Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

MadCaddy

'So he showed up not dead yet. Let that be a lesson to you, boys and girls. Don't ever argue with the big dog, because the big dog is always right.' ()

fridge

Je to dobrý a řemeslně dobře zvládnutý film, ale trochu mě mrzela totální průhlednost Jonesovy role a možná až příliš samozřejmá lehkost, se kterou Ford řeší situace. Po první půlhodince jsem se o něj už takřka vůbec nebál. ()

Čiban

začátek filmu se mi zdá jako z filmu Super 8. Děj a herci jsou skvělý.Hlavně herecké duo H.Ford a T.L.Jones. 5* ()

sima275

Ze začátku jsem si myslel, že to bude podobný děj jako ve Vykoupení z věznice Shawshank, protože hlavní příběh tvoří dvě úplně stejné postavy - nespravedlivě odsouzené za vraždu. Asi ve 20 minutě se ale doktor Kimble dává na vlastní stopu a jde hledat opravdového vraha. Děj má tento film výborný. Harrison Ford v roli doktora Kimbla a Tommy Lee Jones v roli agenta Sama Gerharda se předvedli dokonale. Celý film drží takovou napínavou atmsoféru, která nikdy neuškodí. Dokonce filmu neuškodily i skvělé drobné vtípky. Uprchlík je určitě jeden z lepších filmů, kde hraje Harrison Ford. Nechybí mu napínavost, dobrý děj, ani skvělé herecké výkony. 90% ()

fantomas19

* Harrison Ford, doktor, nevinný vs Tommy Lee Jones, policajt, dôsledný * napínavá detektívno-vyšetrovacia naháňačka * múdrosť, odvaha, spravodlivosť, snaha odhaliť pravdu * ()

dannyd14

Dosť dlhý film a dosť chaotický záver, ale inak všetko klape ako má a postavy zapadli perfektne, viď: Tommy Lee Jones, ktorý získal oscara. ()

kyLuke

Zlatý glóbus 1 : Herec VR - Tommy Lee Jones + 2 nominace ( v kategorii Drama) : Režie , Herec HR - Harrison Ford ()

haffen

Jeden z najlepších akčných thrillerov a zároveň moja srdcovka. Film má všetko čo má mať. 95% P.S. Jeden z prvých filmov čo u nás vyšiel na DVD. Mal na svoju dobu skvelý zvuk a časopis Stereo & Video ho používal ako jedno z referenčných na testovanie Home cinema zostáv (vykoľajenie vlaku). ()

darthvader77

Výborný film, děj má spád, akce je vynikající od úvodní srážky vlaku až po závěrečnou konfrontaci na střeše, pronásledování a flasbhacky nemají chybu a postupné odkrývání spiknutí je perfektní, navíc vše ztvárněno úžasnými herci Harrisonem Fordem a Tommy Leem Jonesem, kteří se se svými rolemi opravdu sedli, to celé je doprovázené hudbou Jamese Newton Howarda, který potvrzuje své batmanovské kvality(teda aspoň u mě). Nádhera. ()

Shitonit

No jo.. co dodat. I po letech se rád vracím k super duelu Ford- Lee Jones. Nikdy nepřestanu hloubat, kterej z těch kluků to hraje líp, a hlášky typu vymysli mi kafe a pěkně nadejchanou koblihu, u nás doma jedou dodnes. Super našláplej biják plnej pohody, zvratů,pro mě nezapomenutelná scéna kanálový honičky s následným skokem do hovnopádu, celkově je z toho cítit taková zvláštní atmoška strhující svým poklidnoakčním dějem. .Paráda, geniální dílo, ve své době nepřekonatelné, vřele odporúčam. ()

Alan_Shearer

Po letech jsem shlédnul Uprchlíka a v žádném připadě jsem nelitoval! Špičkový trhiller je jedna velká napínavá jízda s trochu slabším koncem, ale i tak jsem se nenudil. Tommy Lee Jones sednul do filmu jako prdel na hrnec, Harrsion v nejúspěšnějších letech mu zdatně v grandiozních výkonech sekundoval. V jednoduchosti je krása, i když některý nápady Kimbla se vymykaly konceptu jednoduchosti. Možna mohlo být ve filmu méně náhod, ale čert to vem. Kočka myš, povolíš přitáhneš. 90% ()

Clark_Kent

Harrison měl sakra rychlý nohy tenkrát. Pak taky docela přemýšlel i celkem rychle a měl dost štestí. Svižnější thriller mě vždycky uchvátil. ()

prometheusXX

Jeden z najlepších akčných thrillerov 90 rokov. skvelý Harrison Ford a Tommy Lee Jones .dokonalé. Režisér Andrew Davis sa týmto filmom dostal až navrchol.Menej ako 100% sa ani nedá dať. ()

peeteno78

Krásný napínavý akční film. Harrison Ford s Tommy Lee Jonesem se skvěle doplňovali. Taky Julianne Moore a její drobná role se mi líbila. Ačkoliv film nepřinesl nic převratného, je to jeden z nejlepších filmů minulého století. ()

J.e.r.e.c

Uprchlík může posloužit jako případová studie lesku a bídy devadesátek. Lesk: Film skvěle pracuje s tempem a napětím, přesně dle osvědčenéhu mustru povolit - přitáhnout. Situace, kdy hlavní hrdina jen o vlásek uniká neúnavným pronásledovatelům, se pravidelně střídají s pasážemi relativního klidu, kdy může celý případ vyšetřovat, a obojí se doplňuje tak hladce, že tenkrát ne až tak obvyklá dvouhodinová stopáž uteče jako Ford.  Ovšem jakkoliv je jeho hrdina sympaťák, kterému od začátku fandíte (ihned je jasné, že vraždu nespáchal), celou show si pro sebe krade Tommy Lee Jones a jeho tým, kdy jsem se fakt těšil na každou jejich scénu. Vůbec se nedivím, že dostali pokračování. Stejně jako mnoho dalších klasik jsem tento film viděl poprvé až nyní a co mohlo před třiceti lety působit jako hektická honička po okraj napumpovaná adrenalinem, je dnes příjemně oldschoolovou kriminálkou, do které se díkybohu neplete žádné vyšší poselství či ideologie. Bída: Zápletka vůbec nedává smysl. A teď neřeším marginálie jako přežití pádu ze sta metrů do přehrady nebo skutečnost, že padesátiletý doktor má takovou fyzičku, že mu nestačí ani suita profíků se psy, auty a helikoptérami, ale především celý ten ďábelský komplot v pozadí, kdy hlavní záporák pověří svého hitmana, aby zabil hrdinovu ženu takovým způsobem, aby to vypadalo, že ji zavraždil právě Ford a mohl pak za to být odsouzen a dostat trest smrti. Wtf? A ještě větší wtf je, že tento od základu šíleně komplikovaný plán (proč nezabít rovnou Forda?) vyjde do puntíku přesně, včetně takových detailů, jako že umírající žena zavolá nouzovou linku a řekne do telefonu právě ta slova, která Forda nevyvratitelně usvědčí. Čekal bych, že tohle jakýkoliv script doctor okamžitě vyhodí, protože to vypadá jako skeč z filmu Leslieho Nielsena, a ne jako základ, na kterém vystavím seriózní thriller. Veskrze nelogické je i počínání hlavního záporáka. Přestože má všechny důvody, aby Forda čmuchajícího spiknutí zlikvidoval, scénář s předepsaným twistem mu v tom urputně brání až do doby, kdy je divákům odhalen. A pak to najednou jde! A taky jsem si celou dobu říkal: Brejle, vole, kup si brejle! Klidně nějaký fejkový, od Vietnamců za 5 babek, ale prostě brejle... 72 % ()

Ex_Machina

„Ja som ho nezabil, to ten jednoruký muž“. No kto by toto Harrisonovi Fordovi neuveril ? Bohužiaľ Chicagské súdy a ani polícia nie. A to dokonca ani keď je to miestny špičkový doktor, chirurg a vážený muž v jednej osobe. A tak verdikt znie „smrtiaca injekcia“. Zmierili by ste sa s tým ? No ja nie a preto by som spravil presne to isté, čo on. Chytil príležitosť za pačesy a pokúsil sa očistiť svoje meno.... Jeden z najznámejších a najlepších thrillerov aké boli natočené a ktoré sa mnoho režisérov pokúsilo skopírovať. Na rovinu tiež treba povedať, že film ťahajú svojim herectvom a charizmou Ford a Tommy Lee Jones. Ostatní sú pri nich len štatisti. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)