Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

aannemer

Nemohu nedat 5, ačkoli jisté výhrady k tomuto filmu mám. Srovnám-li ale Hobita s jakýmkoli jiným snímkem, který lze označit za fantasy, pak není rozhodování obtížné. Nejvýraznější postavou prvního dílu trilogie je bezesporu Glum a nejsilnějším místem Misty Mountains v podání Thorina a jeho družiny. Trochu nechápu, proč Peter Jackson dal takový prostor Azogovi, kterého již dávno před Neočekávanou cestou zabil Dáin II. Myslím, že i bez něho měli trpaslíci na své cestě k Ereboru dost potíží. V zásadě je asi lepší nad těmito věcmi moc nepřemýšlet, člověk by si jen pokazil dojmy z krásného příběhu, třebaže ne vždy kopíroval románovou předlohu. No a setkání Gandalfa s Galadriel mi opravdu vzalo dech. Elfí královna byla překrásná. Jo, ten oficiální popis distributora je fakt síla - takhle komplikovaně a zmateně by to nedal dohromady ani totálně zhulený Alexander Dumas! ()

Hiruma

Neviem čím to bolo, ale prvých 40 minút som si zvykal na to, že celé to bolo akési tmavé, dokonca aj tie pasáže na slnku sa mi zdali pomerne tmavé. Inak ako vyznávač kvalít Pána prsteňov oceňujem to, že to ide v jeho stopách ale nebaví to až toľko, asi príliš veľa trpaslíkov, veď aj Gandalf povedal, že to trvá kým si na nich zvykneme. Deja vu, ktoré prináša Jackson ako odkazy na Pána prsteňov potešia. Pôvodné 3* mením na 4 z dôvodu nostalgie a jednak preto, lebo sa Gandalf udržal celý diel na scéne. ()

anti.rybka

Tak mě film nijak nepřekvapil... Čekala jsem, že lepší jak Pán prstenů to nebude a taky nebylo. Řekla bych, že ve filmu bylo až moc dojemných scén typu: jeden pronese moudrou řeč a všichni se zahledí do svého svědomí a jsou dojatí... Navíc teď budu vypadat jako blbec, ale netušila jsem, že to zase bude rozděleno na části, takže mě ten náhlý konec překvapil. A možná zbytečný narážky n 21. století, když se jedná o film podle předlohy Tolkiena. ()

vofo

Nejlepsi fantasy od Navratu krale. Perfektne natocene s lehkym nostalgickym nadechem. Jackson si zjevne uziva kazde policko filmu jako maly kluk, a vyplaci se to. ()

Mathyen

knížka mého dětství je na plátnech kin (resp. její první třetina) a po filmové stránce nemám co vytknout... mnozí namítají, že je Hobit roztahaný a vycpaný vatou, ale až na epický začátek a epizodku Radagasta v Dol Gulduru nic navíc není, naopak, některé detaily i tak unikly, ale to se filmovému převyprávění vytknout nedá, je naopak skvělé, že Jackson pracuje s kompletní látkou a historíí středozemě a není jen Tolkienovskou loutkou. Vsazení těchto spojitostí (ať už Nekromanta - Saurona, který v mezičase nabýval síly v Temném hvozdu a nebo bitvy před branami Morie proti Azogovi a jeho skřetům ...). Vše je kompaktní a žádné natahování nebo zbytečné kličkování oproti předloze nevidím. Jackson má cit a předlohy se zhostil se vší ctí ...dokonale. Těším se velmi na vyobrazení Šmaka(Smauga)...oko je fantastické :) ... a nyní k technologii. Podle toho, co jsem viděl - 3D verzi HFR 48fps - mi to ani trochu revoluční nepřijde, ano je to krásně ostré a hluboké, ale všechny pohyby jsou jako z béčkového filmu nebo dokonce dokumentu o natáčení... hned po prvních scénách mi to přivodilo hluboké zklamání. Iluze filmu a celková poetika je tímto stylizováním značně narušována a ve chvílích, kdy se nejedná o CGI scény je to vážně jako sledování tv seriálu. 2D verze je pak úplným opakem. Obsahuje onu patinu filmu, tak, jak to má (?) být ... bez tohoto technologického pokroku se tedy osobně obejdu. 3D je super a je kvalitní, ale zkrátka toto se mi dobře nesledovalo... možná bych rád viděl originální verzi filmu, tak jak ji odsouhlasil sám PJ, možná se trochu lišila a do multikina přišla jen špatná kopie ... VFX jsou přesně tak perfektní, jak jsem předpokládal, tvůrci z WETA si dali skutečně záležet, jde o špičku řemesla! Hudba je skvost, včetně písní. Dojem z filmu si občasným "lépe plynoucím pohybem" kazit nenechám a film hodnotím jako perfektní. 10/10 Další dva díly jsou velmi očekávaným dýchánkem! ()

Rodriguess

Videne v Kine: Famozny zazitok,skvele efekty, trosku dlhe ale to az tak velmi nevadilo. Ako fanusik LOTR som si prisiel na svoje a nemam tomu co vytknut. Uz sa tesim na druhe pokracovanie! ()

little tyger

4* proto, že čekám jak dopadne zbytek. Bilbo tam mohl mít víc prostoru pro ´hobití´ humor a když už jim hraje Thorina někdo tak charismatický jako je Armitage, tak ho měli přece jenom využít trochu víc a líp. Jinak já jsem spokojená. Nevím co všichni čekali- že to bude kopie LOTR? Ale no tak! Hobit je přece jenom někde jinde. Ano, odehrává se ve Středozemi a jsou tam ( některé) staré známé postavy ale jinak není tak temný. Už knížky se přece jenom liší. U LOTR si každý stěžoval, jak jsou knížky seškrtané a spousta linek se vypustila. Tak teď si to Jackson užil a měl prostor tam narvat skoro všechno( i když tam jsou úpravy + přidané pasáže aby všechno líp zapadalo). Sice nevím o čem bodou další dva filmy- neboť osobně si myslím že by stačily dva, ale třeba budu mile překvapená. Kamera luxusní, Glum dostal lepší-o dost lepší grafiku, muzika je skvostná. Teď se jenom modlit, aby se to napříště neposralo. ()

moviefilms

Nemůžu říct, že se mi to nelíbí, ale ani to, že bych po zkouknutí byla nějak unešená...první polovina je skvělá, tomu se nedá skoro nic vytknout (ani po herecké, ani po režiserské stránce...), ale druhá polovina už je prostě pořád stejná. Neodehrává se tam nic nového a to je celkem škoda. Mohl by to být fakt dobrej film, ale díky tomu, že je rozdělen na tři části, se po hodině a půl už začnete nudit a očekáváte alespoň nějaké zpestření, kterého se vám nedostane... ()

Eniaswow

Trošku jsem se toho bál, protože Hobit je moje oblíbená knížka, ale naštěstí se předlohy drželi vcelku dost, takže to dopadlo skvěle ! ()

Scaevola

Po Pánu prstenů už to nikdy nemohlo být dokonalé a domnívám se, že i P. Jackson to věděl: Natočil poklidnou pohádku, která se jen pomalu a nenápadně mění v hlubší epos o záchraně Středozemě. Tedy i já přistoupím k subjektivnímu a zaujatému komentáři dříve než s několikaletou odmlkou, v níž by bublaly dojmy a zrálo přesvědčení. Jako bláznivého fanouška mne nejvíce potěšily desítky narážek na následující nebo souběžné děje, zneklidnily výklady některých událostí (Angmarský král byl pohřben?!) a poněkud znechutily naprosto zbyteční skalní obři a jejich koulovaná. Na druhé straně však stojí skvělá hudba (trpasličí motiv nemohu vyhnat z hlavy), efekty blížící se realitě a herecké mistrovství Freemanovo, McKellenovo a Serkisovo, mezi nimiž se překvapivě neztratil ani R. Armitage, který jistě směřuje k velkolepé finální póze - a výjimečně to myslím positivně. Jediné, co mne tak výrazněji trápilo, bylo tempo děje, který až příliš předvídavě směřoval skrze příběhové scény od jedné akce k další, a "rozšířené" edici by tedy prospěla spíše nižší stopáž; leč ani tato výtka mě naneštěstí nepřesvědčí, abych snížil své hodnocení. - Inu, po shlédnutí rozšířené edice jsem přesvědčen... Bolestivě dlouhá stopáž nemá příliš co nabídnout a komické vsuvky bez zřejmého smyslu ničí epickou linku příběhu. Ač jsem sám překvapen, podmanivost Středozemě už sama o sobě nestačí. ()

Rumata

Audiovizuální megalomanský zázrak. Film, který fanoušek natočil pro ostatní fanoušky a ještě si vyškemral rovnou trilogii!! Bezchybné herecké obsazení, skvělý scénář obohacený o spojující prvky s LOTRem, úžasná hudba, ... Technicky je Hobit dokonalý, je to, bez přehánění, výkvět dnešního filmového průmyslu. Je zde znatelný OBROVSKÝ posun oproti Pánu prstenů. Všechny scény jsou dokonale promyšlené a vizuálně odzbrojující. A příběh? Že to není Pán prstenů, že to kopíruje Pána prstenů? Tohle je Hobit - fantasy pohádka o cestě za pokladem, se všemi klady i zápory, které z tohoto vymezení vyplývají. Nejsem hardcore fanda, ale Hobita jsem četl a Jackson jej zpracoval lépe než jsem čekal. Ovšem tento film je natáčen pro kina, pro obrovské plátno a pořádný zvuk, ne pro odpolední vysílání na Nově, kde Gandalfa dabuje Rychlý a Bilba Bohdalka. Takže hurá (znova) do kina ! ()

EddiePJ

Tisíc viktorek na hlavu Petera Jacksona!! Hobit je výbornej film a vůbec netuším, co na něm všem ostatním vadí. Asi jsem totiž viděl úplně jinej film než oni. Že je Hobit zbytečně roztahanej? NE! (Těch 166 minut uběhlo jako voda.) Že tam Peter Jackson nacpal moc narážek na LOTRa a že si moc věcí domyslel ? NE! (Proč by to ksakru mělo vadit? Vždyť Středozemě, to není jen Pán prstenů a Hobit. Co třeba Silmarillion nebo Nedokončené příběhy? Húrinovy děti? Nic vám to neříká? Velký bůh fantasy J.R.R. Tolkien měl totiž mytologii Středozemě mnohem, mnohem víc promyšlenou, než se těm, který viděli jen filmy, vůbec může zdát.) Že je Hobit natočenej pro prachy? NE! (Vždyť z každýho záběru na vás dýchne ta láska, se kterou Peter Jackson Hobita dělá.) Že je tam moc akce a pořád jsou na plátně nějaký bitky s trollama? NE! (Napočítal jsem jen asi čtyři a všechny mají reálnej základ v knize - a že se neskromně považuju docela za odborníka.) Asi všichni papouškujou to, co si přečetli a bojí se nahlas říct, že se jim tenhle film líbil. Možná proto, že by se přece ztrapnili, kdyby oslavovali něco, co je všeobecně zatracováno. Chudáci... Peter Jackson JE úchylnej megaloman. To nepopírám. Ale já si nemůžu pomoct, všechnu tu velkolepost, dramatičnost a epičnost mu žeru i s navijákem. Myslel jsem, že Hobit-film dojede na pohádkovost Hobita-knihy, ale PJ to zvládnul a vytvořil (zase a zase skvěle) příběh o odvaze, hrdinství, přátelství a o tom, že dobro musí zvítezit nad zlem. Mohl bych tu vyjmenovávat milion věcí, co se mi na Hobitovi líbily, ale je jich tolik, že se zmíním už je o dvou. První je Jacksonův geniální výběr herců, kterej začal už u LOTRa a pokračuje i v Hobitovi. Gandalf Iana McKellena jen potvrzuje, že je legendou mezi filmovými charaktery, a v závěsu jej následují Glum - Andy Serkis a Galadriel - Cate Blanchett. "Nováčci" se ale vůbec neztratili: Nikdo nemohl zahrát Bilba líp než Martin Freeman a další, kdo se mi opravdu hodně líbil, byl Richad Armitage alias Thorin Pavéza. Tou druhou věcí je soundtrack od Howarda Shorea. Při prvních tónech, kdy zazněl ten děsně profláklej motiv z LOTRa jsem se zhrozil - to neumí vymyslet něco novýho? Ale Shore umí a umí to skvěle - hudební motiv vycházející z trpasličí písně, kterej prochází celým filmem je důstojným následníkem. Ano, možná je můj názor trochu ovlivněn tím, že Tolkienovy knihy miluju a přečetl jsem od něj snad úplně všechno, co lze. Možná i tím, že jsem před deseti lety propásl horečku spojenou s LOTRem a proto si teď o to víc užívám, že můžu být v reálném čase "u toho". To ale nic nemění na tom, že Hobit: Neočekávaná cesta se u mě řadí mezi nejlepší filmy letošního roku po bok Atlasu mraků a Sedmi psychopatů. Jednu jedinou vadu na Hobitovi jsem ale přece jen našel: Že teď budu muset celej rok čekat na druhej díl. =-) P.S. Po druhém shlédnutí můžu dodat jen toto: Za vším, co jsem napsal, si stojím a... Glum je vážně hustodémonsky krutopřísnej - Oscar pro Andyho Serkise je tentokrát nutností. ()

gipper

Zázrak se tentokrát bohužel nekonal a Hobit nedorostl kvality Pána prstenů, ale zase tak špatný, abych musela odejít v půlce filmu jako někdo, to teda taky nebylo ;o) Natočený je to celkem precizně, parádní záběry, příroda, barvy.. Jen škoda toho děje. A přitom možná stačilo film o hodinku zkrátit. Hobit v knižní podobě totiž rozhodně není nijak míň kvalitní než Pán prstenů, ba možná naopak.. ()

Zirael

Pro mě byl Hobit tak trošku zklamání. Já vím, že není možné zavděčit se všem, jedni tvrdí, že byl Pán prstenů odvyprávěn moc zkratkovitě, že byla spousta věcí vynechána... ale je vážně potřeba Hobita rozdělit na tři tříhodinové filmy? Není to trochu moc? Samozřejmě... celý herecký ansámbl je skvělý v čele s perfektním Matinem Freemanem, soundtrack je parádní, krajina nádherná a tak dále... ale stopáž je pro mě zkrátka neúprosná. I když se na plátně neustále něco děje, nemůžu se zbavit pocitu, že by se to celé dalo odvyprávět svižněji... že by nemusela být zachována snad každá replika z knihy, aniž by to nějak zásadně změnilo význam celého filmu. Peter Jackson jde zkrátka z extrému do extrému, těžko říct, jestli chce doslovným převyprávěním originálu vyjádřit lásku k Tolkienovu dílu, nebo se snaží z dojné krávy Hobita vytřískat co nejvíc peněz po vzoru tvůrců posledního dílu Pottera... osobně si myslím, že je to ta druhá varianta, což je podle mě škoda dobrého námětu, jakým knižní předloha bezesporu je. Jestli půjdu na dvojku do kina si ještě rozmyslím... PS: Vím, že Hobit byl psán jako knížka pro děti, ale byly ty Hollywoodské, třeskutě vtipné džouky, obzvlášť ty s Radagastem Hnědým, nezbytně nutné? ()

krachman

Dal jsem si tu práci a před shlédnutím jsem si přečetl knihu. Zajímavé pojetí, protože kniha je spíše pohádková a trpaslíci i ostatní postavy jsou spíše komické a takoví bambulové....naproti tomu film je spíš strašidelný a akční.....což mi ale nevadilo. Myslím, že tato trilogie bude spíše slabší odvar Pána prstenů a Hobit 1.díl to jen potrvzuje. Děj je doslovný obraz knihy až na malé odchylky (zřejmě kvůli atraktivitě), ale stejně.....něco mi tam prostě chybělo a chvílema jsem se i nudil. Jinak efekty, scény, masky jsou fakt nadupané a film doporučuju už jen kvůli tomu :-) ()

Paserak

Vítejte zpět ve Středozemi. Pro svoji návštěvu jsem volil 2D. 3D ponechávám elektro nadšencům a svého postoje nelituji. Peter Jackson se mnohde odchyluje od knižní předlohy. V žádném případě mu to nemám za zlé. Jen za tím tuším snahu prodloužit a "zakčnit" Tolkienův příběh do trilogie a už to smrdí kalkulem jak skřeti v noře. Musím se ale přiznat, že známá místa a tváře Středozemě ve mně vyvolaly hřejivý pocit starého známého. Bylo velmi příjemné vidět vrásčitou dobrou tvář Gandalfa, příjemnou hobití noru, vodopády protkanou Roklinku, mladého Elronda či zlá očka Glumova. Vizáž trpaslíků je odzbrojující, co kus to perla. Zamilujete si je, ale čtenáři knihy vědí, že to není dobrý nápad. Mnozí zpochybňují odhodlání hrdinů. Ono je to ale v knize podobně. Sami trpaslíci netuší zda je jejich plán proveditelný a zda má hlavu a patu. Výtky tohoto typu nejsou na místě. Samotnému filmu je těžko něco vytýkat. Děj odsýpá a 3 hodiny utečou ještě než zahřejete sedačku. Na závěr si užjte velmi příjemný kousek zpěváka Neila Fina. Tak za rok, přátelé. Pozn.: 4 hvězdy je málo, ale za 5 mi to taky nějak nejde. ()

Phlame

,,Čaroděj nechodí nikdy pozdě, ani brzy, chodí.... ale prosimtě, jdi s tím už do......" --- Když pan Jackson vytlačil poslední zlatou kapku ze své slavné trilogie, z níž kdysi tekly penízky proudem, rozhodl se oživit onu trilogii novou trilogií a znovu tak rozproudit zlato jež protékalo Středozemí do kapes studia, producentů a samozřejmě do kapsy jeho vlastní. Nemůžeme se na Petříka zlobit, že chce zacvakat účty, každý dělá co umí a on teda umí. Umí ždímat penízky z už tak vyždímané série. Nechápejte mně špatně, zbožňuju Pána prstenů, knihy i filmy, ale natáhnout třistastránkovou knihu na 3 hodiny... třikrát? Jako vážně Petere..? Vážně? To mohli tehdy natočit jednotlivé díly Pána prstenů jako dvojdíly, tam ten materiál byl, tam by se to udělat dalo. Ale tohle prostě zavání zlatokopectvím a zlatou žílou jsou peněženky ubohých nicnetušících filmových nadšenců. Celý film by se dal zkrátit do půl hodinky, nehorázně ukecané, zdlouhavé, vždyť oni si i vymysleli scény jež v knize vůbec nebyly..! Body plus za absurdní humor (toho tlustého trpaslíka chci za prezidenta) a body minus za pokus o "opakování" hlášek a zkopírování (doslova ctrl+c, ctrl+v) několika scének z původní trilogie. Samozřejmě je tu pak ta povedená vizuální stránka, technologie 3D sice není plně využita, není uchvacující, ale jistě ucházející, jenže téměř každý moderní film jede na 3D a žádný zázrak se tudíž nekoná. Nakonec, nemůžu říct, že bych se nudil - což je asi u sledování filmu to hlavní. Bavil jsem se, ale jsem zklamán. Za tenhle film by Tolkien tvůrcům nepoděkoval, ba ani by je nepoklepal po ramenech. Facku by si zasloužili. //45%. Nemastné-neslané, odfláklé a hlavně bezduché - hlavní úkol tahat prachy. Úkol splněn. Good job.// (PS: další bodíky plus za to, že ačkoliv jsem byl v kině den po premiéře, bylo nás tam všehovšudy... dva lidi a já si tak mohl dát nohy na opěradlo protějšího sedadla a zastřít tak utrpení předstíraným uvolněním) ()

De Large odpad!

Vizuálne krásne, masky excelentné, soundtrack veľmi dobrý... ale... scenár na jednu A4-ku... plytký, rozťahaný zbytočnými božnými scénami, ktoré dej nijako nedramatizovali, iba ho rozťahovali... Pomo má pravdu - film robený pre peniaze... ()

Sirae

Nejprve se přiznám, že jsem nečetl knižní předlohu, tedy nejsem ovlivněn tím, co je a co není ve filmu. Do kina jsem šel s vědomím, že je to utahané, že Peter Jackskon natočil každou čárku, jak se psalo v rencezích. O to víc mě překvapilo, že film mi příjemně utekl, navíc jsem se výborně bavil. Prostředí mě naprosto uchvátilo a uhranul charismatický Thorin. Za tuto dechberoucí podívanou nemůžu dát jinak než pět hvězd. ()

Vendys958

Chápu, že knížka je pohádkovější než LOTR a tím se chtěl režisér řídit. Chápu rozšíření na více než jeden díl, i různé vlastní domyšlené scény (i nad obry přimhouřím oči..). Co ale nechápu: Hrozně moc laciných vtípků, které se absolutně do krásné atmosféry příběhu opravdu nehodí. Nechápu, proč se musí všechno dělat ve 3D (zbytečném 3D), proč se musí používat ty nejmodernější kamery (které nakonec akorát kazí dojem věrohodnosti filmu, protože vše je tak krásně kýčovitě čisté a jasné) a proč se musí všude cpát ty počítačové efekty, hlavně co se týče skřetů. V LOTROVI je hráli lidé a jak byli věrohodní. Tady tomu tak prostě není. Jsem fanoušek Středozemě, uctívám Petera Jacksona za jeho legendární trilogii a věřím, že Hobita netočil kvůli penězům, ale k lásce k němu. Každopádně, opravdu mi husí kůže neskočila (maximálně scénou s orly). Úžasná výprava (Nový Zéland je opravdu jako země z jiného světa), krásná hudba (i když ne tolik jako u LOTRA), casting dobrý (Martin Freeman nejlepší volba) a některé scény opravdu stály za to. Přesto to na pět opravdu není, ani kdybych přimhouřil oči obě. 4 slabší. A promiňte mi ta srovnání s Pánem prstenů, ale řekněte mi: proč to dělat jinak, když se už dílo povede a to tak že dokonale? Změna prostě neprospěje, a je mi jedno že se musí dát přednost menším dětem. I přesto se moc těším na další díl. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021