Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

tartan

Výborná, hoci možno trochu zjednodušená rekonštrukcia najznámejšieho pokusu o atentát na Adolfa Hitlera. Film vyniká najmä vypiplaným castingom (fyzická podobnosť Cruisa so Stauffenbergom je naozaj očividná) a rozvážnym, až do tragického konca napínavým a dokonale mrazivým tempom. Slovami generála Becka z filmu: "Valkýra je vojenská operácia, kde treba rátať s jedným. Že nič nepôjde podľa plánu." A presne to sa sprisahancom aj stalo. Čistou špekuláciou tak zostáva odpoveď na otázku, čo by bolo, keby sa im ten atentát podaril? Svojím spôsobom zaujímavý je fakt, že Kenneth Branagh, ktorý si tu strihol (na príliš malom priestore, bohužiaľ, lebo jeho výkon je excelentný) jedného z hlavných sprisahancov (gen.maj. von Tresckowa), vo filme Conspiracy (známeho aj ako Konferencia vo Wannsee, 2001) - podobne mrazivej dráme z tohto obdobia - stvárnil Reinharda Heydricha, postavu z úplne opačného pólu nacistického Nemecka. ()

helrohir

Pútavo zrežírovaný film so zaujímavým príbehom. Filmu dominujú herecké výkony, a to najmä väčšiny obsadených britských hercov, ale celkom fajn bol aj Tom Cruise. Čo sa týka samotného príbehu o pokuse o atentát, aj keď som človek, ktorý sa trochu vyzná v histórii a vie ako to všetko dopadne, aj tak som tajne dúfal, že by sa im to predsalen mohlo podariť. ()

Wooke

Výborný historicko-vojenský film s dobrým príbehom. Jediná chybčka krásy bola asi to, že človek hneď vedel, ako to všetko skončí, hlavne ak poznal skutočný príbeh. A pritom to mali tak pekne vymyslené. Tom Cruise dokáže zahrať snáď všetko a preto ho mám rád. ()

AnVu

Před zhlédnutím jsem od Valkýry očekával propletený děj, složité pletichaření a dlouhé filosofování nad ideály. Prostě části, kde by si nervy mohly na chvíli odpočinout. Má očekávání se nevyplnila. Celou dobu jsem byl našponovaný a Stauffenbergovi tiše fandil, i když byl konec předem jasný. Děj byl rychlý, čistý a časově "efektivní" - přesně tak, jak byl atentát plánovaný. Přestože se tam moc nenamluvilo (vojenskou hantýrku nepočítám), byly charaktery postav úžasně zobrazené. Film měl blízko k dokumentu. Byl ale osobnější a vzhledem k hlavním aktérům atentátu mi přijde víc "fér", když je událost zobrazena takto, než v chladém dokumentu, který si musí držet trochu odstup. ()

brzozin

Filmařsky je to téměř dokonalé. Fantastická atmosféra doplněná neskutečnou hudbou. Herecké výkony jsou téměř bez připomínek. Celkový dojem kazí jen fakt, že člověk tak nějak už předem zná konec, ale s tím asi těžko něco šlo udělat. Ovšem celá věc má jednu stinnou stránku. A tou je způsob, jakým je Valkýra historicky interpretována. Kdybych neznal dějiny, opravdu bych uvěřil, že všichni ti obergruppenfuhrerové a polní maršálové byli vlastně ti hodní hoši. Hlavně v závěru filmu, kde z nich dělají tvůrci hrdiny. A mají tu nebetyčnou drzost tyhle nacistické hrdlořezy srovnávat s protinacistickými odbojáři. Ve skutečnosti je to ale příběh o tom, kterak partička zfanatizovaných nacistů, kteří v předchozích letech bez mrknutí oka kosili miliony lidí, chtěla na poslední chvíli zachránit svou kůži a ochránit nacistické Německo před zaslouženým pádem. ()

Uberlord

Já k tomu snad ani nemám moc co říct. Cruise do té role celkem sedí a byl opravdu přesvědčivý. Jako velké plus filmu, rozhodně považuji to napětí, které se zde postupně buduje a člověk se do děje opravdu vžije. Další plus je také fakt, že ve chvíli, kdy začal plán pučistů kolabovat, byl opravdu silně poznat a cítit strach, který se v nich pomalu probouzel. Takže co se týče emoční stránky, tak je film rozhodně zmáknutý na výbornou. Kdo se zajímá o konflikty a zajímavosti druhé světové války, určitě se bude dobře bavit. Na druhou stranu je film dost jednoduchý na to, aby jej pochopil i nezasvěcený divák. ()

Pitryx

Nu, byl jsem na film zvědav. Nic bližšího jsem o něm nevěděl. Začátek byl pro mne tedy velmi dobrý, ale pak to začalo zajíždět do politických čachrů proti vůdci a já se nachystal pomalu na spaní. Kupodivu ve filmu skoro není akce a já se skoro nenudil. Herci byli velmi dobří a ke konci to chytlo i břink. Hlavně závěr působil dramaticky. Musím ovšem sebekriticky uznat, že mi pár věcí uniklo, neboť toto období není moje silná stránka. Dávám, co dávám a konstatuji, že jsem byl vcelku spokojen. 2014021810610/0 ()

Brano

Kvalitne natočený a historicky veľmi presný film s vynikajúcimi hercami. Veľmi sa mi páčil Tom Cruise, ktorý je nielenže Stauffenbergovi podobný, ale ho aj výborne zahral. Skvele natočená vojenská dráma ohľadom atentátu na Hitlera. Jediné negatívum filmu je, že je vopred jasné ako ten film skončí, ale aj napriek tomu to má strhujúcu vojnovú atmosféru. Ten, kto sa o dejiny zaujíma, bude určite spokojný. ()

anyonecek

Skvěle zpracované, to se musí uznat. Chybičku jsem snad ani žádnou nenašel, jelikož se nevyznám v této konkrétní historii, tak jsem ani žádnou nehledal a nechal se poučit. Na druhou stranu mě tento film neměl čím nadchnout. Nebyl tam jediný moment, který by mi nějak uvízl v hlavě k zapamatování a bohužel jsem ani nesoucítil s popravenými na konci filmu. Asi se dalo vytěžit více z dramatické stránky a bohužel na to ani nebylo moc času, když se to vměstnalo až na konec. Shrnutím byl film dobrý, ale chyběly mu detaily, které by ho udělaly nezapomenutelným. ()

Guran

Tohle není sice vůbec podobné filmu "Pád Třetí říše", ale natočené je to stejně skvěle, jako bratrský film. Filmaři totálně změnili obsazení našich padouchů, včetně Hitlera nebo Goringa. Nicméně Tom Cruise, ne jenom, že je podobný Stauffenbergovi, ale i ho výborně zahrál. I ostatní jeho kolegové zvládli svou práci na jedničku. Snímek "Valkýra" je příběh o atentátu na Hitlera, po shlédnutí si pokaždé řeknete, že je obrovská škoda, že ten mrzák nechcípnul. ()

Boudyy

Dostalo mě do kolen. Po druhé projekci zvyšuju na pět hvězd. Látka daná historickým podkladem zpracována perfektně. Z filmu sálá atmosféra panující na německých vojenských štábech a ve stranickém zákulisí, kdy šlo do tuhého a věrni režimu byli už jen prospěcháři a největší fanatici. Na Stauffenbergova bedra byla naložena veškerá zodpovědnost akce, které chtěl zpočátku jen přihlížet a prvně si ani nebyl jist její správností. Samozřejmě, že z důvodu příliš nejasného Stauffenbergova osobního profilu (protože se proslavil hlavně tímto, byť záslužným, pokusem) mu scenárista načrtnul rysy osobnosti, aby mohl být filmovou postavou. To nic nemění na výtečném výkonu Toma Cruise. Další skvělý výkon předvedl Bill Nighty a klasicky si zde dalšího nacistického oficíra střihl i známý Thomas Kretschmann. Taktéž historická přesnost, včetně kostýmů, interiérů a exteriérů se mi líbila. A hlavně silný spád filmu, který žere nervy i při dopředu známém konci. Perfektní. ()

Hawaj

Parádně natočeno, excelentní kamera a Cruise mi nevadil. Scénář přesně odměřen na lékárenskej váhách, akorát ke konci už to začínalo bejt trošku sterilní. Výbornej casting i výprava. Jedině Hilter stál za prd, byl nemastnej a neslanej a vlastně nebyl ani pořádně vidět. ()

cress

Gringos už asi nevedia čo točiť, keď natočili film o neúspešnom pokuse o atentát Hitlera, a ešte keď všetci hovoria po anglicky lol. ()

MirkaP

Přestože o neúspěšnosti atentátu víme dřív než film začne, je to napínavé. Přestože TC je pořád TC, dá se to vydržet. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)