Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

Kaceris

Tento 170 minút dlhý epický film s Al Pacinom alá Tony Montanom by som mohol pozerať od rána do večera, viac napísať netreba. ()

herr_carter

Ze všech kmotrů, mafiánů, kasín a tak dále mi Zjizvená tvář asi sedla úplně nejlépe. Jedinou malinkatou vadu na kráse spatřuji akorát v rychlém vzestupu Tonyho Montany, na můj vkus se vypracoval až moc rychle a poté v příběhu vlastně vůbec nebylo ukázáno soupeření konkurenčních mafií - jako tomu bylo například v Narcos, nebo Kmotrovi. I přes tuto výtku se pro mě tento výkon Al Pacina stává jeho naprosto nejlepším, autentickým a surově-smutným, film má bezmála 3 hodiny, ale ty jsem vydržel sedět s polootevřenou pusou. Opravdu jen nejlepší z nejlepších dokážou předvést takový výkon bez toho aniž by museli být v tu chvíli sjetí, mazec.........................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

uzzi

Dějově je to tak za ****, ovšem geniální Al Pacino to zvedá na maximum - jeho hláškování, držení těla a pokyvování hlavou, to jsou všechno "detaily" které z tohoto filmu dělají klasiku a Tony Montana je fuck neuvěřitelnej. Jsou chvilky kdy se chová až tak arogantně a hláškuje jak mašina, že je uplně jedno kolik zbytečných míst je v ději a i ta smrtelně dlouhá stopáž se dá přežít. Navíc ten kýč osmdesátých let v Maimi, počínaje hudbou přes výbavu domů, konče u děsných obleků - kdo hrál GTA - VC je tu jak doma. Posledních 30min se vše zvrhne na brutální jatka, kde vše jen vygraduje. ()

chef

Nehorázna gangstrka s nehoráznym Al Pacinom s nehoráznou atmosférou Miami 80tych rokov, ktorá inšpirovala nehoráznu PC hru GTA - Vice City. ()

bari68

Skvelá gangsterka na čele s ešte skvelejším Al Pacinem, ktorému sekundeje Michelle Pfeiffer. Musím povedať , že postava kubánského Tonyho Montany sa mi páčila ešte viac ako v Kmotrovi Michael Corleone. U mňa 85% a 5*. ()

casioa....

"I'm Tony Montana! You fuck with me, you fuckin' with the best!"---film, kde všetko smeruje k výrazu, THE WORLD IS YOURS. A samozrejme, jeden z naj De Palmových filmov a rozhodne aj jeden z naj filmových rolí Al Pacina (a to tých dobrých kúskov maju obaja požehnane:) ()

chmíří

Velice divoká jízda, plná brutalních scén (viz. motorovka nebo závěr) a hlavně naprosto strhujícího Al Pacina, který celý film utáhne sám, je to prostě Tony Montana...85% ()

iXtr3m3

Surový naturalisticky stvárnený svojím stvárnením reality až dokonca niekedy nechutný snímok, ktorý neviem prečo Oscary obišli z väčšej diaľky? Pýtam sa prečo? Čo tomuto filmu chýbalo k získaniu ocenenia minimálne pre hlavné postavy, keď sa stali jednými z najpamätnejších? No nič, asi ostanem žiť v tomto svete nepochopený... ()

MARTIN*I

Příběh o tom jak se z ničeho dá dojít až na vrchol a z vrcholu zase zpátky na dno. O tom, jak člověk chce pořád víc a víc a žene se za mocí a co se s ním stane, když doáhne dostane všechno, co kdy chtěl. První polovina filmu je plná břitkého humoru a postupného vývoje hlavní postavy, druhá část o odlidštění a chátrání... Musím vyzdvyhnout naprosto brilantní výkon Al Pacina, který je pro mě Pan herec! ()

Pollock

Velmi váhám mezi 3-4 ale díky skvělému Al Pacinovi nechám čtyři. Tentokráte je můj problém s hodnocením v jedné věci a sice, že jsem před shlédnutím Scarface viděl po sobě všechny tři díly Kmotra a tudíž ať chci nebo nechci musím srovnávat. Začátek, jak už zde někdo psal a já s ním souhlasím, má velmi dobrý rozjezd, ovšem do chvíle, než se jako doprovodná hudba začne ozývat nějaká směsice šíleného diska (zřejmě moderní v tehdejších letech). To byla rána pod pás. V tu chvíli i některé herecké výkony či scény působili velmi komicky a můj do té doby dobrý dojem z filmu byl okamžitě rozprášen. Párkrát jsem se i zasmál. Po opuštění diskotékových výlevů a posunutí děje dále, už to vcelku šlo a závěrečné finále ve stylu komanda už jsem bral vcelku s nadhledem. Pravdou je, že většina akčních scén v porovnání s Kmotrem měli zcela jiný nádech a skoro až lacinou atmosféru. (teda kromě sprchy..) ()

Losik

Příběh Tonyho Montany, který se rychle vyšvihne na špičku organizovaného zločinu. Jak rychlý byl jeho vzestup, tak rychlý byl i jeho pád. Skvělý film, i když na mě trochu delší. Ze začátku se mi Tony moc líbil, ale to čím se stal už ne. Brutální gangsterka. Mnoho propracovaných postav a hlavně vývoj samotného Tonyho. Drogy a peníze udělají hodně. Na vrcholu nebyl vítězem... Dobrá hudba, dobrý příběh a na takovou délku filmu se to dalo. ()

KoRner

Dokonalý Pacino v ďalsom dokonalom filme. Brutálna gangsterka o čisto násilnickom hrdinovi, ktorý nechce nič menej ako všetko. ()

SjamK

Film, vyprávějící vysokým stylem o těch, kteří již styl dávno ztratili. Bylo vidět, jak si svou roli Pacino užívá a těch pět hvězdiček patří především jemu - doslova se koupajícímu v kokainu, nechutně zhýralému protivovi Tonymu Montanovi. ()

Jaccobos

Další gangsterka v americkém stylu, který mě fascinuje od chvíle, kdy jsem viděl Kmotra. Líbil se mi historický základ, kterého jsem si všiml hned na začátku, kdy se výmluvný vězeň Tony Montana dostává z nenáviděné Kuby do svobodné Ameriky. V Americe se ale ukázalo, že pro Američany bylo lépe, když byl Montana zavřený na Kubě. Bleskovou rychlostí se "vypracoval" až na vrchol, který znamenal jeho konec. Byla příčinou právě ta rychlost, se kterou se vyšvihl ? Nebo porušil své první pravidlo - "nezradit" ? Příznivcům příběhů v mafiánském stylu se tento film nezavděčí na 100%, ale i bez chybějícího "kmotrovského" respektu byl Al Pacino / Tony Montana perfektní... ()

Tom:)

Původně jsem chtěl dát 4, ale za to jak se v poslední třetině tvářil Tony tak neskutečně zpruzeně, že mi to zkazilo zbytek celého dne dávám 3. Bylo to dobře naotčené - klasické mafiánské hodičky, přestřelky, alkohol, drogy. Z gangsterky nic nechybělo. Al Pacino to zahrál skvěle. Ale nic víc. Bylo to tak nějak prázdné. Jediné co ve mně po tomhle filmu zůstalo je pocit deprese :) Nevadí mi depresivní filmy. Jenže tenhle neměl žádný jiný než depresivní náboj. Čekal jsem víc. Přemýšlím, kde se tenhle film vzal na 88. pozici :( ()

korndaddy

Naprat do sebe pořádnou porci koksu a jde se na to. Vzestup a pád Tonyho Montany, aneb takhle se obchoduje s drogama. Vcelku povedený gangsterský film , ale ne nejlepší co sem kdy viděl. Pacino samozřejmě užasný, Brian De Palma a Oliver Stone také vynikající a dle mého po the Untouchables De Palmovo nejpovedenější film. Škoda jen těch oldschool melodií, ale vzhledem k roku se to dá pochopit:-) ()

Tjaden

Další bravurní gangsterka, která by neměla uniknout žádnému filmovému fanouškovi. Ukazuje vzestup Tonyho Montany od prostého kubánského imigranta až po hlavního bosse Miamského obchodu s narkotiky. Závěř se nese v poselství "čím výš vystoupíš, tím strmější je potom tvůj pád". Bezohledný a zarputilý buldok Tony Montana je patrně nejlepší rolí geniálního Al Pacina. Tato role mu stejně jako role Michaela Corleone neskutečně sedla. Přestože film trvá 170 minut, díky svižnému scénáři a režii Briana De Palmy ani chvíli nenudí. ()

Nemik96

Tak tohle je neuvěřitelný koncert Al Pacina který se pro roli Tonyho Montany snad už narodil.Výborná kamera a příběh který Vám přesně ukáže co znamená jít si za svým snem třeba i přes mrtvoly.(Tenhle film patří do mé TOP5) ()

Mistickzz

Fuck Tony Montana. Al Pacino ho zahral geniálne, išiel z neho strach a rešpekt. Tony sa vyšvihol až na vrchol ale zabudol na pravidlo, že keď sa dostaneš na vrchol tak jediná cesta vedie smerom na dol. Gangsterka ako má byť, len tá hudba mi tam niekedy fakt nepasovala. Ale tie krvavé jatky na konci, paráda. 87% ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru