Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

wenca

To co se o něm říká je pravda, zíral jsem doslova s otevřenou pusou (i když je to možná důsledek ládování se popcornem), neuvěřitelně nádherně zpracovaná příroda na cizí planetě, příběh sám o sobě nijak výjimečný přesto kvalitně zpracovaný. ()

Terzeus

Po prvom zhliadnutí (v kine) som pociťoval priam neskutočné chvíle. Mal som pocit, že je to jeden z tých filmov ktoré vypália do srdca obrovskú dieru ktorú nezaplním ani po x-tom pozretí. Mýlil som sa. Po vychladnutí prvotných emócií som musel uvážiť, že forma je síce dobrá, ale na filme nie je koniec koncov nič, čo by divák chcel vidieť stále, niečo, čo by ho k tomu pútalo istým svojím čarom ako pri iných obľúbených filmoch. Avatar má len úžasné efekty a z tých nemá divák nič, akurát tak potešenie ako sa to hýbe a to - ako to bolo aj u mňa - po čase ochladne. Preto kriticky konštatujem, že film si zaslúži dobrých 85% za svoje spracovanie a technologickú krásu, isté užitočné šírenie ekologických myšlienok a to je všetko. Skrátka dobrá, osvedčenými schémami kvalitná ale aj zviazaná žánrová jednorazovka. ()

Mr.Dogman

Wow! Tak tohle jsem si nemyslel. Myslel jsem si, že když se na film budu těšit, zklame mě. Ale ani omylem. To bylo něco neuvěřitelného! Film mě vtáhl, a nepustil. No,..já nevím jak bych ty pocity popsal! Souhlasím → Cameron JE král! A neváhejte, a běžte na film do kina, protože je to jedno z nejlepších 3D, které v kině uvidíte. Ještě jednou - wow! P.S. A ten soundtrack! To je pastva! ()

Warsheek

Po druhé projekci přidávám i tu jednu poslední hvězdu. Chtěl bych být na Pandoře s domorodými kmeny, obdivovat krásy tamní přírody a nechat se zasvětit stejně jako Jake Sully. A tenhle pocit převáží všechny ty trapný dialogy. ()

Guzo

Asi tu už všichni všechno napsali, takovej "avatar boom" jsem fakt nečekal.. Bohužel pro mě, i díky prvním ohlasům jsem se do kina hrozně těšil a nakonec byl trochu zklamaný. Ne že by se jednalo o nějaký špatný film, ale první věc, která mi vyloženě nesedla byl dabing. Škoda, že to ve 3D nedávají s titulkama, klidně bych si i pár korun připlatil. Takhle mi to přišlo strašně přehrané, nevýrazné, různé proslovy působily bezemočně (i když musely být i v originále hrozně "klišoidní") a z hlášek se staly "hlášky". Na druhou stranu hudba, na kterou jsem neslyšel zrovna ódy, se mi líbila a krásně doplňovala atmosféru filmu.. Takže celkově audiovizuální stránka vynikající, všechny animace na jedničku, propracovaný svět fantastický, i příběh se mi líbil, ale něco mi tam prostě chybělo. Už se těšil na v budoucnu druhé zkouknutí v originále, třeba to na těch pět hvězd zaokrouhlim. ()

L_A_D_A_S

Přišel jsem, nasadil brejle, viděl jsem a nevěřil svým očím..ne ale kvůli tomu jak je to úžasný ale kvůli tomu jaká je to blbost. Tenhle film mi totálně minul, jak miluju tanec s vlky, tak běhání WALL-Eho po lese, na kterej se mi bavilo koukat zhruba 15 minut mi po chvíli unudil tak že jsem závěrečnou super scénu prospal, a to se mi v kině fakt ještě nestalo. Příběh hroznej a ani ty ,,takzvaný,, ultra mega super efekty mi nijak neoslnily.. fakt jsem nevěřil svým očím, pro mě největší zklamání za poslední roky. ()

Gerret

James Cameron má můj obdiv, že si s Avatarem dal tolik práce a ten kdo si to chce pořádně užít musí jít do kina na 3D (lepší 3D zážitek jsem zatím u jiného filmu neviděl a asi dlouho neuvidím) a myslím že český dabing tomu jen prospěl, kdybych musel sledovat i titulky tak bych z toho 3D moc neměl. Nemám nic co bych mohl vytknout (příběh sice není nic nového, v tom asi většnu lidí Cameron zklamal, ale myslím že v Avataru šlo hlavně o ty EFEKTY, které ten 3D rozměr umocňuje) a Pandora se jim fakt povedla. Ta finální bitva je dech beroucí a jak bylo řečeno ve filmu: Avatarové bojovaly luky a šípy proti dělům. Rozhodně nejlepší film roku 2009. Po druhé projekci doma mě to stále bavilo sledovat, zatím nevidím jediný důvod proč snižovat hodnocení. Hodnocení 95%. ()

Ironfood odpad!

Nudný děj plný trapných klišé nezachrání ani sebelepší vizuální efekty, ani občasné hlášky na úrovni druhořadého sitcomu či céčkového akčňáku. Film je navíc příšerně a hlavně zbytečně dlouhý, takže i ty efekty (které jsou sice řemeslně dobře uděláné, ale ne příliš nápadité ani originální) začnou brzy nudit. Kdyby to skončilo v okamžiku, kdy se rozhodnou pro násilné řešení a avatara vypnou, tak by se to snad ještě dalo. Bohužel to pak ještě dlouhou dobu směřuje k předem jasnému dobrému konci a působí to, jakoby filmaři měli stanovenou nějakou minimální stopáž, zjistili, že jí ještě nedosáhli, a tak se snažili konec co nejvíce natáhnout. Nicméně abych nebyl jenom negativní, myslím si, že by z filmu šlo sestříhat slušné 15minutové intro k nějaké počítačové hře. ()

huli601

70% ale pre tento krát zaokrúhlenie dole pretože si myslím že to dobré hodnotenie je kúsok prehnané. Po vizuálnej stránke to je to perfektné, ale po žiadnej inej stránke ma to neohromilo. ()

D28

Cestovka "Kráľ vesmíru"?Poprosím 2 rezervácie na Pandoru tak na tri mesiace....Áno,minule sa nám veľmi páčilo....Nie,nie,tentoraz objednajte masky,okuliare nestačia....Jednoznačne chceme aj sprievodcu,áno,áno,aj s tým veľkým vtákom....Jasné,žiadne zbrane,budeme sa iba kochať...Ďakujem! ()

Kurikmoon

Pri čítaní sa hodnotenia rozchádzajú pravdepodne preto, že ľudia si moc sľubovali. Ja som si sľuboval tiež. Prekrásny svet, ktorí Vás vtiahne do seba. A ostatok som nechal na potom. Uvidím. A...-.---- Ostal som milo prekvapený. Čítal som o filme plnom klišé, o vykrádaní iných filmov po zvukovej stránke. O nude a deji, ktorý viete dávno dopredu.A o filme bez iskrenia medzi postavami -------- Vizualna stránka úchvatná. Hudba ju krásne dopĺňala a čo je hlavné film mi ubehol tak rýchlo, že som sa vôbec nenudil. A iskrenie medzi postavami? Ja som tam niečo cítil. A že to necítili mnohí ďalší? Na´vi, to určite cítili, a verím, že nielen oni. A klišé? Vôbec ho tam nie tak moc. ----------- Takže záver. Kto chce film, kde neodhadne koniec nech si pozrie triller, či azijske filmy. Kto chce iskrenie a cítiť emócie, čo tak drámu alebo romantický filmík? -----Ja som nadmieru spokojný. Film pre každého člena rodiny. O tom, že život treba chrániť pred bezohľadným kapitalizmom (mimo iné) ()

IvyH

Proč jen 4 hvězdičky: Je to skvělý film, ale těm co dám hvězdiček pět si to musí zasloužit i jinak než svým technickým zpracováním. Avatar je určitě průlom v technologii, časem se však objeví další filmy, které posunou divácký zážitek z filmu zase dál, a Avatar už potom tak zázračný nebude, navíc nemá vůbec originální zápletku (viz Pocahontas). Jako líbil se mi ten 3D zážitek, ale být na tom ve 2D, tak se asi trochu nudím. ()

KASUGI

Na jaké bázi se stanem film tím nejlepším co jsme kdy viděli? Na scénáři a hlubokých myšlenkách? Na hereckých výkonech? Na režii? Nebo na tom všem dohromady? Pro mě je to především na pozitivním zážitku, na který se nezapomíná. A to je u mě Avatar. Nějaký kritik psal, že mu ve filmu chyběly silné scény ve stylu zapalování signálních ohňů v Návratu krále. Já takových scén v Avataru našel dost. A že je film skrytá reklama na ekologické poselství? A co jako? Odkdy je špatné upozorňovat na záchranu přírody a jejích zdrojů? ()

R1CH1E

Právě jsem se vrátil z výletu na Pandoru a jediné, co mám teď v hlavě, je ta nádhera, která se mi naskytla. James Cameron je buď magor, nebo Bůh, anebo se spiknul s ďáblem (nebo taky od všeho něco), protože jinak si ty 2,5 hodinové orgie, při kterých jsem ani nedýchal, stejně jako všichni na Pandoře bez kyslíkové masky, nedokážu vysvětlit. Šel jsem na Avatar v 3D s tím, že dostanu pořádný nářez, ale opravdu by mě v životě nenapadlo, že nám pan Cameron ukáže stvoření světa lepší, než dokázal Bůh. Při sledování tohoto by přede mnou klidně mohla dělat striptýz i ta nejhezčí kunda na světě a jediný důvod, abych si ji všimnul, by byl ten, kdyby mi vlezla do výhledu. Jestli filmem zavání klišé? Tenhle film může zavánět čím chce, ale to mi bylo jedno. Já se prostě kochal tím dokonalým zpracováním, příběhem a akcí, která Vás vtáhla do světa Pandory a nepustila. Herci zde hrají sice jen takové "doplňky", ale v tomhle případě to vůbec nevadilo. Na závěr chci jen říct, že ode dneška lituju slepé lidi, protože být jimi a vědět, o co přicházím, asi skočím z mostu. A co že to chci k příštím Vánocům? No přece vlastního Naviho! ()

horacko

Pred príchodom do kina veľké očakávania, po odchode z kinosály boli očakávania dokonale naplnené. Vizuálne perfektné, hudbou fascinujúce, dej jednoduchý, ale spracovaný pod taktovkou výborného režiséra, ktorého návrat po 12 rokoch sa výborne vydaril. ()

Krosmen

Tak na plný počet to u mě není. Planeta Pandora je nádherná, jak včetně obyvatel, tak živočichů a rostlin. To je neoddiskutovatelné. U filmu se i zasmějete, což není nikdy na škodu. Český dabing mi nevadil, to potěší. Kritika amerických dobyvatelských choutek, proč ne. Ale pokud vše osekáte až na základní dějovou linii, zůstane Vám z toho romantická komedie, kterých už pár natočeno bylo.Jediné nad čím pak uvažujete je, jestli někdo z hlavních hrdinů zemře a jestli ano, tak kdo to bude. Film jsem shlédnul v 3D kině a byl jsem trošku zklamaný, že 3D záblesků se tolik nekonalo. Závěrem opravdu poctivé 4*, nerejpalové, přidejte si neurčitý počet navíc ()

NoFiction

Audiovizuální skvostně vypadající pohádka, kterou Cameron vytvořil pro šílené davy lidi, kteří se skoro až perou před kasama multikin. Tohle se mu povedlo skutečně na jedničku s hvězdičkou. Mám takový divný pocit, jakoby nám Cameron postupem doby, skutečně nějak měknul. Nevím proč, ale odcházel jsem z Imaxu docela zklamaný, proto mé hodnocení nemůže docílit toho nejvyššího stupně. ()

BetuSKA

Tento film bohužel přesně naplnil všechna má očekávání. Ano, grafika, triky a obrazy byly tak dokonalé, že jsem zírala s otevřenou pusou, avšak příběh sám - tak jednoduše předvídatelný a opravdu dost hloupý - vykompenzovat rozhodně nemohly. Bohužel mě osud šmoulů za srdce nijak nechytl, ve finální bitvě mne ničím nepřiměl k napjatému očekávání a fandění modrákům (ale fajn, šmouly nakonec zachránili bulbasauři), nic. Dobře, dotkla se mě smrt Sigourney Weaver, jenže Sigourney Weaver je špička, zato Avatar je spíše (maximálně) úpatí.... Nelituji, že jsem snímek zhlédla, ale rozhodně ho nepotřebuji vidět znovu. No tak, proberte se, Avatar není žádným "filmem světa"..! ()

toyrider

Své jubilejní pětisté hodnocení jsem si šetřil na něco extra, a je to tady.Konečně jsem viděl Avatar!Zpracování špica, co si budeme povídat, přesto je pro někoho Avatar jen příběhem Pocahontas ve zlatém obalu, pro mě má větší hloubku.Dokonale jsem se do Avatara vžil, pohltil mě, nepustil.Prožíval jsem s ním všechno, touhu po pomstě a nakonec obrovský pocit zadostiučinění, to vše s dávkou typicky amerického načasování.S tím se ale počítá, kdo na Avatar do kina šel, věděl, že jde na americkou pohádku.Kupoval si hamburger a proto si teď nemůže stěžovat, že je v něm maso.Zkrátka když film skončil, připadal jsem si jako bych se právě probudil ze sna a dlouho se vracel zpátky na zem. Mimochodem proslov Sama Worthingtona jako Avatara k lidu Na'vi shlédávám jedním z nejemotivnějších v dějinách kinematografie. Dodatek:Jsem zpět z druhé návštěvy kina, už jsem to tu na Zemi nemohl vydržet. ()

blackJag

Sci-fi říznuté oblíbenými fantasy motivy v poměru 1:1, které by si v případě obvyklého zpracování zasloužilo daleko střízlivější hodnocení, protože v rovině příběhu a dialogů je to tak ten průměr. Nepokrytá ekologická agitka tu byla již mnohokrát a většinou i lépe (konstantní naivita mne minimálně překvapila), ale způsob audiovizuální prezentace je tak působivě dokonalý, že se nelze neutrhnout a bodově se nepřiklonit k téměř absolutnu. Jako fanda žánrů bych uvítal více hardcore prvků, ale ta forma je opravdu usazující... Stáhnout si film z netu a dopřát si premiéru na monitoru v soukromí svého příbytku je v tomto případě nesporným důkazem o idiocii ducha. K hudbě Jamese Hornera - na slovech o průřezu tvorbou opravdu něco bude, protože ne jedenkrát jsem v záběru hledal Titanic. 80% ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)