Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

ZnalecH

Zajímavý útržek z 2. světové války, který mohl vše úplně změnit. Nikdy jsem o Valkýře popravdě neslyšel, ale to ani o spoustu dalších věcech typu Enigma a to je jen pouhý zlomek toho obrovského věcí, které se v této souvislosti staly. ()

Kingjiri

Když vás dokáže držet v napětí biják, u kterýho je závěr předem známej, jde o jasný znamení jeho kvalit. Mimochodem, co jsem si o "Operaci Valkyrie" načet, bylo její filmový zpracování hodně věrný nejen dramaturgicky, ale i vzezřenim jednotlivejch postav (jen Adolf se mi občas uplně nepozdával). Jeden z mála filmů "dle skutečný události", kterej je i přesto dostatečně napínavej, divácky vděčnej a funguje i v blockbusterovym žánru. Čtvrtá silná hvězda za našlapaný herecký obsazení, příkladně emotivní finále, dobovou atmosféru, výpravu a Ottmanovu hudbu. ()

Likan7

Jistý, dobrý, parádně zrežírovaný film s jedním mínusem. Toma máme rádi, když dělá před kamerou psí kusy. Skáče po letadlech, mezi budovami a honí padouchy. Jenže pokud dostane prostor pro hraní, ani ta páska přes oko to nezachrání. Není to dobrý herec a nikdy nebude. Ono by to nebylo tak evidentní, kdyby vedle sebe neměl herce, kteří ho přejedou jak parní válec. Branagh, Nighy i Wilkinson jedou trochu jiný level herectví a Cruise to často nezvládá. V první hodině mi sice trvalo, než jsem se úplně zorientoval (dějepis není moje silná stránka), ale vlastně celá druhá hodina je jedna velká napínavá jízda, kterou ruší jen fakt, že každý ví, že puč se dokonat nepodařilo. ()

rublik05

Valkýru hodnotím jako mimořádně povedené válečné drama, skvěle natočené a s opravdu skvostným obsazením. Všechny postavy jsou ztvárněné velmi věrohodně, dobová atmosféra taktéž velice povedená. Překvapil mě Tom Cruise, který se role plukovníka Stauffenberga zhostil vskutku se ctí a moc se mu povedla. Oceňuji i snahu o co možná největší historickou přesnost, samozřejmě v rámci filmových možností. Celkově se mi zpracování filmu líbilo, na Valkýru se kdykoliv rád znovu podívám, takže za mě spokojenost. 9/10. ()

vikino1

Tenhle film má jen jednu chybu. A to (pokud nejste uplnej hystorickej analfabet), že každý Evropan by měl vědět, jak vlastně skončila 2. světová. Já takový analfabet nejsem. A když už ze startu víte, že se atentát nepovede, tak filmu přistupujete trochu jinak, než když by jste to nevěděli. A to je jediná výtka k celému Singerovému snažení. Herecky zvládnuto na jedničku, obvzláště Bill Nighy se mi tentokrát tuze líbil. ()

Inozuka

Byl jsem překvapen, že mě Valkýra bavila víc, než jsem čekal. Téma atentátu na Hitlera pojímá celkem poctivě se snahou pro historický detail (ano, i na ty pianové struny dojde), ale člověk se stejně nedokáže zbavit jisté hollywoodské nakašírovanosti. Nicméně zdánlivě neakční téma je pojato celkem dynamicky a téměř neklouzne k nudnému tlachání v generálních štábech. Ne, že by to tu nebylo, ale je to chytře prokládané akcí či emocemi, takže když pozornost upadá, Bran Singer ji dokáže zase nakopnout. Trochu problém jsem měl s Cruisem, ale to mám často, takže to bude spíš má předpojatost, než že by to vysloveně skopal .... Jinak dobré. Válečným filmem bych Valkýru zrovna nenazýval, spíž historickým dramatem z války, ale na druhou stranu tu jsou hezké záběry na JU52 i útočící Tomahawky. A přísahal bych, že v jednom záběru hraje německý náklaďák Praga V3S. ()

gemi

Rekonstrukce nejslavnějšího atentátu na Hitlera. Není to tak strhující, ale je to (prý) historicky přesné. (Druhé zhlédnutí, první 4. 3. 2010) ()

Hellknight12

Ďalší film, ktorý som nevidel roky. Dnes som proste dostal náladu na niečo s T. Cruiseom, čo si ani poriadne nepamätám  . Ale k filmu.Film si neberie servítku pred ústa a ukazuje nám vojnu a politickú situáciu presne aká v daný moment bola a samotný záver je aspoň podľa mňa pekne spracovaný. Chcem upozorniť, že sa nejedná o akčný vojnový film ako je napríklad Zachráňte vojaka Rayena, takže ak vás nezaujíma politické pozadie a dôvod povstania nemcov a čo sa s nimi stalo, tak to pravdepodobne nebude vaša šálka kávy. Osobne podobne vojnové záležitosti mám rád. U mňa nemusí byť len čisto akčný vojnový film ale musím mať na to proste náladu.Máme tu slušne herecké výkony, scenár, hudbu a aj samotné efekty a masky. Film môžem odporučiť každému kto má rád druhú svetovú vojnu. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

Tygy

Valkýra nám ukazuje, že i mezi nacisty během 2 sv. války byli lidé (hrdinové), kteří nesouhlasili s režimem, jaký se Hittler snažil prosadit a nebáli se udělat něco proto, aby se situace změnila k lepšímu. Posledních cca 10 minut ve Vás vyvolá nával emocí a určitou hrdost k hlavním postavám. Výborná režie dotáhnutá výbornou hudou. ()

merlik

Překvapivě dobře zpracovaná i zahraná skutečná událost, všichni herci se uvěřitelně vtělili do svých postav, režisér výborně buduje napětí, i když skutečnost, že víme, jak to dopadlo, mu rozhodně pomoci nemůže. Už dlouho jsem neslyšela tak výraznou hudbu, podkreslující znamenitě děj. No a Tom Cruise tam není za Toma Cruise, ale za Stauffenberga. ()

doGof...

Film má dva zásadní problémy. První z nich je v hereckém obsazení. Namyšlený Singer si asi neuvědomil o čem a o jaké době že to vlastně točí. Příslušníci SS vypadají jako neškodný zviřátka kterých se nikdo nemusí bát. Hitler působí jako dobrý děda vševěda který by Vám dal svůj poslední kousek čokolády a příslušníci německé armády jsou jako neškodné figurky kterým už jen ke štěstí chybí Lego. Kruva co to je?! Katastrofální výběr herců do filmu vnáší amerikanismus a vše co k němu patří. Tím se vytrácí veškerá atmosféra druhé světové války a hlavně přísno které nejenom v Berlíně panovalo. Při pohledu na toto divadlo se nezbývá než smát na co že si to tam ty kašpaři na plátně vůbec hrají. Nejzásadnějším problémem který hodně souvisí s výběrem herců je jazyk v kterém jde snímek do kin. Němčina sama o sobě zní přísně a není divu že v angličtině pak celé pojetí vyzní více než směšně a to nehledě na to, že ať se snaží jak se snaží ani jeden z herců nedokáže z poloviny zahrát přislušníka Hitlerovi armády. [5/10] ()

wOOzIe

Tak tohle přečilo všechny moje očekávání... Nějak uplně se mi na to nechtělo, a na tom měl teda velký podíl Tom Cruise, kterého nemam vůbec rád... Ale tady mě prostě přesvědčil, o opaku. V poslední době velmi stagnující kariéra, kdy točí sračku za sračkou. Ovšem jeho poslední film před valkýrou (Tropic Thunder), kde hraje namyšleného hollywoodskeho blbečka, mě velmi pobavil a napravil si u mě aspoň trochu pochroumanou reputaci, A zde ve Valkýře zahrál podle mého jeho nejlepčejší roli...Opravdu výborné...Ale nejen on, cellý film je nabitý spostami hvězd, a všichni zahráli na jedničku... Za zmínku stojí Tom Willkinson, Bill Nighy, terence Stamp a další.. Velmi dobře zrežírované po všech stránkách, Singer je fakt skvělý a ta užasná Ottmanova hudba...no chtělo se mi i nakonci brečet, zaslouží si minimálně nominaci na oskara...Ale opravdu musím vyzdvihnout Singera, že dokázal z filmu , kdy konec vsici zname dopredu, udělat vynikající, napínavou, ani minutu nenudící , a to dvouhodinovou podívanou ... Vlemi mě dojala závěrečná scena. Prostě ukazuje tu odvahu a hrdinství těch lidí, až jde z toho člověku mráz po zádech.. Chtěli dokázat, že nejsou všichni stejní a byli za to ochotni i zemřít, zemřít se ctí a myšlenkou, že udělali co mohli, aby udělali svět lepší. Opravdu veeelmi příjemné překvapení.. Velmi doporučuju zkouknout, začnete mít možná rádi některý nácky :-D ()

LakiyL

Filmu dávam 5* aj za to, že po dlhšom čase niekto natočil výborný film s tematikou 2. svetovej vojny. Možno bude mať veľa ľudí výhrady na môj názor, prečo až 5*,ale keď ja 2. svetovú proste ,,žeriem". Ešte by som chcel podotknúť, že tento atentát je dosť známy, nie ako tvrdí Brian Singer-možno tak u nich v Amerike sú samí nevzdelanci. ()

Looka

65% Prostě to není nějak úplně ono. Esesáci včetně Hitlera mluvící anglicky zní opravdu divně. Navíc jsem čekal něco syrovějšího, celé to působí až moc hollywoodsky. ()

zaso162

Ludia, ktorí su posadnutí presnými udalostami 2sv. vojny si film vychutnajú plnými dúškami. Pre nás ,,obyčajnejších,, je Valkýra pripomenutie, že aj za tažkých časov sa našiel niekto, kto bol ochotný obetovať to najcennejšie čo mal. Film ma zaujal ako celok, každy z nás vie ako sa to všetko skončí a predsa Bryan Singer popretkával dejovú líniu tak bravúrne, že som si začal namýšlať : " podarí sa im to ". Najsilnejší zážitok a celkový dojem z filmu vyhrotil v posledných scénach, kde strach, zúfalstvo a bezmocnost bolo cítit z každého snímku. Vynikajúci thiller s kvalitným obsadením, pre mňa za 4. ()

bond77

Je mnoho válečných a historických filmů. Tento patří mezi ty lepší. Film mě také bavil, proto že se danou problematikou zabývám. Trochu mě udivuje, že film až přílíš krátký. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)