Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

zelvicka.

Na některé reference jsem čekal hodně utahaný film, a kupodivu to tak strašně pomalé nebylo. Sice mohl Jackson výpravu vypytlíkovat na cestu třeba o 30 minut dřív, i některý pasáže by se daly zrychlit, ale tak proti gustu... Druhá půlka funguje skvěle, i když marně vzpomínám na dobu, kdy režisérům stačil jeden film (a jedno vstupné) aby natočili skvělé snímky. ()

Movie Gourmet

Točit Hobita až po výborně natočeném vrcholném Tolkienově díle je tak trochu krok zpět. Dobře chápu proč se ze začátku režisér Peter Jackson tak zdráhal. Očekávání diváků jsou vysoká, a proto aby jej tvůrci filmu naplnili, (nebo spíš, aby své kapsy naplnili) rozdělili film na 3 samostatné celovečerní filmy, i když kniha je pouze jedna. Srovnejte to s Pánem prstenů - 3 knihy, 3 filmy. I když filmu nechybí velkolepost, úžasné vizuální efekty, kostýmy, působí v některých místech poněkud mdle a unyle. Už jsem jej viděl asi dvakrát a přesto se mi velmi rychle vytratily dějové okamžiky... Ve srovnání s ním, když jsem poprvé shlédl Pána prstenů, mohl jsem na něj koukat (a koukal) stále dokola. Přivedl mě ke všem třem knihám a udělal na mě silný dojem. O Hobitovi to takhle říci nemohu, a to jak o filmu prvním, tak celé knize. Přesto se nejedná o průměrný a obyčejný film. Verdikt: 3* a 70-75 %. ()

H4ku11

Jediná z častí Hobita, čo pre mňa za niečo stála. Neviem povedať, či to bolo tým, že som si ešte spomenul na nadšenie z Pána prsteňov alebo kvalitou samotného filmu, ale moje očakávania táto časť trilógie sklamala najmenej. Určite tomu napomohli začiatočné scény, odohrávajúce sa v Erebore v dobách najväčšej slávy. Od tohto momentu to šlo už len z kopca dole. ()

peto580

Nič moc teda aby som pravdu povedal. Príbeh o dvoch hviezdách. Treba pochopiť že pozerať to bez toho, aby som poznal knihu a domýšľal si milión udalostí popri tom bola fakt dlhá trápenica :/ Hviezdu za vizuál som už dal druhej časti ale tuna to nepôjde sorry. Fakt ono nič sa tu nedialo okrem toho že chodili. Ako to že chodili je fajn, to sa dialo aj v LOTR a bolo to milé a malo to zmyslel, lenže tu naší trpaslíci + púlčík dookola aj padali. Oni padali zo stromov, zo skál, z mostov... Asi so všetkého z čoho sa spadnúť sa zosypali. To bola jediná akcia celého, takmer troj hodinového filmu a po inej solídnej akcii ani chýru ani slychu. To by bolo okej ale ked sa záberom kopca vie venovať 15 minút a záberom boja asi 30 sekúd (aj to niekto spadne) to ma serie. Stále ked sa k niečomu schyľovalo- zachránil ich henten, tamten stalo sa to či ono. A tak v pokoji a vlastne o ničom prejdu skoro 3 hodiny a všetci sa objavia pred horou asi tak ešte 200km (???). A tie WTFčka večné, všadeprítomné. Skutočne zlé, bieda, hoc pozerateľná, lenže slabo podpriemerná. ()

Stranger885

Dokáže to dobře naštvat, protože už to není ono. Není to ten Lord of the Rings, kterého jsem znal. Bylo v něm vidět a cítit dobrodružství, kde příběh a cesta pojila postavy a to vše dokreslovalo vizuální zpracování jako obraz Leonarda da Vinci. Tohle tady sice všechno je ale je to znatelně slabší. Poprvé jsem si neoblíbil žádnou z postav a jejich jména byla zapomenutelná. Po shlédnutí celé trilogie ale začínám chápat celé kouzlo, které v tom tkví. Ty kvality se dostaví ale ne hned a to je trošku škoda. Chybou by ale bylo srovnávat to s původní Jacksonovou trilogií. Tolkienův svět je nádherný, celý svět ho zná a každý ví oč se jedná, když se řekne Pán prstenů nebo Hobbit. Přetrvá spoustu let a zřejmě na tom budou vyrůstat spousty malých dětí a budou si hrát na Legolase, Gandalfa, Aragorna a možná i Thorina či Bilba. Vím, že Hobbit má slabiny ale nabízí tradiční pohádkové motivy. Je v něm humor, boj dobra se zlem i boj v nás samých. Na konci trilogie i hloubka. Myslím, že si to zaslouží plné hodnocení protože to splňuje mé požadavky které jsem z počátku neviděl. ()

Sochorisko

Pro nadšence Fantasy z dílny Petera Jacksona je to jistě velmi dobré navázání na Trilogii Pána Prstenů-respektive navázání, ono se to jaksi stalo dříve ... Stejně, jak to tak bývá, po shlédnutí všech třech částí musím podotknout, že tato část je opravdu nejlepší-plná děje, akce a podpořena výborně přebranou "pointou" knihy. Jen tak pro zajímavost, je to sice trochu absurdní otázka, ale vážně by mě zajímalo, kolikrát četl Peter Jackson Hobbita, aby dal dohromady takovéto famózní dílo ... ()

filipvrbik

Úžasný návrat do Středozemě. Oproti pánu prstenů ve 3D, takže zase něco navíc. Bohužel Hobit je nakonec celou trilogií, což se mi celkem líbí ,ale narozdíl od pána prstenů působí spíše jako seriál než film. Viděno jen na Blu-ray ve 3D...i tak 95% ()

buzzwoody

Hobit se nesmí srovnávat s Pánem prstenů, jinak je po ptákách. Pán prstenů je ve všech ohledech propracovanější, úplnější, kvalitnější, lepší. V první řadě se musí divák s tímto faktem smířit, aby mohl pokračovat v cestě k pozitivnímu přijímání třídílného dobrodružství Bilba Pytlíka. Peter Jackson jako by se v určitých momentech či rozhodnutích snažil tomuto pocitu bránit, co mu síly stačí, ale můžeme se jen dohadovat, co může být přičítáno jemu a co ne.. viz. informace o velmi uspěchaném natáčení a dokončování scénáře za pochodu. Hobit je mnohem odlehčenější příběh, který neklade příliš důraz na realismus jako LotR, a je k tomu důvod, protože Hobit je pohádka, až z Pána prstenů se při jeho vzniku stalo drama. Zpět ovšem k tomuto dílu, Neočekávaná cesta je bezesporu nejlepší z celé trilogie, Tolkienovy předlohy se snaží držet nejvíc, a podle toho to vypadá. Mrzí mne samozřejmě zpočítačovělost, jistá míra praktických efektů by taky neuškodila. Jako jeden z nejvíce kladných aspektů filmu pokládám Martina Freemana, jenž celý film táhne, když si trpaslíci vybírají otravnou/nudnou chvilku a Gandalf zrovna bloudí po Středozemi. Ian McKellen je samozřejmě klasa a s rolí Gandalfa si umí poradit, z ostatních herců pak ještě vyčuhuje i Richard Armitage a ze všech trpaslíků budou nejsympatičtější Balin a Dvalin. Zpracování trpaslíků je dle mého velmi dobře zvládnuté a maskéři si na jejich vzhledu skutečně pohráli, díky čemuž se pak i lépe rozlišují. Nenacházím zde žádné vyloženě zbytečné scény, v pořádku je úvodní hostina ve Dně pytle, akční scény mají spád a pokud si divák zvykne na nenápadně se vytrácející fyzikální zákony, dokonce se i dobře baví. Inu, hodně se pokročilo od Legolase, sjíždícího schody na štítu ve Dvou Věžích. Azog je vcelku hrozivý záporák, i jeho backstory je vystavěná obstojně a myslím si, že není chyba ho nastrčit i do zbytku příběhu. Stejně tak je slušná i linka s Nekromantem a nevyslovená hrozba Sauronova oka nahání husí kůži víc, než jeho odhalení v dalších dílech. Za nejlepší scény bych označil jednoznačně Hádanky s perfektním Glumem (jako vždy), závěr u hořící borovice, ale i odlehčení se zlobry. Hudba zde k vykreslení nejpříjemnější atmosféry z trilogie vyniká nejvíce, v dalších dílech už pak není příliš motivů k zapamatování, narozdíl například k zdejšímu nápěvu Misty Mountains. Kdyby takto vypadali i ostatní dva Hobiti, rozplýval bych se. Nejzaslouženějších pět hvězd z Hobitů, ovšem dostanou je i přes výhrady nakonec všichni, protože Středozem je srdcovka. ()

Yardie

No, nesledoval jsem úplně přesně čas, ale mám takový pocit, že zhruba po prvních 20-30 minutách jsem to chtěl vypnout. To, co se tam dělo, mi bylo proti srsti a nemám to rád - taškařice, snaha na sílu o vtipnost, kdy to spíše bylo takové trapné a infantilní, taková grotesknost. Ale poté už to trošku pojalo na vážnosti a začalo to být velmi zajímavé. Sice se v průběhu ještě objevilo pár takových rádoby vtipných sekvencí, ale naštěstí to nebylo moc dlouhé. A postupem času mě to více a více bralo a bavilo. Mytologie, akce, tajemno, krásné záběry, pekelná hudba, prostě vše šlape. Asi 2x mě trošku z mého zaujetí vyrušila nepovedená akční animace, naštěstí toho nebylo mnoho. Takže jsem si to nakonec dost užil a těším se na pokračování. Nebýt těch snah o vtipnost a těch animací, je to ještě lepší. Nakonec spokojen. Howgh! ()

Muel

| New Line Cinema | Kúzlo pôvodnej LotR trilógie silne absentuje a som z toho zmätený. Veľké peniaze sa hodia do novej trilógie zo Stredozeme človeku, ktorý by mal samotnú Stredozem poznať lepšie, ako vlastnú dlaň a vzíde z toho síce zábavná a neurážajúca, ale bezduchá a umelá ničota bez akýchkoľvek vzťahov medzi postavami či poriadnej, nosnej zápletky s dostatočným dramaturgickým ťahom. CGi je miestami pekné, miestami nie veľmi. Keby že sa ma ale spýtate, čo sa vlastne presne stalo v tomto filme, čo som si užil najviac, alebo na čo sa teším v nasledujúcich dieloch, ani na jednu z týchto otázok vám neodpoviem uspokojivo. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

TonyM

Tak, a máme za sebou viac ako rok očakávaný titul. Celkový dojem z takmer 3-hodinového dobrodružstva skupinky dwarfov, hobbita a Gandalfa je dosť zmiešaný. HFR verzia ma zozačiatku nadchla, neskôr mi vadila. Myslím, že toto Peter Jackson celkom nevyšperkoval do dokonalosti. Aj keď pri niektorých záberoch väčší počet snímkov za sekundu pôsobí veľmi efektne a niektoré plynulé zábery sú pastvou pre oči, na druhej strane zasa spôsobuje dosť neprirodzené, až zrýchlené pohyby, čo mi dosť často vadilo. Plusom filmu sú určite masky, vizuálne efekty a nádherne prostredie Stredozeme. Čo ma fakt nepresvedčilo, bol obsah. Rôzne humorné scénky a jednotlivé dobrodružstvá boli v poriadku, ale predsa len pôsobili ako drobné časti a vyplňovačky filmu. Nestalo sa v podstate nič dôležité alebo významné, čo by stálo za spadnutú sánku. Film viditeľne ťaží z úspechu trilógie, ku ktorej je prequelom, a preto už nedokáže ponúknuť nič lepšie, čo už bolo pred desiatimi rokmi majstrovsky naservírované. Aj napriek týmto nedostatkom to bol atmosférický zážitok v plnom kine s trošku "krutým" teaserom na konci. Nepomôžem si, ale POMO to napísal veľmi výstižne - Pán prsteňov bol točený z lásky bez peňazí, Hobbit pre peniaze. Videné na predpremiére v Cinemaxe, Košice 12.12.2012. ()

LaGomme

Hobit má bohužel dva zásadní problémy. Prvním je po fenomenální trilogii od stejného tvůrce nadměrné očekávání a slibování si od Hobita modrého z nebe. A druhým je knižní předloha, která je sice hravá, nápaditá a zábavná, ale není tak propracovaná, jako pozdější Tolkienův Pán Prstenů, ve kterém dostala každá postava a každý příběh svůj zasloužený prostor. Zato Hobit je pouze a jen strohý přímočarý adventure příběh, kterému se dostává nějakého rozměru až závěrem, čímž pochopitelně trpí první část novodobé trilogie z prostředí Středozemě, i když se v knize, alespoň dle mého názoru, vyskytují dvě kapitoly, které se dají řadit mezi literární skvosty, a to - zlobři a hádanky ve tmě, které ale bohužel jsou pouze takovou třešinkou, které chybí právě ten chutný dort jako základ. Z technického hlediska jsem hluboce zklamán 3D a bohužel musím přiznat, že je to asi nejotravnější 3D, které jsem kdy viděl. Tmavá místa byla chvilkami opravdu horor pro mé oči, až jsem musel asi čtyřikrát ty brýle prostě sundat a koukat na to chvíli bez nich. K českému dabingu asi tolik, že jsem nebyl vyloženě pohoršen a můžu říci - všechna čest českým dabérům v celosvětovém měřítku - ale originál je prostě originál jeho napodobování většinou nikdy nevyjde lépe. I tak ale musím říci, že nebyl špatný. K hereckým výkonům asi toliko, že každá hlavní postava měla tak málo prostoru (Bilba nevyjímaje), že jsem nebyl schopný si udělat celkový obrázek, čímž se tento film dostává do přímé konfrontace se svým předchůdcem - Společenstvo prstenu - kde naopak tento problém nenastal. Jak jsem však na začátku zmínil, tohle je chyba už knižní předlohy. K shrnutí - nejsem vyloženě zklamán, spíše jsem tento výsledek čekal a s napětím očekávám druhý díl, který bude vycházet především z Tolkienových poznámek a ne přímo z knihy, čímž (alespoň doufám) se zaplní ta díra ohledně draka Šmaka, který toho má určitě spoustu co říci, ale v knize mu není dán moc velký prostor. Závěrem pro mě film bez problému, ale i bez pozitivního překvapení, takže průměr = 75% ()

Yokolobuna

Příběh o tom jak i čtyři hvězdičky mohou značit obrovské zklamání.../Edit 9.8. 2015./ Po druhém shlédnutí si to u mě Hobit dost vyžehlil, sice tomu k vrcholu přeci jen kus zbývá, ale ostudu své knižní předloze nedělá... Jen ten příšernej Radagast. Ach jo. ()

lukasd

Příjemný návrat do Středozemě. I když film není tak nadupaný akcí jako trilogie Pán prstenů, tak určitě nenudí. Jen ten začátek mohl být trochu svižnější. ()

andio

Pro mě to byly dvě a půl hodiny čisté zábavy. Netvrdím, že to není trochu nastavovaná kaše do Středozemě, ale i tak jsem za to sakra vděčnej. Půlnoční premiéru jsem si perfektně užil. Zpočátku jsem se bál, že budu unaven, za předpokladu, že na Avatarovi jsem v kině usnul v pět odpoledne. U Hobbita tomu tak nebylo a hltal jsem každou minutu tohohle perfektního akčňáku. Těším se na další díl a nemůžu jinak, než ohodnotit plným počtem! 10/10 ()

Meteorista

Filmu se musí vypíchnout částečná poklona za triky, ty byly na vysoké úrovni. Zvláště animace obličejů a detail postav byl vážně titěrný. Na druhou stranu animace úprků hlavních hrdinů a různé skotačící souboje působily celkem směšně. Takže se dá říct, že tady bylo tolik vyšperkovaných trikových scén, až to filmu prostě uškodilo. On totiž ten přechod z hraného do trikového prostředí působil totálně nevěrohodně a plasticky. Herecké výkony, obzvlášť Martina Freemana, byly příjemné, to není žádným překvapením. Ovšem příběh byl takový celkem rozkouskovaný a občas se mi zdálo, že byl i vynucený (rozuměj, aby se postavy hnuly někam kupředu, byly z ničeho nic pronásledovány skřety, či jinou havětí, jen aby se předešlo stereotypnímu chození, jak je ve Středozemi zvykem). Filmu neprospělo ani střídání mezi vážně a humorně vykreslenými scénami. Ačkoliv potěší humorná složka (a to samé i ta temná), trochu se nepovedly přechody mezi nimi a člověk tak moc nevěděl, co bude následovat v dalším záběru. Toto působilo dost chaoticky; navíc hudební, skoro až muzikálové, vsuvky (až snad na jednu výjimku) nebyly naprosto vůbec nutné a místo aby potěšily, spíše působily trapně a nevhodně (ono když je hlavní n-tice hrdinů zajata bandou skřetů a jejich hlavní bossák si do této prekérní situace začne pobrukovat, docela najisto to přetne tu napjatou strunu, co ve vás byla). Co mě naopak velmi potěšilo, byl začátek á la Dragon Age, jež byl vážně nádherně zpracován. Celkově se tedy setkání s prvním Hobitem, až na trikové scény a jedno totálně frigidní individuum ženského pohlaví, které asi neuspokojuje jeho přítel tak dostatečně, aby ho to uvolnilo od stresu, povedl. Už se těším, až si vyjdu v ústrety démonickému bububu draka Šmaka! ()

Papaboot

Do kina jsem šel zhrzen s tím, že z ani ne 300-stránkové knížky se prostě netočí trilogie, pokud ta kniha není aspoň formátu A4. To jsem si víceméně potvrdil, ale zdaleka ne tak důrazně, jak jsem si myslel. Dva filmy by hobit snesl naprosto s přehledem, jenom ty tři byly už lehce nad jeho síly. Křečovitá snaha obsáhnout naprosto všechno a občas ještě víc byla naštěstí patrná málokdy a vyloženě nudné pasáže jsem nepostřehnul. Atmosféra zůstala bohudíky stejně úžasná a do Středozemě jsem se víc než rád vrátil. Jenom mě vážně sere, že se snaží zaplácnout díry v rozpočtu dělením látky, která by se prostě dělit neměla. Nicméně je nutno uznat, že hobit měl dost těžkou startovní pozici, protože překonat LOTRA asi úplně nejde. Jackson se ale naštěstí udržel mnohem líp jak Lucas a z neočekávané cesty se nestala nová skrytá hrozba s debilním Gunganem, přestože se očividně snažil hrát na humornější notu. ()

simply

Trochu jsem se děsila Jacksona nápadu udělat 3 filmy z jedné knížky, kupodivu třihodinová stopáž mi vůbec nevadila, Nový Zéland je nesmírně fotogenický a Martin Freeman nepřekonatelý...bohužel na Pána prstenů to nemá, ale to bylo jasné už předem...Nepostrádá to tu fascinující atmosféru Středozemě a staronová postava Gandalfa člověka hodně potěší...Nicméně mrzí mě jedna jediná věc, že jsem před Hobitem byla kině na Atlas mraků...takže Hobit už nebyl taková pecka... ()

cupito

Peter Jackson rozpoutal dobrodružnou cestu, jež se nikoliv vlekla, nýbrž rozvíjela, od hlubokých propastí až do vzletných výšin. Zdánlivě nudný začátek rozproudil se Gandalfovým příchodem a následnou bujarou hostinou, a tak každý, potažmo i pasivní divák, musel být zákonitě, chtě nechtě, vtažen do děje. Sláva budiž 3D zpracování, vyzdviženy nechť jsou vtipné hlášky, s nimiž buď tentokráte pochválen i český dabing... ()

Ole92

Trochu smíšené pocity. Nádherná kamera a překrásné propracování. Ale ten děj. Asi se nedalo čekat že to bude lepší než Pán prstenů ale přece jenom jsem od toho čekal daleko víc. Nepochybuji ale že P. Jackson z toho vyždímal maximum. ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele