Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Jan.Mlynar

Stejně jako Sám doma, tohle prostě neomrzí, navíc vizuál i po 4 letech stále perfektní a myslim, že do příštího Avatara mu jen tak někdo prdel nenakopne. Sice vykrádačka a příběh opravdu plochý, ale je to velkofilm jak má být a navíc, po letech, velkofilm, který není temný jak Wayneova jeskyně (nebo si na to alespoň nehraje, viď Pottere 4, 5, 6, 7 1/2, 7 2/2) a je pro celou rodinu. ()

Nocturno culto

Dějově to nebylo nic převratného, což se nedá říct o vizuální stránce, která je naprosto fascinující, úchvatná ..viděno v IMAXu.. ()

kukkik

Docela dobrý film ale má pro mě pár vad, Obecně ve filmech a tím víc ve sci-fi nesnáším nedomyšlenosti, kdy se z filmu ztrácí logika a chování postav se rychle nesmyslně mění. Tady jde o první případ. Proč by proboha lidstvo budoucnosti používalo rakety s malou výbušnostní na planetě, kde jim jde jen o odstranění obyvatel aby mohli těžit? Atomovka by byla na místě, nemluvě o tom, že za tu dobu technického vývoje určitě museli vymyslet zbraň, která bude stejně účinná jako atomová zbraň ale nezanechá radioaktivní spad. Tím že se Cameron rozhodl natočit další díly toto dílo definitivně pohřbil. Ale co já vím, třeba se dočkám překvapení v podobě zombie a ještě se budu divit. Zatím se tak nedělo, až na to, že jsem se na tenhle bezmála tříhodinový film musel dívat celkem 3x, protože děj byl vždycky místy tak nudný že jsem pokaždé usnul. ()

greenwitch

Je to film nové generace filmů, jak jinak to výstižně nazvat, že? Připomíná mně jednu povídku, kterou jsem četla jako dítě. Jmenovala se Nemesis z hvězd. Zde se také tvor jménem Nemesis dokázal napojit na celou přírodu tím, že si zapíchl trn z rostliny do kůže a cítil vše, co se dělo na celé planetě. Film Avatar je plný idealismu a mě opravdu učaroval. Hlavně to, jak původní obyvatelstvo žije v souladu s přírodou a přírody si hluboce váží. Doufám, že většina lidí je pozitivních a touží po dobru. A v hloubi duše si přejí něco, co už v téhle době vyspělé techniky pomalu a jistě zaniká a to je to sepjetí s přírodou. Právě kontrast mezi technikou a naše zaniklé podvědomé spojení se zemí film připomíná. ()

Khalia

Avatar jsem zhlédla dvakrát v kině ve 3D a následně ještě mnohokrát doma. Nutně musím konstatovat, že málokdy mě dokáže film nadchnout podruhé či potřetí stejně, jako poprvé. Avatar to dokázal. Nabitá sci-fi fantasy nám ukazuje nejen převratnost dnešní techniky, jež plodí potěšení pro oči úchvatnou animací, ale dokáže oslnit i nabitým příběhem s hlubším smyslem, z kterého si je však ne každý schopen něco vzít. A hudba? Luxusní. Umocňuje zážitek a na Pandoru vtáhne naprosto dokonale. Snad žádný kaz to nemá. Budu se modlit, že všechna pokračování budou stejně tak úchvatná, jako první díl. :) ()

mica_micova

Včera mi byl puštěn Avatar v blue-ray, krom toho, že jsem mohla rozeznat všechny Samovi chlupy v nosu, jsem zjistila, že Avatar má vlastně dost silnej sexuální podtext, kde, díky svému způsobu sexování (ocasy) podporuje vlastně homosexualitu, pak mi taky došlo, že jestli souloží těmi ocasy, kterými se i spojují se zvířaty, tak je to vlastně dost nechutný, ale stejně mě to celkem baví :) ()

Bobšule

Nádherný film. Pandorská příroda je místo, kde by snad chtěl žít každý, komu civilizace ještě neotupila poslední pudy toužící po skutečné svobodě a kontaktu s přírodou. Je mi upřímně líto lidí, kteří jsou schopní film odmávnout rukou jako ekologickou agitku. Film je úžasný po technické stránce a má moc hezký příběh, se kterým se může normální člověk s klidným svědomím ztotožnit. Což se o mnoha jiných - rádoby uměleckých - filmech rozhodně říct nedá. U mě spokojenost. Naprostá. Takhle se mají vyprávět příběhy. Protože kvůli tomu se filmy točí. Kvůli vyprávění příběhů. A tenhle byl moc hezký. ()

fallanga

James Cameron se zase ukázal. Tento film byl skvělý v každém ohledu. Měl skvělé obsazení, prostředí, atmosféru, hudbu,efekty. Děj byl jak pro citlivé povahy, tak pro akční lidi. Líbila se mi každá minuta děje, nenacházím ani jednu chybu. ()

Azrail

Perfektní, úžasné, fenomenální, naprosto geniální ... zkrátka nemám slov ... Ale ono jich v případě tohoto nádherného díla ani není třeba. Zřím tě, bratře. ()

Gardis

Citlivý a nádherný film s jemným nádechem romantiky. Nejlepší film všech dob, nmohu se dočkat dalších filmů a pokračování. ()

Psycho.R

Avatara jsem se pokoušel shlédnout v době vzniku, poté o pět let později a v obou případech jsem to nedokázal dokoukat. Tentokrát jsem si řekl, že už musím a byl jsem hodně zklamán. Jde o jakousi složeninu motivů z mnoha jiných filmů, kýčovité dialogy, na mě nefunkční atmosféru a jasně taženou strategii, aby lidé žasli nad efekty a vyobrazením Pandory a jejích obyvatel. Camerona mám rád, ale tímhle mě naprosto minul. Ps. hodně jsem v tom viděl inspiraci v Tanci s vlky. ()

GTS_PUNK

Dodnes stále najviac zarábajúci film všetkých čias je divácky možno atraktívnou záležitosťou na povrchu, ale keď sa na neho pozrieme bližšie, zistíme, že až taký skvelý nie je. Príbeh sa toči okolo vojenskej základne na planéte Pandora, kam prichádza Jake Sully (Sam Worthington), aby nahradil v programe Avatar svojho brata a prenikol medzi domovskú populáciu planéty, rasu Na´vi. Tú má presvedčiť, aby sa odsťahovali preč z ich Posvätného stromu a uvolnili miesto ťažbe pozemského kapitalistu. Ako "Avatar" však preniká stále viac medzi "miestnych" a pomaly sa stáva jedným z nich, čo ho mení, až sa nakoniec rozhodne bojovať proti tým, ktorí ho sem vyslali. Keď si film rozložíme na viacero častí, môžeme vidieť, kde exceluje a kde naopak obrovsky stráca. Samotný sci-fi námet s planétou kdesi vo vesmíre obývanou inou civilizáciou vyznieva veľmi zaujímavo a atraktívne, ale keď ho prenesieme do dejovej podoby, vidíme, že tomu tak v žiadnom prípade nie je. Dej sa totižto vyznačuje typickou šablónou boja "dobra proti zlu" s dominantnou hlavnou postavou zo "zlej strany", ktorá sa pridá na stranu slabších a bojuje za nich. Okorenené je to taktiež štipkou romantiky, tentokrát vo vysokej modrej podobe. Keď si to spojíme, dostaneme ani nie tak filmovú, ako skôr rozprávkovú záležitosť. Rozprávkovo, viac-menej, je aj celý film zakončený. To, ako každý prijme toto spracovanie, je na ňom, ale za seba musím skonštatovať skôr nespokojnosť. A tú musím, bohužiaľ, spomenúť aj pri ďalšom prvku, zrejme tom najdominantnejšom - počítačovej grafike. Spracovanie modrých vysokých stvorení je v niektorých scénach skvelé, ale inokedy sa na nich nedá ani len pozerať. Jasné, v roku 2009 to uchvátilo všetkých, ale stačí sa na to pozrieť dnes a vidíme, kam sa grafika vo filmovej tvorbe odvtedy posunula. Napríklad pohľad na Avatara Sigourney Weaver je skôr utrpením než filmovým zážitkom, pretože divák má pocit, že tie jej zuby vylezú z obrazovky. Podobne zle grafika vyzerá aj v scénach pri modlitbách Na´vi, keď sa všetci držia za ramená, kolíšu sa v ich telá pôsobia maximálne komickým dojmom. Aby sme však nezostali len pri kritike, musíme spomenúť, že film ponúka aj kopu vecí, ktoré potešia každého diváka. Snáď najlepším prvkom je výprava a spracovanie planéty Pandora. V tomto prípade grafika exceluje a sledovať neznáme druhy rastlín a živočích je priam fascinujúce a cítite sa, akoby ste sa na planéte sami nachádzali. Vyzdvihnúť treba aj herecké výkony, spomedzi ktorých najviac zaujme Zoe Saldana v roli Neytiri, či Michelle Rodriguez a Stephen Lang. Avatar sa už navždy bude radiť medzi legendárne filmy. Nie však kvôli svojej kvalite, ale kvôli tomu, koľko dokázal na sebe zarobiť. Kvalitatívne sa jedná iba o lepšie spracované sci-fi s dobrým námetom, ale výrazne horším spracovaním. Príbeh a dejová línia pôsobia obohraným dojmom a sú cítiť značnou naivitou. Alebo Na´viitou? Stále sa však jedná o solídnu filmovú záležitosť, ktorá ponúka pozerateľnú porciu zábavy a v konečnom dôsledku divácky nenudí. Lepší priemer v modrom kabáte jednej vesmírnej civilizácie. () (méně) (více)

Maximilianus

Avatar som ako jeden z mála filmov (asi 1 z 2) nedopozeral. To bolo v čase, keď bol tento film aktuálny. Ani po ôsmych rokoch tomuto filmu nič nepribudlo na atraktivite a stále si myslím, že sa jedná o veľmi preceňovaný film, s obyčajnou zápletkou a hroznými dialógmi. Vyzuál je síce pekný a určite úchvatný v 3D na IMAX plátne, ale aj tak som mal často pocit, že pozerám priemernú videohru a nie film. Horkoťažko 7/10, aj to iba za priekopnícku technológiu. ()

Gardenboy

Veľmi diskutabilné. Do perfektného vizuálneho obalu zabalená obsahovo krátka poviedka. Koncept Avataru podľa mňa využitý len málo, psychológia slabá alebo veľmi pokuľhávajúca - pár WTF momentov akože ho už dávno obyvatelia nezabili, namiesto toho mu ďalej veria. Akčných súbojov jak nasrané, ich logika a vierohodnosť tiež diskutabilná. Ku koncu už čistý Transformers. Za mňa plytká nuda. ()

Monggol

Chápem, že priemerný Američan je prostoduchý jedinec a keby tam bolo niečo sofistikovanejšie asi by to nepobral, ale to, že domorodí mimozemšťania boli okopírovaní prérijní indiáni bolo úbohé, bez nápadu a invencie. ()

Dolby.130

Umelecké dielo. Hudba, akcia, efekty, prostredie, vlastne všetko nikdy neomrzí. Ale už aby tu boli tie sľúbené pokračovania lebo som nedočkavý a veľmi zvedavý na aký level sa to posunie a zmení to tak chod kinematografie ako to bolo u prvého dokonalého filmu ()

Rohrbacher

Destilát všech filmů, které milujeme v epickém a výpravně pompézním provedením specialisty na obří výdělky Jamese Camerona, zub času se na něm sice podepsal, ale své místo v kinematografie zcela jistě má. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)