebních vztahů v armádě, do velitelské stránky věci, seriál se vesele rozbučí. Stručně řečeno - čím méně vojny, tím více věrohodnosti. Pro dílo z prostředí profesionálních vojáků je to dost smutné konstatování._____ 3)  Namátkou uvádím pár postřehů z prvního dílu. Největší zloduch z čety se ráno, Bůh mu to odpusť, uleje z rozcvičky. Četa schválně (!) nastřílí, aby se zbavila velitele, ale ten se nedá obelstít. Dobře totiž ví, že se jen chlapci chtějí dostat na žně, aby vypadli z kasáren. Duchaplné vyznání lásky: Já tě miluju. Co ty na to?_____ 4)  Příznačné je, že seriál uvádělo i Центральное телевидение СССР v roce 1983._____  5)  Pohledný 28letý Antonín Procházka (velitel) mě o svých hereckých schopnostech příliš nepřesvědčil. 24letý přitažlivý Jozef Holec (ppor. Boroš, co chodí s dcerou mjr. Válka - Josefa Vinkláře) s velmi pěknou postavou by stál za hřích._____ 6)  Vtipný výstižný koment: krokodlak (odpad). Ostrůvek jakési neostalinské patriarchální utopie, to jsi tedy trefil! ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Scénář: Ladislav Langpaul. Seriál o životě příslušníků naší armády a současně připomíná, jak náročné a odpovědné je povolání důstojníka, velitele v dnešní mírové době. U nás odvysíláno snad jen jednou, od té doby tento seriál úplně zapadl, a dnes si na něj už nikdo krom nějakého pamětníka nevzpomene, viděl jsem jeden necelý díl z nějakého archivního pořadu, a musím říct že to byla z "dnešního" pohledu strašná pitomina. Co ale nebylo, a co bysme také chtěli že? Samozřejmě z důsledku pomálu objektivních a informačních informací nehodnoceno. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak tu čtu a to celkem fascinovaně všechny komentáře a kroutím hlavou. Snad kromě jednoho komentujícího to vlastně nikdo neviděl, nebo to viděl (možná) na vojně, ale není si jist jestli si to neplete s Vinetůem... Já mám po dnešku viděný první díl a svoji porci zábavy jsem dostal. Oproti srovnávaným Chlapcům a chlapům tam chybí větší plejáda hereckých hvězd osmdesátých let i když kdo ví, co přinesou další díly. Na konci toho prvního se objevil např. Vinklář a to už je jiná liga než Procházka... Toho jsem vždycky nemusel. Vždycky, ale překvapilo mně jak je v téhle roli celkem snesitelný. Film je procpán propagandou, strana, vláda, vlast, vůdčí role KSČ, souručenství bratrských armád a samozřejmě největší kámoš SSSR a jeho okupanti na našem území. Když jde do tuhého pomůže kámoš Andrej z ruské posádky... :-). Krom pro někoho retro vzpomínek na vojenský život film nabízí i pohledy na tehdejší bojovou techniku což jej dělá celkem zajímavých.život socialistického velitele nebyl med a přesto vedli ty své kluky, plnili bojové úkoly a tvořili tak obrněnou pěst dělnického lidu proti agresorům a případným okupantům ! To nám asi film chtěl sdělit krom takového jakoby PR pro ČSLA. Co překvapilo je délka dílů. Co díl to v podstatě stopáží celovečerní film. Celkově zatím slabší průměr, zatím dávám za 3. * * * ()

Všežrout 

všechny recenze uživatele

Velitel nám pěkně začíná fanfárami a člověk si mimoděk vybaví příjezd krále v pohádkách. Sem ale dorazí Karosa ŠL 11 s budoucími velitelskými kádry. Vojenská škola je nám představena jako vhodná cesta k seberealizaci, pobratříme se i s milými ruskými spojenci a nakonec se odebereme k první přidělené posádce. A mezitím vztahy, vztahy, vztahy. Pracovní, rodinné a milostné, zatěžované vojenskými povinnostmi. Tvůrci nás sem tam oblaží i nějakou „bojovou ukázkou“, ale pomalé tempo seriálu to příliš nevytrhne. Největším dramatem zůstává milostné tápání / trápení Petra (už i v pokročilém socialismu se vyskytovaly ženy, které se kvůli muži „profesně neobětovávaly“). Podíváme se na cvičení spojeneckých vojsk („obrana západní hranice socialismu!“), během operace „záchrana rozbitých brýlí velitele z NDR“ uslyšíme i chválu německého vojáka na naše JZD (nikdy neviděl víc prosperující družstvo), podplukovníkova dcera se vzdává kvůli nechtěnému těhotenství studií na VŠ, ale vdávat se nechce. Ve čtvrtém dílu nás čeká brutální hippie koncert pro ČSLA a oko latentních homosexuálů oblaží záběry ze Spartakiády. A Péťa se pod tribunou s Husákem konečně vykousne s Klárkou. Ta mu z toho v následujících dílech povine dceru, zatímco on si zaválčí v nové funkci velitele tankového praporu. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Komunistická ideologie přebíjí 80% věcí, seriál, dělaný na zakázku, má nulovou uměleckou i filmařskou hodnotu. Řeší se klasické vztahové peripetie, které jsou v každém druhém seriálu a návdavkem k tomu nuda k posrání, proložená říznou vojenskou hudbou, která se k tomu zbytku naprosto nehodí. Přepálená stopáž jako poslední hřebíček do rakve. Vůbec jsem netušil, že Antonín Procházka měl jako mladý tak velikou roli, bohužel ale ve věci, která právem skončila v zapomnění. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (5)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v Benešove, Dědiciach, Hošticiach, Tábore, Hvozdiciach a na viacerých miestach Prahy. (dyfur)
  • Zde se poprvé u tankového praporu spolu setkali Vlastimil Zavřel, jako řidič tanku svobodník Lopata, a Roman Skamene, jako nabíječ vojín Decastello. Druhé jejich setkání bylo ve filmovém Tankovém praporu (1991), ovšem zde jako důstojníků a v opačném nadřazení – podporučíka Maliny a majora Borovičky. (Ganglion)

Reklama

Reklama