Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

cervajzik

Velké zklamání. Upozorňuji, že komentář může obsahovat spoilery. Začnu u charakterů. Jedním slovem hrůza. Skutečně nechápu, jak mají tři dlouhé filmy stavět na tak hloupých postavách. Máme zde hromadu trpaslíků, přičemž o většině z nich nevíme nic, někdy snad ani jméno. Jakkoli se snažím najít na postavách něco, za co by zasloužily alespoň trochu kladné hodnocení, okamžitě se dostane na srovnání s Pánem prstenů a následuje dost tvrdá facka, protože tohle je prostě bída. Jedná se o tuctové nezajímavé postavy, z nichž část se chová neskutečně podivně? Trapně? Nevhodně? S tím přímo souvisí další bod, který mě štve už od druhého dílu Pána prstenů. A tím je nevhodné vtípkování v situacích, které se k tomu vůbec nehodí. Překousl jsem Gimliho, který uprostřed skoro ztracené bitvy proti mnohonásobné přesile trapně pořvává něco o tom, že přes vysoké hradby ani nevidí, zda už soupeř dorazil. Hobit zachází ještě dál, zde se takhle chová skoro půlka trpasličí družiny. Také mě už nebaví, jak stereotypně celý film probíhá. Družina se do něčeho zaplete, načež zachraňovat všechny musí Gandalf používající stále stejné triky (kolikrát jsme již ty orly viděli?). K tomu je ještě potřeba započítat neskutečně mnoho štěstí, bez kterého by každá postava zemřela během filmu nejmíň třikrát. Abych tedy pouze nekritizoval, tak pochválím i pár světlejších momentů. Jednoznačně nejlepší a vskutku dokonalá je scéna s Glumem a hádankami. Dále mi přišly zajímavé bojující skály a opět nezklamala hudba. Jinak ono protahování na tři díly je zde až příliš okaté. 65% ()

Macejko

Samozrejme, že JE to iné, než Pán Prsteňov. S tým sa nedá nič robiť. Je to čerstvé, je to nepoznané... avšak súčasne to na tie filmy, ktoré tak zbožňujeme a ktoré sme nesčíselnekrát videli, neustále láskyplne upomína. Pocit niečoho nového je všadeprítomný, zároveň je ale neustále pretkávaný príchuťou známou a milovanou. Stredozem je skrátka skutočne späť. Bohužiaľ fakt, že sa scenár naťahoval, kde sa len dalo, sa zakryť tak úplne nepodarilo. Ak by si niekto zmyslel, mohol by škrtať, škrtať a ešte raz škrtať. Našťastie (!!!), dôvodov pre toto konanie by sa našlo iba veľmi málo. Počiatok novej trilógie totiž až na pár výnimiek (napr. poloanonymní trpaslíci) výborne funguje. Je zábavný, je epický, a hoci je tá epika podstatne odlišná od tej, čo nám servírovala prsteňová trilógia, je nemenej silná. Hobit kráča cestou priam až mýtického pocitu, cestou jednoduchou a priamočiarou. Cestou, ktorá aj napriek rozprávkovosti nikdy neskĺzne do infantilnosti či otravnosti. Som ohromne spokojný, ale v hodnotení zostanem relatívne triezvy, pretože na 5 hviezd to celkom nie je. ------ Dojmy z HFR: Miestami pohyb síce pôsobí trochu zrýchlene (hlavne Radagast a jeho zajace), ale aj napriek tomu by som sa nebál celkový look označiť skutočne za výborný. Nemám rád podobné marketingové rečičky, ale v kombinácii so skvelým 3D a fantastickou čistotou obrazu som mal naozaj úprimne pocit, že cez nejaké magické okno hľadím priamo do Stredozeme. Žiadny dojem "masky sú masky, kostýmy sú kostýmy, kulisy sú kulisy" sa u mňa nedostavil a myslím, že vyššia snímková frekvencia je vskutku budúcnosťou filmovej tvorby. Nezaručujem však, že na vás to bude fungovať rovnako. ()

Lum3n

Tak mě strejda Peter vzal k vánocům po letech do Středozemě. A jaká ta návštěva byla? Musím říct, že z ní mám skoro opačné pocity než většina kritiků (a lidí vůbec). Jestli někdo (velká většina) mluví o potřebě stříhání a krácení, tak já jsem nic takového nepociťoval - minimálně né u scén, kde jsou ostatní horlivý škrtat, vynechávat a urychlovat. Úvod v Hobitíně za zdlouhavý nepovažuju, Roklinku už vůbec ne. Moje největší výtka tedy nebude směřovat k máslům na příliš velkých krajících, nesmyslnému dělení do třech částí ani nevyrovnanému tempu. Největší (a prakticky jedinnou) bolestí Hobbita jsou imho akční sekvence, tedy právě to, co chválí i kritici filmu. To jsou chvíle, kdy se Jackson nechal trochu nesmyslně unést a snaží se před námi vystavět souboje až příliš trikově opulentní. Díky tomu pak máte pocit, že trpaslíci jsou jen nesmrtelní terminátoři určení k vykosení co největšího počtu skřetů. Dění pod horou tedy vedle sebe staví dvě scény - hádanky ve tmě a trpasličí boj se skřety. Paradoxně se nám tu prolíná nejsilnější a nejslabší část filmu a ukazuje se, že Hobbit nestojí, a ani by neměl, na trikových orgiích. Jsou to právě komornější a atmosférické scény které ženou film kupředu a megalomanské souboje, které tempo zpomalují. Jak jsem už prve podotkl, je to asi jediná slabina. Jackson krásně odkazuje na Pána Prstenů (mnohdy tak šikovně, že to vypadá jako by PP odkazoval na Hobbita), událostmi nad rámec knihy zas často připomíná, že tohle je jen malá šarvátka a Středozemi čekají mnohem závažnější a temnější události. Takže jaká ta návštěva byla? Byla skvělá:) ()

numi

Pro milovníky díla Tolkiena či filmového LOTRa skvělý dárek, který je však trochu jiný než první tři filmy. A nostalgie je taková potvora, že vás vtáhne dovnitř a přežijete i tu vyprávěcí nadsázku, která nemusí sednout všednímu divákovi. ()

erased

Za každou minutu strávenou ve Středozemi musí být každý rád, a to i když ty minuty moc dobře nedrží pospolu. Zatímco se tak na Pána Prstenů dalo dívat od začátku do konce s otevřenou hubou, Hobit takové památné momenty má, dokonce jich ani není málo, ale mezi nimi až příliš často zakopává. Krásně nostalgický začátek Iana Holma (on je ještě vážně jiný Hobit než ten Freemanův?) však napovídá, že Jackson už nové fanoušky na nic neláká. Desítky záběrů a scén kopírující ty z předchozí trilogie to ještě stvrzují. A trpaslíci. A ten hippie čaroděj. A vlastně všichni čarodějové. A orli. Středozemě prostě má co nabídnout. Báječně vyjuchaně barevnou a pohádkovou atmosféru sice dost často ruší ty typicky napínavé vzpomínkové a skřetí části, ale výsledek je přesto tak kouzelný, že bych ho Jacksonovi sežral snad i v 10 dílech. ()

Pirkaf

Začátek a neočekávaný dýchánek supr, následovala klasická Jacksonova exhibice neustálých bojů, což už moc dobře známe z Pána prstenů. Spokojenost, ale žádný zázrak se nekoná. Stejně jako v případě Pána prstenů mám spoustu výhrad, zároveň je ale těžko říct, jestli by to někdo dokázal natočit líp. Každopádně na 5 hvězd to není ani omylem. A to je celkem škoda. ()

zipper111

Já se prostě vrátil do Středozemě, zase jsem poznal tu krásnou atmosféru a zasáhla mě čistá nostalgie. Pro někoho je Hobit moc ukecanej, já si ho užil se vším všudy. Příběh sice nemá tak silný hnací motor jako LOTR, ale přesto mě ani minutu nenudil, často jsem se potutelně usmíval, když jsem viděl narážku na starší sérii, a že jich bylo... možná až trošku moc. Jasně, není to čistejch pět hvězd, protože kvality svejch předchůdců bohužel nedosahuje, ale... je to prostě tam! 5*___Ne není, na podruhé poznávám, jak vyumělkovaný, nudný a nezábavný nakonec hobit je. Všechno nadšení ze mě opadlo, vypadát to sice krásně a poslední hodinka je už lepší, ale nemůžu jinak než 4*. ()

Freemind

Hobit je něco jako roztahaná, režisérská verze LOTRu - s tím rozdílem, že tentokrát se nenudí jen skalní fanoušci, ale všichni. Povinně. Jak již bylo řečeno - není to už žádná srdcovka, tentokrát jde o prachy, a je to setsakramentsky vidět. První třetina útlé knížečky byla natažena na tři hodiny, takže místo akce tady máme hodně pochodování, naprosto zbytečných, rádobyvtipných scének a dlouhatánských povídaček, do kterých bez ustání mňouká hudební motiv. Atmosféra volaká žádná, některé záběry připomínají levnou televizní produkci - opravdu nevím, kam se utopily ty obrovské prachy. Na další díly sice půjdu, ale stejně ... posrals to, Jacksone. ()

Alementina

Hobit je pohadka, krasna pohadka pro ty, co pohadky maji radi... Dodneska si pamatuju muj prvni dojem z Pana prstenu: Spolecenstvo prstenu... konecne nekdo "to" dokazal dovest do filmove podoby ... a bylo jako videt krasnou ilustraci knizky ... a Hobit je to stejne ... zfilmovani knizky, nic min, ale ani nic vic ... a porad je to hodne! Ale k filmu, 3D je na normalnim platne neskutecne otravny, proste otravny... cesky dabing, sebevic slusny, tak je proste pro cloveka s minimalni znalosti anglictiny nezkousnutelny.... u pisne trpasliku, u ktere jsem u traileru mela husi kuzi... tak v ceskem zneni ... to je jak škodovka vedle ferrari... Velmi se tesim na originalni zneni... A k deji ... za prve, najezte se, protoze uvodni hostina trpasliku drazdi chutove bunky ... Bilbo pri prvni scene s Gandalfem je uzasnej ... "tady nikdo o zadne dobrodruzstvi nema zajem" ... A Glum... ten je jako vzdy nejlepsi... zaslouzi si Oskara za vedlejsi roli... ty jeho grimasy ... oci... wau... je to proste pohadka, neni to velke nadseni, je to spokojenost, tak jako byla se Spolecenstvem prstenu... ale u Pana prstenu, kazdy dalsi dil byl o tridu lepsi nez ten predchozi ... takze ja se hodne, hodne tesim na dalsi dily.... A nezapoemnte, je to pohadka, prevedeni knizky do filmove podoby... necekejte nic vic :) Amen [slavnostní premiéra 11.12.2012] - jen škoda, že muj prvni komentar se neulozil :( ()

Compote

Zklamání. Vléklé, infanilní, místy až trapné zklamaní. Hobit není námět na 3 díly a to rozdělení si prostě vybralo svou daň. Zbytečné přídavky, příliš dlouhé monology.. ti, co knihu četli (jako já) o všech těch možných dějových vazbách vědí a ti, co ji nečetli, zase nejdou do kina na film, kde se unudí k smrti detaily, které se navíc většinou topí v patosu. Možné SPOILERY: (Věci které mě doráželi a nutily zvednout se ze sedačky a jít pryč) -> Radagast... stejně tupý a trapný jako JarJar ve StarWars a taky mě stejnou mírou s... a poslední slova velkého, tlustého skřeta, než ho Gandalf zabil. Knihu miluji, takže na film jsem se těšila velmi, velmi moc, a teď jsem velmi, velmi moc.. naštvaná. Každopádně, abych taky něco vyzdvihla, tak bitvy (když už se nějaké objeví), hádanková scéna s Glumem, soundtrack, herci a Středozem - mají ode mě PLUS. Ale ani tohle všechno dohromady film nezachrání. ()

Pilec

Možná jsem se na tento film až moc těšil, možná jsem byl o půlnoci už trochu unavený. Avšak Hobit zklamal. Strohé akce, počáteční hodina a půl filmu vůbec nemusela být, až moc "vtipu". Hudba příšerná, je potřeba, aby vám 3 hodiny dokolečka hrály dvě písničky? Nejvíc mi však vadilo, jak měl děj skoro stejnou linii jako pán prstenů - jak Bilbo poprvé navlékl prsten, Gandalf přivolal orly. Spousta postav mi také připomínala až moc předešlou trilogii - Thorin - Aragorn, ten trpaslík s lukem Legolase, bilbo je jak Frodo na entou. Jinak to bylo celkem fajn, ale podruhé bych na to do kina už asi nešel. Film roku 2012 to ale nebude, tím je pro mě netopýří muž Bruce Wayne a záporák Bane. ()

SarumanKo

Sú bezchybné, geniálne filmy, a potom tie, ktoré nie sú ani bezchybné, ani geniálne, ale predsa naše filmové srdiečko rozbúchajú viac než tie predchádzajúce. Pokiaľ je reč o nekritických uctievačoch Pána Prsteňov, hlásim sa do prvého radu, zároveň som ale milovník kvalitných scenárov, a tak ma prvý Hobit postavil pred miernu dilemu. Vadí mi, že prvá tretina deja, ktorá mohla byť pokojne vyrozprávaná za hodinu a pol, má takmer tri hodiny filmovej stopáže? V podstate nie. Pretože Jackson miernu dejovú vatovosť maskuje ako nikto predtým. Jeho bezchybne zrežírovaný film je návratom do Stredozeme v plnej paráde a v každom ohľade. Tučná atmosféra a seriózne emocionálne či megaepické momenty, na aké sme zvyknutí, sa dostavujú primerane, ale duch filmu ma prekvapil. Ten rozprávkový (ale nie detinský) nadhľad a všadeprítomný humor (!) Hobitovi vyslovene sedia. Hoci niektoré charaktery trpaslíkov nedostali priestor a hrozí, že možno nedostanú ani v ďalších filmoch, nemôžme mať vernosť predlohe aj dokonalú filmovú svojbytnosť zároveň. Polcesta je ideálna. Trojdimenzionálneho vizuálu a hlavne snímkovej frekvencie 48 fps som sa veľmi obával, ale aj tie dopadli nad očakávania kvalitne a keď si človek zvykne, môže to dynamické dianie na plátne jeho zážitok až znásobiť. Takže za mňa veľká spokojnosť a vydýchnutie. Ešteže človek má v tomto svete nejaké istoty. Napríklad také, že dvojka a trojka budú ešte lepšie. (9/10) ()

Tirion

První díl Hobita se povedl. Tenhle dlouho očekávaný film možná úplně nenaplnil svá očekávání, ale jednoznačné je, že nezklamal. Návrat do Středozemě byl Jacksonův vymodlený sen a není divu, že se po kasovním trháku v podobě trilogie Pán prstenů podařil. A je to znát! Dostatek prostředků a času je na filmu vidět. Aby ne, když producenti nemuseli obracet každý dolar. Mnozí recenzenti vyčítají filmu jeho dětinskost a slabší scénář. Ale proč? Protože srovnávají nesrovnatelné, tzn. knihu pro děti s mnohem vyzrálejším eposem Pán prstenů? A tenhle poměr je přitom tak zásadní při pohledu na výsledek. Hobit, určený především dětem, staví na vtipu, grotesknosti a dobrodružství, které musí být stravitelné i pro nejmenší. Naopak Pán prstenů je již mnohem epičtější a tématem temnější. Proto mě, jako recenzentovi nevadí Hobitova hravost, protože je mistrně natočená. Skutečnost, že má Hobit navazovat na události v Pánu prstenů, je tak liché hodnotit, neboť jsme teprve u prvního dílu z celkových tří. A kdo ví? Třeba se ještě v těch dvou dílech zbývajících ve Středozemi poněkud sešeří. Nicméně zůstává faktem, že Hobit ve své tříhodinové neočekávané cestě musí nutně zaujmout něčím jiným než dějem. Proto se tu tak často setkáme s různými půtkami ať už se se skřety, zlobry nebo vrrky. Avšak takovou tunu digitalizace já osobně nemusím. Tyhle digitiální potvory, přebarevnost a průlety digitální kamerou nad krajinou a skrze hory, které jsme si v Pánu prstenů poskrovnu užívali tu na vás vypadávají odevšad a někdy i zbytečně. Komorní scény tak přebujelost vizuálu doslova ničí. A dospěl jsem k názoru, že dostatek latexu a umělé hmoty je občas lepší než miliardy pixelů. Taky vám z těch skřetů neběhal mráz po zádech jako kdysi? A právě tímhle, jakoby se vytrácelo napětí a ta potřebná soudržnost s postavami a potřeba cítit duši. Konec filmu se tak u mě dostavil hned při závěrečných titulcích a to je špatně. Přesto všechno se Jacksonovi podařilo báječné dílo a herecké obsazení se mu bohatě vyplatilo. Martin Freeman je, coby Bilbo, jedinečný. Jeho komika těla, gesta... Radost pohledět. A proto tentokrát i takový Ian McKellen působí ve společnosti Freemana, jako stafáž. Nelituji takřka cameo rolí Christophera Leeho, Elijaha Wooda ani Iana Holma, ale těším se na další pokračování cesty Středozemí, která sice trochu zpixelovatěla, ale přesto si zachovala své dávné kouzlo. ()

Naslund

Middle Earth is back! Tolik těšení se, obav, jestli se to povede a obřích očekávání zcela zničili moje objektivní vnímání, tak napíšu první, co mě napadne. Celý film na mě působil velmi nekompaktně. Vypadá to, jako kdyby natočili 10 hodin materiálů a pak se nemohli rozhodnout, co dají do filmu a co vypustí. A protože některé scény musely být pěkně drahé, tak se tam narvaly. Proto je hlavní cestování trochu bokem a každou chvíli se skáče někam jinam. Přitom ta lineárnost byla na knížce to úžasné. Méně by v tomto případě bylo skutečně více. Není důvod přidávat další linie, stačí neodbývat stávající. Nic to nemění na tom, že film je dobrej a já se celou dobu dobře bavil a hodně nasmál, protože vtipů je tu opravdu hodně a většina z nich je i vtipná. Nejvíc jsem se zasmál asi spřežení hnědého čaroděje, ale to uvidíte sami. Jo a hádanky ve tmě jsou fantastické. ()

gogos

Co dodat? Velkolepé scénérie, úžasná výprava, kamera i střih a fenomenální hudební podklad Howarda Shora dělají z Hobita vynikající scénickou podívanou. Provázání s Pánem prstenů potěší, děj se nijak netáhne a skvěle odsejpá, podívaná je to svižná, plná akce, místního napětí, vtipu i pompézních scenérií. Peter Jackson se opět postavil ke kormidlu a natočil výborný film. A přestože je Hobit dětinštější, jednodušší a prakticky ve všem slabší, než Pán prstenů, jedná se o skvělou řemeslnou trojhodinku. Děj není tak propracovaný, jednotlivé postavy nejsou tak osobité (snad až na 3-4 trpaslíky, Gandalfa a samozřejmě vynikajícího Bilba), ve srovnání s LOTRem chybí nějaké "mocné zlo" a jsou tu mluvící a celkem inteligentní zlobři a skřeti... Ale ani to Jacksona nezastavilo, aby z této předlohy udělal místy syrovou a citovou podívanou, které přilepí k sedačce a nedovolí ji opustit. Nejvíce mě mrzí snad jen přespřílišná digitálnost a absence hraných okostýmovaných (a realističtějších) skřetů. Hobit zkrátka není Pán prstenů, je to látka trochu jiná, možná o trochu méně zajímavá, ale skvěle natočená a zábavná. Jsem na vážkách mezi 4 a 5*, ale i přes IMAX zážitek a bonus v podobě 9 minut z nového Star Treku přiklání misky vah na nižší položku. Uvidíme co s tím provede druhé shlednutí ve 2D :) Hodnocení 2D prodloužené verze: Prodloužená verze je zpěvnější, zábavnější a lidštější. Dobarvuje některé postavy přesně tam, kde je třeba, Roklinka dostává zcela nový nádech a celý děj působí kompaktněji a lepším dojmem. Pokud jsem se u kinoverze rozhodoval mezi 4 a 5 a nakonec se přiklonil ke 4, tak dnes se přikloním k tomu lepšímu hodnocení... Horších 5*. ()

blackrain

Hobita jsem četla naposledy na základní škole. Po shlédnutí filmu jsem dostala zase chuť vzít si knihu do roku a ponořit se zase do světa, který Tolkien vytvořil, ale mám strach, že budu příliš film a knihu srovnávat. Martin Freeman byl jako hobit úžasný a ostatní herci byli samozřejmě velmi sympatičtí. Nejvíce jsem se těšila na Gandalfa a taky Gluma. Vizuální stránka je bezchybná a kostýmy taky. Stopáž byla zbytečně přepálená, ale pořád se něco dělo. Nicméně večeře u Bilba mohla být trošku kratší.Škoda, že to celé působilo jako předehra k Pánu prstenů a přitom Hobit by mohl přece fungovat úplně samostatně a i nezávisle na Pánu prstenů. Myslím si, že Hobit Pána prstenů nepřekoná. Ale proč mu nedat šanci? Uvidíme, jak se to celé bude ubírat dál. ()

UncleG

Příběh, který Peteru Jacksonovi vypadnul přímo ze dna jeho kromobyčejného Pytle, by se správně měl jmenovat "Hobit: Na půl cesty tam aneb Neočekávná nuda". Přestože jsem se těšil na "pohádkovějšího a pohodovějšího" Pána Prstenů, nemohl jsem se zbavit pocitu, že je tahle Hobití adaptace jenom digitální průplach s nálepkou: "Seď, blbe, a žasni" a že se mi snaží sebrat dech něčím, co už tu bylo tisíckrát. Dobrá, digitální holomajzna už se stala běžnou součástí každýho blockbusteru a jsem ochoten sledovat tisíce zbytečně namnoženejch skřetů, orlů, morčat i chobotnic, aniž bych propadnul v úšklebek. Co ale s ohledem na předchozí filmy tolerovat nehodlám, je Jacksonovo selhání v roli vypravěče. Jeho Hobit působí jako neskutečně dlouhá motanice odtažitých akčních skečů, které jsou pro jistotu proložené samoúčelnou vatou. Všechny vatózní vsuvky do knižního příběhu byly v lepším případě zcela na prd (nekromant, zaječí zpřežení, hromoví obři-what the fuck?!), v horším případě debilní (Galadriel mluví telepaticky s Gandalfem, aby v zápětí všem odhalili, o čem se potajmu baví) a v nejhorším případě zcela proti logice věci (trpaslíci se nechají dobrovolně odzbrojit, spoutat a sežrat) nebo proti logice původního Lotrovského příběhu (Když byla Morie dobytá už 60 let před Frodovou výpravou, jakto, že o tom Gandalf ve "Společenstvu" najednou neví, hééé?). Víc psát nebudu, už mě to nebaví. Neodpustím si i malou akademickou připomínku, že když libovolný trpaslík spadne do kilometrový propasti, po hlavě a na šutry, mohl by se mu alespoň rozhodit plnovous. Protože zatímco "Návrat krále" se zapsal do dějin filmografie jako film s největším počtem zabití, "Hobit" evidentně touží být filmem s největším počtem smrtelnejch pádu, při nichž se nikomu nic nestalo. ()

Tony.cs

Je jasné, že Jackson už bere tyto Tolkienovské filmy jako své osobní Hvězdé Války. A není se čemu divit. Epické, plné akce a zvratů, vydělávající. No a když už tu není světelný meč tak nám postačí alespoň svítící meč. Martina Freemana mám rád od jeho skvělého Watsona a trpasličí partička prostě přiroste k srdci. Propojení dokonalé a já se těším na další Tolkienovské dobrodružství. ()

Makky

Neočakávaná cesta plná neočakávaných dobrodružstiev, mnou tak dlho očakávaná. Prebudilo sa vo mne až orgazmické vzrušenie po spustení snímku, tak rád som bol opäť v Tolkienovom svete. Úžasným prológom sa začalo dobrodružstvo, ktoré ma vskutku prekvapilo. V dobrom akčnosťou (opäť vynikajúci útok vrrkov), zhliadnutím známych postáv (opäť luxusný Glum), technickým spracovaním a výborným prerozprávaním. V zlom určite až príliš veľkou hravosťou, hrou na efekt a zbytočnými odbočkami (Radagast wtf?). Neočakávaná cesta však splnila všetko, čo som požadoval, ba omnoho viac. Moje potešenie je obrovské. Už teraz by som si dal 9-hodinový maratón Hobitoviek, škoda, že sa dočkám až takmer o dva roky. Hodnotím zatiaľ veľmi orientačne, definitívne až po zhliadnutí celej trilógie. ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele