Tlačítko "REC" stiske mladá televizní reportérka a její kameraman, kteří natáčejí noční směnu v místní požární stanici. Po chvíli přijímají hasiči tísňovou výzvu staré ženy, která je uvězněna ve svém domě. Když dorazí na místo, ozve se strašidelný křik. Tím začíná dlouhá noční múra a unikátní dramatická televizní reportáž. (oficiální text distributora)

JohnCZ

"Hodina patnáct," říkám si, "to by mohla bejt v takhle pozdních hodinách dobrá jednohubka před spaním." Místo toho jsem dostal nekompromisní náser, jehož intenzita se dá těžko s něčím srovnávat. [REC] je opravdu děsivý, uřvaný, krvavý a na sledování i dost nepříjemný. Prostoru na vydechnutí je minimum a diváka z té děsivé řežby osvobozuje krátká stopáž, která se mi ovšem zdála naprosto a zcela dostatečná. [REC] je opravdu kvalitní found footage horor, objektivně bych se se ho dost možná nebál zařadit mezi to vůbec nejkvalitnější, co ve found footage žánru vzniklo, ale osobně mi to místy přišlo ukřičené až příliš. Finální desetiminutovka je ale vyloženě lahůdková. Nicméně není to úplně lehko stravitelná podívaná, jako bejvá u současného light hororu normálně zvykem. ()

villon17

Jestli jsem o Sirotčinci nebo jakymkoli jinym hororu řekla, že jsem se bála, lhala jsem. Až teď jsem se tak bála, že i při pouhý vzpomínce na to všecko, co se tam stalo, mi naskočila husina. Nikdo celou dobu pořádně nevěděl, oč de, a to, že jsme viděli, co filmoval jeden z nich, mě tim víc vtahovalo do děje. Navíc, konečně nešlo o zas tak nemožný věci, který by se nikdy nemohly stát. A to jak to dopadlo?!? No nemůžu nic prozravovat, koukněte sami. "Musíme točit všechno, Pablo. Kurvadrát." ()

joehot

Kombinace Blair Witch a zombie? Proč ne... Jedno však docela nechápu - jaktože v drtivé většině filmů se zombie ty postavy nevědí o filmech se zombie, zvlášť, když je jich tolik a v rozmezí několika dekád? Pak bychom předešli otázkám typu - co je to zač? jak se to přenáší? jak se to zničí? (Podobné i u většiny upířích filmů)..Přestože jsem se nebál zase tolik (kromě jedné jsou lekačky docela očekávatelné), atmosféra byla zajímavá, postava hasiče skvělá :) ()

Marek1991

Kamera na tento spôsob bol výborný nápad. Taktiež som rád, že tam dali peknú blonďavú redaktorku, ale dej nebol nič moc. Počiatočnú hystériu vystriedal kľud, no postupne sa im to zrútilo. Samozrejme kameraman prežil až ku koncu. Nie je to zlé, ale čakal som viac, vystrašilo ma to totiž tam, kde som predpokladal, že niečo bude, neviem prečo som bol taký, ale ktovie, či práve na tom nezapracovali, aby to také bolo. ()

vurhor

Nebýt toho konce, který byl dost mimo (a který navíc vykradlo to příšerný pokračování na Záhadu Blair Witch), jednalo by se o pětihvězdičkovou záležitost. Takhle se ty "lost footage" snímky mají dělat. Rychlá a jasná expozice postav, postupné budování atmosféry, plus jakmile se to peklo semele, začne v těle pumpovat adrenalin jak o závod. Ještě to téma těch zombie... myslel jsem, že jsem z Walking Dead vytrénovanej, ale očividně mám ještě málo nakoukáno. Španělé umí! Btw, záběr ze schodiště dolů ke konci filmu se mi vyloženě vpálil do hlavy. Dobrou noc, Honzíku :( Lepší 4* ()

Cubinho

To byla ale...blbost :-)) No, nadruhou stranu musím přiznat, že mě párkrát obešel mráz (paradoxně v situacích, ve kterých se dala nějaká lekačka očekávat), ale většinu času jsem se usmíval a podivoval nad tím, ... nad tím, co se před kamerou dělo. Co na podobných filmech nesnáším je, když se postavy chovají tak, jak by se v reále vůbec nechovaly - a tady je těch prapodivností několik. Blair Witch byl rozhodně lepší a rozhodně originálnější. Vždycky to tak bylo a bude, že strašidelným bude to, co zůstane utajené. 5/10 ()

liquido26

Dlouhou dobu trvá než se to rozjede, ale pak to stojí za to. Dobrej spád, dobrá atmoška, super lekačky a docela děsivý infikovaný příšery, co dřív byli lidi :-) ()

Pishin

No musim rict ze me to prijemne prekvapilo. Nic moc jsem necekal ..a ono prijemne mrazivy snimek na par lekacek jsem se nechal nachytat a hlavne kratka stopaz ktrera uplne dokonale stacila. Stale cekam az shlednu Diary of the dead a pote prehodnotim Cloverfield i tento snimek. Ikdyz se musi nechat ze tento snimek nemel zrejmne zadny bombasticky rozpocet ale i tak dokazal zachovat slusne gore efekty i atmosfera se povedla. Filmari navodili velice tisnivy pocit uzavreneho nekolikapatroveho domu kde nini moc moznosti k uniku. Po dlouhe dobe jsem se zase u nejakeho snimku lekl. ()

sidzej

uff tak tomuto sa hovorí za málo peňazí, veľa muziky. Dokumentárny, realisticky pôsobiaci zombie horor s riadnou dávkou hystérie, beznádeje, chaosu, atmosféry a napätia. Skrátka psycho ako sa patrí , ešteže som to pozeral za bieleho dňa lebo vidieť to o pol noci asi zinfarktujem ()

F.man

Horory nějak zvlášť nemusím, ale tahle Španělská šílenost překvapila. Naopak filmy s ruční kamerou, ať už se jedná o klasický Blair Witch styl nebo filmovější Greengrassovy "dokumenty" mám hodně rád. U toho prvního příkladu jsem si myslel, že Blair Witch byl vrchol a dále se bude jen nastavovat kaše (Cloverfield). Rec se však vrátil do minimální polohy jednoho stísněného prostoru (budova na předměstí Barcelony...), nedefinovaného prvku strachu (...něco v domě...) a postupném odkrývání pravdy (...až po tom, co je člověk dostatečně frustrovaný celou skutečností, se pomalu začnou ukazovat základy problému). Na druhou stránku nic není ideální, a jak už tady kdosi dodával, Rec paradoxně dojíždí na svoji přehnanou "autetičnost". Zvlášť později, když už to nikdo nežere je zbytečné řešit některé detaily. Celkově jsem byl ale příjemně překvapen a i když se nedá říct, že bych se nějak bál, svoji atmosféru a kouzlo to mělo... There are incredible security measures in place. We know nothing. They haven't told us a thing. We saw special forces, health inspectors wearing suits and masks, and it's not very comforting. ()

Marsik

Holy fu**ing shit head. Tak tohle se nepovedlo. A jak se tak dívám, tak s mým výrokem nebude valná většina souhlasit. No ale od toho tu jsou ty komentáře, aby každý za sebe vyjádřil svůj názor .) Tedy... tento film jsem si pustil cca 4 dny po shlédnutí filmu Paranormal Activity (ze kterého jsem byl strašně nadšenej), takže pro mě byla nasazena pomyslná hororová laťka velice velice vysoko. Ale nechci srovnávat tyto filmy, zkrátka REC mě vůbec nevystrašil, jenom jednou jsem se sebou malinko cukl, ale nic víc to na mě nezanechalo. Podle mě strašná nuda, ale těch 70 minut čistého času bylo takakorátních. Co se týče námětu, tak ten ušel, ale kamera (která zde hraje nejpodstatnější roli) byla na můj vkus až moc rozklepaná a chaotická, takže jsem z toho neměl žádný požitek. Ti zmutovaní lidé působili spíše komicky, než že by naháněli hrůzu. Jediné, co oceňuji a za co vlastně dávám jedinou hvězdičku, byl ten závěr, u kterého jsem byl cca 60 vteřin v menším napětí a který mi alespoň na moment připomněl, že se jedná o horor. Ale to se na mě nezlobte, to je strašně málo. Takže asi tak .) 29% ()

Astaroth12

Veľmi hutná atmosféra odohrávajúca sa v jednom obytnom dome,bez šance odtadiaľ odisť a zo zombie vnútri.Keď si zoberiem ze tam niesu vizuálne efekty,ale je to natočene jednou kamerou o to lepšie.Tomuto filmu to dodáva grády.Jedine čo mi nedáva zmysel je keď policajt išiel za tou zakrvavenou starenou,a pre mňa s nepochopených príčin si otočil hlavou na inú stranu,a ona mu zahryzla do krku.A to sa stalo viackrát,to určite nedomysleli.Okrem tohoto som sa veľmi bavil,a v niektorých scénach som mal až zimomriavky - Bravoo ()

pivo

Takže, to by sme mali 30 minút, pri ktorých sa už človek trochu začína nudiť, v rámci ktorých sa akurát stane jeden predvídateľný a ničim výnimočný útok zombie starenky. Ale našťastie sa to rozbehlo a zastalo vlastne až na konci. Útoky dobré, hoci vďaka kameramanovi často neprehľadné. A práve to je to, kým pri Cloverfield mi práca s kamerou pripadala normálna, lebo vlastne neustále dakam utekali, takže to muselo byť občas neprehľadné, tu mi to prišlo niekedy čudné. Pri útekoch hore a dole schodmi to nevadilo, ale keď aj počas normálnych záberov neustále dakam behal a nebolo vidieť koho vlastne chce mať v zábere, už mi nepripadal ako profesionálny kameraman, ale ako nejaký amatérsky filmár, ktorý nevie čo skôr. Inak však atmosféra dobrá a tá posledná lakačka v podkroví bola fakt super, nestáva sa mi často, aby som sa pri horore ľakol, ale tu sa to podarilo. Trošku ešte pointa zamrzela, ale inak sú to pre mňa čisté 4*. ()

yakoob

Cloverfield se mi líbil víc...Dobrý nápad, ale hodně předvídatelný...Lépe ukázat méně než více...Člověk má strach z toho co nevidí, než z toho, co vidí...To, co nám předvedli v Blair Witch Project, působilo na mne strašidelnějším dojmem...Myslím si, že zombíkům ve filmech už skončila sezóna a je na čase aby zlo bylo předvedeno v daleko realističtější formě.. ()

ledzepfan

španělština mi nevadí,na uječené reportérky jsem zvyklý už z Blair witch :) (a tahle španělka byla docela kost),tady jsem zcela chápal,proč to ten magor furt točí(na rozdíl o Blair a cloverfield..),všichni jsou docela simpaťáci,atmosféra je vskutku klaustrofobní a vymykající se z pod kontroly a posledních cca 15minut už bylo jen nervydrásající šílenství...................Dal bych těch hvězd i 5 ale moc často jsem přesně věděl co se stane v dalším okamžiku ,logika často ustupovala někam do ztracena a stupidní neopatrnost některých postav byla fakt do očí bijící.................Rozhodně doporučuju=v noci ,ve tmě,osamotě a nahlas nebo na sluchátka. ()

draggo

Inspirace dnes již kultovní Záhadou Blair Witch je zřejmá. REC se na rozdíl od podobným stylem udělané blbosti Paranormal Activity celkem vydařil. Čím déle film běží, tím více stoupá napětí a hrůza. Lekačka na půdě je skutečně skvělá, a závěr s noční kamerou excelentní. REC se dá vytknout jediné, a to příliš dlouhý začátek a pomalejší rozjezd napětí. Jinak pokud hledáte další horor u kterého se budete bát, vřele doporučuji. /viděno na PC (DVDrip): 80% a 4*/ ()

schizmo

V době svého uvedení způsobil tenhle film nemalej poprask a stal se v podstatě startovní čárou pro filmovou paniku jménem "found footage" a zároveň dokázal, že nejen Japonsko, ale i Španělsko může být inspiračním zdrojem pro USA kinematografii. Z odstupem času a hlavně díky chrlení podobných filmů to už není taková pecka, ale některé scény jsou masakr i po letech. ()

ladko

Takmer plne súhlasím s komentárom Soweeka. Tiež som sa pristihol, že namiesto toho, že by som sa mal v určitých momentoch zľaknúť, tak som sa začal smiať. Pocit strachu sa u mňa nekonal a keď vás prestraší takáto somarina tak ja už neviem. Pri epizódach zo seriálu Supernatural sa často bojím viac. A napriek krátkej stopáži som sa viacmenej celú prvú polovicu hnusne nudil. So Záhadou Blair Witch to ani porovnávať nebudem(Rec sa nechytá...). Podľa môjho názoru je to zatiaľ len také "hype" hodnotenie a bude rýchlo klesať(zo súčasných 85 %). Napriek dokumentárnemu štýlu mi to neprišlo reálne ani strašidelné. Pozerám, že som to poriadne zjazdil a dávam tri hviezdy.Prečo? Asi preto, že dobré horory sa už veľmi netočia a tento je možno trochu originálny(v porovnaní napríklad s nedávno videným P2), v posledných 10 minútach aj atmosférický a má pár dobrých scén. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Španělský král hororu chystá další film

Španělský král hororu chystá další film

03.11.2014

Jaume Balagueró je pevně spjatý se španělskou produkční společností Filmax, která se specializuje na žánrové filmy a pod jejíž hlavičkou si udělal mezinárodní renomé hororovou sérií REC. Poslední díl… (více)

Amy Adams terorizovaná duchy?

Amy Adams terorizovaná duchy?

03.09.2011

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010