Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Havala

Tak je to tady, Peter Jackson si splnil sen a natočil Hobbita. Už teď řeknu, že je něco jako Ben Hur 21. století. S mnoha miliony v ruce a s "přesvědčivými argumenty" za zády se pouští do projektu jaký tu nemá obdoby. Nejen že točí podle famozní předlohy, ale také se rozhodl použít nové technologie což dává celému projektu nový rozměr. Pokud jste sledovali postupné dění kolem natáčení nebo videoblogy na internetu, musíte uznat že se bylo na co těšit. Ono rozložení filmu na 3 části, a spíše jeho načasování jednotlivých releasů skoro po roku je jasným komerčním tahem který by to měl celé zaplatit, což svým způsobem chápu. Ač mě svrbí prsty, disk BD zatím nekupuju a počkám si až na finální verzi nejlépe v balení s LOTRem dohromady, toho jsem si pro jistotu taky nekoupil. Po shlédnutí první části musím uznat že se nestala žádná velká chybička a jedná se opravdu o famozní počin. Martin Freeman (podle jedněch škodolibých plakátů měl hrát V. Havla jako kommunist slayer) v hlavní roli přímo exceluje, kostýmy, to je jedno z velkých plus - vypadají úžasně. Na nějaké brutální digitální triky si asi počkáme až na zbylé díly, tím víc se těším. Trochu jsem se po pár desítkách minut začal bát nudy a rozvláčněnosti děje, kdo znáte trochu knížku, tak rozdělit ji do cca 9 hodin je docela problém, ale Jacksonovi se to podařilo více než dobře. Je vidět že natočil opravdu mnoho materiálu a ani metr nepřišel na zmar, naštěstí vše co tam je je dost dobře zvládnuté, jednotlivé dějové "vsuvky" jsou celkem OK, takže na závěr, kdy orli celou skupinku přenesou ze spárů vlků na kamennou horu, jsem se nemusel dívat na hodinky že bych si dal už pauzu. Až mi bylo líto že už to končí. Samozřejmě jsem na další díl docela navnaděný. Na závěr pár slov o vizuální stránce: neviděl jsem nic z nových technologií v kině - Dolby Atmos, 3D verzi nebo 48 fps, pouze Bluray ale musím zodpovědně říct, že to naprosto stačí. Obraz prakticky nemá konkurenci - jedná se o prakticky referenční materiál jako např Prometheus. Zvuková stopa je velmi kultivovaná, přesná, dialogy nádherné, efekty tak akorát, žádné zbytečné týrání subwooferu. Jedním slovem pohádka. A pokud se někdo pozastavuje nad tím, že se jedná nebo nejedná o věrnou kopii knihy, že to je moc akční, drastické, akční, horrorové apod. Upřímně - dnes a hlavně v takovém blockbusteru nikdo nemůže čekat, že např. čert bude starý plesnivý nekňuba který ani neumí mastit karty. Naopak je to spíše mystická temná postava která vás sápe zaživa v duši a když o ní jen slyšíte, potíe se až na prdeli. Ano, a to se bavíme o jedné pohádkové bytosti. Zase na druhou stranu je dobré že nikdo nejde do takových extremů že vám před očima budou kuchat střeva nějakého záporáka. Prostě shrnuto - za mě se jedná o jeden z nejlepších letošních filmů. Těším se na podzim... ()

Renie42

Byla jsem neočekávaně překvapena jako ta neočekávaná cesta. Líbilo se mi to, celý film jsem vydržela sedět a koukat až do konce. Je to takové klidnější než Pán prstenů a zbytek, vizuální prvky perfektní, hudba také. Jsem sem tak dumala nad tím, proč Hobit je rozdělen do třech dílů, když je to jedna kniha a ten Pán prstenů je pro každou knihu jeden díl. Jakoby z toho chtěli vycucat co nejvíce peněz. Ale aspoň bude se víc na co koukat. ()

Agneszka

Vidět film podobného kalibru ve 3D je fakt zážitek... obvykle jsem ráda za dabing. Ale tady mi titulky vůbec nevadily. Jako spousta lidí nadává na "skály co se perou" , nebo "obří orli". No... tak nekoukejte na fantazárnu, když Vám trocha té fantazie vadí.. :/...:D Teď jsem měla možnost vidět jej i s dabingem. A dost mi vadil... Proč? Proč dabujete Elfštinu? Zpěvy? K čemu? Tak nádherná píseň trpaslíku a tady jsem se skoro propadala hanbou, za "zpěváka". No ještě můžu děkovat, že jste nepředabovali skřety. Ani si nedovedu představit, kam byste ten film poslali... Kdo je podobný pošuk jako já, že je schopen za jeden den shlédnout všechny 3 rozšířené verze Pána prstenů i když je zná zpaměti jak v angličtině, tak v češtině. Miluje rytíře, příšery, čaroděje a trochu toho humoru. Tak bych neváhala a koukla se :). Já už ho od vydání viděla 3x a klidně bych se podívala zase. Takže nudné a o ničem to opravdu není. :) ()

MatyTM

Příběh se odehrává ve Středozemi v časech ještě před Pánem Prstenů. Je také dílem stejného režiséra. Strašně se mi líbily kraje a pláně Nového Zélandu. Jsou v něm hezky zpracované postavy, opět perfektní efekty a krásné skladby jež doprovázejí film.Trochu mně zklamalo že je film zbytečně dlouhý a snažili se do něj nacpat co nejvíce toho šlo. Škoda že některé určité části se liší od knihy, v knize se mi zdály lepší. Ale myslím že je to jinak celkem povedená práce Petera Jacksona. Určitě zajdu na druhý díl... ()

Kortexo

Pokladnička na peníze zvaná Hobit se rozjela.Pán prstenů byl měkkej, aby získal přistupnost pro děcka, ale tohle je ještě o třídu horší.Knihy jsou nepřekonatelné a kdo to nechápe, ať utrácí peníze za tenhle brak v kinech. ()

rob_troy

Vynikající scénář, vynikající doplněk příběhu, vynikající atmosféra a efekty a do toho všeho ještě 1080p BluRay kvalita, která tomu nasadila korunku. I když je pravda, že celkový čas mě poněkud znepokojil a do filmu jsem se natlačil skrze slunečné a únavné odpoledne, kdy 3 hodiny u filmy se zdály jako nadmíru nudná věc, nakonec jsem opravdu mile potěšen, že jsem sám sebe překecal a udržel se u toho. Sice by takový snímek seděl více do zimního počasí, ale co už. Peter Jackson připravil skvělou podívanou. Rozsáhlejší komentář si ponechám pro film, který mě donutí k většímu rozboru, což zde není zdaleka nutné. Proto svou slastnou večerní náladu zakončuji plným hodnocením a se šťastným pytlíkem odcházím onanovat do kupy zlata za nadrženým drakem. ()

Sholi

Nečekal jsem moc a dobře jsem udělal. Viděl jsem ve 2D, tudíž mi vadily vynucené 3D efekty. Většina filmu působila uměle a bylo vidět, že zde si velkou úlohu zahrál počítač a klíčovací plátno. Kladně ale hodnotím za vyvolání nostalgie. Konkrétně u songu "Old Friends" jsem měl husí kůži... ()

Olafsson

mmm.. ne tak dobrý jako LOTR, určitě ne.. spíš průměr.. počkám si co další dva díly.. takhle to zatím nemá na víc než tři hvězdy.. ()

Korbelka

Trilogii pána prstenů mám ráda, viděla jsem i prodloužené verze, ale nikdy jsem se s postavami nesblížila tolik, jako v Hobitovi. Opravdu mě to oslovilo, knížka patří k mým oblíbeným a po dlouhé době můžu říct, že mi film nezkazil dojem. A navrch úžasný soundtrack. ()

Syna.1990

Vůbec nevím jak Hobita ohodnotit, první hodina byla totální nuda. (1/3 filmu maximálně dvě hvězdičky) Až od zlobrů se to začalo vydávat lepším směrem. V druhé hodince to bylo o něco zajímavější a hromoví obři podle mě byli zajímavým zpestřením. (2/3 filmu 3 hvězdičky) Avšak "pořádná" akce začala až ke konci druhé hodiny a udržela se až do konce filmu, ale ani třetí hodina nedosahuje kvalit Pána prstenů, těch totiž dosahuje pouze závěrečná bitva na stromech!! (3/3 filmu lepší 4 hvězdičky) Takže mé závěrečné hodnocení je 60%! ()

Ferenzo

Hobbit v podstatě nepřekvapil, jelikož nároky byly od počátku vysoké vzhledem k mediální masáži. Efekty a výprava jsou báječné, ale rozhodně se tak dlouhé stopáže mohlo vejít víc z příběhu. A nejvíc filmu ubralo to, že opět zůstane otevřenyh na konci, stejně jako LOTR, takže opět rok nebo jak dlouho čekání na pokračování. Toto dílování celovečerních filmů mě zkrátka nebaví. 85%. ()

Alex007

Zjednodušeně řečeno nejdelší trailer v historii. Nechutně dlouhý příběh o ničem, který začíná mnoho dějů bez konce, předpokládám, že je to nejdelší reklama na film který teprv příjde. Jelikož se mi první trilogie Pána prstenů líbala tak tenhle film přejdu a budu dělat, že jsem nic neviděl. Jen potajnu doufám že pokračování už bude mít konečně pořádný děj a hlavně strhující závěr stejně jako u většiny dílů z trilogie. Ubohé 2 hvězdy že si s tím dali takovou práci. ()

helrohir

Jacksonov návrat do Stredozeme sa vydaril nadmieru dobre. Povedal by som, že takmer dokonale. Môj postoj je pozitívny najmä preto, že som rozhodne nečakal ďalšieho Pána Prsteňov, a preto som si mohol film náležite užiť. Čo sa týka samotného filmu, tak som rád, že sa Jackson priklonil k temnejšie ladenému fantasy a nie rozprávkovému príbehu, akým pôvodná kniha v podstate je, ale pritom sa takmer vôbec neodklonil od pôvodného príbehu, ktorý je naozaj sfilmovaný do puntíku. Okrem toho dejovú zložku scenáristi obzvláštnili o udalosti týkajúce sa Dol Gulduru, takže bez výčitiek svedomia mohli na plátno priviesť aj postavy známe z prsteňovej trilógie (Galadriel, Saruman) a príbehu to vôbec neuškodilo, skôr naopak. Výber hercov sa z môjho pohľadu vydaril. Martin Freeman je naozaj úžasný, takisto Richard Armitage, Ian McKellen ako Gandalf je stávka na istotu a pozdávali sa mi aj ostatní trpaslíci (najviac asi Balin), aj keď niektorí dostávali málo priestoru. Hudobná zložka je taktiež vynikajúca, aj keď na LOTR nemá. Najmä tie epické melódie pri akčných scénach sú uchu lahodiace, no a niektoré melódie prevzaté z pôvodnej trilógie sú nostalgicky príjemné. Pár vecí mi aj vadilo, napríklad na môj vkus príliš veľa CGI, trochu nevýrazné bojové scény, pretože najmä pri záverečnom úteku z kobiek mi chýbali choreograficky lepšie zvládnuté bitky, keďže tu sa z toho stale len arkádová exhibícia trpaslíkov. No a subjektívne mi trocha vadí výzor Filiho a Kiliho, pretože ako na trpaslíkov si na nich asi nikdy nezvyknem. Celkovo vzaté som však z filmu nadšený a teším sa na ďalšie pokračovanie, ktoré už snáď nebudú "len" takmer dokonalé, ale aspoň sa pokúsia vyrovnať Pánovi Prsteňov. ()

nmarca

Je to jako návrat domů... hudba, krajina, postavy... Nezbývá než litovat, že Pán prstenů nemohl mít ještě o pár hodin víc, že v něm nemohly být scény, které byly oproti knize vypnechány. Každopádně je to krásné, magické, napínavé, zábavné, výborně zahrané, výborně natočené. Překvapivě jsem si to vychutnala daleko víc doma z DVD než v kině. Ale na 5 hvězdiček to není ... uvidíme jak dopadne pokračování. ()

pmusic

Vpravení do deje bylo o neco zdlouhavejsí, a tak se domnívám, ze jemným zásahem strihace by bylo mozné film klidne o pul hodiny zkrátit. Nicméne nemohu ríct, ze bych zaznamenala místa, kde by byl film nudný nebo me nebavil. Cekala jsem trosku neco jiného nez byl Pán prstenu a ono to vlastne az tak jiné nebylo, ale to rozhodne není negativní stránka filmu. Nekteré postavy by si zaslouzily více prostoru, ale treba ho budou v následujících dílech mít. Moje ostatní drobná "ale" nejlépe vystihl uzivatel Tom Hardy. ()

Ernie_13

Myslel som si, že po LotR ma už nič nemôže prekvapiť. K negatívnym očakávaniam prispela správa, že úžasná, ale i tak krátka a jednoduchá (v porovnaní z trilógiou) kniha "Hobit" má byť nakrútená ako trilógia. Nevedel som si ani len predstaviť ako to chcú znásilniť na 3 celovečerné filmy. No namiesto znásilnenia došlo k potešeniu. Peter Jackson to opäť dokázal a po dlhom čase ma vtiahol do sveta Stredozeme. Pecka roka! ()

64B

Hezký a milý návrat do minulosti za Bilbo Pytlíkem ze dna pytle. Film byl na efekty špica, nenudil a kdo má rád Pána prstenů, tak není co řešit. Za plných 5*. ()

A_san

Krásná výpraváná pohádka. Jediná vada, kterou obsahovala, byl herec představující elfího krále. Vůbec mi tam neseděl, vypadal slizce a všelijak, jen ne jako vznešený elf. Kostýmy nádherné, efekty supr. Rozhodně jeden z nejlepších filmů roku v mém žebříčku. ()

play3man

Do tohto typu filmov som išiel ako nováčik, kedže som nič zo série Lord of The Rings nevidel... Bral som to od začiatku ako rozprávku, čo teda vlastne aj je... Pozeral som to s malým bratom a na prekvapenie sa u toho bez problémov udržal až do konca. Napriek tomu, že som sa bavil prakticky po celú stopáž, moc mi to neospravedlňuje tú dĺžku filmu, preto aj 4*. No musím povedať, že ma príbeh zaujal a ďalšiu časť si pozriem veľmi rád. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021