Reklama

Reklama

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (564)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Proč to sakra dělají takhle těžký?“ - „Chcete to lehký?“ - „Mohli by nám navrhnout ochranný oblek jako pro fotbalisty.“ - „Kdo by platil za naši hru?“ Kousavé a trefné shrnutí vztahu společnosti k hasičům. Film sice není jen o nich, ale jejich statečnost a oběti jsou akcentované. S postupující projekcí u mě začaly mizet obavy z brutální stopáže, a kdyby se všechny katastrofické filmy točily takhle, asi bych se jim přestal vyhýbat. Úvodních cca 35 minut se toho sice moc neděje, ale pak začne skutečné skleněné peklo. Cítíte u něj opravdové nebezpečí, kdykoliv může něco bouchnout, zřítit se, hrozí udušení a uhoření. Mrtvých přibývá a napětí graduje. A herci v hlavních rolích jsou výborní, zvlášť McQueenův velitel hasičů. Zub času se tu až tolik neprojevuje (krom zadních projekcí) a užijete si spoustu působivých scén (např. „výbušná“ pasáž byla prostě skvělá, včetně toho skoro až absurdního rychlokurzu detonace). Za mě to budou silné 4*. „Já to nezvládnu. Spadnu. Vím, že spadnu!“ - „Tak půjdeš první. Když spadneš, nevezmeš nás s sebou.“ ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Před dávnými časy ten, kdo neviděl Skleněné peklo, byl naprosto mimo. Maminka mi ten film nechtěla dovolit, takže jsem si musel pár let počkat, ale nakonec ani co většímu mi tahle špička mezi katastrofickými filmy náramně zachutnala. Skvěle vystavěný příběh podle pravidel žánrů, výtečné herecké výkony a napětí do poslední minuty. Tak sa robí katastrofa! Lepší než knižní předloha a všechny katastrofické filmy, které znám. Dokonce ani efekty nepůsobí dnes nijak směšně... ()

Reklama

Falko 

všechny recenze uživatele

Ako je uz v komentaroch casto spominane, aj ja povazujem tento film za jeden z najlepsich katastrofalnych filmov, ake som videl. Dlzka filmu a mozno pre niekoho nudne dialogy boli podla mna dolezite pre spoznanie hrdinov vo filme, pretoze jakmile im slo o zivot, viac mi na nich zalezalo. Presne tuto chybu urobil reziser Wolfgang Petersen pri natacani POSEIDONU (2006), kde to rychlo odflakol na 90 minut a utek ludi z lode nebol az tak napinavy. V tomto filme nezabudnem na vybuch plynu na poschodi a nasledne splhanie alebo vybuch prave vo chvili, ked siel dolu vytah plny ludi. Reziser John Guillermin natocil o 2 roky neskor druhu verziu KING KONGA (1976), kde si zahrali Jeff Bridges a Jessica Lange a na ktory nedopustim, pretoze som nim v detstve vyrastal. Film Sklenene peklo mal az 8 nominacii na Oscara, z toho ziskal 3 za kameru, strih a piesen. Medzi dalsimi nominaciami boli aj kategorie najlepsi film alebo herec vo vedlajsej ulohe Fred Astaire, ktory je znamy a slavny tanecnik z muzikalov z 30-tych rokov. Avsak na Oscaroch z roku 1975 si sosku za najlepsi film roka prevzali producenti za dramu KMOTR 2 (1974) a Fredovi Astairovi sosku vyfukol Robert De Niro za ulohu uz v spominom filme KMOTR 2...27.02.2010 ______ Steve McQueen - (Veliteľ požiarnikov Michael O´Hallorhan) +++ Paul Newman - (Architekt budovy Doug Roberts) +++ William Holden - (Jim Duncan) +++ Faye Dunaway - (Susan) +++ Fred Astaire - (Harlee Claiborne) +++ Richard Chamberlain - (Roger Simmons) +++ O.J. Simpson - (Harry Jernigan) +++ Robert Vaughn - (Senátor Gary Parker) +++ Robert Wagner - (Dan Bigelow) +++ Hudba: John Williams +++ ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Táto katastrofická klasika si vysoké hodnotenie zaslúži. Napätie a panika žmýka diváka od začiatku do konca. Hystéria, odvaha i hrdinskí hasiči sú namixovaní takým spôsobom, že v porovnaní s nie nepodobnou realitou 11.9.2001 je film maximálne uveriteľný. A to o amerických katastrofovkách dá povedať veľmi zriedka. Určite by som nič podobné nechcela zažiť (keď už, tak radšej prežiť). ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Skleněné peklo je snímkem, pro něhož je 5* prostě málo. Tento snímek si zaslouží nejméně 6*, aby bylo hned jasno, že je to výjimečný film, který ani po letech neztratil nic ze svých kvalit. Od první do poslední minuty je tento počin dokonalý po všech směrech, čas u něj uteče jako voda a když se podíváte, že už jej sledujete dvě hodiny, máte pocit, že to ani není možné. Neustále se tu něco děje, prostředí hořícího mrakodrapu je natolik děsivé a klaustrofobní ve své podstatě, že se můžete vžít do požárem uvězněných lidí. Některé scény jsou svým napětím doslova infarktové, jiné zas naturalisticky drsné a scény, v nichž se bok po boku objevují moji dva velcí oblíbenci a velikáni světové kinematografie, extratřídy mezi herci, Paul Newman a Steve McQueen, je najednou na obrazovce tolik charismatu a testosteronu, že doslova proudí všemi otvory všech reproduktorů domácího kina. Role, které ztvárnili, jim dokonale sedly. Potěší však i ostatní herecké hvězdy v tomto osobnostmi natřískaném snímku. William Holden je tradičně perfektní, Faye Dunaway půvabná, nezklame ani Fred Astaire či Robert Vaughn. Vychválit musím také technické zpracování filmu. Všechny scény působí opravdu velmi autenticky, při sledování jsem se natolik vžil do děje, že jsem sám přemýšlel, co bych dělal na místě různých postav, ba dokonce co bych dělal, kdyby vypukl požár za mým křeslem v obýváku. :) Pakliže tohle nějaký snímek dokáže, tak není pochyb o tom, že se jedná o výjimečnou záležitost, kterou již navíc řádně prověřil "soudce" čas. Na závěr bych ještě chtěl zmínit pár scén, které musí divákovi utkvět v hlavě - propadlé schodiště a prolézání architekta Robertse s dětmi; vyhlídkový výtah; Stevovo "Oh shit" a umísťování náloží k nádržím; závěrečný dialog mezi hlavními hrdiny... mohl bych pokračovat dál a dál, protože dokonalých scén tu byly mraky. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (44)

  • Jako základ imaginárního mrakodrapu posloužila budova Hyatt Regency v San Franciscu včetně jejího venkovního výtahu. Horních 15 pater bylo postaveno na ranči studia Fox v Malibu. Po skončení natáčení tu část mrakodrapu po dlouhá léta zůstala jako atrakce. (Hans.)
  • Celosvětová premiéra proběhla 16. prosince 1974 v Los Angeles. (Varan)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Reklama

Reklama