Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Honzua

Nejhorší na Hobitovi je, že se během celé své stopáže dostává do nekončícího rozporu se světem, který byl vystavěn v Pánovi prstenů a z kterého průběžně vybočuje a zase se do něj snaží navracet. Ať už jde o mnohdy přepálené CGI, které vystřídalo poctivý komparz, hluchý scénář, který degradoval polovinu postav s Gandalfem v čele, a nepochopitelné rádobyvtipný humor (největší WTF scéna je Radagastova naháňka na pláninách) Rámcovost příběhu s původní trilogií, o kterou se snaží Jackson a nikoliv diváci, tak jednoduše nefunguje. Největším kamenem úrazu je ale fakt, že to umění vytvořit dokonalou FILMOVOU adaptaci literárního díla, které se Jacksonovi nejvíce podařilo u Společenstva, je v Hobitovi pryč. Dynamika a náznakovost byly vyměněny za sterilitu a sáhodlouhou vatu a jediné, co vám ve výsledku zbývá jsou scény nostalgii nahánějící, které ovšem v Hobitovi působí jako strašnej kýč. (Viz Theatis, Marigold, POMO, boshke, Lavran) ()

Micro41CZ

Je to tam! // Čirá esence Středozemě v seriálovém tempu, která vzkřísí dávnou nostlagickou touhu být zpět a nějakou dobu TAM zůstat a být v napětí, co přijde, a která rozhodně není laciná! A už vůbec bych si odpustil všechny kecy o ždímání peněz třemi filmy: naopak, tři filmy symbolizují Jacksonovu a hlavně fanouškovskou touhu zůstat TAM ještě déle a strávit TAM ještě chvilku a dozvědět se pokud možno co nejvíc (a právě seriálovým tempem být u TOHO všeho co nejdetailněji), a to rozhodně ne na úkor kvality. Každá další minuta TAM totiž znamená oddat se ještě více kouzlu, které tolkienovskojacksonovská poetika přináší, a vpíjet se do virtuální reality a mytologie jménem Středozem, kde na nějaký čas může fanoušek v klidu koexistovat bez potřeby měřit čas, než (kdy) přijde konec. (13.12.2012, den premiéry v ČR, 2D s titulky) ()

Thommie

Musím to vzít po segmentech, jinak to tentokrát nejde. Hudba: Jediná melodie táhnoucí se celým filmem a největší drzost je, že finální písnička při titulkách je stejná! To si při LOTR trilogii nebylo možný dovolit! Když si vzpomenu, jak fantastický melodie byl schopnej Howard Shore stvořit k Lotrovi (a to prosím ke každýmu filmu jiný z 99%! https://www.youtube.com/watch?NR=1&v=mfFQuhWaA_k&feature=endscreen - stačí prvních 30 vteřin abyste pochopili ten kardinální rozdíl mezi atmosférami), musím s politováním konstatovat, že jeho umělecká dráha je dávno v cíli. Kvalita všech ostatních písní je nulová - spíchnutá při odpoledním čaji na ubrousek. Základní hudební motiv je sice neuvěřitelně kvalitní a silný, ale to tuctovitost ostatních nevyváží. Nakonec si myslím, že hudba je skutečně tím bodem, u kterýho se kvalita filmu zastavila. Tentokrát to Howard zdržoval svoji průměrností. Škoda. Příběh Hobit je hobit. S tím nejde nic udělat. Je to něco jako Eragon, s tím, že Hobit je kvalitní pohádka, Eragon je debilita i pro senilního důchodce. Jackson sice oprášil svůj neuvěřitelný smysl pro velikáštví, vznešenost a grandióznost, ovšem vždycky když se nad hladinou "objevil" vzápětí dostal ťafku od předlohy. Hobit prostě nejde natočit jako LOTR, protože nemá jeho důstojnost, možná bylo chybou se o to snažit, ale v takovým případě bych na to nešel. Samotný film: Těží z lotra asi jako zlatokop, jehož zlatonosná řeka vyschla a on si toho ve svým fanatismu nevšiml. Jde samozřejmě o výborný film, který je i přes svoje úskalí fungující. Upřímně - jen za to, abych mohl vidět prvních 20 minut v Ereboru, bych dal pětikilo. Trpaslíčí království, kovkopové kutající zlato, síně možná lepší než v Morii a majestát Tráina je neuvěřitelně vynikající. A to nemluvím o Dolu, které bylo výborně vystavěné, nádherně se podobající Hůrce, jejíž obyvatelé byli stejného původu. Grandióznost prvotního prologu zákonitě usedá v Hobitíně, což je naprosto legitimní a funguje to. Freeman je jedním slovem úžasnej. Problém je, že od tohoto okamžiku jsou dialogy mírně řečeno průměrné. S Lotrem se to nedá srovnat, i když je jisté, že za tím stojí neschopnost scénáristů. I když to sem si po společenstvu patrně říkal taky. Thorin je král každým coulem. Srovnání s Aragornem je navýsost směšné už jen proto, že Aragorn chce být ušmouleným hraničářem (podle filmu), kdežto Thorin má v sobě odhodlání. Návraty do minulosti jsou Jacsonovou specialitou, ale v Lotrovi to funguje lépe. Každopádně bitva trpaslíků se skřety je skvělá, ať už tam ta retrospektiva sedí nebo ne. Elfové jsou vesměs špičatý ucha - paradoxně kromě Tranduilových lesních elfů, kteří si ve filmu berou všechnu vznešenost Noldor sami a chudákům z Roklinky toho moc nenechávají. Příchod do Roklinky připomíná setkání kámošů po vejšce s největším ochlastou ročníku (Gandalfem). Vůbec to nevypadá jako setkání Noldor s Mayiou. Gandalf zkrátka funguje jako spojnice s podsvětím, zásvětím, nesvětím a kdoví čím dalším, přitom vůbec nepůsobí tak drsně, jak by měl. Dialogy Elrond už není co býval, Gandalf ujde, Galadriel je skvělá - konečně se mi začala Kate Blanchett na starý kolena líbit :D, Saruman prošuměl takřka bez povšimnutí. Je samozřejmě neskutečně těžké představit postavy, které všichni notoricky známe, ale z toho důvodu to mělo fungovat jinak než v lotrovi. Jenže Jackson se upnul a nebyl nikdo, kdo by ho odepnul. Středozemě zdaleka nepůsobila tak temně, jako v Lotrovi. Aneb jak je psáno: "Zlobři nejsou nazghulové". Nicméně Hobit je neskutečně skvělou výpravou do trpasličího světa a sám o sobě funguje a je skvělý. Nicméně druhý lotr to není (po dalších filmech možná bude) - těším se na elfy z temnýho hvozdu, těším se na už teď určitě epickou bitvu pěti armád a na šmaka. Ochutnávku více než dobrou jsme dostali v prvních 20minutách. Věřím tomu, že Jackson bude mít v dalších filmech větší přiležitost předvést epičnost a nezaobírat se pohádkovostí. Nafackovat patří: Dabérům a 3D (neskutečná kravina - proč jíst jogurt lžičkou, když to de i lopatou) I přesto všechno je Hobit a celá Středozemě natolik srdeční záležitostí, že každý světlý okamžik je opěvován a každá nedokonalost přehlížena, tudíž není jiné cesty než 5*. () (méně) (více)

sallyann

Jsem vskutku nadšená. Nechápu, jak to Wood, Weaving a Blanchett dělají, že nestárnou! :) Dokonce snad vypadají i líp. Trpaslíci vynikající. Většina z nich mi připadala tak nějak mile. Já osobně glorifikuju hlavně Thorina (RICHARD ARMITAGE - můj dlouhodobý zájem), Kiliho a Filiho. Martin Freeman se vážně pro Bilba narodil. A Glum byl tak nečekaně vtipnej, že jsem se musela skoro pořád smát! Výborně Andy! Občasné narážky na současnou dobu mi nevadily (hranolky, houbičky, golf). Velký respekt patří i panu C. Lee za Sarumana! Příroda a hudba - to je extáze pro oko a ucho. Ze Šmaka jsme toho moc neviděli, ale nevadí. Lákadlo pro příště. P.S. Nezapomínejte braši, že Hobbit je pohádka! ()

potas

LOTR se mi hold díky dospělejšímu podání líbil víc než pohádkový Hobit. A pořád zastávám názor, že tři filmy jsou příliš. ()

LittleJohnny

Hned na začátku musím říct, že jsem se na film hodně těšil. Z toho důvodu jsem se snažil omezit všechny vnější vlivy jako trailery, screeny z natáčení atd., jelikož to vždy prozradí polovinu filmu, ne-li film celý. Dařilo se to dobře, tak jsem přišel do kina s velkým očekáváním. Bohužel mi připadalo, že jsem film už "viděl" staré známé triky, pohledy, scény... Troufám si říct, že první film z této trilogie má jen navnadit na pokračování, protože se vlastně ani nic nestalo. We will see a tři hvězdy pro tentokrát. ()

Jazzzz

Začnu z přísna - začátek - klidně bych vystřihnul onu dlouhou a zbytečnou předehru na omílání Pána Prstenu jsem rozhodně do kina nešel. Pak nasleduje poměrně dlouhá a uspokojivá zábava. Jako přínosné se ukázalo, že jsem knihu četl již před hodně dlouhou dobou a tudíž mi dějové změny vůbec nevadili. Co mě poměrně dost vadilo, že při takové práci, kterou si dali s jednotlivými trpaslíky, tak jejich vůdce vypadal jako člověk. Nevím proč by skřet s velkým frňákem nemohl byt charismatickým hrdinou, asi jde o komerční tah, kdy se prodává hercova tvář :), i když u Gluma si tohle odpustili, čímž se dostávám k tomu, že Glum rozhodně nezklamal. Další zklamání, pro mne byl konec filmu. Možná to bylo tím, že jsem se o film více nezajmal, ale očekával jsem ukončený jednorázový film, stejně jako kniha, ani film by neměl mít pokračování, a s trochu více přemýšlením u tvoření filmu by nebyl problem utvořin tří hodinový film se začátkem a koncem. jde o pouhou snahu z toho vytřískat co nejvíc peněz, aby lidi šli co nejvíckrat do kin a koupili si co nejvíce dvdček a načos a cocacol. A proto se pak do filmu dostavají takové zbytečně dlouhé začátky, které nikoho v kině nezajímají a film musí mít pokračování... Dalším zklamáním pro mne byly akční scény, které byly uspěchané, šílené a nepřehledné. Konkrétně jedna, která na mne pusobila dojmem nějaké grotesky a zážitek z filmu mi hodně zkazila. Moje kritika má i svoje světlé stránky, mohu se těšit, že další díly budou lepší, tento určitě pobaví, ale mě osobně nenadchl. ()

Pavlínka9

NEjsem fanynka Pána Prstenů a všech věcí s tím spojených :) Šla jsem do kina s přáteli, kteří tímto „světem“ žijí, abych byla hlavně v příjemné společnosti a těšila se z jejich radosti z filmu a daného prostředí. ( Pána Prstenů jsem viděla – všechny díly ;) ) A byla jsem spokojena už v průběhu promítání, jelikož jsem zjistila, že mě film zaujal více než je, což se projevilo i při následující debatě po kinu :) Takže vlastně děkuji jim, že jsem na to mohla jít, páč jsem si to neskutečně užila :) Jsem neposkvrněna knižní předlohou – ať se jedná o Pána prstenů, tak o Hobita (kdysi v dětství jsem se o to párkrát marně pokusila), takže se mě netýká ta nesmyslná touha všechno srovnávat s knihou, což je neskutečně hloupé a užila jsem si pouze film. Ano, na filmu je vidět, že jeho tvůrci měli nadbytek peněz a téměř vše – opravdu snad i každý malinký detail je vytvořen digitálně, což je podle mě až nadmíru přehnané, pár minut bych filmu ubrala a pár„monumentálních“ výstupů bych taky dala pryč. Neustále vyjukaný výraz Bilba Pytlíka sice Martinu Freemenovi sluší, ale bylo ho příliš a je zajímavé, že ve filmu jsou snad tisíce mrtvých, ale krev žádná :) Zpočátku i v průběhu filmu to bylo podle mého názoru zbytečně moc rychlé – až to bylo rozostřené a nedalo se stíhat děj a prostředí bylo jakoby v mlze a nezaostřené. Naopak tam bylo plno fešáků ;) V podobě Kiliho a Filiho ;) A taky hlavního Thorina ;) Ve filmu je mnoho vtipných momentů a s podivem jsem se až moc často smála – například při scéně, kdy se všichni scházejí u Bilba a při jejich „honosné“ večeři, poté různé narážky na Bilba, hození kusu jídla na nejvíce nenažraného trpaslíka a poznámka „Mohlo to být ještě horší :) Co mě ze všeho nejvíc ohromilo byla ale bitva „kamenů“, která byla fakt úžasná a to bylo pro mě opravdu hodně velkým zážitkem. Ale naopak by si mohli odpustit digitálního ježka, šílené králíky, kteří táhli saně, ale naopak výkon Gluma byl excelentní a jeho výstup byl jeden z nejlepších momentů :) Jo a hudba byla báječná :) Tudíž – u mě spokojenost, jelikož jsem se bavila, byla jsem ohromena a jelikož si uvědomuji fikci – tak u mě super :) ()

noriaki

Hobit má podobný problém jako The Dark Knight Rises. Je příliš dlouhý, příliš ambiciózní, příliš bombastický, příliš "epický" a příliš roztříštěný. Jackson se pokusil natočit hravý pohádkový příběh s monumentální atmosférou a zároveň dospělé dobrodružství hrstky odvážlivců na pozadí událostí hýbajících Středozemí. Ovšem citelně mu chybí přítomnost Mordoru, jakožto hrozbou visící nad vším živým. Čtrnáctka putujících se dostává do malérů které spolu souvisí jen velmi nepřímo, a i když existuje jistá pojící linie, údernosti pronásledování prstenovými příznaky nedosahuje ani zdaleka. Tempo vyprávění navíc rozmělňují dějové odbočky. Chápu snahu režiséra zasadit předlohu do širšího rámce, ale určitě to šlo udělat méně rušivě. Výčet nedokonalostí by mohl plynule pokračovat, od zaměnitelnosti trpaslíků (stejný problém jsem měl už v knize), přes občasné prapodivně šroubované dialogy, křečovité odkazy na Pána prstenů, až po přehnané akční scény. Všechno tohle přebíjí staré známé atributy Jacksonových filmů. Výprava je velkolepá, kamera skvostná a svět Middle-earth asi neomrzí nikdy. ()

Iwory_

Uznávám režiséra že dodržel snad všechno podstatné z knihy podle které je tento film natočen. Těším se na další část. ()

Hnedoocko

Nejočekávanější film tohoto roku...pořád si říkám "nesmíš to srovnávat s Pánem prstenů"...jenže ono to asi nejde. Bylo milé vrátit se k té nádherné krajině, ke skvělému soundtracku, vidět známé postavy...podle mě to ale postrádalo tu pravou akci. Stejnou akci, díky které jsem si právě Pána prstenů zamilovala. Zpracování jako takové bylo určitě velmi zajímavé, líbilo se mi to pohádkovější pojetí, ale právě asi díky tomu mi to přišlo místy až dost suchý :) No, uvidíme s odstupem času. Za shlédnutí to ale každopádně stojí a těším se na pokračování :). ()

ywo666

Boží. Prvá tretina sa trochu tiahne, ale aj tak sa jedná o príjemný a občas vtipný návrat do stredozeme. Neskor film pridáva na tempe až príde záverečná šialená akčná časť, ktorá začína mlátením sa kamených obrov a končí záverečnými titulkami. Je to trochu odlahčenejšie ako LOTR. Ale to bola aj kniha. A je to trochu menej poetické, čo mi až tak nevadí. Efekty sú úplne dokonalé a od tohoto filmu by sa mali rozdávať CGI oscary. Ktorý by samozrejme vyhral Sarkisov Glum. Nechcem hodnotiť či je lepšie ako Pán prsteňov. Určite to je technologicky dokonalejšie. Ale jednotka LOTR je proste prvá. Pre mňa osobne príjemné prekvapenie a určite jeden z top5 filmov roku. Tie minúty ubehli ako voda a keby sa mi nedá šťať ubehli by rýchlejšie. Som rád, že budú tri filmy lebo sa je na čo tešiť. 5* bez nejakého váhania. Aj keď netvrdím, že je to bezchybné. Akurát klady a zápory sú v solídnom nepomere. Ak ale trochu pritvrdia a atmosféra trochu potemnie, budem sa doslova rozplývať. ()

danoo

Mal som strach z negatívnych recenzií, ale ak máte radi LOTR, nie je čoho sa báť. Peter Jackson nás privádza späť do Stredozeme, akoby sme ju nikdy neopustili. Z toho dôvodu je Hobit na rovnakej úrovni ako LOTR I a LOTR III, a dokonca lepší ako LOTR II. ()

Gar-mogoth

SKvělá fantasy pohádka(slovo pohádka je důležité, pokud budete čekat dospělý příběh jako v případě Pána prstenů, tak můžete být zklamáni; na druhou stranu to zase pro malé děti asi moc vhodné taky nebude). Děj(až na pár slabších míst), herci a hudba super. Škoda místy nedokonalých efektů(většinu času jsou hodně dobré, výrazně se mi nelíbily jen na dvou místech), někomu asi bude vadit odklon v některých místech od knihy(s tím jsem problém neměl, ani nový záporák mi nevadil). Že se tento film někomu nelíbil je ale jejich problém, ne můj. Já jsem si ho užil. ()

uiu

Když jsem byla na Pánovi prstenů, musela jsem na každý díl jít 3x, jak mě nadchl, uchvátil a ihned se pro mě stal kultem. Bohužel u Hobita už takové nutkání nemám. Zatímco Pán prstenů na mě dýchl svou epičností a osudovostí, Hobit je spíše ta hravá pohádka, která vám nabídne strašně moc postav, z nichž si nepamatujete jméno ani jednoho a důsledkem toho je hlavní hrdina Bilbo tak trochu odsunut někam do pozadí. Když skončilo Společenstvo prstenu, rok čekání na Dvě věže pro mě byla muka. Když skončil "první díl" Hobita, bylo mi to celkem jedno. Stejně jako si Peter Jackson schovával Gluma až na Dvě věže, i zde nám nedopřeje, abychom draka Šmaka viděli v celé kráse a myslí si, že nás tím bude nějak napínat. Scény se starými známými - Elrond, Galadriel nebo pěkný prolog s Frodem sice potěší, ale masky a make-up se mi zdály poněkud odfláknuté. Stačí se podívat na Sarumana, který vypadá jako umělý fantomas, aby trochu omladili vrásčitou tvář Christophera Leeho. Frodo a Bilbo si prochází téměř podobným dobrodružstvím za poznání sebe sama - tedy že i malý člověk dokáže velké věci, ale v případě Bilbových dobrodružství je to poněkud slabší, protože žádný z trpaslíků není nijak extra odvážný bojovník, spíš banda nemotorných komediantů a ta dětinskost jde z předlohy hodně cítit. Byť je Thorin asi jediná vážnější postava, neutáhne tohle privilegium. Jak se tu už někdo zmínil, taky mi dost vadilo rozzuzlení některých nebezpečných scén "deus ex machina" - zničehonic se ojeví Gandalf a zachrání situaci - opravdu pohádkové a nelogické. Tak či tak, nechci první díl Hobita hodnotit jako samostatný film, ale jako celek. I když mám spoustu výhrad, dávám 4 hvězdy, i když, bohužel, asi dva týdny od shlédnutí si skoro nepamatuju, co všechno se ve filmu dělo... ()

anli

Tak k nám konečně dorazil tolik očekávaný prequel LOTRa a jakpak to tedy dopadlo?Peter Jackson,který se nakonec chopil režie(což bylo asi moc dobře)a celý jeho tým byli jistě pod velkým tlakem.Pán prstenů se stačil za deset let stát absolutní klasikou a navázat na něj a pokračovat nebylo jednoduché.Peter Jackson,který má velké Tolkienovské srdce,se toho se svým štábem ovšem zhostil se ctí a filmařským srdcem na správném místě.Na začátku hned podotýkám,že ač se bude srovnávat "Hobit" s "Pánem prstenů",srovnávat tyto dvě díla úplně nelze,ač jsou spoulu úzce propojená.Hobita psal Tolkien jako pohádku pro děti a ač měl jistě celý příběh Pána prstenů připravený a v Hobitovi se začíná děj odvíjet,je Hobit přece jen klasická fantasy pohádka,která není zdaleka tak temná a ponurá jako Pán prstenů a vůbec tam není onen prvek sílícího zla a beznaděje.To bude mnohým jistě chybět a budou tvrdit,že se v Hobitovi nic neděje.To ovšem vůbec není pravda.Pro lidi s fantazií a pohádkovou duší je to nádherně stvořený a zabydlený svět,kde se odvíjí příběh tak velký a rozsáhlý,že úplně pochopit a pozřít se dá až po několikátem shlédnutí.Musím říct,že vrátit se do Středozemě ve stejný den,jako na začátku Solečenstva,je tak nepopsatelně nádherný pocit,který jsem nečekal a je to jako vrátit se do důvěrně známých míst,kde je člověku dobře a je tam šťastný.Jackson prostě umí vytvořit fascinující podívanou a měl k tomu potřebné prostředky.Vizuální stránka filmu nemá absolutně chybu a třeba na Glumovi,nebo na orlech je vidět,jak triky od Pána prstenů udělaly opět krok dopředu,což je opravdu neuvěřitelné,uvědomí-li si člověk,co za podívanou Pán prstenů je.Kdo četl knihu,překvapení se nedočká a jen se jako já těší na své oblíbené scény,které si ovšem maximálně užije.Jackson tady ukazuje jak má vypadat přepis knihy a zatímco mu v Pánovi prstenů vyčítali úpravy,tady mu jistě budou vyčítat otrocký přepis.Prostě šťouralové jsou a budou.Já tvrdím a budu tvrdit,že Hobit vypadá,jak vypadat má a Jackson tady opět ukazuje,jak Tolkienovi rozumí a jak s ním umí zacházet.A taky myslím,že správně byl film rozdělen na více dílů,neb látky je tu mnoho.Ano v první polovině filmu se tu toho moc neděje,ale je to jen zdání.Divák se seznamuje s postavami a maličkostmi nutnými pro další vyprávění.Pak se děj rozjede a nadšeně člověk sleduje každý režisérův nápad.Potkáme tu(a velmi rádi)důvěrně známé postavy(Gandalf,Galadriel,Elrond,Glum a třeba taky Frodo,Bilbo a Saruman)a důvěrně známá místa (Hobitín,Roklinka),které vidíme moc rádi a chceme,aby se nad nimi režisér rozplýval,protože se chceme rozplývat i my.Přesto,že jsme se nad tím už několikrát rozplývali.Kamera ,střih, zvuk jsou absolutně dokonalé složky filmu,stejně jako geniální hudba Howarda Shorea,který použil a rozpracoval i motivy z Pána prstenů.Herci jsou skvělí a trpasličí tým nemá chybu,takže po chvíli váhání a s úctou k předloze a taky s těšením se na díl další, dávám jasných 90%,jen díky tomu,že se tu přece jen mohlo malinko víc střihat,ale opravdu jen malinko.Petere díky a moc se těšíme na pokračování a jsem moc rád,že jsem se sem mohl vrátit a chvíli tu zase pobýt. () (méně) (více)

T-pack

Pár měsíců před premiérou jsem si osvěžil příběh, který jsem četl někdy během studia na základce. Byl jsem ještě o chlup svědomitější a přečetl si i většinu relevantního ze Silmarilionu a Nedokončených příběhů, což mi jen připomnělo, proč je Tolkien považován za duchovního otce fantasy žánru. Takže když jsem vkročil do sálu, nafukoval jsem tam hrudník jako největší expert na Středozem. A hned úvodní minuty působí i bez 3D neuvěřitelně velkolepě, kvůli nim jsem se na film vypravil podruhé do IMAXu. Erebor za časů trpaslíků je možná to nejhezčí, co jsem doposud ze Středozemě viděl a pak přiletí Šmak a trpaslíky o vše připraví. Nemusíte se bát, z celého draka je při tom vidět pořádně jen ocas a to už je předzvěst, jaký bude zbytek filmu. Spíš velký trailer na zbylé snímky. Ne, že by byl nový Hobit od základu špatný, v žádném případě. Jen ta první třetina je místy utahaná a rozpovídaná. I tak ale film utíká rychle, protože i skupinka pořád někam rychle utíká. Neustálé souboje ani na chvilku nepřestanou nudit, jsou pěkně nápadité a hravé. Hravý je ostatně i celý snímek, takže vás varuji předem - nečekejte onu velkolepost Pána prstenů. Stejně jako u obou knih (respektive děl) platí, že Hobit je ten rozpustilý a juvenilní, až některým lidem může připadat místy infantilní. Rozhodně je tu kladen velký důraz na humor a ten vás bude provázet i scénami, do kterých byste to kolikrát ani neřekli. Pak je tu samozřejmě otázka dějových linek přidaných do Hobita Jacksonem. Hlavně zápletky okolo postavy Azoga, který se vyskytuje v překvapivě velké části děje. Už jeho uvedení působí nápadně naroubovaně, ale předpokládám, že lidé neznalí předlohy s ním problém mít nebudou. Jak už jsem navíc předznamenal, právě tato postava bude mít v příštích filmech zřejmě ještě roli významnou. Ostatní nové prvky v příběhu nejsou vůbec rušivé, právě naopak. Mnohokrát dodávají ději jasný směr a postavám jasnou motivaci, takže filmový Hobit paradoxně působí tak nějak dospěleji, než samotná předloha. Hobita můžu jedině doporučit. Tvůrci se při jeho tvorbě očividně bavili a hrozí, že se budete bavit i vy. Stopáž rychle uteče, posadíte-li se pohodlně, a Nový Zéland působí od poslední návštěvy ještě větším a krásnějším dojmem. Je to také jeden z mála filmů, u kterých vám musím doporučit 3D, byť ve většině filmu zas až tak nevyzní - za těch pár scén stojí. A vzhledem k tomu, že kniha slibuje poněkud temnější ladění zbytku vyprávění, myslím, že je na co se těšit. ()

Ivuse

Pokud někdo Hobbita porovnává s LOTRem, tak se sám okrádá o úžasný zážitek, který je mu v tomto filmu nabízen. Miluji LOTRa a jsem jeho velkým fanouškem, nikdy by mě ale nenapadlo srovnávat je. LOTRa někteří zkritizovali za to, že nekopíruje striktně předlohu, a u Hobbita jsou tací, kteří kritizují, že se mnohem více drží předlohy. Měli by si uvědomit, co vlastně chtějí.... Herecké obsazení úžasné, hudba a scéna nádherná, obraz naprosto luxusní (když jsem si pak doma pustila LOTRa v HD, tak jsem viděla kostičky a bledé barvy :-D). Martin Freeman zvládl roli Bilba na jedničku. Ještě, že se můžeme těšit na další pokračování :-) ()

BoncheR

"Once upon a time, in a hole, there lived a Hobbit..." Ja... nie som odborný filmový znalec, aby som mohol posudzovať čo do tohto filmu patrilo, a čo bolo navyše. Mám z toho len dobrý dojem a to, že mám napozeraných veľa filmov, zo mňa ešte nerobí znalca. Tak teda: Film veľmi pekne premostieval k Spoločenstvu , hlavne prvé minúty a tento fakt ma veľmi milo potešil. Mám rád, ak filmy na seba nadväzujú. Ďalej veľmi dobré boli efekty a celková takáto technická premakanosť filmu - zvuk, efekty - zvukové i vizuálne, postavy, detaily... atd. Zvlášť velkolepé boli skalné príšery, nad tým ako ich Jackson spracuje som rozmýšľal už pri čítaní knihy, a dopadlo to s nimi veľmi dobre, tiež traja Trollovia, takisto super zvládnutí, bitka trpaslíkov v Dol Guldure (je to to miesto kde bývali Škreti, nie?)sa môže rovnať s bitkou v Avengeroch (a hociakom inom podobnom filme), samotná úvodná scéna o tom, ako boli trpaslíci vyhnaní z Ereboru a je toho naozaj veľa. Je však, na ,môj žiaľ, aj pár vecí, ktoré mi hrozne rezonovali, a to napríklad Nekromant. Myslím si, že veľmi do príbehu nepasoval, tobôž citlivejším divákom vadil, lebo bol až príliš... ehm... no veď posúďte sami. Taktiež Radagast Hnedý, podivín "s niečím bielym na hlave" :D bola postavička síce milá, ale nepasoval tam. Inak, 48 FPS som veľmi nespozoroval, fakt som sa snažil ľudia ale nevidel som ho tam. Som rád, že som sa Hobita dočkal, po všetkých tých produkčných a postprodukčných vlogoch som sa naozaj tešil, a nebol som sklamaný. Po technickej stránke veľmi vydarený film, rovnako ako po dejovej - odkazy na knižku, Thorin a jeho história a pod. a už sa teším na zvyšok trilógie P.S.- Je veľmi dobre, že Peter Jackson nezostal len pri produkcii ale šiel aj do réžie. (( 85% )) ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021