Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Úsměvná komedie o chlapech s hlavou v oblacích, hříšných touhách lásky a jedné svatbě, která skončila málem jako bitva u Waterloo.  V malém moravském městečku Zvěstov žijí všichni chlapi starými historickými bitvami. Představují francouzskou armádu v čele se svým starostou Touchynem (Bolek Polívka), který má už léta monopol na roli Napoleona. Tentokrát se připravují na velkou akci - odhalení napoleonské kašny v sousedním městě Podolí za přítomnosti televize a novinářů. Podolský starosta má však pro Touchyna špatnou zprávu - tentokrát angažoval na roli Napoleona skutečného zahraničního herce, který je mu i více podobný. Touchyn se urazí a rozhodne se slavnost ignorovat. Přesvědčí o tom i zvěstovské, kterým ovšem přijde líto, že nacvičovali nadarmo...
V té době se vrací do města po více než dvou letech Tomáš, syn místního kronikáře. Tomáš byl vždycky sukničkář, kterého zbožňovaly všechny místní dívky, ale tentokrát přišel tátovi říct, že se skutečně zamiloval a chce se ženit. Půvabné Francouzce Claire slíbil tajnou romantickou svatbu v místním kostelíku... Jenže táta vyzradí Tomášovo tajemství v hospodě a starosta Touchyn dostane geniální nápad - jde přece o velkou mezinárodní událost, takže žádný utajený sňatek! Vesnice vystrojí milencům velkolepou svatbu za účasti francouzského vojska a samotného Napoleona!.. A tak se začnou dít věci... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (299)

Mahalik 

všechny recenze uživatele

The děs! Chápu, že český film se momentálně nachází v klinické smrti, ale to ještě neznamená, že se musí neustále ztrapňovat. Klein naverboval polovinu lidé z Ulice do vesnice, dal jim scénář, který se povaloval někde pod kobylincem a řekl: „Tohle bude trhák!“. Nejen, že film není vůbec, opakuju vůbec vtipný (povětšinou se vše točí okolo vožralých nádeníků ze vsi), ale on i Polívka ztrácí na soudnosti a navíc tam jezdí na starým kole vykřikujíc něco o blbý bábě, která mu opřela kolo o Jednotu. __Chtěl jsem se dívat na Venkovského učitele, ale protože mě ostatní přehlasovali, musel jsem se podřídit a trpět! Trpěěěěěěěěěttttttttt!!!!!! ()

Bluntman 

všechny recenze uživatele

Jak producent Svatby na bitevním poli - Šmídmajer -, který si na kvalitní a zajímavé projekty (např. dokument o Formanovi) musí vydělávat diváckými, ale naprosto přišernými filmy se vzestupnou tendencí (Jak se krotí krokodýli, poslední Básníci a Svatba na bitevním poli), může najat někoho tak odtrženého od tohohle světa?_____ Čeští tvůrci a herci se mohou stokrát omílat alibismy a hloupostmi, že "filmy toči pro diváky a ne pro kritiky" (a kritik není divák?), ale tím se tak maximálně straní jakýchkoliv výtek, žijí ve svém vakuu a ke zlepšení české kinematografie nedojde. Nikdo proboha nechce Dobrý ročník, i já musím Svatbu na bitevním poli pochválit za ne až tak obludnou televiznost, jak by se z mnohých recenzí mohlo zdát (na tu je tam až moc exteriérových scén a Klein pozná ještě rozdíl mezi TV a kinem), a za snížení product-placementu oproti posledním Básník, jenže to je asi tak všechno._____ Bolek Polívka zase hraje sám sebe (tj. muže, který si odmítá přiznat, že je za zenitem, a je notor) a pokud se setká v jedné scéně několik různých typů herectví, je zaděláno na problém velikosti Obsluhoval jsem anglického krále. Pokud chci natočit portrét malé moravské vesničky se vším, co k tomu patři, tak ji nezalidním dvourozměrnými postavičkami hranými naprosto neschopnými neherci anebo exhibicujícími herci (Budař, Polívka, Vašut, Somrt, Peca) či do filmu omylem zabloudivšími seriálovými "hvězdičkami"._____ Kleinova režie je jistá v tom, jak inscenovat záběr a že se evidentně jelo na minimum klapek (a na první jetí, dodal bych), jenže nesvede už nic vyjma od tohohle a i filmového světa odřiznutých scén (melancholická Francouzska poslouchá hudební přehrávač, zn.: verze doby kamenné - gramofon, holky zpívají a tančí na českou muziku a vedou "fakt hustý" dialogy?!?) či kýčovitých výjevů na pěst (buď nenechá scénu vyznít, viz ta se sečením anebo v kostele, nebo ji neúnosně natáhne). Lidem se to bude líbit, je to lepší, i když výrazně hůře napsané než Slunce, seno cokoliv (ten scénář dostal studentského Oscara, jenže pochybuji, že na něj od toho roku 1995 někdo sáhnul)._____ 2* za 30% film a ta druhá pro Bolka Polívku, který je zábavný notorik, a producenta, který si je vědom stavu české kinematografie, a tak toči sračky, aby mohl investovat do ambiciózních projektů. Kdy źe bude ten dokument o Formanovi, odhalující dosud neznámá fakta? ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem hodně hloupých českých filmů, ale tenhle jim kraluje (no dobře, nekraluje, ale nemá k tomu daleko). Mám pocit, že scénárista se před psaním praštil do hlavy, protože neuvěřitelně tupý příběh překvapuje svou hloupostí a nesmyslností. Režisér Klein to rozhodně nezachraňuje a herci se snaží, aby je někdo neobvinil z toho, že hrají. A daří se jim to dobře. Veskrze tupé, špatné, nudné. ()

Dr. Hawkeye 

všechny recenze uživatele

Zcela bez mučení se přiznám, že zbožňuji "Slunce, seno... (a nejvíc "... a pár facek"), kterému se film až podezřele podobá - letní komedie, rázovité postavičky, jih země (Čechy nebo Morava, vyjde to na stejno), téma "zakázané lásky" a svatby, které není přáno, ale nakonec k ní v tajnosti dojde; a nakonec dojde i na ty facky, kdy se porve celá ves. Do toho ne zcela vzorový farář a děsivě přehrávající herci... a k tomu hraje Čechomor... Jenomže "Slunce, seno a pár facek" natočil rázovitý režisér z jihočeské vesničky Hoštice (u Volyně) a použil k tomu často neuvěřitelné naturščiky (tetičky, strýčky, babičky, rodiče) a celá ta řachanda plyne ze zažitých a okoukaných (byť patřičně přehnaných) situací. Oproti tomu Dušan Klein, obecně mnohem zručnější režisér, se na rozdíl od Trošky zaměřil na jih Moravy. A v tom vidím první kámen úrazu - rodilý Slovák na Moravě (tedy té jižní) nikdy nežil, film obsadil do většiny rolí českými herci, kteří s těmi moravskými kolegy opět ztvárňují další parafrázi na téma "moravský exot" a ve filmu se mu hlavní dějový oblouk (měl-li tam nějaký být) sype pod rukama až hanba. Plusový bod si paradoxně zaslouží za mnohem vkusnější product-placement - jistě, chlastá se tam Černá hora, pokrývač "Skokan" používá krytinu Bramac, hlavní hezoun (herecky zcela prkenný Šimůnek) jezdí v Mitsubishi a Polívka prodává ve svém konzumu tablety "Vyprošťováku"... ale všechno je to tak nějak mnohem přirozenější, než v předešlé celovečerní reklamě na drogerii Teta a Starobrno... Navíc znám pár lidí, kteří stejně jako osazenstvo vesnice propadli vášni "military reenactment", ale ani tento motiv nepozvedne film nad podprůměr. ()

sta 

všechny recenze uživatele

no, dno definované Plavkami a Crash roadem to není, ale to je asi tak všechno pozitivní, co se o tom dá říct.. "nestačí vzít vesnické figurky, chvíli si s nimi pohrávat, aby se městský člověk pobavil, a pak je nechat se opít a případně pomlátit v hospodě. To není komedie z vesnického prostředí, ale zlá fraška prostředí pouze vysávající a zneužívající je k samoúčelnému výsměch životu venkovanů" 30 % ()

Galerie (22)

Zajímavosti (13)

  • Když se natáčela scéna filmového odhalení kašny, tak muselo být na náměstí ve Šlapanicích dvěsta komparsistů. Z toho někteří v krojích. Krom nich bylo přítomno i kolem 80 herců a členů štábu. (DaViD´82)
  • Dušan Klein odpověděl na dotaz, proč obsadil Bolka Polívku, slovy: „Bolek je velká osobnost, člověk s bohatou fantasií a vtipem, takže do své postavy vždy vnáší něco ze sebe“. (Olík)
  • První klapka padla v pátek 27. července 2007, 17:00 hodin, poslední (č. 1647) klapla ve Starovicích opět v pátek 25. srpna 2007, rovněž v 17:00. (hippyman)

Reklama

Reklama