Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Gwilwen

Čekání skončilo! Ocitla jsem se znovu ve Středozemi. Ano, Hobit nikdy nebude jako Pán Prstenů, vždyť samotná knižní předloha je spíše nekomplikovanou pohádkou než epickým dobrodružstvím. Jenomže Peter Jackson dokázal nemožné, zalistoval navíc v Tolkienových "Unfinished tales" a do příběhu přímo skvostně zakomponoval i historii, resp. tragický pád trpasličího království Erebor. A ejhle, máme tu další putování a další epické dobrodružství. Správně, není to Pán Prstenů, jenomže je to návrat do Středozemě, je to jako navštívit všechny blízké, které jsem táááák dlouho neviděla a navíc potkat další zábavné postavičky (charismatický Thorin a celá banda trpaslíků), znovu se podívat na chvilku do Imladris, hádat s Glumem v temnotách . Staré známé skvostné hudební motivy doplněné o úžasné trpasličí "Misty mountain". A přestože se nepovažuju za nějakou plačku, při prvním záběru mi už začaly stékat radostné slzičky, jak já jsem se po celý čas tetelila blahem! Takže Petere, berte mě do party i tohohle neočekávaného dobrodružství se s Vámi mile ráda zúčastním! ()

ifca88

Právě jsem přišla z kina a jsem nadšená. Byla to neuvěřitelná nostalgie, vrátit se po několika letech zpět do Středozemě, čemuž pomohla i známá hudba, krása Nového Zélandu a návrat pár starých postav. Všichni zde srovnávají hobita s pánem prstenů, což při tak odlišném příběhu moc nejde. Pán prstenů je jen jeden a hobit nemá šanci ho převýšit, k tomu mu chybí větší dávka osudovosti, lepší postavy a příběh. Hobita jsem sice narozdíl od pána prstenů nečetla, ale mám pocit, že Jackson z toho vyždímal, co se dalo. Zvlášť se mi líbila snaha o plynulý propojení s pánem prstenů. Opět nelze než pochválit skvěly casting, zvláště Martin Freeman se jako Bilbo snad narodil. Já jsem po všech stránkách spokojená a dávám 5 hvězd. Už se nemůžu dočkat pokračování. P.S. Jak někdo může jít na dabing opravdu nechápu. Zabloudila jsem do vedlejšího sálu, kde to dávali s dabingem a bylo to šílený, výsledný dojem z filmu musí pak být minimálně o 30% nižší. ()

Anee

U filmu jsem se neuvěřitelně pobavila; vtipný scénář, lehkovážní trpaslíci, dechberoucí efekty a geniální ztvárnění obyvatel severu bylo ještě podtrženo hereckou symfonií Serkise a Freemena při hádankách ve tmě. Neuvěřitelné, jak dokáže Jackson přizpůsobit příběh knížce tak, aby zapadal do komediálního až pohádkového žánru originálu, a přesto zůstat v té samé Středozemi, kde se odehrával boj o prsten. Určitě stojí za podívanou! ()

Georgeton

Harmónia v pohybe. A čo keď bol film viac rozprávkový ako Pán prsteňov, no zanechal za sebou krásne zábery, skvelý Peter Jackson nám dokázal, že patrí medzi extratriedu medzi režisérmi a darmo je vidieť, že Pán prsteňov nebola náhoda. Bál som sa, že to bude až veľmi identické s Pánom prsteňov, no som rád, že Peter znova ukázal, že takýto druh filmu mu neskutočne sedí. Žiadny režisér mi nedokázal tak predstaviť krajinu vrámci príbehu ako on. Neviem čo by som mal k tomu viac dodať, bolo to neskutočné, výnimočné, teším sa na pokračovanie. Myslím, že herecké výkony netreba komentovať, len slovkom perfektné. ()

3dgeorge

Vytvoriť unikátnu filmovú trilógiu z troch obsiahlých kníh je jedna vec, spraviť trilógiu z jednej knižôčky mi už ale príde ako marketingový ťah... Jacksonove vymyslené časti vo filme, mimo knižnú predlohu ma nepresvedčili, dokonca mi väčšinou priam vadili. Krásne prostredie, príjemná hudba a skvelé efekty sú slabučkou náplasťou, keďže boli očakávanou súčasťou. No nič, človek sa len utvrdí v jedenečnosti pôvodnej knižky, a že niekedy je menej, viac... ()

endrix

Tak především, bude nutné odlišit hodnocení filmu a zfilmované knihy. Začněme tím horším. Hobit nikdy neměl být epickým příběhem, je to spíše trochu akčnější a spisovatelsky vytříbenější pohádka, dobrodružný příběh o hobitovi a jeho společnících jdoucích si pro zlato (a ani v nejzazším koutku mysli neuvažujících o záchraně světa). A Jackson nám z této milé knížky dělá epickou ságu, z níž má velkolepost přímo stříkat. Copak o to, umělé natahovačky dávají znalcům Středozemě a její historie smysl (něco jiného je jejich provedení: Radegast je jeden velký úlet, Saruman je tak prkenný, až to bolí, a Thorinova závěrečná snaha o odplatu na věčném nepříteli skončí po prvním úderu mečem způsobem nehodným údajného velkého válečníka), záběry na krajinu jsou opět nádherné, podzemní síně velkolepé. Zato postavy jsou ploché (a to jsem to viděl ve 3D), o nikoho se nebojíte a banda trpaslíků dohromady charakterně nevydá ani za jednoho Gimliho. Trochu lepší je to s Bilbem, ale ten to sám prostě nevytrhne. *** A teď ten optimističtější pohled? Co bylo v Pánovi prstenů blahosklonně přehlédnuto jako WTF moment (Legolasovy skopíčiny), to je tu na denním pořádku (honička v podzemí, smrt skřetího krále, Radegastovo spřežení...). Snad kvůli rodičům s dětmi přibylo humoru, který bohužel silně neladí se zřejmou snahou dát příběhu hloubku a temnou atmosféru. Ale pořád se na to dobře dívá, jen už při tom tak příjemně nemrazí po zádech jako u Pána prstenů a dech je celkem pravidelný, přerušovaný jen dávkami popcornu. **** A jak to tedy s Hobitem je? Dobrá zapomenutelná podívaná, kterou nejde srovnávat s původní trilogií ani s knihou, protože pak by dopadla výrazně hůř. Takhle jsou to slabší 4*. ()

Abalzo

Co se týče audio-vizuální stránky, je Hobit tak vysoko, jako byl Pán prstenů, ne-li ještě o kousek výše. Nicméně postavy jsou méně propracované, méně vtipné a celkově je film trochu utahaný. A pár věcí mi vadilo poměrně hodně - například neustálé padání stovky metrů někam do neznáma, aniž by z toho měl kdokoliv jediný šrám; a to, že nevyužili scénu ze Společenstva prstenu jak Bilbo našel prsten, ale udělali ji nově, jinak - proč??? Možná bych vypustil nějakou tu legendu ze Středozemě a trošku víc se věnoval postavám - aspoň některým - a nesnažil se do filmu vecpat všechny, se kterými se známe z předešlé trilogie - třeba Sarumanovo vystoupení v Roklince mi přišlo zcela beze smyslu. Ale kdo ví, třeba všechno bude mít nějaký význam v dalších dílech a budu muset svůj názor přehodnotit. Teď ale říkám: čekal jsem o trochu víc. ()

Joker2811

Na to, co předvedl Jackson s Pánem Prstenů je Hobit docela slabý. Přestože má spoustu krásných panoramatických záběrů, scénář má značné trhliny a některé dialogy jsou spíš špatný vtip než cokoliv jiného. Díky pár "detailům" které Jackson vypustil se postava Bilba chová na začátku filmu poměrně nelogicky. Nebudu brát v úvahu to, že je to filmové zpracování knihy, protože je jasné, že obě média pracují rozdílnými způsoby, ale když v úvodní scéně Bilbo řekne Gandalfovi místo "přijďte někdy na čaj"(těsně než zabouchne dveře) "brítro", je divné, že se mu pak na večeři přiřítí trpasličí banda s Gandalfem a vůbec mu to není divné. Toto bych ještě bral, i když to moc logické není. Horší přešlap je bohužel hned o několik minut dále, kdy se Bilbo ráno vzbudí a pěšky doběhne trpaslíky s čarodějem na koních (Ano, čtete správně, pěšky a ano, Bilbo je "jen" hobit). Nemusím ani říkat, že neměl mít dle proběhlého děje ani tušení, kam jít. Další chybou filmu je nesjednocené maskování trpaslíků (respektive herců trpaslíků). Polovina z nich má určitým způsobem nastavené "trpasličí" rysy, zatímco zbytek má naprosto lidskou podobu. Pokud jde o v úvodu zmíněné dialogy, asi nejslabší byl ten, kdy Saruman, coby představený čarodějů a seriózní moudrý muž, řekne na radě v roklince, že Radagast jí moc houbiček a ty mu lezou na mozek. Nejde o to, co říká, ale ten způsob by seděl spíš do úst teenagera, nikoliv mága kvalit a charisma Sarumana. Když už jsem u postavy Radagasta, je to postava, která je funkčně úplně k ničemu, snad krom pokusu o humor, který občas vyjde, občas ne. Co hůř, Radagast zmiňuje nekromancera! Vážně, v universu Hobita používat nekromanta? To je není krok vedle, ale pád do propasti... Pokud jde o klady filmu, vizuální složka je udělaná velmi kvalitně. Dalším a asi největším plusem je scéna, kdy si Bilbo s Glumem dávají hádanky, ta je precizní po všech stránkách a užíval jsem si ji od začátku do konce. Dalších momentů, které by bylo možné bez váhání vyzdvihnout, bohužel v Hobitovi není. Suma sumárum si Hobit zaslouží jen něco málo přes 40%. ()

Silblade

Trailer Hobita mě natolik na samotný film nabudil (hlavně trpasličí zpěv), že jsem v den premiéry nemohl dospat. Jedno je jisté - je to stále ten starý dobrý Peter Jackson, který prostě umí natáčet podle knihy, aniž by se příběhu samotnému vzdálil a který dokáže "scvrknout" knihu na to podstatné a přesto velmi dobře koukatelné. Kam se hrabe Eragon... Pro mě osobně je v ságách nesmírně důležité, aby se upomínalo na to, co už bylo natočeno/napsáno, potřebuji nějaká pojítka, abych si byl jistý, že Pán Prstenů a Hobit nejsou dva rozdělené celky se samostatnými příběhy, ale že jeden na druhého navazuje, odkazuje. Čili námitky typu: "V knize Legolas/Galadriel/Frodo nebyli, co teda dělají ve filmu?" se mi zdají bezpředmětné, protože bez svých "starých známých" film ztrácí kouzlo a souvislosti a má tak napřed před knihou, která s existencí těchto postav ještě vůbec nepočítala. Film mi jako takovej utekl jako voda. Byly tam delší pasáže (hlavně začátek, hádanky s Glumem) i svižnější pasáže, ale vše bylo konzistentní. Hodně se mluví o Martinu Freemanovi, ale já bych hlavně vyzdvihl Richarda Armitage (Thorin), protože ten, byť se mi zpočátku zdál hodně nevýraznej, zahrál svoji roli perfektně. Navíc hodně dobře zpívá, no v dabingu se to ale nedalo poslouchat. Co se týče ostatních trpaslíků, ti byli vpravdě ne moc prokreslení, ani na to nebyl ve filmu prostor, takže kdyby z nich někdo umřel, moc by to člověku nebylo líto. Snad jediná věc, co mi fakt vadila, tak byli počítačem udělaní skřeti. Chybí mi skřeti z Pána prstenů, které hráli normální herci, tohle mi ten dojem dost kazilo. Jinak už není co vytknout. Hudba bomba. Krásné prostředí, skvělé efekty (souboj kamenných obrů jsem sledoval s pootevřenou hubou), sem tam nějakej sympatickej vtípek. Těším se na další díl. ()

pavla.o

Hobitovi je vytýkáno, že je zbytečně dlouhý, zbytečně podrobný atd. Já jsem ale odcházela moc spokojená. Nebylo to sice tak epický, jako Pán prstenů, ale to snad ani nikdo nečekal, vždyť je to pohádka. Přesto tam bylo ale dost akčních scén, nad kterými jsem slintala blahem. Byly opravdu vyvedené do posledního detailu a bylo to poprvé, co jsem si řekla, že jsem radši nešla na 3D verzi i za cenu toho, že je dabovaná. A co se týče statických scén... mnoho lidí bylo nespokojeno s tolika podrobnostmi, ale mě to příjemně utíkalo, příběhy se hezky poslouchaly. Navíc ten soundtrack! Objevují se tu melodie už z Pána prstenů, ale jsou tu samozřejmě i nové a ta hlavní skladba je prostě úžasná. Chtěla jsem přijít i na něco, co bych mohla filmu vytknout... marně. ()

Jack_F.

Krásná a malebná pohádka s kupou Jacksonovy fantazie a jeho nesmrtelného kumštu. Ale na pět hvězd to nemá(spíš slabší čtyři). Ovšem ta nostalgie...hltal jsem to. A jsem rád, že Hobit není jenom to, co bylo v knize, ale že se můžu těšit snad na něco víc. Navíc já prvně slyšel Radegast a myslel jsem, že tam hraje i náš bůh piva.:))) ()

papuchalk

Je velice těžké se tímhle filmem zavděčit jak znalcům předlohy, tak lidem, kteří nevědí kdo je Pytlík. Bohužel lidi dnes už nevědí co vlastně chtějí, a platí to dvojnásob o příbězích, které jsou tak známé. Chci, aby Jackson odvyprávěl knížku přesně tak jak mi leží v knihovně? Anebo spíš uvítám pár postav navíc a volnější pojetí předlohy? Jackson nakonec uspokojil uplně všechny, protože předloha byla bezezbytku naplněna (ato včetně vlídného pohádkového ladění) a přesto se mu podařilo celkem nenásilně tam dostat celou řadu nových věcí, které mají doslovné znalce knihy osvěžit. Očekávání některých lidí, že by snad Hobit měl trumfnout LOtRa nechápu už vůbec. Vždyť i ta kniha je daleko méně ambiciozní než pozdější pán prstenů. Jiní filmu vyčítají, že je svou přeplácaností ambiciozní až moc. Tak tedy, co vlastně po Hobitovi chceme???!!!! Výsledek může kdokoliv považovat za přeplácaný kočkopes, nebo kopii pána prstenů, já jsem byl však moc spokojen. Pokud někdo vyčítá filmu příliš dlouhou představovačku, tak asi neví, že v knize je ještě delší, a pokud někdo vyčítá, že postavy jako Elrond nebo Galadriel nemají co říct, je to proto, že v knížce jde (jako v každé druhé pohádce) především o poklad, a ten se Galadriel ani Elronda nijak netýkal. To byly prostě jedny z mnoha vedlejších postav, které Bilbo na svých cestách potkal, a které měly pouze dokreslit svět a vyprávění J:R:R:Tolkiena, takže skutečně nic zásadního ve filmu říct ani nemají. Uvidíme jak na mne bude působit Hobit po pár letech, ale je docela pravděpodobné, že ho budu mít radši než třeba Návrat krále. Ten, v jeho majestátní veleváženě důležité majestátnosti :), už dnes můžu sledovat jen se sebezapřením (viz můj komentář k pánu prstenů). O hercích je celkem zbytečné něco psát, v pohádkách se kvalitní herectví nepozná, ale jeden herec mne přecijen zaujal, a byl to Freeman v roli Bilba. Ten dokázal pohyby a gesty tak krásně vystihnout hobití náturu, že se s tím snad musel narodit. Všímejte si ho, stojí to za to, jedním pohybem fajfky dokáže říct víc než celým odstavcem monologu ! Lepšího herce si na jeho místě představit nedokážu. ()

mizziDOC odpad!

Filmová definice kýče si jiné hodnocení opravdu nezaslouží. Mě to teda devalvovalo i celou trilogii pána prstenů, a to mě mrzí nejvíc. ()

EXwoody

Film jakožto takový zas nezklamal, protože jsem od toho neočekával zrovna nějak epický zážitek.. Pro mě osobně je na tomto filmu velké + Soundtrack :) Jinak 3D naprosto zbytečné ()

RomaS

Hezké, ale o čem to vlastně bylo? Tak asi nejlépe vystihnout co se odehrávalo ty tři hodiny na plátně. Pěkně se na to dívalo, úchvatné scenérie střídalo podrobné vyprávění, ale všeho moc škodí. Po několikátém přeletu letadla s kameramanem nad planinou záběr zevšední a dokonce se nachytám, že začínám klimbat. Tak hledám další důvod proč se dál dívat. Ano 3D! Jasně pěkné. Nevšiml jsem si záběru, který by byl jen kvůli prostoru. Dokonce ani tmavé scény nesplývaly v temnotě. No, hm, ale to je u takového megafilmu snad povinost. Dobře pojďme dál. Ha, vidím staré známé v novém světle. Oblíbený Gandalf, chlupatý Bilbo, opět skvělý Glum, Vulkánci z roklinky ... teda Elfíci. To je fajn, ale chtělo by to nové hrdiny. Přání vyslyšeno, dostávám třináct trpaslíků, které mám od začátku do konce problém identifikovat. Snad až na jejich comandera. Zklamání. Dobrá, podívejme se na záporáky. Na začátku to vypadá slibně. Je tu drak šlehající napalm. Teda, to může být zajímavé. Jenže jak se objevil (neobjevil), tak zmizel a už ho nikdo nikdy neviděl. Škoda. Máme tady ale staré dobré skřety, tentokrát místo hyen na vlcích a dokonce s vlastním bossem, který patřil asi k tomu nejlepšímu co film nabídl. Vlci i skřeti prošly faceliftem, který z nich dělal drsňáky (až na ty podzemní). Čest záporákům zachránily ti tři shrekovští koňožrouti. Když už, tak alespoň pobavili. No, dál pokračovat už nebudu. Jednoduše bych to přirovnal k upgradovanému Společenstvo prstenu. ()

Movie Maniak

Konečně jsme se dočkali! Filmový Hobit je tady. Co řící více než už bylo napsáno? Mé dojmy jsou následující: Vizuální bomba, efekty, triky, v tomto ohledu film nemá konkurenci. Úžasné masky a kostýmy, herecké obsazení je také ucházející. Martin Freeman rolí opravdu žije. Jen hudba mi přišla trochu nevýrazná. A co mnohými diskutovaný příběh? Jackson skutečně důsledně dodržuje knižní předlohu až na pár maličkostí. Je to špatně? Pro mne jako fanouška Středozemě rozhodně ne. Ono obecně řečeno Hobit v sobě nemá takový nosný příběh jako Pán prstenů, ale proto určitě není špatný. Kdy byl Hobit natočen jako první byl by to jasný hit. Uvidíme jaké budou další díly. Doporučení na závěr? Pro fanoušky Tolkiena povinnost! A vy ostatní nešťastníci jděte se podívat také, nechte pracovat svou fantasii a bude se vám to líbít. poznatky z kina: doporučuji 3D, český dabing není špatný, jen ta přestávka je zbytečná :) ()

Matrix007

Přirovnávám k Prometheusovi...... chození z prdele do zadku, jen s tim rozdílem, že celkem 3 hodiny. Zbytečně utahané. Je to opravdu jen pro nadšence fantasmagorií a já osobně vidět jsem to nechtěl, jen jsem byl zvědavý na nově instalovaný DOLBY ATMOS.......... 30% ()

Zeddi

Pobavil, nadchnul, propracovanost detailů, zkrátka 2,5 hod smršť efektů a opravdu jsem se nenudil. Peter Jackson opět nezklamal. První díl z Hobita je jen ochutnávkou na zbytek jako u Pána prstenů. Jestli další pokračování předčí Neočekávanou cestu, už se nemůžu dočkat na zbytek příběhu. ()

Stellbory

Hobit : Neočekávaná cesta : Rok intensivní přípravy a čekání na Hobita mi možná trošku zatemnil úsudek, ale já jsem v Hobitovi nenašel žádnou pasáž, u které bych se nudil. Jako čtenář knihy jsem i přes velké ohlasy ne tak úplně věřil tomu co někteří chválili jako použití celé knižní předlohy, ovšem bylo to tak. Kdybych se měl podívat na stránku kamery, také mi nic nechybělo, jen občas při velkoplošných efektech trošku šlo poznat ( podle přehnané dokonalosti ) využití počítačů. Z mého Hobbitofilního hlediska tento film nemá žádnou chybu ba naopak Peter ještě využil předlohy z nedokončených příběhů, nebo jen ze zmínek a děj znatelně rozšířil :). ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021