Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

nula87

Velmi zdařilá, temná politická kriminálka s hutnou atmosférou. Precizně zahráno, výborná vizuální stránka. 80% ()

Zadri

Kvalita filmu je nepopiratelná. Děj odehrávající se ve svinských 50. letech dává tušit silnou dramatickou linku. Detektivní zápletka je poměrně prostá a bez výrazného momentu překvapení, ale považuju ji za zástupnou a druhořadou. Nejdůležitější poselství filmu je jasné a jeho neustálé opakování není vůbec na škodu. Díky. ()

Tashi

Velice kvalitní film s úžasnou atmosférou a zajímavými zvraty. Prostředí 50. let naprosto skvěle propracované, po technické stránce vše velmi dobré. Scénář mohl být o trochu lepší a je také škoda, že se postavy ve filmu nestihly v průběhu děje více propracovat a více vykreslit - hlavně například postava Sebastiana Kocha - Zenke. ()

Wooke

Kostýmová šialenosť so strhujúcou atmosférou, plnou zvratov a napätia. Pre mňa určite prekvapenie pozitívneho charakteru. Ivan Trojan presvedčívý, no veril som aj ostatným, čiže ďalšie plus. Jeden z najlepších filmov časov nedávnych z českej dielne. U nás na Slovensku si asi ešte počkáme, ale napríklad Soňa Norisová potešila tiež už len počúvateľnou češtinou. Príbeh mal pointu a neskutočne ma dostala spoločne s autentickosťou, ktorú film ponúkol. Klobúk dole 5*. ()

TonyStark

Z výtvarného hlediska je to špičkově odvedená práce a herecky vlastně také. Ivan Trojan, Sebastian Koch a pár dalších hereckých bardů to pořádně rozsvítili. Dobře se na to kouká a člověk je tak nějak vzácně hrdý na českou filmařinu. Ale má to několik zásadních scénaristických šotků,které prostě nedávají smysl a když se nad tím divák zamyslí, tak zjistí, že ve sklutečnosti by to tak komplikované vůbec nebylo. Komunisté měli v padesátých letech absolutní moc a nějaký neposlušný kapitán Hakl (Trojan), rozhodnutý jít na vlastní pěst proti systému by pro ně nebyl překážkou, stejně tak jako zmanipulování soudního procesu - to pro ně tenkrát byla brnkačka a nikoliv námět na celovečerní film. Jinak je to ale velmi výrazný počin v našich luzích a hájích zasviněných současným filmovým a seriálovým brakem. ()

regentor

Nepovedený scénař. Tak tohle se nepovedlo.Snímek má sice atmosféru 50 let i kulisy jsou perfektní ale tím pozitiva končí.Pokud si někdo myslí, že v SNB mohli ještě v 50. tých letech pracovat lidé s názory a postoji jako má ve snímku hlavní hrdina pak je utopista. Pověřit šéfa pražské kriminálky aby osobně provedl nějakou loupež může jen scénarista v Bohnicích...Ovšem trojitý agent , jenž je nejdřív u nacistů pak u sovětů a ve finále míří k CIA dělá z celého filmu nejapnou parodii své doby. Trojan je zde tradičně kvalitní ale s takto napsaným scénařem je to boj s větrnými mlýny ()

ostravak30

Úvodem bych začal tím, že mě po delší době opět potěšila přítomnost kvalitních herců. Je jich tu celá plejáda. Od jednoho z aktuálně nejlepších v současnosti, Ivana Trojana, přes skvělou Soňu Norisovou, dále Jiří Štěpnička, Marek Taclík a tak dále. A všichni to jsou skvělí herci právě proto, že hrají přesvědčivě a patří po zásluze k našim nejlepším hercům. Samozřejmě vím, že S. N. je Slovenka, ale ona v českých filmech a seriálech hraje tak často, že jako by byla už skoro Češkou. Takže výkony mě potěšily. S příběhem je to trošku složitější. Jako by se tvůrci nemohli hodnou chvíli rozhodnout, zda točí detektivku nebo politický thriller. Chápu, že když se vše odehrává v 50. letech a loupež má politické pozadí, že to ani jináč nejde, jenže ono se to postupně tak zamotává a nabaluje, že se v tom divák velmi rychle ztrácí a neví čí je. Začínám se trošku nudit těmi neustálými opakovanými příběhy českých scénáristů, kteří si neumí vymyslet nic zajímavějšího než natáčet pořád o komunismu, o tom jak byl špatný, jak hrozná byla StB a podobně. Ano, komunismus byl špatný, ale to už tady všichni víme. Opakovat to pořád dokola začíná trochu nudit. Vždyť už skoro každý druhý film je buď nepovedená komedie nebo film o socialismu. Tak jako komunisté točili propagandistické filmy, například Anděl na horách, tak Češi se v tom zřejmě zběhli také. Ti zase točí propagandistické filmy proti komunismu. Bohužel je to pořád dokola. StB někomu ubližuje, ten je hrozný chudáček a ukazuje se jeho život v zády s komunistickým životem. Tady je to navíc podpořeno naivitou chování hlavního představitele, který stejně svého nadřízeného udá ač musí vědět, že v komunistickém Československu skončil. A také to tak dopadne. Nevím proč byla oceněna hudba, mě se teda vůbec nelíbila. Ani scénář mi nepřišel nijak zvlášť zajímavý. Atmosféra je tak temná, že by se dala krájet a prodávat na trhu. V zajímavostech je napsáno, že se David Ondříček inspiroval trojicí filmů Psycho, Blade Runner a Sedm. Tak dejme tomu, ale tam do toho nepletou aspoň politiku. Jako detektivní napínavý příběh to beru. Ale jako detektivní protikomunistickou agitaci mě to docela nezaujalo. ()

majky19

Velmi kvalitní český film, který se naprosto po zásluze stal nejlepším filmem roku 2012 na tuzemské scéně. Snímek reflektuje období velmi napjaté politické i společenské situace 50. let, v níž si vůbec nikdo nemohl být ničím jistý a v níž si jen zlomek lidí dokázal zachovat lidskou tvář a důstojnost. Bylo zde velmi hezky zobrazeno, jak se na pozadí politické a společenské transformace mění lidské charaktery zcela k nepoznání. Bez skrupulí musím konstatovat, že herecké výkony Ivana Trojana a Sebastiana Kocha byly opravdu výborné a můžeme být hrdí na to, že herce formátu Ivana Trojana na české kulturní scéně máme a každoročně nás o svém nesporném talentu přesvědčuje. Tento film se mi moc líbil a věřím, že tento snímek, v němž je zachycen boj spravedlivého jednotlivce s "neporazitelnou" krakaticí si své příznivce našel a jistě další najde. ()

iz67

Dobra zprava je, ze se hochum podarilo vytvorit docela uveritelne dusnou atmosferu, coz u ceske detektivky neni malo. Velkou slabinou vsak je scenar, hlavne jeho posledni tretina. SPOILER: Hlavni hrdina se po 5 letech komunistickeho teroru zahadne probere, a kvuli nesrovnalostem v pripadu, s nepochopitelnou motivaci a naivitou zabojuje s vetrnymi mlyny. Bleee ()

Hemlock

Trojan exceluje a v tomto dobovém dramatu rozhodně není svým výkonem ve stínu. Prakticky nemám filmu co vytknout, atmosféra perfektně ladí s napětím a jediné, za co strhávám jednu hvězdu, jsou chvílemi vleklé pasáže, které ale díky celkové kvalitě nehrají zásadní roli -75% a doporučuji. ()

JosefTomas

Po technické stránce nejde ani moc remcat. Velmi vydařená kamera dokáže člověka okouzlit tíživou atmosférou a hudba taky dokáže pěkně pohladit uši. Jen mi přijde, že je to v jistých momentech příliš zahleděné samo do sebe. Prezentuje se tu opět špatnost a nekalost režimu (protože když už má být film velký, tak potřebuje nějaké skutečné události, jinak nemá šanci), což už mi přijde spíš jako z nouze ctnost a neschopnost vymyslet něco vlastního. Jedná se ale o subjektivní názor, tudíž to do hodnocení nepočítám. Jistá výtka musí padnout na scénář. Snaha docílit neo-noir filmu tady moc nefunguje (pokud se o něco takové tvůrci snažili) a Ivan Trojan spíš zmateně pobíhá a v jistých momentech, má víc kliku, než fištrón. Je to škoda, protože herecké obsazení je skvost a s trochu propracovanějším scénářem by z toho mohlo být něco víc. Takhle z toho zůstává trochu tupější kriminálka s naivní hlavní postavou, který se snaží být jak detektiv z amerických filmů 50. let minulého století, ale zkrátka se k tomu neblíží ani o píď. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob