V útulném newyorském klubu probíhá párty na rozloučenou. Jejím aktérem je Rob, který se rozhodl dát sbohem městu přezdívanému Big Apple a odjet pracovat do Japonska. Zábava je v plném proudu, digitální kamera snímá rozjařené tváře Robových přátel, jenže pak vše razancí blesku přeruší výpadek proudu a zlověstný neidentifikovatelný zvuk, který se rozléhá nad městem. Dodávka elektřiny se sice po chvíli obnoví, ale úleva je jen dočasná. Zatímco televizní reportéři spekulují o zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofě, nedaleký horizont ozařuje mohutná exploze, znovu doprovázená tím podivným zvukem připomínajícím kvílení nějakého pravěkého monstra. Párty razantně končí, nastává panika. Špatně se ale utíká, když netušíte před čím prcháte. (Bontonfilm)

Nutrička

Tak jsem se bavila s kamarádkou, co pracuje v kině a že prý chtělo dost lidí po shlédnutí vrátit peníze. A když jsem řekla, že je mi líto, že jsem netihla na to do kina jít, tak ona, že kousek viděla a že toho nemusím vůbec litovat, protože je to blbost. Přesto jsem se nenechala zmást a konečně se podívala. A... myslím, že lidem se to nelíbí, protože nedostali dostatek informací a nebylo toho moc vidět. Leč podle mě je to právě dobře. Bylo to tím víc autentické. Líbil se mi roztřepaný obraz, i když jsem takhle skoro nic pořádně nestihla zaznamenat a chvílema jsem si solidně namáhala zrak. Kdyby se něco podobného přihodilo, z jednotlivých pohledů by to vypadalo přesně takhle, takže já říkám: proč ne? ()

_DAVE_

Tak tady byl jednoznacne prevalcovan obsah formou. Pribeh je az nechutne prosty, totalne obslehnuty napriklad z Godzily. Ale tvurci se evidentne vice zamerili na zpusob jakym je cely film prezentovan, zbytek je opravdu jen okrajova zalezitost. Cloverfield urcite nezklame. ()

T-pack

Děsivá New Yorská Godzilla. Tak dobrá, nebál jsem se. Ale atmosféra byla a srdce taky bilo. Ovšem, jisté Hollywoodské manýry tam stále figurovaly, autenticita dosti kolísala (hlavně vinou kamery), ale jinak dost dobré! A konec perfektní. ()

lennyd

Rob (Michael Stahl-David) se chystá opustit své rodné město a vydat se pracovat do dalekého Japonska, a to si zaslouží pořádnou párty na rozloučenou. Ale když je párty v nejlepším, celý dům se začne otřásat, a všichni vyděšeni prchají na ulici. Ale otřesy nemá na svědomí zemětřesení, jak si všichni myslí, a obrovské monstrum, které střed New Yorku nemilosrdně likviduje. Jedinou možností jak se zachránit je útěk - jenže bývalá Robova přítelkyně Beth zůstává v závalu ve svém bytě. A tak se Rob s Marlene, Lily a pod pečlivým dohledem videokameramana Huda vydávají na menší záchranou misi ... Po veleúspěchu Blair Witch se dalo čekat, že takovýchto fiktivně-dokumentaristických filmů bude přibývat (ať už je to španělský [REC] nebo právě Monstrum. Sice musím souhlasit s Limou, páč ocitnout se v podobné situaci, tak první co zahazuji je kamera a zdrhám - ale to by z toho diváci asi nic neměli, že ano. I když vlastní Monstrum je po většinu filmu skryté (a reprezentované jen odletujícími troskami mrakodrapů případně odhazujícími vozidly), stejně mi běhal mráz po zádech. A když během scén v tunelu (mimochodem velmi elegantně mi autoři odpověděli na mou radu hrdinům, ať se schovají někam do metra) kolem baráku projel vlak, málem jsem si nadělal do kalhot :). Herecké obsazení (i když u podobných filmů není až tak podstatné) bylo ucházející, jen škoda že nedostala více prostoru Odette Yustman... ()

ivan bohatyr

Díval sem se na amatérské video z YouTube nebo sem viděl pořádnej film na počítači, asi to první. Neskutečně roztřepaná kamera, věčně nahnutý nebo nezaostřený obraz, až mi to bylo velice nepříjemné, vím, že to tak udělali záměrně, ale tohle mě fakt nebere. Kromě posledních 5 minut všechno ve tmě, monstrum tam bylo vidět jen snad na 3 záběrech a ještě k tomu ty malé příšerky vzali jak přes kopírák z Hvězdné pěchoty, takže kdyby to bylo bez obrazu, jen zvuk, tak to vyjde skoro nastejno. Křik a tisíckrát použitou hlášku "pomoc" sem si taky mohl puštět dokola na gramofonu. Konec žádný (to neberu jako chybu). Dvě hvězdy bych mohl obětovat za tu příšeru, slušné efekty, pěkně udělané město a za tu chvilku, jak příšera začala ničit město do té doby, než se dostali do metra, kde nebylo vidět ani prd a kamera se rapidně zhoršila. ()

uiu

WTF? To bylo slovo, které jsem si během sledování filmu často říkala. Opět se vracíme k oblíbenému dokumentárnímu stylu vyprávění, kdy člověk s kamerou natáčí probíhající párty u kámoše, aby se vše následně zvrtlo a město napadlo nějaké monstrum a on to všechno poctivě natáčel dál. WTF? Monstrum, které ani pořádně neukážou, ale tu a tam to vypadá jako neviditelná Godzilla. Pak přichází další WTF moment, když se "hlavní hrdina" (chápej ten, koho kamera zabírá nejvíce) rozhodne jít pro svou přítelkyni, která je na druhém konci města zavalená v sutinách domu. (Kdo viděl Disaster Movie, tak mu ta scéna přijde dementní stejně jako v té parodii, stejně jako náhodné rozhodnutí člověka, riskovat svůj život kvůli někomu, o kom ani neví, jestli žije nebo je už mrtvý !!!SPOILER a hádejte co! Ona žije i po několika dnech zavalení vlastním bytem a po několikadenním krvácení KONEC SPOILERU!!!). A pak se nám ještě dokumentární film snaží tvrdit, že New York byl vyhlazen z povrchu zemského a místo Central Parku teď stojí místo zvané Cloverfield WTF? (asi jako Ground Zero po World Trade Center). Na můj vkus až moc absurdní. ()

kurcatovium

Film není o monstru, ale o monstrech v množném čísle. Je jich tam totiž požehnaně. První a nejvytrvalejší z nich je kamera. Je nezničitelná, trpí parkinsonem a má výpadky paměti. Další monstrum je nuda, která je prvních dvacet minut nejdůležitější filmovou postavou. Při pohledu na délku 85 minut je to trochu smutné, zvláště když titulky mají další čtvrt hodiny. Velké nudné monstrum poté vystřídá ono slavné ničivé monstrum. Ve filmu sice skoro není, jen se sem tam mihne záběrem a hlavně díky monstru kameře je tak spíš pouze bílou dírou, kterou nikdy nikdo neviděl. Pak se objeví monstrum debilita, to bylo v tunelu, kdy se asi hlavní postavy chtěly kochat výhledem do tmy a počkat, co to na ně vybafne. Takže tam na ně baflo malé ničivé monstříčko. To je následně vystřídáno monstrem ženou. Jedná se nejspíš o předchůdce terminátora, jelikož ani bodná rána železnou tyčí někde v oblasti levé plíce či srdce ji nebrání podávat sprinterské výkony na úrovni Usaina Bolta a podobné nesmysly. Nakonec se tam zas chvilku mihne ničivé monstrum, sejme vrtulník s monstrem ženou (ta samozřejmě přežije), pak zas prudí monstrum kamera a nakonec to celé skončí v monstrózně dlouhých titulcích. ()

tnp101

Nejoriginálnější použití natáčení z vlastního pohledu od dob první Záhady Blair Witch. Na rozdíl od většiny takto natočených filmů se již na první pohled nejedná o levný film, v němž se začne něco až někdy v poslední třetině. Zde je to adrenalinová jízda s velkou dávkou emocí téměř od začátku, až do samotného konce. Film navíc čiší velice dobrými nápady, které velice šikovně podporují výtečnou atmosféru, která díky nenatahované stopáži po celou dobu neopadá, ale naopak houstne. Toto je opravdu špičkový a ojedinělý kousek. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Jak je na tom „Cloverfield“ na Blu-ray disku, který se dá v našich končinách sehnat? Pojďme se na něj podívat zblízka. Po technické stránce, resp. obrazové kvalitě, se jedná o velice vydařený titul. Celý snímek je prezentován v nefalšovaném 16:9 poměru stran a točen digitální kamerou, takže něco jako nechtěná neostrost, či jiné problémy, jež doprovázejí snímky natáčené na klasický film, zde nečekejme. V čem exceluje, je podání černé a obecně výtečný konstrast. Obraz samozřejmě není dokonalý a to z jednoho velice jednoduchého a podstatného důvodu, že se dokonalý vůbec nesnaží být. Přesto se jedná o velice kvalitní podívanou a technicky jí jednoduše nelze co vytknout. Zmínit bych možná měl jen občasný větší výskyt šumu, který však nejpravděpodobněji patří ke chtěným obrazových chybám, kterými je obraz prošpikován a dále o nich psát snad ani nemusím. Jedná se o tvůrčí záměr, který působí ve prospěch snímku samotného. Zvuk, který je v originální anglické stopě prezentován v Dolby TrueHD 5.1, je na tom, co se týče technické stránky též na vysoké úrovni. Je docela agresivní a kroky samotného monstra, či zásahy armády bude vaše okenní buňky nepochybně dráždit. Uspokojivá je také prostorovost, která se též projeví hlavně v akčnějších částech, ale i mimo ně nezůstává zadní repro potichu a atmosféru dokresluje docela efektivně (metro, vnitřek napůl rozbořené budovy atd.). Dialogy jsou, jak už jsme u TrueHD zvyklí, docela potichu, ale tento problém mizí přidáním hlasitosti, poté už si můžete užít jejich velice dobrou reprodukci, která je stejně jako obraz poznamenaná občasnou nedokonalostí, což však vyčítat nelze. Český dabing je prezentován v DD 5.1 a už jen z toho pocitu autenticity a reálnosti bych jej nevolil. Prezentace je celkově bezchybná, film vypadá tak, jak vypadat má a to je vše, co bych o ní napsal. Bonusy startujeme obsáhlým a příjemným audio komentářem režiséra Matta Reevese, který si navíc můžete pustit s doprovodem anglických titulků (české samozřejmě nečekejte). Další na řadě je též velice kvalitní „making of…“ dokument o délce 28 minut, který docela podrobně ukazuje každý den natáčení, což znamená, že jeho informativní hodnota je na velice vysoké úrovni. Tento dokument navíc doplňuje další, 23 minutový, dokument, který se zblízka zabývá vizuálními efekty, na nichž je samotný snímek stavěný až z překvapivě velké části (většina z nich totiž vůbec nejde vidět). Dále nás čeká 6 minutové povídání o monstru, 4 minuty nepovedených záběrů, čtveřice smazaných scén o celkové délce 3,5 minuty a s možností pustit si k nim komentář režiséra a nakonec ještě dvojice alternativních konců o celkové stopáži 4,5 minuty a stejně jako v předchozím případě s přítomností komentáře. Posledním bonusem je fíčura „Special Investigation Mode“, jejíž spuštěním bude samotný film doprovázen mapkou Manhattanu s ikonkami hlavních hrdinů, monstra a armády a jejich aktuální polohou a navíc také dalšími textovými informacemi. Všechny bonusy jsou prezentovány v HD a kromě komentářů všechny vybaveny českou podporou ve formě titulek. Jedná se o velice kvalitní titul, který bezpochyby zpestří vaší filmovou sbírku. Vřele doporučuji. 90% () (méně) (více)

Jazzzz

Začátek pozvolný až krapátek vleklý. Pak velice příjemné pokoukání, velice koukatelné scény někdy až obřích rozměrů, kdy se Americké velkoměsto rozpadá, vzduchem lítají hlavy soch. Jako asi nejhezčí scénu považuji nasazení vojáků (onen průjezd ulicí) - to bylo dokonalé. Opět mám krapátek podobný problém jako u hororu The Mist, myslím si, že až přílišná snaha Monstrum znázornit a ukázat ubírá děsivosti. Když už Monstrum, myslím, že nepotřebuje žádne miniony, ti mi přišli navíc. No i s Miniony jsem si celou dobu říkal, na tož jaký byl začátek je to vlastně super film. Bohužel ah ty konce u hororů... Když už mi na začátku řeknou, že našli kameru, něco z toho logicky plyne, a proto veškeré snahy na konci si na něco hrát nemají význam... Pád vrtulníku měl být konec, šlus ende, a myslím, že bych se nezdráhal dát 80 minutovýmu filmu 5 hvězd... (i když člověk nikdy neví, pak by to možná bylo krátké... :-) ) ()

neoBlast

[Druhé zhlédnutí; blu-ray] Je rok 2012, poptávka po found-footage je dle mého plně nasycena... Cloverfield stále funguje bez zaváhání. Může za to výjimečná technická stránka, se kterou přišel tehdy nepřovařený Matt Reeves, všechno do sebe zapadá od bombastického zvuku, přes chytře používané triky až po nejtitěrnější, pečlivě nastřihanou, scénu. Díky extrakrátké stopáži neztratil film ani na vteřinu tempo a je dokonalou ukázkou horské dráhy v kině. 80 % ()

noriaki

Měla to být jen netradiční variace na Godzillu, ale i když se žánr found footage zdál vyčerpaný, Matt Reeves přesvědčil zmlsané publikum, že se stále dá přijít s něčím novým, takže svůj velký vzor na čas zastínil. Monstrum funguje v úvodní seznamovací, v prostřední poznávací i v závěrečné survival pasáži. Tradiční sbírka nelogičností, korunovaná otázkou "proč to ten blbec pořád točí?", se dá zdařile ignorovat, a to že jsem se osud postav nebál, kompenzovala záludně vymyšlená potvora a hutná atmosféra. Vizuálně je film parádní i po letech, a i když mu pochopitelně pomáhá milosrdná tma. Navazující filmy rozvíjející mytologii mají sestupnou kvalitu, ale za pozornost stojí i ony. ()

Brandon

Proboha, to chci po filmařích tolik, když se chci u sci-fi thrilleru v kině alespoň trošku bát?!! Krapet napětí, akčních vibrací?! Ne, to se nějaké bandě amatérů šoupne do ruky kamera a dá za úkol natočit homevideo s přerostlým hašišákem a jeho kámošema jak ničí Manhattan. Hlavně, ať se obraz hodně třepe a komparzisti ječí, aby to vyvolalo co největší dojem paniky a tím i autentičnosti. To snad ne, tak laciný způsob jak oblbnout diváka. Pro pár vydařených scén a odfláknutej závěr dávám 3 hvězdy průměrnosti. ()

Mihail123

Skákal som, vrieskal som.. Toto sa mi v kine ešte nestalo. Úplne stuhnutý som išiel z kina ako posledný. J.J. Abrams je kúzelník keď dokázal z tak malého rozpočtu vytvoriť niečo takto monštrózne. Film sa músí vidieť v dobre ozvučenom kine. ()

yeniczek

Už dlouho jsem sebou necukal v sedačce každých pár vteřin jako tady. Úžasná horská dráha v podobě výborného nápadu, který jsem měl dlouho v hlavě:) Díky... Návštěva kina - jasných 5*, doma už si člověk má šanci všímat míst, kde to skřípe a chybí prvotní "brada na podlaze kina" efekt. ()

ybuko

Ctyri hvezdicky, ale prosly tesne. Klidne tu muzou byt tri, nebo i dve, podle toho jaky je kdo divak. Ma Cloverfield lepsi namet nebo herce nez Godzilla? Nema. Lepsi lepsi priseru, lepsi zvraty, nejake poselstvi? Ne. Lepsi konec? Nez Godzilla ano, ale podobny konec jsme uz v jistem filmu z roku 1999 tocenem podobnym zpusobem taky videli. Jediny originalni (coz je navic sporne, takze rekneme originalni ve spojeni s celovecernim katastrofickym filmem) prvek je forma handycamu. Ktera ovsem pro kazdeho neni - nekoho dle hodnoceni dokaze silene svenkovani do deje zrejme vtahnout, jine lidi (typu ja) z nej ale tahle zvolena forma neustale vytrhava. Az jednou udelaji Japonci remake toceny na nejakou minikameru - celovku, tak to treba dopadne lip. ()

Hennesy

New York bol zničený...bol som tam..videl som to...bolo to ...naozaj... pre mňa najzaujímavejší film za posledných 5 rokov. Pre takéto filmy chodím do kina! ()

Moviemaker

Ješte furt v očích mám zapnutý REC a třepe se mi ruka. Opravdu silný zážitek, který tu ještě nebyl. Jediná škoda je dlouhý začátek (cca 20min) mohl by většinu lidí odradit a film bezkonkurenčně vypnout.. ()

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

Cloverfield se oficiálně dočká pokračování

30.01.2021

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

Herci nesmí pracovat na novém filmu o nákaze

04.07.2020

Snímek Songbird od producenta Michaela Baye má potíže. Herecký odbor SAG-AFTRA (The Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists) totiž vydal přísný zákaz všem svým… (více)

Michael Bay chystá film o pandemii

Michael Bay chystá film o pandemii

21.05.2020

Netflix ulovil Matta Reevese

Netflix ulovil Matta Reevese

06.01.2018

Ačkoliv se tržby z kin nijak zásadně nepropadají, diváků (alespoň v Americe) reálně ubývá. Leckdo totiž místo riskování s blockbusterem zůstane doma a zapne si Netflix, jenž se snaží vyrobit co… (více)