Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Ferry

Moc pěkný film. Ani jsem nečekal, že by se to takhle mohlo podařit. Je vidět, že v Tom Cruisovi ještě něco je a že do "filmového důchodu" rozhodně nepatří. ()

gogos

Skutečně povedený dějepisný snímek! Do detailu rozpracovaná událost, která mohla být tou nejdůležitější v celé 2WW. Brian Singer má talent, o tom žádná. Ať už na výběr námětu, na povedené zpracování či výběr herců. Ani zvuková stránka nikde nezaostává. Práce na filmu se sice naustále prodlužovali, ale výsledek stojí za to! Opravdu jsem byl nadšen! ()

BloodyVamp

Precizní a v souladu s dobovými prameny přesná historická rekonstrukce událostí nejslavnějšího pokusu atentátu na Adolfa Hitlera. Singerův rukopis je do velké míry znatelný, tento historický thriller se vymyká nejrůznějším hollywoodským klišé a stereotypům a přitom jde svou jasně stanovenou cestičkou od začátku do konce. Valkýra kromě skvělé režie exceluje nebývalým spádem (v druhé půli je tempo neskutečně gradováno), naléhavostí a napětím. Vše zkrátka funguje jako dobře seřízené hodinky, počínaje herci (válí tu převážně Nighy, Stamp, Wilkinson či Branagh), skvělou kamerou, atmosferickou hudbou a střihem Johna Ottmana a tradičně skvělou režií. Jediné co nefunguje, je selhávající charizma Toma Cruise, který je sice vzhledem podobný plukovníku Staufenbergovi, ale jako hlavnímu aktérovi tohoto dramatu chybí procítěněší herecký výkon, na druhou stranu se mu daří vzbudit sympatie. Také mě příliš nepotěila zkratkovitost celé operace Valkýry. Celé to zkrátka působí chladně, odtažitě, ale přesto jako vyjimečně sestrojené řemeslo. Také škoda, že postavy jsou zde líčeny jednorozměrně a selhává zde jakákoliv psychologie postav. Avšak o tohle se ani Singer nepokoušel. Tento film je zkrátka jiný... 70% ()

vorheese

Zatím největší filmový zážitek roku (těsně poráží Buttona a s přehledem Milionáře). Vynikající drama, kterému sluší mundur druhé světové války a nad zmiňované snímky ho povyšuje hlavně geniální režie Bryana Singera. Jedna ikonická scéna střída druhou (namátkou bombardování v Stauffenbergově domě s následným nájezdem na gramofonovou desku, heilování "bez ruky", spiklenecká schůzka v kostele "bez střechy") a když během samotného puče začne filmu docházet dech, nastoupí závěr tak silný, že o pěti hvězdičkách nemůže být pochyb. ()

buldock

Výborná historická rekonstrukce posledního z 15. atentátů na Adolfa Hitlera , která nedá divákovi vydechnout ani na chvilku a ďábelským tempem jej žene ke konečnému rozuzlení celého spiknutí. Bryan Singer odvedl vynikající práci a společně s perfektně vybranou hereckou elitou a výborným Cruisem v hlavní roli plukovníka von Stauffenberga natočil napínavý válečný snímek , který by ovšem snesl ještě více rozvést a to zejména při rozhodování jednotlivých vysoce postavených důstojníků na čí stranu se přidají. Dalších větších výtek k filmu nemám a mohu jej tedy jen vřele doporučit. Film: 87% ()

Tirion

Zejména ty vedlejší role dělají z filmu téměř dokumentární snímek. Za zmínku určitě stojí Bill Nighy, Tom Wilkinson, ale i další. Velmi poctivá filmařská práce, které (kvůli známému výsledku) schází napětí a city. ()

slunicko2

Seriózně pojatý hraný dokument. 1) Ano, dokument je to správné slovo. Pokud má jít o uměleckou výpověď (někde jsem zaslechl, že filmy jsou anebo by alespoň měly být umění), pak tedy sorry, řemeslníci, toto s uměním nemělo moc společného. Hodně didaktický film s určitým pochopitelným zjednodušením vcelku věrně předvedl, jak to probíhalo, ilustroval známé vojenské pravdy, že bez spojení není velení, a ukázal dobové reálie._____ 2) Po pomalém rozjezdu (s vyjímkou výborné scény zpětného převzetí bomby) film ve druhé polovině dostane větší spád a i diváka znalého historie spolehlivě připoutá k sesli. Potud vše dobré._____ 3) Skousl bych i strohost, suchost vyprávění prostého téměř všech emocí, i když od svěže vyhlížejícího třiačtyřicetiletého otevřeně homosexuálního režiséra bych očekával větší empatie alespoň na úrovni jeho Nadaného žáka._____ 4) Co mi vadilo silně, byla angličtina. Je jasné, že Američané zvyklí na skutečnost, že jí všichni kolem lépe či hůře mluví (s vyjímkou latinos, že), nerozlišují jemné jazykové nuance evropské národnostní směsky. Ale zkuste si přečíst Švejka v němčině či ruštině, kde všichni hovoří jedinou řečí, řečí překladu. Polovina atmosféry je v tahu. Zatímco Češi si mohou dovolit nechat ve svých inscenacích promlouvat Hitlera česky, tvůrci celosvětově sledovaných snímků by se takhle chovat neměli._____ 5) I když se film svědomitě snaží o historickou věrnost, v jednom docela ujíždí. Z protihitlerovských odbojářů dělá málem národní hrdiny. Ve skutečnosti by změna režimu, jakkoli vítaná a prospěšná, znamenala jen menší zlo. Odbojáři byli pragmatičtí vojáci, žádní idealisté, humanisté, bojovníci za ušlechtilou věc či něco podobného. Pro ilustraci uvádím výtah z dopisu Clause Schenka, hraběte ze Stauffenbergu, své ženě během polského tažení: Die Bevölkerung ist ein unglaublicher Pöbel, sehr viele Juden und sehr viel Mischvolk. Ein Volk, welches sich nur unter der Knute wohlfühlt. Die Tausenden von Gefangenen werden unserer Landwirtschaft recht gut tun. In Deutschland sind sie sicher gut zu gebrauchen, arbeitsam, willig und genügsam._____Obyvatelstvo je neuvěřitelná chátra, velmi mnoho Židů a velmi mnoho míšenců. Lidé, kteří se dobře cítí jenom pod bičem. Tisíce vězňů našemu hospodářství pomohou. V Německu určitě budou dobře využiti, pracovití, ochotní a nenároční._____ 6) Našly by se i další výhrady. Atentátů na Hitlera bylo celkem 42 a ne 19, jak uvádí film (je to jeden z 39 omylů, jak je sumarizuje IMDb), během celých 120 minut se ani jednou nepodařilo hercům vyslovit Stauffenbergovo jméno správně (tedy Štaufnberg) apod. Nechť divoké Valkýry na svých okřídlených koních rozhodnou, kdo z tvůrců se dostane do filmové Valhally. Es lebe das heilige Deutschland! ()

Tony.cs

Jako bych neznal dějiny, jako bych nevěděl, že to nevyjde. Držel jsem odboji palce a byl jsem zklamán tím, že to nevyšlo. Všechny aspekty zahrnuty, všechny důležité věci řečeny a poselství předáno. Děkuji Bryane Singere za vynikající film. ()

SarumanKo

Jeden z najnapínavejších dokumentárnych filmov, aké som kedy videl. Pretože Valkýru možno nazvať aj dokumentom, síce s výbornou gradáciou a vnútorným napätím, zaujímavým a bez výnimky perfektne hrajúcim obsadením, ale i poctivo sa držiacim historických reálií. Singer ako režisér opäť len potvrdil svoje kvality a precízne "ukočíroval" film do zdarného konca. Dokonca i scenáru sa dá vytknúť máločo, možno nevyužitosť niektorých postáv. Inak ale Valkýra pôsobí dojmom dokonale chladnej a silnou atmosférou pôsobiacej drámy, ktorej finále bolo nevyhnutné, ale predsa som ho očakával stŕpnutý a držiaci palce tým sympatickým postavičkám v nacistických uniformách. (90%) ()

UncleG

Kdybych jezdil přechlastaným Plymouthem, baštil hambáče a měl matnej pocit, že kdesi daleko existuje nějaká země nebo co jménem Evropa, v níž se kdysi (nejmíň před dvaceti lety) snad ňák válčilo a všemu tam šéfoval takovej ten lumpík se srandovním knírkem... Pak... Ano pak bych byl z Valkýry fakt u vytržení a připadalo by mi to jako největší historický drámo všech dob. Sakryš, zabila ho ta bomba nebo nezabila? No, napětí až na půdu, todlencto! Jenže protože žiju v Čechách, kde v televizi imrvére nic nedávaj a tak člověk musí ze zoufalství civět na válečný dokumenty na dvojce, nepřišel mi tenhle film jako extra velký vzrůšo. Mňo a teď vážně: kdo tady tvrdí, že u toho byl našponovanej jak guma vod trenýrek, ten by měl nejspíš zpytovat své svědomí - oddělení dějepisné nauky, třetí dveře vlevo. ()

rt12

Já osobně Cruise nemám ráda a filmy s ním nevyhledávám. K filmům, které mají takovou reklamu , většinou přistupuji s odstupem a dívám se na ně většinou až přejde tak říkajíc vlna zájmu. Valkýra je vyjímka, která potvrzuje pravidlo a udělala jsem dobře. Pěkně zpracovaný pravdivý příběh plukovníka Clause von Stauffenberga, kterého Tom zahrál na výbornou. Ovšem není to pouze o něm. Doporučuji. ()

Rakosnicek77

Tento film doplácí na to, že je natočený velmi zodpovědně a naprosto reálně se drží historických faktů. V ten okamžik se stává klenotem, pro odborníky na 2 světovou válku, už ale né tak pro běžného diváka. Ten už samozřejmě předem ví, kam se děj nakonec dostane a tak jedinné co může jeho zájem více podpořit, je nadprůměrné filmové zpracování, což nebyl případ tohoto filmu, který alespoň u mne, zapadl do šedi běžné průměrnosti. ()

Maq

Věcně korektní, informativní. Všichni řemeslníci odvedli svou práci bezvadně, ale pokud jde o dramatické umění, vešlo se ho do filmu jen velmi málo. Scénář je prostě špatný, příliš soustředěný na popisnost a spokojený s historicky akurátním výsledkem. ()

stration

Pro mě hlavně výborný dokumentární film s perfektními herci. Bryan Singer ukázal, že se dovede krotit a natočil perfektní rekonstrukci nejslavnějšího a nezdařeného atentátu na Hitlera. ()

MATADOR

Tom Cruise v roli plukovníka Clause von Stauffenberga dokázal zahrát v mých očích hrdinu nepopsatelných rozměrů. Na Valkýru jsem se opravdu dlouho těšil a jsem rád, že touha po tom, jak má vypadat historické drama, byla vyslyšena. I když se nejedná o nic převratného, já si výtečně rozvržené dvě hodiny napětí a nervy drásajících chvil užíval. V posledních dvou filmech ukázal Tom Cruise, že umí opravdu zahrát cokoliv a je to jen dobře. Třeba se ukáže v daleko lepších rolích, i když na plk. von Stauffenberga to asi mít nebude. Napětím překypující podívaná o hrstce vysoce postavených důstojníků. ()

Vampireman

Musím být přísnější. Valkýra je sice dobrá napínavá záležitost, ale očekávání byla větší. Tom Cruise si je se Stauffenbergem vesměs dosti podobný, však herecky je to bída - většinou je jako prkno a dokola oznamuje, že Vůdce je mrtev a Stauffenberga jsem mu ani skoro nevěřil. Jeho manželka vůbec nedostala prostor, takže je tam víceméně zbytečně. Ostatní herci jsou dobří, však přeci jenom jsou to víceméně Briti a trvá tak hodinu si zvyknout na to, že všichni Němci vlastně mluví anglicky. Nemůžu upřít pěkně vybudovanou atmosféru, ale vyšší hodnocení se mi dávat nechce. ()

PogoJoe

Hitler a nacisti mluvící anglicky? To není ono. Ale hlavní slabinou filmu je, že nemůže přinést nic nového. Když člověk ví, jak tato známá historická událost probíhala a hlavně, jak skončila: i když nezná všechny podrobnosti a vše je precizně a kvalitně natočeno a herecky ztvárněno, film nemá čím překvapit a tím ztrácí na větší zajímavosti. Lepší je fikce, nebo pravda, která není všem tak známá... ()

Hadža

Takovy trosku jiny pohled na tematiku,ale kdyz uz od zacatku vite,ze stejne nemate sanci,tak jen cekate na ten zpusob,kterym se to posere. ()

Thomassi

Valkýra byla v mým wish listu už dlouho předtím, něž se nakonec dostala do kin. A jednu dobu to byl můj nejočekávanější film. Ale její uvedení se pořád oddalovalo a tak až konečně doputovala do kin, byl jsme natěšenej jako malej kluk. Brian Singer z toho udělal ani ne tak válečný film, jako spíš vynikající, napětím nabitý thriller, který se pouze odehrává ve válečné době. A jeho film je ten nejlepší o atentátu na Adolfa Hitlera. Všechny informace o tomto spiknutí jsou využity naplno a to z Valkýry dělá věrohodnou historickou rekonstrukci, která rozhodně nenechá diváka sedět v klidu u obrazovky a sledovat to bez jakéhokoliv zájmu. Příběh totiž nutí člověka sledovat každý okamžik, neustále ho nutí přemýšlet dopředu a, alespoň u mě, pořád drží vysokou hladinu napětí od začátku až do konce, a to i když všichni víme, jak to dopadne. I na po několikáté shlédnutí jsem prostě měl pocit, že to sleduji poprvé. A to je jedna z vlastností kvalitního filmu, kterým Valkýra je ať chcete nebo ne. A vůbec mě nevadí, jako jiným, že hlavní roli dostal Tom Cruise. Konec konců s plukovníkem Stauffenbergem jsou si docela podobní, a jeho výkon je rozhodně věrohodný. V tomto případě je to pro mě jasných 100%, na tento film nedám dopustit. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)