Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Je kapitán ještě puntičkář, nebo už šílenec? ... Čerstvý podporučík amerického námořnictva Willie Keith (R. Francis) nastoupí během války do služby na lodi Caine. Jeho první dojmy jsou veskrze špatné: toužil získat místo na letadlové lodi nebo bitevním křižníku, a místo toho skončil na oprýskané minolovce, jejíž posádka si na disciplínu vůbec nepotrpí. Proto je Keith rád, když flegmatického kapitána DeVriesse vystřídá nový velitel plavidla, vojácký kapitán Queeg (H. Bogart). Důstojníci i řadoví členové posádky však brzy poznají odvrácenou stranu Queegova velení. Kapitán je takřka posedlý maličkostmi. Je schopen zabývat se donekonečna košilemi námořníků, zatímco při cvičení dělá jednu chybu za druhou. V ostrém boji se pak projeví jako zbabělec. Když přijde tajfun a lodi hrozí potopení, ujme se velení výkonný důstojník Steve Maryk (V. Johnson). Willie ho v tom podpoří. Jenže tím se dopouštějí vzpoury… (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Toto je jeden z těch krásných starých válečných filmů, který je však především o mezilidských vztazích a válka je zde vlastně kulisou. Čerstvý absolvent Princetonu Willie přichází do důstojnického sboru na loď Caine, která se zabývá vyhledáváním min. Loď je díky svému stáří zchátralá a morálka na ní poněkud uvolněná, což Williho pobuřuje - zaraduje se proto, když je na loď převelen nový kapitán Queeg, který si zakládá na pořádku. Bohužel posléze začně vycházet najevo, že je to rovněž paranoidní psychopat, schopný kvůli zmizelé čtvrtce konzervy jahod zahájit v jednu ráno vyšetřování celé posádky. Pohár trpělivosti však definitivně přeteče, když se loď dostane do strašlivé bouře a kapitán není schopen udílet smysluplné rozkazy. Jeden z důstojníků - poručík Maryk - proto přebírá velení, aby zabránil nejhoršímu... Hlavní devizou tohoto filmu jsou herci. Jsou excelentní! Počínaje skvělým Humphrey Bogartem, hrajícím šíleného kapitána (podle mě jeho životní výkon) a konče Fredem MacMurrayem, který tentokrát ztvárňuje správně sarkastického, ale zbabělého literáta a jednoho z dalších členů důstojnického sboru. Pokud filmu něco nesedne, pak je to násilně vecpaná milostná zápletka mezi Williem a jakousi barovou zpěvačkou - s tématem nemá nic společného a je celkem nezajímavá. Ale jinak - very well done! ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

No po pravdě jsem čekal něco trochu jiného. Labilní a paranoidní kapitán versus neschopná posádka. Divné postavy plus i ten zvláštní dovětek toho právníka co vzhledem k předchozímu ději nemá opodstatnění. Na druhou stranu na svoji dobu zase velice slušně je natočená celá ta sekvence s bouří hlavně po stránce triků kdy je vidět, že se rozhodně nejedná o žádný model parníčku do vody. Jinak co se toho ostatního týče tak do velký míry souhlasím s komentářem od Laca a můj názor na tenhle film je tak nějak celkově neutrální.50% ()

Reklama

Kragujevac 

všechny recenze uživatele

V tom filmu je naprosto všechno: romantika (i když ta je trochu na obtíž), krimi, drama, válka dokonce i trocha psychologie. Je to pecka a mě se to celkem líbilo. Humphrey Bogart předvedl exceletní výkon. Jen ta příšerně uslintaná romantická vložka mi lehce kazila dojem. Jinak klasika ve svém žánru, které se vyplatí dát šanci. ()

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Zpočátku divácky průměrná podívaná o zvláštní lodi, která snad ani nemá co dělat ve válce. Není to tím, že nebyla bojová ani letadlová, nýbrž že byla tažná. Jde o to, jak ji popisoval dřívější kapitán, že je to kocábka, na které nic nefunguje. Jak tedy mohla se zúčastnit války, vždyť by byla hned potopena. Po příchodu nového kapitána Humphreye Bogarta se to ovšem zlepší. Z počátku to vypadá jako na válečné lodi, atmosféra graduje, ale potom už Bogart všecko přehání a vrcholem je bouře, kdy totálně nezvládá velení. V tu chvíli to bylo na pět hvězdiček. Jenže poslední půlhodina byla u soudu a to už byla klasická soudní hádavá nuda. [516. hodnocení, 40. komentář, 73%] ()

MikO_NR_1909 

všechny recenze uživatele

Vzbura na lodi Caine je veľmi špecifický film. Povedal by som, že svojim spôsobom jedinečný. A myslím, že bude každému jedno, keď si trocha zaSPOILERUJEM : hociktorý film (nielen vo vojnovom žánri), ktorý rekonštruuje konkrétnu udalosť si potrpí na jej priamočiarom vykreslení - aspoň v náznaku. Moc som o tejto konkrétnej predom nevedel a po nie kritických ohlasoch som sa teda zapriahol do deja. Máme tu posádku americkej lodi s kapitánom, ktorého nahradí druhý (ďalšia česť Humphreymu Bogartovi). Táto fáza má systematickú kostru uvádzacieho usadenia s predvojnovou skúsenosťou zainteresovaných, čím máme možnosť sledovať (nie dáko drasticky) prekreslené postavy. Teda 3 najhlavnejšie mimo Bogarta sú : mladý a civilnejší podporučik (hrajúceho Robert Francis), skúsenosťami nabitý, priateľský a opatrný Fred MacMurray a Van Johnson ako výkonný dôstojník - jediný stojaci na polarite rozdielov medzi pohádanou flotilou. Trošku ma mrzeli niektoré odbočky ako vzťah mladého podporučíka s jeho nastávajúcou, ale dalo sa to v pohode prekusnúť. Mimo týchto odbočiek, diváci, rovnako ako posádka, vidí perfekcionistu-tak trochu psychopata a paranoika v jednom. Pokiaľ chcete disciplínu a súdržnosť v skľúčenom priestore, niet inej šance ako skúšať kompromis - aj v tých pasážach, kedy je to ťažké. Keď sa už ale bremeno všetkého konfliktu veľmi nápadne prikláňalo ku kapitánovi a jeho extrémnosti pokynov, zvyšok posádky prevzalo loď spod kontrolu a podľa predpisov je jasné, že budeme svedkami vojnového súdu. Ten je najstrhujúcejší. Pokiaľ ste teda mali problém s najslabšou - prostrednou časťou dejovej zápletky, kde na vás dýcha americký duch príbehu a priamočiarosť deja, záver vás vyvedie do omylu. Ako nám poodhalia zložité súdne procesy, stálo nejakú tú námahu presvedčiť sudcu o kapitánovej "diagnóze" menejcennosti, paranoje, prudkosti a údajnej neomylnosti. Lenže ten, kto najviac lapil po ňom (šarmantne vyrovnaný MacMurray), on práve vo výpovedi najviac nepresvedčil, čím dostal právnika a hlavného obžalovaného vedúceho spiknutia (Vana Johnsona) do problémov. Napokon posádka "zvíťazila" a kapitán bol trestaný. Pri FINIŠI ale zistíme, ako ľahko je zvaliť vinu na jedného a koľko nečistého svedomia sme vynaložili, LEN NECH MÁME POKOJ. Málokto teda postrehol, že kapitán TIEŽ žiadal pomoc a (pri svojej slabšej chvíľke) bol ochotný vypočuť ostatných pre zachovanie "rodinného zväzku" lode. A ako povedal právnik : "Vy zbabelec napíšete román Vzbura na lodi Caine, predáte milióny a človek, ktorý omnoho rokov viacej slúžil v armáde a nastavoval krk, sedí v "chládku" "... Záverečné symbolické venovanie americkému vojnovému námorníctvo mi tento nevšedný zážitok nijako nepokazil. Keď si spomeniem na 4 možnosti velenia lodi, že sú : "dobré, zlé, podľa predpisov alebo podľa mňa ... a keď splníte to posledné, budeme spolu vychádzať" , neraz ma popadne zamyslený, zneistený, správny i nesprávny pocit pravdy-viny. Fakt odporúčam... Polámte si s tým hlavu vy :). ()

Galerie (76)

Zajímavosti (14)

  • V některých detailech se snímke od románové předlohy liší. Napříkald v knize je Queggovi 30 let, kdežto Bogartovi bylo při natáčení 55 let. (Terva)
  • Již během natáčení trpěl Humphrey Bogart rakovinou hrdla, jíž později podlehl. (Terva)
  • Právě podle tohoto filmu si vybral své umělecké jméno jistý Maurice Micklewhite, jehož dnes známe pod jménem Michael Caine. (Javert)

Související novinky

William Friedkin míří k vojenskému soudu

William Friedkin míří k vojenskému soudu

30.08.2022

Je tomu už dlouhých jedenáct let od doby, kdy legendární oscarový režisér William Friedkin (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) natočil svůj zatím poslední hraný snímek Zabiják Joe s Matthewem… (více)

Reklama

Reklama