Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

dawe04

Středozem je stále fascinující, nádherná, plná života a trpasličí družina s hobitem a čarodějem je vlastně docela fajn, přestože charismatem společenstva prstenu zatím neoplývají. Jackson stále svému řemeslu rozumí, pouze postrádá jistotu a suverenitu, což je místy až příliš hmatatelné. Dokáži si ale naprosto přesně představit, že každá scéna dostane s existencí dalších dílů skálopevnou a oprávněnou podstatu. Samostatně jde pouze o velmi dobrý snímek, který dech jako bitva o prsten moci nevyrazí. Více v recenzi ()

FilmFan24

Prequel, který vlastně ani být nemusel a který toho zas až tak moc nenabízí ale...návrat do Středozemě začne být hodně zajímavý až když se objeví na plátně Glum, který je prostě Milášek. Soudě podle reakcí v sále jsem nebyl sám kdo prostě ožil. Jinak opět precizní po všech stránkách. Herecky kraluje Ian McKellen, Richard Armitage a Martin Freeman, který si jako půlčík vysloužil životní roli. 3D opravdu nemám rád a dabing vyloženě nesnáším. Docela dost se těším na druhou projekci v klasickém vidění...Nevím jak ostatním, ale mě prostě postavy a vše okolo připadly jako vystříhaná papírová hejblátka v knižním leporelu, které kdysi bylo tak velice oblíbené. ()

Aiax

Marná sláva, rozsekání na tři díly tomuhle devítihodinovému filmu nesvědčí. Takže teď budeme tři roky na forech poslouchat hlasy, že jednička nemá žádný děj, dvojka se potácí odnikud nikam a trojka je nějaká nezakotvená. Já si ale už teď troufám tipnout, že další Jacksonův majstrštyk dojde rozhřešení, až vyjde vcelku na DVD. Až člověk v roce 2015 zasedne s přáteli k večernímu filmovému maratonu, nalije si oblíbený drink a podnikne s partou trpaslíků cestu nejen tam, ale i zpátky, zřejmě teprve pak docení, jak dobře je scénář vystavěný a jak ideální má celý Hobit tempo. Jinak už nejde o temné high fantasy jako Pán prstenů, takže kdo s tím z nějakého důvodu nepočítal nebo to nevěděl, bude možná zklamán. Nicméně jako pohádka na dobrou noc pro odrostlé základoškoláky je to parádní taškařice, rozhodně lepší než disneyácké infantilismy nebo nemastnosti, neslanosti typu Tintina. Dechberoucí výprava, známá hudba a famózní triky se samozřejmě rozumějí samo sebou, ale i Jackson samotný podává velmi slušný výkon, nejrůznější honičky, naháněčky a šarvátky jsou zajímavé, nápadité a zábavné a "herecké" scény rozhodně drží pozornost. Samozřejmě Pán prstenů neproslul zrovna coby herecký film a ani tentokrát si protagonisté zřejmě žádného plešouna neodnesou, ovšem McKellen a Serkis jsou opět bezchybní, Armitage JE král trpaslíků a Martin Freeman je tak povedený Bilbo, až srdce plesá. Škoda jen těch přepísknutých významných pohledů, mlčenlivého mračení a povytahování obočí, s tím se mohlo víc šetřit. Jo a éterickost a nadčasovost elfů - zvlášť chudáka Galadriel - je pořád znázorňována tím nesnesitelně ujetým způsobem; všichni ušáci chodí a mluví, jako by v Roklince nasbírali nůši obzvlášť vypečených houbiček. Ale to jsou jen mušky, první Hobit je moc fajn. A kdo prokáže titanovou vůli, odolá a za tři roky se podívá na celou tu túru najednou, užije si trojnásob kvalitní kulturní zážitek. ()

Derek

navrat petera jacksona do stredo-zeme nedopadol podla mojich predstav. prvy varovny signal prisiel s informaciou ze kratka detska kniha dostane namiesto povodnych dvoch zamyslanych casti az tri filmy (a to kazdy trojhodinovy) co znamena ziadnu extra hustotu deja a to sa i stalo... uvod je nielenze nijako extra zaujimavy ale i dost zdlhavy (jackson nepouziva ziadne skratky, takze ak niekto zaklope na dvere vidime ako bilbo k nim kraca, otvara ich, spravy nejaky vyraz, zatvori ich atd. a to sa stane az 4 krat!) a ked sa to konecne rozbehne a zacne klasicke LOTRovske putovanie s mnozstvom subojov a epickej hudby (howard shore opat zlozil uchvatny soundtrack) ktore je miestami prerusovane nepodstatnymi vsuvkami ktore maju obohatit rozpravanie, ale namiesto toho iba brzdia dej a spomaluju tempo celeho filmu... navyse som si vsimol par humornych vsuviek ktore ale vobec nezapaduju do sveta stredo-zeme (hlaska trpaslika o tom ci podavaju i hranolky mala pre mna obrovsky WTF faktor) a je i skoda ze jackson sa prilis spolieha na CGI (caro povodnych uruk-hai je prec a vynikajuce masky mame len moznost obdivovat na trpaslikoch), aby som ale len nehanil, niektore sceny su spravne epicke, hrdinske a majestatne a stoja za to aby boli videne na velkom platne ale i tak sa nezbavim dojmu ze i tu jackson vari viac menej z vody (takze ocakavam ze v pripade druhej casti bude varit zo vzduchu a bude to viac menej neznesitelne)... ()

kajas

Trpaslíci možná nepobrali tolik charismatu jako Společenstvo a člověk, který dovolil nadabování trpasličí písně, by zasloužil pověsit, ale jinak... bomba, prostě bomba. Už při prvních záběrech jsem se vrátila o cca 10 let zpět, kdy jsem jako malý špunt šla s maminkou do kina na nějakou pohádku se skřítky ;) a poprvé v životě jsem se musela vypořádat s titulky. Nikdy na to nezapomenu. "Hobit" má skvělého Freemana (ten kluk ale ušel kus cesty od doby, co hrál pornodubléra v "Lásce nebeské" :D), báječnou hudbu Howarda Shorea a samozřejmě i staré známé. Ten rok čekání bude nesnesitelný. "Šníme ho!" Po zhlédnutí posledního filmu musím objektivně uznat, že "Neočekávaná cesta" je nejslabším dílem hobití trilogie. To ale vůbec neznamená, že se jedná o špatný film. Vždycky se ráda podívám znovu. ()

Ice.dog

Nedá se ubránit srovnání s Pánem prstenů a tady je jasné, že Pán prstenů je rozhodně lepší, dospělejší, poutavější, nicméně i Hobit si své příznivce určitě najde. Příběh je sice dětinštější, prvních 45 minut mapuje pohodu v Kraji a kromě parádní žranice trpaslíků se toho až tak moc nestane. Jenže pak se to rozjede, je zde značná paralela s výpravou z LOTRa, nicméně i tahle skupinka má co nabídnout. Není tu sice nikdo tak výrazný jako byl v LOTRovi, Martin Freeman však hraje výborně a Thorin mě taky baví. Čím víc se blíží konec tak tím se film dostává do vyšších obrátek a je na co koukat, bitvy jsou výborný, výprava jako vždy také, hudba lehce okopírovaná z LOTRa, digi pojetí mi nevadilo, jenom se nemuselo furt tak běhat.... I když jsem nečetl knižní předlohu, tak jsem si film výborně užil, jenom pár postav (Král skřetů a houbičkama zfetovanej Radagast) mi tam prostě nepasovali. Nicméně rozhodně se těším na další pokračování....75% ()

Mr.Pumpkin

Taková bomba jako Pán Prstenů to není (ale kdo to čekal? já teda ne). A jasně, nedostatky Hobit určitě má. Taky jsem si jich vědom. Nicméně předhánění v jejich vyjmenovávání a rozebírání ponechám místním kritikům. Já osobně jsem byl rád, že jsem se mohl vydat na další dobrodružství do Středozemě a prostě jsem si ho užil. Příběh se hezky propojuje s příběhem Pána prstenů, ať už hudebními motivy, lokacemi, předměty či postavami a Jackson všechno rozumně kočíruje. Objektivní hodnocení by bylo asi spíše na čtyři hvězdy, ale odkdy je hodnocení objektivní, že? :) 90% ()

Damiel

80 % - Jackson úspěšně navázal na LOTRovskou trilogii, Hobit jakoby jí z oka vypadl. Po stránce kostry filmu je tady skutečně mnoho společných prvků se Společenstvem - včetně závěrečné scény: pohled z hor na Osamělou horu/Mordor. Když jsem se dozvěděl, že Jackson nakonec útlou knížku rozporcuje do tří tříhodinových dílů, zneklidnilo mě to. Ale po zhlédnutí Neočekávané cesty mě trochu neklid přešel. ()

JohnMiller

Výborný návrat do Stredozeme. Film som videl v kine 3D a nemám voči nemu žiadne výhrady(možno iba dve tri na silu vynútené hlášky by som odtiaľ odstránil) ináč dokonalosť.Peter Jackson si na tomto dal extrémne záležať vizuálne je to dokonalé príbeh troška roztiahnutý na novelu ktorá je určená výhradne pre deti a má dokopy cca 100 strán, ale na druhej strane nenudí a doslova kopíruje príbeh Bilba Pytlíka a to sa musí uznať. Nemám žiadnu predpojatosť. Iba som rád že som sa na chvíľku mohol vrátiť späť do Stredozeme nič viac. ()

Falconica

Vrátila jsem se na okamžik domů. Byla jsem zpátky v Ardě, já- která nemám ráda ve většině fantasy příběhů trpasličí rasu- jsem se zamilovala do Thorina Oakenshielda, já jsem spatřila na vlastní oči Kamenné obry z hor a Yavannina maiu Radagasta, uháněla jsem po pláních pronásledována vrrky a potom letěla opět na křídlech Orlů. Neexistuje trefnější vyjádření mých dojmů...prostě že jsem se vrátila zpátky domů... ()

Hamaradža

Zhliadnutá predĺžená verzia. Kúzelná CGI rozprávka, ktorá trpí porovnávaním s nadpozemským eposom akým bol LOTR. Ináč skvelá živelná a dobrodružná fantasy jazda s čarovným vizuálom ktorá sa skôr než by fungovala ako samostatný celok rada odvoláva na pôvodnú trilógiu, čo je pohodlné riešenie ale veľmi veľmi príjemné, pre zarytých Tolkienovcov určite dojímavé. ()

dom156

Tak a máme tu Hobita. Film byl tehdy dlouho očekávaný a já našel hned při prvním víkendu, co byl u nás v kinech na 3D. Recenzi píšu teda až dost dlouho poté co film jsem viděl poprvé, tak snad aspoň bude recenze objektivnější, aspoň doufám. Film je v plno ohledech podobný jako První film Pán prstenů, ale oproti němu se mi první díl Hobita líbil asi nejvíc ze všech třech dílů. Já osobně bych udělal jen dva díly, ale peníze jsou holt peníze. Trikově je film přímo úžasný a herecké obsazení nemá konkurenci. Také obdiv na p. Lee, který již není mezi námi, ale jeho herecký výkon v 90 letech je neskutečný. Rád si za čas opět Hobita pustím, doporučuji. ()

hygienik

Zmieňovať sa o tom, že to devalvovalo knihu ani netreba. Na miestach, kde to nekopírovalo knižku to viac než Tolkiena pripomínalo Dobšinského, Jedna výrazná pasáž bola tá elfská a druhá s Glumom. Ono roztiahnuť 300 strán do 8 hodinovej trilógie, si vyžaduje veľa domýšlania a nových nápadov, Tie aspoň v tomto dieli až na výnimky chýbali a tak sme sa stali svedkami pár copy - paste okamihov z Pána prsteňov. A kde som už len počul veľmi podobný sound track? Do kina sa na to ísť neoplatilo. ()

Dont

Srovnání s pánem prstenů se neubráním, protože kromě předlohy od stejného autora, totožného režiséra, filmového rukopisu a stylu zpracování, celé řady postav dobře známých z „předchozí“ trilogie, jsou filmy úzce propojené už jen díky přítomnosti Prstenu. Na rozdíl od Pána prstenů samozřejmě chybí tak silný a osudový příběh, ale to se vědělo a já s tím počítal. Bilbo v podání Martina Freemana byl ze všech hobitů zdaleka nejlepší, hravě strčí do kapsy Froda se Samem. Z dalších nových herců bych vyzdvihl ještě Richarda Armitage, který Thorina ztvárnil na výbornou. Vrrci mnohem povedenější než ve Dvou věžích, líbilo se mi i ohnivé vystoupení Draka Šmaka. Pasáž s Glumem je tím vůbec nejlepším, co Hobit nabídne. Galadriel by charisma pořád mohla rozdávat, ale byla do příběhu trochu násilně namontována zřejmě za účelem maximálně zhodnotit její popularitu a oblíbenost z Pána prstenů. Zklamán jsem nebyl, dostal jsem skoro to, co jsem očekával a v žádném případě jsem se nenudil, takřka tři hodinky utekly jako voda. Akce bylo víc než dost a po trikové stránce není co vytknout. Z třetího rozměru jsem ale mírně rozpačitý, pár scén bylo natočených až příliš viditelně na efekt, celkově bych se bez toho určitě obešel. Ještě že aspoň v IMAXU není promítána dabovaná verze, to bych asi dost litoval rozhodnutí jít na 3D. K pěti hvězdám mi chybělo nějaké výrazné vyvrcholení děje, překvapivé nebo zlomové momenty, kvalitnějších prvních třicet minut a také více emocí (kromě scény Bilbo vs Glum to bylo emočně poloprázdné), nicméně jsem zase rád, že se to s patetickými scénami nepřehánělo tolik jako v Pánovi prstenů. ()

Aleee89

Snímek, na který jsem se těšila jak malé děcko, konečně dorazil do kin. S Pánem prstenů jsem vyrůstala a celou ságu naprosto zbožňuji, logicky jsem proto od Hobita očekávala mnohé. Chápu nářky lidí, že srovnávat Hobita s LOTRem nelze, ale prostě si nemůžu pomoct. Dělají to i sami tvůrci prostřednictvím odkazů i marketingových strategií. Člověk celkem logicky očekává další lotrovskou pecku, já sama jsem se těšila na to, že se navrátím "domů". Jenže ono přichází vystřízlivění a mírné zklamání. Hobit není LOTR. Začnou se vám hlavou honit myšlenky, že Hobit se měl točit dříve než LOTR, že mu ubližují skoro neomezené finanční prostředky apod. Hobit je vizuálně krásný, mnohé scény jsou dechberoucí, ale jako celek to mnohdy působí příliš okatě a přeplácaně. Rozdělení do tří filmů také nebylo dobrým nápadem - Hobit se neskutečně vleče. Několik scén pobaví, nedojme skoro žádná. Emoce, které jsem prožívala u Pána prstenů, nepřicházejí. Jakási nostalgie přišla, ale převažují ve mně pocity rozčarování nad pocity nadšení. Hobit není špatný film, ač to tak podle mého textu možná vypadá, jen s sebou prostě nese tolik očekávání, která zkrátka nemůže splnit. Možná to je chyba diváků a ne filmu, ale spíše zastávám názor, že Hobita nelze nevnímat jinak než v kontextu s Pánem prstenů. A to mu sráží vaz. Slabší čtyři hvězdy. ()

Foma

Krasa, ne? Jak je to mnohem vernejsi knizce, tak je to lepsi a vyvazenejsi nez Prsten. Freeman je skvelej, ten chlapik v posledni dobe zari a obohacuje kazdej film, ve kterym se vyskytne. Jo, a kdyby nekdo sepsal petici na zruseni 3D, tak bych ji rad podepsal, to je jediny, co nemusim, asi zatim u zadnyhu filmu., Ale celkove za Hobita palce hodne nahoru! ()

higuain

Jackson nezklamal, ale ani bůhvíjak neuchvátil. Pán prstenů je Pán prstenů, ale i díky němu v Hobitovi funguje určitá nostalgie, pro níž se dá odpustit i relativní rozvleklost, vzniklá rozdělením poměrně tenké knížky na 3 filmy. Akce je místy více efektní a místy zase méně, celkově ale spokojenost. Shore nezklamal, trpasličí motiv (Misty Mountains) se sice opakuje stále dokola celý film, to ale nemění nic na tom, že je velmi dobrý. Z herců (a postav obecně) nikdo nijak zvlášť nezaujal, nejlepší dojem zanechal snad právě Bilbo Freeman, jemuž role Hobita sedí. ()

Vědma

I přesto, že jsem knížku nečetla, tak jsem ji viděla. Takže si dovedu si představit, že se muselo něco cucat z prstu, aby se to celé natáhlo na délku odpovídající celému Pánu prstenů. V komentářích jsem četla, že Hobit není tak osudový a že je pohádkový. A to je kupodivu moje hlavní výhrada. Mě připadal až moc osudový a až málo pohádkový. Ale jinak jsem neviděla podle mě nic horšího než byl Pán prstenů. Velkolepý a krásný film. A to, že nedávám pět hvězdiček asi zohledňuje spíš to vaše zklamání než moje a uvidíme příště. ()

marleyy

95% Kino - IMAX. Cítím potřebu po dlouhé době potřebu se vyjádřit k nějakému dílku - Oproti zaprděným kritikům, vidím výbornou atmosféru, výkony herců vynikající, bitvy přehledné, postavy silné, hudba mrazivá. Je skvělé, že Peter dokázal propojit osudy z knih celé Středozemě - Hobit, Silmarilion i Pána Prstenů v jedno. Natěšený jako malej kluk na další zpracování za rok. Jo a bylo to krátké!!!! :-)) ,,KRITICI´´!! Všechny tyto pocity pozitivní jsou však určitě zapříčiněny mou první návštěvou Kina IMAX (DOPORUČUJI!!) - ve kterém je obraz a zvuk vskutku neskutečný oproti ,,normálním kinům, cinestarům a obyčejným 3Déčkům. ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele