Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

vaclaw

Jackson opět ukázal, jak má vypadat správné blockbusterové fantasy. Chci se schválně vyhnout srovnání s LOTRem, protože se podle mě jedná stejně jako u knih o poněkud odlišné typy příběhu (i když pravda, filmový LOTR se od Hobita zdaleka neliší tak jako kniha). Co bych jediné vytknul je jistá nerozhodnost mezi epickou fantasy (jako LOTR) nebo odlehčenou dětskou fantasy (jako Hobit kniha), ze které plyne několik ne zrovna lichotivých faktů (jako divná komičnost některých trpaslíků, rozporuplnost Radagastovi postavy nebo několik scén při kterých se člově od srdce zastydí). Na druhou stranu místy se člověk i upřímně zasměje, nebo alespoň pousměje. Celkově ale musim říct, že takhle jsem se u žádněho fantasy filmu nebavil už alespoň 10 let a že i přes roztahanost příběhu a tříhodinovou stopáž jsem si přál, aby film trval dál a dál a dál. ()

Horxus

Efekty super, hudba hezká a herecké výkony vcelku dobré, ale wtf... Všechno napětí ztácí smysl, pokud víte, že se kdekoliv a kdykoliv může objevit Gandalf se svou holí a pouhým máchnutím všecho zpravit. Po první hodině mě všichni skřeti na dvacet způsobů a obři na padesát způsobů fakt přestali bavit a chuť odejít z kina byla ohromná. Ovšem očekávání bylo nízké, kniha se mi nelíbila, proto slabé 3*. PS: na další část mě už nikdo nedostane ()

Ingie

Nejsem si jistý, jestli se většině uživatelů na Čsfd (a taky spoustě recenzentů) Hobit opravdu upřímně nelíbil - což nemůžu pochopit - anebo mají zvláštní nutkání ho celkem bezdůvodně posílat do řiti. Tedy, chápu, že někdo, kdo nemá rád fantasy, může nad Hobitem ohrnout nos, ale stejní lidé, kteří o sobě tvrdí, že milují Pána prstenů, se teď opírají do Hobita. Proč proboha? Je to vynikající film, možná ne úplně dokonalý, ale to nebyl ani Pán prstenů! Tempo se jednou dvakrát zadrhne, ale to je sotva důvod k zatracení celého filmu. Rozšíření příběhu oproti knize provedl Jackson dokonale - dokonce jsem geekovsky strávil večer na Silmarillionu a Nedokončených příbězích a ověřoval si, že všecko chronologicky a obecně logicky šmakuje. A taky že jo. Takže lidi, co blbnete! P.S. Martin Freeman <3 ()

Lewisssek

Příjemná nostalgie z návratu do Středozemě vs vyrovnávání se se skutečností, že se jedná o pohádku pro děti. Kochalo se na to z velké části nádherně, výtka směřuje k "průchodu horami". Zatímco u Morie v LOTR I. jsem měl vážný strach o hrdiny (ač sedmkrát přečtena předloha:-) a byl ohromen zobrazením podzemí, zde jsem měl pouze pocit, že hraju videohru, u které všichni trpaslíci zrovna sežrali lahvičku immortality. Veskrze pozitivní pocity s očekáváním epičtějšího druhého a nevímcosiotommámmyslet třetího dílu. ()

Daxus

Jsem rád, že mi Jackson umožnil vrátit se do Středozemě a tři hodiny v ní pobýt v tak honosné společnosti. V Pánu prstenů mě pěkně sralo, jak si z Gimliho dělali nejapnou srandu, ale Hobit mi poskytl výbornou satisfakci; lepší bandu skvělých trpasličích rabijátů jsem si nemohl přát! Komu vadí délka filmu, nebyl nikdy na výpravě! 100% za Dvalina! ()

stacey99

Slušný rozbeh. Možno nie úplne dokonalý, ale slovami Bilba, snáď máme to najhoršie za sebou :)) Milujem J.R.R., a píšem to do každého komentára k filmom podľa jeho kníh. Taktiež si stojím za tým, že kniha a film sú dve neporovnateľné média, pretože fungujú na iných princípoch. A asi pridám aj tretiu zásadu, a to neporovnávať trilógiu s trilógiou. Narážky na LOTR by nečakal len úplný ignorant, je pochopiteľné že Jackson tieto spojivká používa (hudba a Lindir u mňa vedú). Hobit napriek tomu nie je LOTR a preto sa naň dívam inými očami a s inými očakávaniami. Potešil ma soundtrack. Vyhovovalo mi, že som ho mala napočúvaný pred samotným filmom, nepredstavoval pre mňa rušivý element z neznámeho a mohla som si tak naplno vychutnať aj iné drobnosti. Shorovi niektorí vyčítajú, že sa opakuje, ja si neviem predstaviť prečo by mal vymýšľať nové motívy pre miesta a ľudí, ktorých už poznáme. Trpasličí leitmotív je skvelý, ďalšie pribudnú v pokračovaniach. Vlastne ma nadchlo kvantum vecí, ale keďže nie som odborník filmovej vedy, všetko ma tešilo v rámci nadšeného diváka - laika. Top obľúbenci sú Bilbo, Balin, na nezaplatenie je Glumova mimika pri hádankách, kde ste doslova videli ako sa mu točia v hlave kolečká pri tom úpornom rozmýšľaní a z neznámych dôvodov ma bavil Veľký škrat. Teším sa na ďalšie Vianoce. ()

petite fille

ako vášnivá čitateľka Tolkiena by som mohla mať zlomené srdce, pretože to jediné, čo som skutočne očakávala od tejto neočakávanej cesty, je remeslo Petera Jacksona. všetko je zasa MONUMENTÁLNE: z každej scény proste srší bombast, ktorý už naozaj prerastá do poctivého gýča. napriek tomu je to slušná kinozábava a ja som si tú jazdu rozhodne užila. ak chcete skutočného Tolkiena, prečítajte si knižky. toto je proste dobrodružný fantasy film šitý na mieru súčasného publika. a to nemyslím ako urážku. máme tu dobrú dávku humoru v podaní Radagasta s hovienkom na hlave i mnohých iných smiešnych postavičiek. v radoch strelene vyzerajúcich trpaslíkov sa nájde aj pár sexi mužov, takže je i čo obdivovať. zlo tam máme poctivo oddelené vizážou (Azog, Nekromant, ...). príroda zohráva osobitnú úlohu. dáva totiž Jacksonovi možnosť odpáliť povinnú dávku bombastickosti hádam v oveľa väčšej mierke ako v LotRovi (napr. kamenní obri). ani niet divu, že naši hrdinovia sa tak často ocitnú na okrajoch útesov, odtiaľ je predsa najúchvatnejší výhľad. veľmi však poteší hladké napojenie sa na prsteňovskú trilógiu, a to nielen skvelým prológom, ale aj zakomponovaním širšieho spektra postáv, ktoré objasní mnohé súvislosti i divákovi, ktorý tieto príbehy z kníh nepozná. čo dodať, P.J. sa podarilo určitým spôsobom ulahodiť takmer každému. darmo, je to profík :) ()

Queendom

To prostě stačí pohodlně se usadit a užívat si každej záběr. Měla jsem husí kůži hned v prvních minutách, jakmile jsem znovu uviděla Kraj, Bilba, Froda, Gandalfa, uslyšela tu hudbu...prostě flashback. Film mě chytil a nepustil od prvního do posledního záběru, byla jsem lapena do stejný pasti, jako kdysi u prvního dílu Pána prstenů. A já jsem za to moc ráda. ()

dzberry

Těšil jsem se jak malej hobitek. A teď už jsem ukojený, teď už jsem spokojený! Obavy z možného zklamání byly nenaplněny, hurray! A teď už se jen zhruba třistatřicetkrát vyspím a uvidím další díl! Glum! Glum! Glum! ()

jayman

Krásna vec, cítiť však, že je to natiahnuté za každú cenu. Aj keby som veľmi chcel, aby to bolo dokonalé ako Pán Prsteňov, nie je to také. Veľmi však cením nápady mimo pôvodný príbeh, akčnosť, o ktorej som si myslel, že bude chýbať, komplet celú postavu Radegasta Hnedého a najkrajšie zábery prírody na svete. Nový Zéland, i love you. ()

ratpile

Mnohem horší než Pán prstenů a zároveň mnohem lepší než drtivá většina blockbusterů posledních let. Jsem rád, že je Hobit pohádkovější a jiný, než jeho předchůdci, přesto, přemíra CGI a pro děj nadbytečných scén přímo evokuje ke srovnání s vypravěčskou čistotou Pána prstenů. Pohádka má být jistě hravější, ale vyprávění by takto výrazně atrakcím ustupovat nemělo. Přesto zklamán nejsem. Návštěva Středozemě byla opět okouzlující a necelé 3 hodiny utekly jako voda, což je samo o sobě vizitkou skvělé zábavy. p.s. Freeman a Richard Armitage jsou totální castingová výhra! ()

Solverino

Celkem veliké zklamání. Vše působí jako PC pro hra malé děti. Je vidět, že je to točený pro prachy tak, aby do kin v US mohly i úplně malý děti. Jednou se to vydržet dá, ale neporovnatelně horší než LOTR 2 a především LOTR3. Tohle je slabej odvar. Metrosexuální přiteplalý elfové a gumový trpaslíci, hnus velebnosti. Aspoň že ten Thorin Pavéza se celkem povedl. ()

unrocker

Ale ano nejsem velky fanda Tolkiena tak jsem si rikal co to bude kdyz to bude pred tim co bylo skvele, ale musim rict ze me snimek nadchl a byl opravdu skvely. Bylo zde vic pocitace nez v Lotr ale nijak to nevadilo... :)) ()

Greendell

Původně jsem se na tohle dílo docela těšil, ale když jsem se dozvěděl, že to má zase bejt trilogie, tak ve mě naopak strachy hrklo. A taky už vim proč. Neni to zas tak hrozný, ale ty tři díly budou podlě mě moc. Už tenhle první byl tááák roztahanej...že se bojim co přijde pak. Vypadá to, že se to LOTRu ani zdaleka nepřiblíží bohužel. A zatim jsem rozhodnutej, že na další dva díly do kina radši nepůjdu ale počkám si až to bude vydaný, a pak to zkouknu najednou. P.s. ty trpajzlíci toho vydržej tolik, že by jim i Terminátor mohl závidět, ty by snad přežili i jadernej výbuch :-D ()

macetoma

Připravte se! Bilbo Pytlík se chystá na cestu. No vlastně on sám by nikdy nešel, kdyby ho jeden nejmenovaný čaroděj k tomu nezačal poňoukat. A pak taky trpaslíci - zde jsou úplně stejní jako za časů Cimrmana - ... ty potvory vám vlezou všude... A tak ráno vstanou a jdou a jdou. Cestou vykonají pár hrdinských činů - už mne ta digitální technika pěkně štve - dřív stačilo když na někoho spadl kámen velikosti normálního kamene. Dnes na něj spadne kámen velikosti panelového domu. No a pak když už dál jít nemohou tak čaroděj foukne a přiletí pomoc. Možná mohli letět už od začátku, ale to je nenapadlo a pak taky přece by z toho nebyl tento film, že. Tak dávám 3 hvězdy v úctě k pánovi jménem J. R. R. Tolkien... ()

Jihočech

Filmem rozhodně zklamán nejsem. Velmi se mi líbilo provedení, úprava i děj. Hobit na Pána prstenů sice nemá, ale pořád je to velmi kvalitně natočené dílo, které má samozřejmě nějaké své mouchy - trpaslíci zvětšiny nevypadají jako trpaslíci a Gandalf vypadá poněkud staře od své role v Pánu prstenu, což je trochu divné, když Hobit je dějově před LOTRem. Jsou to však jen detaily, celkově je film velmi pěkný a nechybí zde ani humor, i ve vážných situací, což oceňuji. I hercům jejich role sedli a zahráli své postavy dobře. ()

gidzitka

Ne, neočekávala jsem nového Pána Prstenů, protože to ani dle knihy nejde. Odlehčený styl vyprávění Pídžeji sedí, byť nevím proč (viděla jsem film pouze jednou), mi některé fórky připomínaly Monty Pythony, což mi pranic nevadilo (možná ty rozličné způsoby úmrtí, eventuelně hafově zhoubičkovaný Radagast s ptačím trusem ve vlasech...). Co bych však vytkla je, že se tu netahá za vážnější konec toho, oč tu kráčí. Jasně, jsou to detaily, ale když Peter mohl Hobita natáhnout na trilogii ve srovnání s LOTREM, jehož KAŽDÝ díl je asi o 40-50% objemnější, proč neukázal lepší motivaci Gandalfa se na takovou štaci vůbec vydat? Proč nevysvětlil pravou zkázu trpaslíků, která vyplývala i z vlastnění (sedmi) prstenů? Ovšem na taková camea je tu místa přehršel (přičemž sebehvězdnější maskéři nezakryjí fakt, že Elijahu Woodovi přeci jen už není 17, 18 let jako v době natáčení Společenstva; a taťka Elrond nám tak 10kg přibral). Některá místa jsou holt samoúčelně megalomanská až běda, což mi poněkud vadí, protože bych ráda cítila to mrazení a la první střet hobitů a nazghula; zapalování signálních ohňů na vrcholcích hor. Na druhou stranu si říkám, že možná jako každá ženská nevím, co chcu, ale nedám pokoj, dokud to nedostanu:), neboť zážitek z četby PP a Hobita se naprosto nedá srovnat. U PP jsem si hryzala nehty a říkala si, že Frodo nemá šanci; u Hobita jsem čekala, kdy přijde vtipnější průser a vlastně to samé platí i pro obě filmová zpracování. Na Legouška se netěším, ale na zbytek party stopro, tak za rok v kině na viděnou! ()

konysua

Očekával jsem pohádku a pohádka dorazila. Trpaslíci jsou skvěle namaskovaní a oblečení. Vše je tip ťop. Ale pořád je to pohádka 8/10 ()

carodejb

Neočakávaná cesta je film z mnohými muchami, ktoré by iné dielo poslali medzi prepadáky. Stavia však na pevnom základe zabehnutej značky, ktorá ho drží nad vodou. Niežeby si to neslúžil. Stretávame sa tu s komplexným filmom, do bodky premysleným a natočený so všetkou úctou k predlohe a jej fanúšikom. Dojem však nekazia ani tak efekty (a zďaleka nie herci), ako to robí recyklovaná a často nevýrazná hudba („trpasličí“ motív zaznie asi 3x za film a vo zvyšku je prebitý desať rokov starými soundtrackmi) a pomalé tempo filmu. Našťastie je nám to vynahradené pestrosťou, ktorou film hýri. Na plné hodnotenie to však nestačí. Pre bežného diváka to pri prižmúrení očí bude kdesi okolo 70%. Čisto subjektívne, ako fanúšik, tomu však dávam 95%. Rozhodne väčší zážitok ako Atlas mrakov. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021