Zjizvená tvář

USA, 1983, 170 min (Alternativní 163 min)

Režie:

Brian De Palma

Předloha:

Armitage Trail (kniha)

Scénář:

Oliver Stone, Howard Hawks (původní scénář) (více)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (více)

Na mrtvolách svých konkurentů chtěl vybudovat americký sen... Klasické drama Howarda Hawkse Zjizvená tvář (1932), inspirované osudem proslulého chicagského gangstera Ala Caponea, se po více než padesáti letech dočkalo nového zpracování. Scenárista Oliver Stone a režisér Brian De Palma ovšem děj posunuli do současnosti, italského zločince nahradili kubánským emigrantem a pašování alkoholu distribucí drog. V létě roku 1980 emigrovalo z kubánského přístavu Mariel se souhlasem Fidela Castra 125 000 lidí. Zhruba pětina z nich měla kriminální záznam, neboť Castro se potřeboval zbavit „nežádoucích" osob. Asi polovina utečenců se usídlila v Miami a jeho okolí. Tato událost tvoří prolog nové verze Zjizvené tváře. Jeden z emigrantů Tony Montana (Al Pacino) se velmi rychle adaptuje v nových podmínkách svobodného světa. Se svým přítelem Mannym (Steven Bauer, jediný rodilý Kubánec mezi hlavními herci) vykonávají příležitostné práce v místním podsvětí a při jedné předávce drog skončí v jejich rukou ukradené peníze, za něž Montana vybuduje vlastní drogové impérium. S mocí a bohatstvím ovšem roste i jeho ego a především paranoia, že jej o jeho výdobytky připraví někdo stejným způsobem, jako to udělal on... Režisér De Palma svůj snímek natočil efektním, rozmáchlým stylem, v němž se opřel o téměř maniakální výkon Ala Pacina. Spíš než u původní Zjizvené tváře hledal inspiraci u Coppolova Kmotra, což je zřejmé už z Pacinova obsazení. Mezi dalšími herci zaujmou tehdy ještě málo známé Michelle Pfeifferová (Montanova žena Elvira) a Mary Elizabeth Mastrantoniová (Montanova sestra Gina). (Česká televize)

KASUGI

Zklamání jako prase. Dlouho jsem se těšil na tuhle kultovní gangsterku. Film, který silně inspiroval tvůrce hry GTA Vice City. Takže jsem tak nějak očekával příběh přistěhovalce, který si potřebuje v americe vydělat nějaký ten dolar na živobití a od drobných krádeží se dostane až k velkým zločinům a vraždám. Těšil jsem se na příběh chudého člověka, kterého postupně pohlcuje touha po moci a bohatství, až skončí totálně na zcestí jako obávaný mafián. Bohužel jsem už od prvních minut dostal arogantního drzého hajzlíka, k němuž nelze chovat žádné sympatie ani pochopení a jehož konec je (očekávaným) zadostiučiněním. Škoda, třeba scéna, kdy odmítne poslechnout rozkaz, je vynikající. Kdyby film stavěl na mnou očekávaném konceptu, byla by to pecka. Fakt nemám potřebu koukat tři hodiny na debílka, který skončí tak, jak si (už od začátku) zaslouží. Takhle je to jen dobře natočená klasika. ()

Pipes

Výtečný Al Pacino ve skvělé gangsterce s nádhernou atmosférou, kterou umocňuje výborná dobová hudba. Film podle mého gusta. ()

Molir

Na par mistech si clovek sice uvedomi opravdovou stopaz, ale pak to zase nabere rychlost a je zapomenuto... nicmene je to porad "jen" akcni film, na Tenkrat v Americe nebo Kmotra pri nejlepsi vuli nema... ()

Nepi

Al Pacino jak ho všichni znají. Jeho nejslavnější role, strhující herecký výkon, režie na jedničku...To jsou prostě klady Zjizvené tváře. Film, který je dnes kultovní, zanechal mnoho odkazů ( v módě, hláškách...). Brian De Palma si za tento kousek zaslouží obrovský kus pochvaly. ()

Almásy

nevidel som vsetky film s pacinom ale po Corleonovi je toto jeho zivotna rola. extravagantne, krvave, brutalne a po zasluhe kultove. nezabudnutelna zalezitost. ()

weselow

Film je to super, ale ta hudba, to je NĚCO NAPROSTO OTŘESNÉHO. Pro vás, co máte vkus a jste alergičtí na syntetizátory a vůbec disco styl z téhle doby, tak se budete muset obrnit velkou tolerancí. Moje nejhorší filmová hudba. ()

P1tr

Michael Corleone se může jít zahrabat. Tony Montana je pravý drsňák se vším všudy. Al Pacino dává do své životní role vše a stejně jako Montana s okolím se se svojí postavou nepáře. Scarface je i přes delší stopáž nabízející pár nudných momentů strhujícím příběhem cesty vzhůru. Od nuly se lze Montanovým stylem na vrchol vypracovat rychle, ovšem za jakou cenu? Zpočátku Montanovy nechybí odvaha a kuráž ve spojení s vírou v úspěch. Postupně si ale nelze nevšimnout jeho bezmocnosti a strachu, které zakrývá, jak jinak, siláckými řečmi. Ačkoliv je Tony pěkný hajzl, nelze si ho neoblíbit. Postava je to bezpochyby výrazná a potkat ji na ulici, jen jediné Fuck z jeho úst by mě odstrašilo. Zjizvená tvář je vynikající film, který se nebojí ani násilí, kterého tu není málo. Pochválit musím také skvěle vybraný dobový hudební podkres, který mě skoro nutil u filmu tančit, obuvláště u scén z Babylon klubu...:) Rozhodně snímek hodný shlédnutí, pro jehož rozšíření doporučuji vyzkoušet počítačovou hru stejného jména, která je možná lepší, než film, ačkoliv nekopíruje jeho příběh. Viva la TONY! ()

IMPAIRED

Dokonalá. Jak může někdo u tohohle přemejšlet nad příběhem nebo provedením?? Proč si Pacino vybral tenhle film zjistíte až na jeho konci. Vždycky. ()

Wlck

Bezesporu ohromný snímek. Dokonce se po něm pojmenoval i dost slavný americký rapper. Musím říct, že Al Pacino celý film odtáhl naprosto neuvěřitelným způsobem. Problém však tkví v tom, že tentokrát dostal roli antihrdiny. Člověka, kterým já osobně musím doopravdy a doslova pohrdat. Pech. To je důvod, proč filmu nemůžu dát plné hodnocení. ()

giovanni3

Vynikající dlouhý film s excelujícím Al Pacinem... Od mafiánského filmu s ním jsem čekal, hodně, ale obával jsme se nudných pasáží v těch 170 minutách... ale opak byl pravdou 170 minut jsme se bavil tím jak Tony jde od umývače nádoby, přez zabijáčka až po mafiánského bose či jak se najde svoji vyvolenou a tu prostě užene... I vztahy s ostatními lidmi jsou naprosto skvělé a poutavé... A finále bylo ideální tečkou za tímto filmem. 5z5 ()

Vercinix

Genialita: Al Pacino; Klady: Výprava, hudba; Nadprůměr: Režie, scénář; Průměr: Kamera; Otřesné: Délka!!!; Výsledek: čistých 80% ()

voleman

Legendární gangsterka, která byla ve své době nezvykle brutální. Musím říct, že až na druhé shlédnutí jsem docenil všechny kvality tohoto filmu a musím říct, že jde o opravdu podařený snímek s hustou osmdesátkovou atmosférou. Al Pacino v legendární roli Tonyho Montany předvádí opravdu vynikající výkon, a zastinuje tím všechny ostatní. Hudba je sice laděná hodně osmdesátkově a dnes působí zastarale, ale do tohoto filmu se to opravdu hodí jako nikam. 95% ()

Sheffield

Nejlepší možné zachycení vzestupu a pádu. Nádherné, někdy až poetické cvičení v podání Briana De Palmy, který si za režii tohoto snímku vysloužil nominaci na Zlatou malinu. Tony Montana si jde tvrdě a bezohledně za svým... koncem. ()

Lektor

Vzestup a pád v dokonalé podobě. Předloha je jednohubka (i když koketující s dokonalostí), tohle je ovšem díky De Palmove režii extravagantní epos definující svůj vlastní subžánr. De Palmuv nejlepší film. Pacino ve fantastické formě. ()

fiLLthe3DD

Hlavním mínusem tohoto snímku je především stopáž, něco tak úmorného jsem snad ještě nesledoval... Al Pacino byl v roli vcelku obstojný, rozhodně mu sedla víc než Michael v sérii "The Godfather," Tony měl skvělé hlášky a překvapil i chováním („žádný děti"), avšak díky délce to celé pak vyznělo jako pěkná otrava, přeci jen, 80% záběrů si pro sebe krade hlavní hrdina - díky tomu pak vedlejší postavy působí tak nějak „nijak," každá jako by měla jen jednu charakteristickou vlastnost (mafián, bodyguard, děvka)... Scénář rovněž dosti bídný, z námětu se dalo vytřískat víc, příběh (byť jednodušše) podaný vcelku fajn... Největším kladem je rozhodně technické zpracování - přestřelka v Babylonu za zvuků instrumentální hudby a písně "Dance Dance" ve spojení s úžasnou kamerou pro mne byla vrcholem celého filmu... Zbytek akčních scén je rovněž na velmi vysoké úrovni... Dále dobrá kamera a hudba - main theme je přímo skvostné, stejně jako hudba 80. let a prostředí... Škoda jen, že tyto klady nemohou zastřít fakt, že je snímek vcelku prakticky nekoukatelný a monotónní... První hvězdička a půl za hudbu a technické zpracování (prostředí, kamera, akční scény), druhá za Tonyho hlášky a hádky s Elvirou (pobavil jsem se fakt královsky) a půl za to, že film posloužil jako inspirace pro Gta: Vice City :D Jinak je to koukatelnější než Kmotr... Toho už bych mohl vcelku taky dát :D ()

ethos

Super super a este raz super pacilo sa mi to dokonca viac ako Carlitos way. Krasne vystupnovane, akcne napinave inteligentny pribeh proste super. A o Al Pacinovi ani nehovorim bol uplne najlepsi. Superrrrrrrrrrrrrrrrr ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (více)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru