Reklama

Reklama

Noc na Karlštejně

  • Československo Noc na Karlštejne (více)
Československo, 1973, 83 min (Alternativní 86 min)

Scénář:

Zdeněk Podskalský st., Jaroslav Vrchlický (divadelní hra)

Hudba:

Karel Svoboda

Hrají:

Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Jaroslav Marvan, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších českých filmových muzikálů vypráví o císaři Karlu IV. a jeho hradu Karlštejn, na němž kvůli jeho zákazu nesměly přebývat ženy. Tento zákaz měl posloužit k tomu, aby se panovník mohl věnovat mužským záležitostem. Jedné noci byl ale porušen hned dvakrát… Na Karlštejně se tedy objeví nejen Karel IV. a dva nezvaní hosté, cyperský král Petr a bavorský vévoda Štěpán, ale také dvě ženy v mužském přestrojení. Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a ze stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit noc na hradě v mužském přestrojení… Český filmový muzikál natočil režisér Zdeněk Podskalský podle stejnojmenné divadelní hry Jaroslava Vrchlického. V hlavních rolích uvidíte Vlastimila Brodského (Karel IV.) a Janu Brejchovou (Eliška Pomořanská). Eliščina ochránce, arcibiskupa Arnošta z Pardubic, hraje Karel Höger a odvážnou a tvrdohlavou Alenu Daniela Kolářová. (Česká televize)

(více)

Recenze (498)

kinderman 

všechny recenze uživatele

Dvě věci (kromě toho chlápka s bicyklem, který míjí rytíře při úvodním turnaji) mne vždy spolehlivě pobaví- když Karel IV. při hostině recituje Nerudovy verše a poté, co oznámí, že je strašlivě unaven ("možná víc než kdejaký sedlák"), věnuje se ve své ložnici ještě pletení proutěného koše, v kteréžto činnosti neustane ani během audience bavorského vévody. Toť obrozenecké podání lidového panovníka a "největšího Čecha". ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Průměrné opěvování našeho nejslavnějšího hradu straví na velmi jednoduché zápletce plné ještě jednodušších písní. Bohužel scénář také moc dokonalosti nepobral a chudé dialogy nenahrazuje ani žertovná nadsázka s chytře zamaskovanou manželkou panovníka. Vypadá to, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnou co vlastně chtějí natočit, proto máme jen možnost vidět tuto ne zrovna povedenou záležitost. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Jak Svobodu nemusím, tak tady mi všechny jeho písničky sedí. Možná je to tím, že je člověk slyšel už tolikrát... Nevím co by král Karel řekl této komedii ale já ji zbožňuji. Možná je to tím v pravdě elitním hereckýcm obsazením, krásným prostředím Karlštejna (byť jeho rekonstrukce jej spíše zprznila) a vtipným scénářem. * * * * ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně další zbytečná „historická“ komedie. Nuda a ještě k tomu naprosto vylhaná. Za historickou nevěrnost sice Podskalský nemůže, ale za to, že stvořil podivný rádobyvtipný muzikál už rozhodně ano. Od média jménem "film" očekávám rozhodně víc než nicneříkající estrádu v historických kostýmech... ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

To lepší z plytké socialistické zábavy. 1) Ještě dlouho po době vzniku jsem toto dílko považoval za typickou "podskalštinu", která mi nemá co říci a nudí, ach bože, jak jen nudí. 2) Dnes se na věc dívám trochu jinak. Film mi sice pořád nemá co říci a nudí, ale uplynulých 38 let od vzniku dodalo snímku nové kvality - především herecké obsazení až bere dech. Ani melodie nejsou k zahození. Nakonec i v nevýrazném scénáři to občas dialogově zajiskří a tak výsledné tři hvězdičky celkem přesně odpovídají tomu, co pro mě film znamená. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (63)

  • Režisér pôvodne zamýšľal, že bude adaptovať Klicperovu historickú komédiu "Tři hrabata" naraz v podobe absolútneho muzikálu, spievaného od začiatku až po záverečné titulky. (Raccoon.city)
  • Píseň Hoja Hou přezpívala hudební skupina Walda Gang a její verse se od mistrovství světa roku 2019 stala oslavnou skladbou linoucí se z reproduktorů zimních stadiónů po vstřelení gólu českou hokejovou representací, především na mistrovství světa. (JoranProvenzano)
  • Tvůrci se museli potýkat s nepřízní počasí, což zdržovalo natáčení. Druhou největší "brzdou" byl téměř tříměsíční zájezd Waldemara Matušky s Pragokoncertem do SSSR. (jecmen2)

Související novinky

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (více)

Reklama

Reklama