Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Phlame

,,Čaroděj nechodí nikdy pozdě, ani brzy, chodí.... ale prosimtě, jdi s tím už do......" --- Když pan Jackson vytlačil poslední zlatou kapku ze své slavné trilogie, z níž kdysi tekly penízky proudem, rozhodl se oživit onu trilogii novou trilogií a znovu tak rozproudit zlato jež protékalo Středozemí do kapes studia, producentů a samozřejmě do kapsy jeho vlastní. Nemůžeme se na Petříka zlobit, že chce zacvakat účty, každý dělá co umí a on teda umí. Umí ždímat penízky z už tak vyždímané série. Nechápejte mně špatně, zbožňuju Pána prstenů, knihy i filmy, ale natáhnout třistastránkovou knihu na 3 hodiny... třikrát? Jako vážně Petere..? Vážně? To mohli tehdy natočit jednotlivé díly Pána prstenů jako dvojdíly, tam ten materiál byl, tam by se to udělat dalo. Ale tohle prostě zavání zlatokopectvím a zlatou žílou jsou peněženky ubohých nicnetušících filmových nadšenců. Celý film by se dal zkrátit do půl hodinky, nehorázně ukecané, zdlouhavé, vždyť oni si i vymysleli scény jež v knize vůbec nebyly..! Body plus za absurdní humor (toho tlustého trpaslíka chci za prezidenta) a body minus za pokus o "opakování" hlášek a zkopírování (doslova ctrl+c, ctrl+v) několika scének z původní trilogie. Samozřejmě je tu pak ta povedená vizuální stránka, technologie 3D sice není plně využita, není uchvacující, ale jistě ucházející, jenže téměř každý moderní film jede na 3D a žádný zázrak se tudíž nekoná. Nakonec, nemůžu říct, že bych se nudil - což je asi u sledování filmu to hlavní. Bavil jsem se, ale jsem zklamán. Za tenhle film by Tolkien tvůrcům nepoděkoval, ba ani by je nepoklepal po ramenech. Facku by si zasloužili. //45%. Nemastné-neslané, odfláklé a hlavně bezduché - hlavní úkol tahat prachy. Úkol splněn. Good job.// (PS: další bodíky plus za to, že ačkoliv jsem byl v kině den po premiéře, bylo nás tam všehovšudy... dva lidi a já si tak mohl dát nohy na opěradlo protějšího sedadla a zastřít tak utrpení předstíraným uvolněním) ()

Sirae

Nejprve se přiznám, že jsem nečetl knižní předlohu, tedy nejsem ovlivněn tím, co je a co není ve filmu. Do kina jsem šel s vědomím, že je to utahané, že Peter Jackskon natočil každou čárku, jak se psalo v rencezích. O to víc mě překvapilo, že film mi příjemně utekl, navíc jsem se výborně bavil. Prostředí mě naprosto uchvátilo a uhranul charismatický Thorin. Za tuto dechberoucí podívanou nemůžu dát jinak než pět hvězd. ()

Vendys958

Chápu, že knížka je pohádkovější než LOTR a tím se chtěl režisér řídit. Chápu rozšíření na více než jeden díl, i různé vlastní domyšlené scény (i nad obry přimhouřím oči..). Co ale nechápu: Hrozně moc laciných vtípků, které se absolutně do krásné atmosféry příběhu opravdu nehodí. Nechápu, proč se musí všechno dělat ve 3D (zbytečném 3D), proč se musí používat ty nejmodernější kamery (které nakonec akorát kazí dojem věrohodnosti filmu, protože vše je tak krásně kýčovitě čisté a jasné) a proč se musí všude cpát ty počítačové efekty, hlavně co se týče skřetů. V LOTROVI je hráli lidé a jak byli věrohodní. Tady tomu tak prostě není. Jsem fanoušek Středozemě, uctívám Petera Jacksona za jeho legendární trilogii a věřím, že Hobita netočil kvůli penězům, ale k lásce k němu. Každopádně, opravdu mi husí kůže neskočila (maximálně scénou s orly). Úžasná výprava (Nový Zéland je opravdu jako země z jiného světa), krásná hudba (i když ne tolik jako u LOTRA), casting dobrý (Martin Freeman nejlepší volba) a některé scény opravdu stály za to. Přesto to na pět opravdu není, ani kdybych přimhouřil oči obě. 4 slabší. A promiňte mi ta srovnání s Pánem prstenů, ale řekněte mi: proč to dělat jinak, když se už dílo povede a to tak že dokonale? Změna prostě neprospěje, a je mi jedno že se musí dát přednost menším dětem. I přesto se moc těším na další díl. ()

Anthemis

Málokdy se mi stane, že film přesně zapadne do mých očekávání. Ale s Hobitem to vyšlo. Úžasná vizuální podívaná, zábava, nostalgie po Středozemi, skvělý Martin Freeman, pár trochu patetických scén, smích asi i tam, kde úplně nepatřil... ale to nevadí, protože to mělo přesně tu atmosféru, na kterou jsem se těšila, z kina jsem vycházela v dobré náladě, aniž by mě nějak užírala nedočkavost na další díly... Nečekala jsem dalšího Pána prstenů (to vzhledem k předloze ani nešlo), ale ta esenece Středozemě a chuť jenom tak se pobavit - to bylo naplněno. Asi jsem konzumní divák :-) Po prvním shlédnutí 4* ()

ironivan odpad!

Tak tohle ani nebudu komentovat proste sračka jak poleno,ohraný příběh a strašné herecké výkony prostě hrúza. ()

david666

Sice zdlouhavé ale díky druhé polovině si film zaslouží vysoké hodnocení. Trošku mě chybí variabilita jednotlivých postav jako v LOTRu ale to je v mém případě vyváženo větším množstvím vrrků a skřetů. Scéna v podzemí se skřety bere dech. ()

whimsy

Prečo mám rada tento film - lebo trpaslíci vyjedli Bilbovi špajzu!; bol tu Radagast the Brown (, ktorý tu síce nemal čo robiť, ale je to jedna z mojich obľúbených postáv zo Stredozeme); a parádna Misty Mountain (Cold). Ale prečo Bilbo nevaril? Hobiti predsa majú variť (a jesť, a hovoriť o jedle). ()

Mukl007

Film je to dobrý, o tom žádná. Jestli si zaslouží plný počet hvězd, to bude asi záležet na dalším zhlédnutí. Je sice pravda, že to není film přecpaný obrovským dějem, ale to mi nějak nevadilo a téměř 3 hodiny poměrně svižně utekly. Na celkové vnímání má určitě vliv propojení s Pánem prstenů, zejména hudební podkres u scén s prstenem atd je výborný. Jestli to je ale film roku? No nevím. ()

halberdier

Hobit to nemá vůbec jednoduché. Nelze se vyhnout srovnání s vynikající trilogií Pán prstenů. Sice se vrátil téměř celý původní tým v čele s Peterem Jacksonem, ale už díky faktu, že je jedna kniha roztažena do tří filmů má za následek to, že děj není tak hutný a obsahuje hluché místa. Proto mě první třetina filmu přišla celkem nudná. Naštěstí druhé 2 třetiny už jsou mnohem svižnější a začínají dosahovat kvalit původní trilogie. Z nových postav nejvíc zaujme hlavní trpaslík Thorin, od Bilba jsem čekal trochu víc - možná se dočkám v dalších dílech. Ze starých postav se mně nejvíc líbil návrat schizofrenního Gluma. Celkové hodnocení asi nechám až na konec trilogie, nicméně zatím je Neočekávaná cesta za všemi třemi díly LOTRA. Pořád se ale jedná o nadprůměr na poli fantasy. ()

Susperian

Mé plné hodnocení souvisí hlavně s určitou nostalgií a tím, že jsem se dočkal návratu do Středozemí. Přiznávám, že nejsem zcela objektivní, ale prostě nemůžu jinak. Nic podobného podle mě už natočené nebude a proto je to vlastně originál se vším tím klišé a patosem. Hlavní problém je dle mého názoru právě v tom, že u pána prstenů, byly takové citové vazby mezi hrdiny, že to na mě tím dojem klišé a patosu tolik nepůsobilo. Prostě jsem jim bezmezně všechno žral a postavy mě doslova pohltily. To je to co v Hobitovi chybí. Postavy jsou méně výrazné a ty vazby nejsou tak "vymakané". Víc charisma by postavám neuškodilo. Nechtěl jsem srovnávat, ale nešlo to. Ale i tak super podívaná a jak vidno dávám plný počet. Každý ať si to přebere jak chce :-) ()

Ace.A.T.L.

Tak je to tady. Když jsem viděl první díl Pána Prstenů, vnitřně jsem doufal, že někdo někdy natočí i Hobita. A ejhle, sen se vyplnil. Trilogie Hobit lidi berou skoro jen ve dvou pohledech. Moc dlouhý a zbytečný 3 díly. A druhej pohled je, že jsou spokojený právě s tou věrností knížce. Já osobně se nedivím ani jednomu pohledu. Já jsem ohromenej a nadmíru zpokojenej. Plno věcí, která Jackson v Pánovi Prstenů musel vynechat, si tady mohl dovolit nechat a je to dobře. Bojový scény jsou parádní a nabušený akcí, vrací se nám mečík Žihadlo a ztvárnění trpaslíků je parádní. Zatím nemám nic, co bych vytknul. Možná po pár dalších shlédnutích. Za mě zasloužených 5* a VŘELE DOPORUČUJU ()

QuentinVetinari

Krása – Pán prstenů je zpátky se všemi svými trademarkovými rysy, od hyperdramatické hudby po letecké záběry na zvlněnou novozélandskou krajinu. Většina kritik filmu jde úplně mimo, Hobit není příliš pomalý, natahovaný, nastavovaný nebo dokonce – nedejbože – nudný; naopak je vypravěčsky zvládnutý naprosto dokonale. Roztomilé (i když otravně moralizující) pohádky o tom, kterak Jacksona peníze zkazily a režisér se bezduché komerci zaprodal, jsou možná pravdivé, ale i v případě, že by tomu tak skutečně bylo, netuším, proč by to mělo něčemu vadit. Dělit filmy na ty, které jsou dělané pro peníze, a na ty, které pro peníze dělané nejsou, mi nepřipadá nijak zvlášť užitečné (snad krom toho, že snímky z první kategorie mají tendenci být lepší, protože – a zdá se, že tenhle fakt je strašně málo doceňovaný – když někdo točí film jen pro své potěšení, nemusí ho vůbec zajímat, jestli s ním taky potěší kohokoli jiného, zatímco pragmatik zaprodaný bezduché komerci na tom má zájem eminentní); lepší je dělení na ty, které si vydělané peníze zaslouží, a ty, kde je tomu naopak. Hobit spadá do první kategorie. Dokonce jsem v něm ani neměl nejmenší problém s Martinem Freemanem v hlavní roli, a to už je co říct, protože jeho herecký projev nesnáším a těsně před shlédnutím Hobita jsem měl příležitost si detailně osvěžit, jak moc vlastně. Výborně obsazená je i parta trpaslíků a devadesátiletý Christopher Lee si za svůj výkon zaslouží obrovský respekt. Táhlé záběry na známé CGI lokace se mi taky neomrzely – naopak, vyvolaly ve mě zcela iracionální chuť na crossover Hobita dejme tomu s Fail-Safe, protože bych strašně moc chtěl uprostřed Roklinky vidět jaderný výbuch. (Jelikož jsem realista, doufám, že mou touhu po nukleární devastaci kýčovitě krásných digitálních exteriérů uspokojí aspoň Avatar 2.) Hobit je zkrátka velmi dobrý film, ale snad i proto, že nic menšího jsem od něj od začátku nečekal, nepřekonal největší příjemné překvapení tohoto roku, kterým byli Seven psychopaths. ()

bazmat

Už je to hodně dlouho, co jsem Hobita četl, ale pomatuji si, že při následném ponoření se do Pána prstenů byl jasně patrný rozdíl. Hobit byl tak nějak pohádkovější. Přesto jsem si před zhlédnutím filmu říkal, že akčních scén tam bylo dost na to, aby se z toho dal vytěžit slušný prequel. Tvůrci se rozhodli ponechat veselého a hravého ducha Hobita (takže vřele doporučuju rodinám s dětmi) a zároveň ukázat jasnější vazbu lokálního příběhu na trilogii boje o osud Středozemě. Ve snaze o vykreslení Středozemě se vší Tolkienovskou hloubkou v dětském představení střílejí hlavní hrdinové trochu křečovitě pojmy jako Gondolin, Istari nebo Noldor bez toho, aby vůbec kdy mohli dostat nějaký obsah. Roztažení na tři tříhodinové filmy pak nutně vede k takovému roztříštění děje do samostatných kapitol s nízkým vlivem na hlavní dějovou linii, že by mohl být Hobit uváděn jako dvanáctidílný seriál. I přes všechnu mou kritiku mě návrat do Středozemě potěšil, takže přimhouřím obě oči a dámvám čtyři hvězdičky. ()

TheBrain

Niektore veci boli odlisne od knihy, ale snad prvy raz mi to nevadilo, prave naopak potesilo ma to, prekvapivo. Pacilo sa mi ze tam boli vkladane pribehy a pripominalo mi to tolkiana viac ako film pan prstenov. Osobne to povazujem za lepsi film ako spominana trilogia. ()

MorraEddie

Jackson to opět dokázal a natočil skvělý příběh,tak krásně podaný a bez hluchého místa,že nechápu jak si někdo může stěžovat na tempo. Dle mého názoru měl film úžasné tempo vyprávění a než jsem se stihl ze všeho toho vzpamatovat bylo to za mnou. Těžko uvěřitelné panoráma,která se vám vryjí do paměti a při každém záběru na ně si říkáte,tak právě tam vyrazím na dovolenou. Úžasné herecké výkony a především Martin Freeman jako Bilbo Pytlík byl vynikající,prostě hobit každým coulem. Rozhodně potěší i menší cameo Elijaha a hlavně děsivého Gluma,který opatruje svého miláška. Tento návrat do Středozemě se povedl a já se už nemůžu dočkat dalšího příběhu,který si pro nás Jackson nachystal na příští rok. ()

JihadJoe

Tak film jsem si užil, před návštěvou kina mi ani nijak zásadně nevadilo rozdělení na tři části. Ale po promítání je jasné, že by stačily díly dva. Co tam sakra dělal nějakej Azog Znesvětitel nebo čaroděj Radagast? ()

tommei

Zklamání roku. Zaujalo mě na magazin.realfilm.cz: "Přestože vše vypadá jako prvoplánový kalkul, myslím, že o peníze šlo Jacksonovi ve skutečnosti až na prvním místě. Má jich dost. Rozhodně není takovým příznivcem fantasy a Tolkiena, za jakého se vydává. Než udělal „Pána prstenů“ točil s větším, či menším úspěchem drastické zombie filmy s hektolitry krve. Dle mého názoru si zamiloval velkou produkci, což potvrdil režií „King Konga“ a „TinTina II“ (prvního produkoval). A filmový ďábel mu vnuknul myšlenku. Což takhle prodloužit „Pána prstenů“? Dát divákům, co chtějí. Vždyť většinoví diváci nemají rádi nic nového, geniálního, u čeho by museli přemýšlet. Milují klišé, osvědčené příběhy, pestré, velkolepé produkce v technologii „3D“. Roman Potoczný, výňatek z recenze - magazin.realfilm.cz ()

Hellen.J.Hell

Asi mám místo mozku lembas,ale nemůžu dát jinak než 5.Čert vem,že to tak natahujou.Nemůžu nadávat ani na obsazení,Martin Freeman mě docela překvapil (doteď jsem ho neznala a nevěděla jsem,co od něj čekat).Jsem ráda i za pana Lee,jiného Sarumana si už neumím představit :) Trpajzlíci taky dobrý,tak nevím,kde je problém.Ale někoho to prostě nebere,no... ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021