Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (222)

Parlay 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv byl Strachův snímek určený pro televizní obrazovky, tak z mého pohledu se jednalo o projekt „áčkových kvalit", kterému by mnohem více slušelo filmové plátno. Zajímavý a uvěřitelný příběh odehrávající se na pozadí kruté doby protektorátu, „prvoligový" hudební doprovod a kvalitní herecké výkony (zejména Klára Issová podává výjimečný výkon) daly za vznik jednomu z nejlepších českých filmů posledních let. ()

Noviik 

všechny recenze uživatele

Krásný příběh z doby protektorátů a vedení zahraničního odboje českými vojáky na našem území. Velmi dobře zvládnutý televizní film v režii skvělého Jiřího Stracha. Velmi dobré výkony zejména Kláry Issové (hlavně ve druhé části), Jiřího Dvořáka (pod režií Stracha se mi opět hodně líbí), ale i tradičně Trojana či Vilhelmové. Nepotřeboval bych zde linii lásky, ale asi sem patří. Každopádně část obcházení a vyhýbání se gestapu je velmi zdařilá. ()

Reklama

Hunt 

všechny recenze uživatele

50% Moc pěkná výprava, za kterou by se nemusel stydět ani film do kin. Obsazení též velice povedené, někteří herci skutečně výborní, avšak scénář (a dramaturgie) mě zklamala. Na stopáži 150 minut se kromě finále ( do atentátu na Heydricha) řeší téměř stále jen milostný vztah k postavě Alfréda Bartoše a postavy se chovají jako by válka vůbec nebyla. Chodí si v noci venčit psa, chodí si užívat do kaváren, scházejí se v klidu, nechávají u sebe přespávat kdekoho a co chtějí dělat, v čem spočívá jejich odboj- nic se divák nedozví. Že se lidem život změnil poznáváme jen z toho, že jídlo a cigarety jsou na lístky, že není káva, limonáda z náhražek a venku jsou německé nápisy. Žádné větší obavy, že by je někdo mohl udat, že jim hrozí nějaké větší nebezpeční od němců či čechů, kteří s němci spolupracují, klidně si v Praze projíždí na loďce....pro osoby, které nemají o této době žádné či zcela mizivé povědomí film přibližuje atmosféru a skutečnosti, které se v tu dobu děly pouze minimálně a vzdáleně. Proč byl povolán Heydrich do Čech, jaké bylo jeho postavení, co bylo jeho úkolem, proč ho exilová vláda chtěla odstranit..... o tématu řešení židovské otázky se dozvíme pouze to, že jim byly zabavovány auta a kabelky.....místo toho jen řešíme postavu Alfréda, který zkouší sbalit nejdřív Hanu (K. Issová) a pak Táňu (T. Villhemová) a že i když jsou obě vdané a jedna dělá zpočátku drahoty - tak ho ve výsledku chtějí obě......přibližení této velice náročné doby (kromě pěkné výpravy a mučení ve finále) je skutečně promarněné. Bohužel. ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Kdyby tak "Anthropoid" natočil Jirka Strach... na televizní film fantastická výprava, hudba a výborní herci v hlavních (výkon Issové jsem si poprvé v životě skutečně užívala a chválit všechny zúčastněné pány je nošením dříví do lesa) i menších rolích. Dokázala bych si představit dvouhodinovou celovečerní verzi (s okleštěním první "vztahové" části, ta druhá už neměla téměř chybičku), mohl to být trhák :). ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

S jistou dávkou jízlivosti myslím, že tohle mohl být pěkný >pilot< k nějaké té další (ne)konečné tuzemské telenovele - protentokrát ze života parašutistů a jiných dobrodruhů - přátel i nepřátel Říše za protektorátu BuM, zejména v době tzv. Heydrichiády. Doba přece skýtala tolik možností, jak si zašukat, zastřílet, nebo být aspoň těžce konspirativní. Ovšem zneužívat tyhle tragické a pro český národ těžce prožívané historické reálie k výrobě podobných pseudodramat a vypocených story, se zjevným záměrem jen aby bylo co (vy)dělat, je docela svinstvo. Scénář téhle srajdy je totiž opravdu roven jiným dnešním televizáckým pitomostem - a nebýt onoho historického rámce - nepochybně by skončil někde v odpadu současné >čstv< tvorby. O režijní úrovni a hereckých kreacích těch našich sockulturních >hvězd< ani nemluvě. Ony (oni) už ani chudáci nerozlišují, o čem točí, v čem to hrají, všechno jedno jest, hlavně že zase bude nějaká krupica, že... A tak poučený divák nevěřícně zírá, co je možno s naprosto vážnou tváří v téhle naší televizní zemi vyrobit a ještě nakonec prodat jako >umělecký pohled< na "...příběh lásky, hrdinství i slabosti, odehrávající se ve dnech, kdy ŠLO NAŠEMU NÁRODU OPRAVDU O VŠE..." Z jiného pohledu JDE však jen o neuvěřitelnou drzost jisté pseudo >elity< české popkultury, která je si již tak jistá svým postavením, že se bez uzardění nezastaví před ničím. Takže čudlákům jednoznačně odpad. Ta jedna hvězdička nakonec tedy patří jen jisté kvalitě práce kameramana, přece jen značně převyšující dnešní televizácky univerzální rutinní blivajz. - - - P.S. Zajímavé je, že spousta pětihvězdičkových hodnocení téhle ubohosti se zde na čsfd objevila ještě před skončením prvního z obou dílů. Předpokládám proto, že celkové nepochopitelné vysoké hodnocení je dílem nějaké pofiderní marketingově-mulťácké operace. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (10)

  • Scéna, ve které Alfréd Bartoš (Jiří Dvořák), utíká před gestapem, se natáčela v Pardubicích, konkrétně kousek od zámku. (sibuk)

Reklama

Reklama