Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Rathalos

Tak tato trilogia od Petra Jacksona o Hobitovi bola este lepsia ako Pan prstenov,aspon mne osobne sa viac lubila,velkolepa vyprava,scenar,hudba,kamera,herci,triky,pribeh,vizualne dokonaly zazitok,ktory by mal zazit kazdy clovek,tvorcovia si dali na tom zalezat a najviac ma dostala v trojke ta bitka armad na konci,uzasne...:-) ()

Bozvav

Já si nemůžu pomoci, mně se to nelíbí, ale asi nejsem objektivní, neb Tolkiena fakt nesnáším. Nelíbil se mi ani Pán prstenů. Taková fiktivní historie neexistující země, bohužel s výraznou absencí dialogů, humoru a smyslu. ()

Erenas

Já tento film nemám rád.... Protože se to netrefilo do původní předlohy. Hobit je pohádková knížka o zloději co se shodou náhod a štěstí a dobrým srdcem dostane na výlet a zpět .... .... místo toho jsem dostal trilogii, která je ZBYTEČNĚ EPICKÁ A ZBYTEČNĚ DLOUHÁ! ()

FeriusParfax

Po zhlédnutí filmu "Hobit: Neočekávaná cesta" mám smíšené pocity. Zatímco jsem se těšila na další dobrodružství ve Středozemi, nakonec jsem byla zklamaná některými aspekty filmu. Postavy mi bohužel nepřipadaly příliš věrohodné a jejich rozvoj byl plytký. Některé momenty působily příliš uměle a nuceně, což mi bránilo vcítit se do příběhu. Navíc mi vadilo, že přílišným používáním CGI se film trochu ztratil v umělém světě a ztratil na autentičnosti. Na druhou stranu musím ocenit nádherný svět, který režisér vytvořil. Fantazie a kouzlo Středozemě jsou v tomto filmu skvěle zachyceny a přinášejí divákovi únik do fantastického světa. Celkově vzato, "Hobit: Neočekávaná cesta" je film, který nabízí směsici pozitivních a negativních prvků. I když se mi nelíbila plytkost postav a nadměrné použití CGI, ocenila jsem úžasný svět fantasy, který film nabízí.   P.S. recenze je jen na zkoušku vygenerovaná ChatemGPT. ()

P.J.2

Na Hobita jsem šel trošku skepticky a se strachem kvuli dabingu ale stalo se něco co bych v životě nečekal. Já se vrátil do Středozemě!! Prožíval s postavama jejich příbehy, zážitky, byl s nima. Za to si Jackson vysloužil nejen můj dík ale i nehynoucí obdiv, natočil Hobita tak aby Pánoprstenovci plesali nadšením a nováčci nebo i zarytí odpůrci našli minimálně krásnou pohádku o trpaslíkách a drakovi. Nemužu se dočkat až si tento zákusek dám ještě jednou. Hobit BUDE kult, o tom žádná.! A já jsem vděčný že jsem u toho mohl být :-) ()

F.Sucre

Jsem mírně zklamán. Ale tomu nahrává fakt, že jsem opravdu čekal až moc. Je to dost vyumělkované a pře-efektované, místy to Jackson hodně natahuje. Bojím se, že dvojka bude (klasicky) o něco slabší. Taktéž mě trochu irituje pohádková linka. Vše je moc happyend, vím že v knížce to nebylo jinak, ale trochu více temného děje by přeci jen neuškodilo. I přes všechny negativa bych nato ale rád mrknul znovu. Zkrátka ten pocit vrátit se zpět do Středozemě je úžasný. ()

Wewerush

Moje očekávání bylo asi příliš veliké, možná proto se tomuto filmu nepodařilo jej naplnit. Považuji se za fanouška Tolkiena, jeho příběhů a částečně proto jsem se zfilmování Pána Prstenů jsem bála. Jacksonovi se ovšem podařilo více či méně zhmotnit moji představu Středozemě a vykreslit ji v těch nejjemnějších odstínech. O Hobitovi se to bohužel říct nedá. Hodně mi vadí, že se jeden příběh roztáhl do tří filmů. Styl vyprávění, forma i děj Hobita není tak epický jako děj Pána Prstenů, přece jen jde o jeden příběh ze Středozemě, ne příběh o historii celé Středozemě. Tomuto by měl být film přizpůsobený a není. Jackson se snaží až přehnaně upozornit na souvislost s Pánem Prstenů - který je ovšem tak očividná, že jeho snaha působí až komicky (scény, které jako by byly přímo okopírovány z Pána Prstenů, např. Gandalf přivolává orly, pobíhání po horách, utěk sketům..). To, co fungovalo u Pána Prstenů, prostě u Hobita negfunguje, ať už jde o "létající kameru", pobíhání skupiny po horách, nížinách, pahorcích nebo přehnané heroizování postav. Na druhou stranu výkon Freemana dodal postavě další rozměr, určitou sebeironii a roztomilou roztržitost. Scéna s Glumem byla naprosto dokonalá a konečně jsem se také dočkala trochu kritického pohledu na jednotlivé rasy-elfové a jejich povýšenost, skřeti se smyslem pro humor a trpaslíci, kteří nejsou jen ti malý nerudní a fousatí. A co mě štvalo nejvíce bylo CGI - postavy vypadaly pořád nějak počítačově, neuvěřitelně.. Těšila jsem se, že se zase na tři hodiny ocitnu ve Středozemi, a místo toho mě pořád něco vytrhávalo z diváckého zážitku. ()

Hermi14

Tak po vizuální stránce a po technické stránce obecně, tomu samozřejmě nic vytknout nelze, protože v tom je Hobit, stejně jako Pán prstenů, na absolutní špičce, i když místy jsem se bál aby záběr nesklouzl ke kýčovitosti Spielbergova Válečného koně. Po dějové stránce už to ale tak dokonalé nebylo. Knihu jsem sice četl již dávno, takže si příběh pamatuji jen ve velice hrubých obrysech a nevím tak, co všechno ve filmu chybí nebo naopak přebývá, ale je znát, že rozdělit tak tenkou knížečku na tři celovečerní filmy asi nebyl úplně nejlepší nápad. Ne že bych se během tří hodin prvního dílu nudil, ale některé pasáže byly dost natahované a ne všude to bylo nezbytně nutné. Oproti Pánovy prstenů, ve kterém se i přes velmi vysoké tempo příběhu muselo místy dost škrtat a nebyl čas zachytit všechno do detailu, je Hobit dost rozvláčný, protože i když je tu díky tomu čas vše rozebrat do nejměnšího detailu, což mě potěšilo, je příběh Hobita o dost jednodušší a přímočarejší než u Pána prstenů a děj se tak nemůže moc rychle posouvat. Na jeden film bylo materiálu asi opravdu příliš, ale dva filmy po třech hodinách by myslím bohatě stačily. Je také vidět, že si Peter Jackson neví moc rady jestli film koncipovat jako pahádku pro děti, kterou Hobit měl být a nebo z toho udělat klasickou fantasy, jako je Pán prstenů. Výsledek na mě působil tak, že svoje děti bych na to koukat nenechal, ale na pořádný temný fantasy příběh to bylo moc utahané. Největším zklamáním pro mě osobně byli ale jednoznačně trpaslíci, kteří mi sice nevadili, ale představoval jsem si je podstatně jinak. Někteří se povedli více, jiní méně, ale nejvíce mne zklamal asi Thorin. Trpasličího válečníka já prostě vidím jako zkušeného bojovníka s plnovousem do pasu, ošlehaného bitvami a zoceleného pobytem v nehostinném podzemí a ne jako mladého cucáka s pár chlupy na bradě, který se navíc ohání mečem a navíc elfským. Možná to tak v knížce je, ale mně to prostě nesedlo. I když to teď po tom všem co jsem tady napsal vypadá, že film byl jedno velké zklamání a obří propadák, hoden maximálně jedné hvězdičky, není tomu tak. I přes těch pár výhrad, které jsem k tomu měl, jsem si film užil, komentář je třeba brát s nadhledem a u mě zatím lepší 4*, ale časem se to třeba ještě zlepší, až to člověk pořádně vstřebá. Každopádně na další díl jsem velice zvědavý. ()

Radek.SCH

Jen slepý zapálenec do původní trilogie v tom může vidět dobrý film. Zapomeňte na předešlé tři filmy, na Tolkiena, předlohu no prostě na všechno. Když se to vezme jako samostatný film, prostě neobstojí. Jak jinak to asi může dopadnout, když dvouset stránkovou knížečku natáhnete na šest hodin? Strašně dlouho se to rozbíhá, někde se to zbytečně přesně drží předlohy ("humorné" házení s nádobím a prozpěvování u toho), přičemž jinde jim o předlohu zas až tak moc nejde. No a když se to rozjede, máte tady už 3x jinde viděné bitevní vřavy, stejnou scénu s "padám a chytám prsten" a "Gandalf a motýl", přičemž jedinou novinkou je WTF Radagast (to jako vážně?) - 50 % ()

nopud

Člověk by se neměl hodně těšit, protože pak může přijít velké zklamání. Přesně to byl můj případ. Chápu, že to P. Jackson pojal jako příběh pro mladší diváky, stejně jako Tolkien knihu. Film ovšem nemusel být tolik nudný a natahovaný. Trpaslíci povětšinou vypadali jako normální lidi. Abych však jen nepsal kritiku, musím říct, že film byl po stránce efektů naprosto senzační a že se ve zhruba tak ve třetí třetině dal do pohybu. Závěrečná scéna boje se skřety na stromech byla dechberoucí. Víc než 3 hvězdy ovšem dát nemohu. Snad to spraví druhý díl. ()

KHkomiks

Proti pytlíkovi ani proti gandalfovi nic nemám, postavy jsou takové, jak měli být, jak jsem čekal. Zbytek postav se nevyrovná staré partě z pána prstenů. Což je snad pro mě jediná vada na tomto filmu žánru fantasy. ()

Jocker94

Popravdě jsem od Hobita moc nečekal a udělal jsem dobře, alespoň jsem si mohl tento snímek náležitě vychutnat a těším se na další díl. Několik momentů bylo přitažených a nebylo jich málo, ale vůbec to filmu neuškodilo. Audio-vizuální stránka (nečekaně) perfektní. Peter Jackson je stále ve formě ()

aslavey

Mohlo to být způsobeno mojí náladou. Opravdu jsem byl na Hobita nažhavenej a těšil jsem se na něj. A tím pádem se rychle dostal do StředoZemní atmosféry. Bylo hrozně pěkný vidět známý tváře, slyšet známou hudbu a k tomu spoustu novot a vynikajících nápadů. Jednoho by mohlo naštvat, nebo zklamat, že se opakuje spousta věcí z první trilogie. Ale naopak v tom vidím krásnou vzpomínku a odkaz. Že je vše propojené. K tomu nádherná trpasličí píseň, která teda, pravda, byla dle mýho ve filmu až moc často, ale k tomu hlavní motiv slouží. Patří tam. Věřím tomu, že Jackson se vydal na cestu dalšího parádního, skvěle vypadajíchoí a vynikajícně natočeného filmového zážitku pro všechny. A svojí pohádkovou povahou i pro děti. Viděno ve 2D s titulky a spokojenost. 3D podle mě zbytečné :) ()

Topolos

Sice jsem při sledování chvílemi prožíval déjà vu a myslím si, že rzdělit 200 stránkovou knihu de 3 filmů není zrovna dobrý nápad. A ještě ke všemu jsem byl zklamán z toho, že Gandalf opět nepředvedl svůj trik se špičatým kloboukem. Přesto všechno však musím uznat, že Hobit je jednoznačně dobrý film. ()

Toka

Ono to sice trvá skoro tři hodiny, ale když to skončilo, byl sem lehce překvapen, že už to končí. Až tak mě to usadilo do křesla a chytlo. ()

Wolvie

Nechovám původní trilogii ani zdaleka v tak mocném obdivu, jako většina jiných filmových fanoušků či kritiků a po prvních ukázkách plných kýčovitých západů slunce, trapně komických trpasličích výstupů a evidentně přeplácaných efektů a kulis jsem byl připraven Hobita bez milosti sestřelit. Jsem rád, že to nemusím udělat, protože Jackson si zvládl obhájit i vlastně tři hodiny chození od ničeho k ničemu, ve kterém se prakticky nic zásadního nestane. Ale ona má ta Neočekávaná cesta větší spád než celá původní trilogie! Je hravá, zábavná, nenudí a nakonec předvede dávku epičnosti, kterou jsem si od ní vůbec nesliboval. Takže palec nahoru, i když teď mě o to víc mrzí rozdělení do trilogie. Nahustit děj do dvou filmů, máme před sebou možná to vůbec nejlepší, co Středozem na plátnech kin předvedla. ()

pospech11

Peter Jackson chtěl navázat, kde skončil s Návratem krále a to se mu povedlo. Hobbit je supervýpravný megafilm, který nadchne. Začátek byl mírně pomalejší, ale stálo to za to. Zbytek filmu byl akčnější než třeba Společenstvo, ale to nevadí aspoň jsem se u filmu vůbec nenudil, film obsahoval i pár vtipných scén, jako např. scény s Glumem. Občasné návraty k LoTRovi mi taky nevadily. Co se týče hudby tak Howard Shore zase vyprodukoval opět svůj nadstandart, i když se vracel k několika nostalgicky známým melodiím ze Společenstva. Co se týče postav tak Martin Freeman je dle mého lepší hlavní hrdina než Elijah Wood, ale Thorin Pavéza není zatím lepší než Aragorn. No Gandalf je konečně akční a konečně dokazuje že umí i trochu kouzlit. A výprava to je prostě kapitola sama o sobě, Nový Zéland asi nikdy neměl dražší a delší reklamu na krásy své země, ale nevadí to, protože je to fakticky nádherná krajina. Knihu jsem četl dávno a moc si ji nepamatuju a jelikož se mi nechce čekat rok na další část filmu, tak si ji hned přečtu. A doufám, že stejně jako série Pána Prstenů, tak i Hobbit bude skvěle gradovat až v super-grandiozní finále. Na absolutorium to zatím není ale i tak je to na 5*. ()

GOREGASM

Zatraceně těžké břemeno na sebe vzal Peter Jackson, když se nakonec po všech peripetiích ujal Hobita a je nad slunce jasné, že bez něj by kompletace Tolkiena pro filmové plátno dobře nedopadla. Většina současných velkých režisérů může PíDžejovi jen tiše závidět jeho sehraný a oddaný tvůrčí tým, který opět zcela bezkonkurenčně adaptoval neadaptovatelné a výsledek na plátně je dechberoucí. Vůbec nebudu řešit technickou stránku filmu, která mě nechala v beztvarém úžasu (mílový skok technologií je nejsnáze popsatelný na vrcích) nad za a) použitou technologií 48 fps, která na plátně nově definuje pojem obrazové dokonalosti; a za b) nad nekonečnou hravostí Jacksona a jeho compadres, která se projevuje nejen ve velice zábavné a napínavé akční části. Bylo jasné, že příběh Hobita nemá podobně nosný a osudový motiv jako Pán Prstenů a až další dva filmy ukážou, jak si s tímto handicapem scenáristický tým poradil. Po prvních třech hodinách musím konstatovat, že našlápnuto mají více než dobře a dojem, který ve mně Hobit zanechal je hodně blízko dojmu, který jsem měl ze Společenstva. Tehdy jsem také neměl přečteno a stejně jako tehdy začínám číst knihu a musím na to jít hned podruhé. Nerad bych zapomněl zmínit opět dokonalé masky a kulisy (moc se těším na bonusy na BD), kde chlapci z Wety drží svůj pomyslný Olymp. I díky řadě oslích můstků k prstenové trilogii, které pro diváka znamenají několikrát pocit lahodného deja vu, plní Hobit i přes svou jednodušší a banálnější příběhovou kostru svůj quest na výbornou a dokazuje, že jediné plnohodnotné a živoucí fantasy doposud natočil vždy jen Peter Jackson. Na závěr jen opakovaně dodám, že srovnávat s původní trilogií je zavádějící, tady totiž začíná trilogie nová a cítím v kostech, že dojmy z tohoto začátku budou dozrávat aneb další deja vu. 100% ()

Páně

Marně jsem čekal na citlivé a vizuálně i emocionálně vybroušené scény, kterých obsahovala předchozí trilogie ze středozemě neuvěřitelné množství. Obávám se však, že vina je tím ponejvíce knižní předloha sama, neboť Tolkienův Hobit na rozdíl od jeho Pána prstenů nikdy takovým nebyl. Doopravdy zkroušen jsem vlastně byl jen z okatého pomrkávání na dětského diváka z čehož občas vyplynulo trochu křeče. Hobit opravdu nabídne sem tam nějaké ty rozpaky, ale pravý fanoušek je rád promine neboť se mu dostane opět poctivé byť trochu zředěné porce středozemě tak jak jí má rád. ()

TheTomCZ

Jelikož jsem přelouskal hned několikrát nejen knižního Hobita, ale i LoTR, Silmarillion a další Tolkienovky, tak pošilhávám po pěti hvězdách, ale nejde to. Triky i souboje sice stojí za to, doslovné převyprávění první části knihy musí každého fandu potěšit, a četné narážky na další Tolkienovo dílo jsou už jen bombónek navíc... Ale ta délka! Takhle natáhnout pár tenoučkých kapitol, tomu říkám dojná kráva. Navíc se na rozdíl od LoTR objevují první hluchá místa a sem tam jsem měl pocit, že člověk knižní předlohy neznalý se nemusí chytat, natož aby vychutnal všechny detaily. Ale čert to vem, mě necelé tři hoďky utekly jako voda a už se těším na dvojku... ()

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

Ian McKellen se chce vrátit do role Gandalfa

04.09.2024

Po oznámení toho, že se skrze film opět vrátíme do Středozemě, se na internetu hojně spekulovalo o tom, jakou kapitolu Tolkienových dějin bude snímek adaptovat. Dnes už nemáme tak kusé informace, neb… (více)

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele