Reklama

Reklama

Univerzitní profesor Bob Kearns žije v kolébce automobilového průmyslu Detroitu s manželkou a šesti dětmi. Má na kontě několik malých patentů a baví ho vymýšlet novátorské věci. Jednoho dne ho napadne, že stěrače na oknech vozidel, když jen mrholí, by mohly stírat déšť v přerušovaných krátkých časových intervalech. Přítel Gil a jeho bratr mu poskytnou finance na vývoj a nechají nápad patentovat. Kearns později představí svůj vynález mamutí firmě Ford, jejíž vývojové oddělení zatím tento problém řeší bez úspěchu. Na první pohled je patrné, že mají o nápad zájem. Za několik týdnů však přichází Gil se špatnou zprávou, Ford prý už o stěrače zájem nemá. To je pro Kearnse šok a zároveň se obává, že automobilka jeho vynález okopírovala. Na setkání prodejců Bob uvidí nový model Mustangu, jehož hlavním vylepšením a prodejním trhákem jsou nové stěrače s přerušovaným pohybem. Bob si to nenechá líbit a pustí se do boje se špinavými praktikami obří automobilky. Neváhá zažalovat Ford za porušení patentu a odstartovat dlouholetý soudní proces s nejistým výsledkem. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (116)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Stěrače stírají, ostřikovače stříkají, klakson troubí... Akorát je blbý, že ty stěrače stírají stále stejnou rychlostí. Tak si s tim jeden vysokoškolskej profesor začne trochu lámat hlavu a vymyslí cyklovač. Vůbec jsem do teď netušil, že k vynálezu cyklovače svěračů se váže takovejhle příběh. Tak jsem se aspoň dozvěděl zase něco novýho. Jinak ovšem tohle soudní drama celkem v ničem nevybočuje z průměru. Stačí vidět jednou... ()

Mičl 

všechny recenze uživatele

Zrovna mám na svým autíčku rozbitý cyklovač stěračů a (ne)funguje to přesně tak, jak to bylo před zavedením Kearnova vynálezu Fordem do výroby. Je to asi tak: Vždy když prší vzpomenu si na tohle neuspořádané a zdlouhavé drama, ale jakmile to nechám spravit Flash of Genius se mi vypaří jako nevýrazný film z mé negeniální hlavy. ()

Reklama

showxman 

všechny recenze uživatele

Závěrečná pasáž filmu odehrávající se převážně v soudní síni vytrhla z mírného stereotypu, do kterého se po zneužití patentu děj (a pravděpodobně i skutečný život R. Kearnse) dostal. A právě závěrečná část mě přinutila zvednout hodnocení o jeden stupínek, jinak ne příliš umě natočeného snímku (i když o to v tomto případě nešlo). ()

Icefist 

všechny recenze uživatele

Nejvíc mě to bavilo u soudu, což teda nebyla zvlášť dlouhá část, ale nějakou dobu už to je, co jsem viděl ve filmu tohle mé oblíbené prostředí, takže jsem si to užil. Líbil se mi Kinnear, hrál všechny fáze hlavní postavy přesvědčivě a vyváženě a tím pádem snímku dost pomohl, protože na ústřední osobě všechno stojí. 70 % Oblíbená část- pointa se slovy v knize ()

Michnak 

všechny recenze uživatele

Příběh je podle mě geniální, jelikož nám realisticky přibližuje kousek historie a díky tomu si může mnoho z nás vzpomenout na Vynálezce Roberta Kearnse, jelikož se s jeho vynálezem setkává většina z nás. Musím ale říct, že mi přišla daleko zajímavější fáze sporu o patent, než jeho samotná konstrukce. Chápu, že bylo třeba říct, jak Bob k nápadu došel, ale ztvárnit se to dalo lépe. Soudní pře jsem si ale užil plnými doušky. Není nad to zadostiučinění, když pronesete větu, která každého usadí a která výrazně prokazuje vaši pravdu. Film byl právě o tom - prosazovat si pravdu, jelikož pravda přeci "vždycky" zvítězí. Hodnoty měla hlavní postava v tomhle směru v pořádku. Nebýt takových průkopníků, tak se systém nikde neposune. Co ale není v pořádku je to, že i přes své "správné" zásady Bob ztratil část své rodiny, podle mě ale v prospěch vyššího dobra. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (9)

  • Marc Abraham požádal Grega Kinneara, aby kvůli roli Roberta Kearnse přibral 10kg. (D3VIL)
  • Film byl natáčen v lokacích Toronta. Mnoho z nich našel plánovač filmařských lokací pomocí aplikace Google Earth. (PATTXA)
  • V dnešní době má stěrače, které vynalezl Bob Kearns, přes 150 milionů aut. (D3VIL)

Reklama

Reklama