Světová válka Z

• USA World War Z (více)
USA / Malta, 2013, 116 min (Special Edition: 123 min)

Režie:

Marc Forster

Předloha:

Max Brooks (kniha)

Bordoshut

Recenze na film Světová válka Z: Zas taková pecka to není. Nejlepší na tomhle filmu je asi Brad Pitt, který předvádí svůj standartní výkon – ale taky se nepřetrhne. Nevím, jestli to bylo scénářem, jeho výkonem, nebo obojím, ale to, jak po společném úvodu opustil manželku a dcery jakože čau, mi přišlo neskonale dementní, ta scéna postrádala jakékoliv emoce. Říkal jsem: "Proč tam tu manželku teda dávali, když se na nic ve třetině chtějí vysrat?" Doufal jsem, že tam ještě bude mít nějakou roli, třebaže ji najde mrtvou nebo ji bude muset zachraňovat co já vím, ale ne, půl filmu z nás šťavili soucit, pak návrat domů a nazdar. Taková normální žlutá rodinka. Zkrátka a dobře: průměrný hollywoodský trhák bez špetky autorského rukopisu. Zombíci nic moc, v podstatě jsem vůbec nedostal příležitost si je vychutnat, jak se pořád někam hnali. Taky dobrý způsob, jak si ušetřit práci s jejich designem. Mimochodem – to, jak se vršili na sebe, aby se vyšplhali přes desítky metrů vysokou zeď, považuju za jednoznačně nejstupidnější věc, kterou jsem v zombie filmu kdy viděl. Od chvíle, kdy tuhle svojí fintu poprvé použili, už to pro mě nikdy nebyl čistokrevný horor, spíš taková zombie dobrodružná komedie. Horor to koneckonců nebyl vůbec; přes všechny scény, které měly potenciál být děsivé, se hrozně rychle prolétlo a po nich následoval zase obyčejný akčňák o samospásném zachránci světa, který si v postapokalyptickém světě lítá sem a tam. Ani neustálé střídání žánrů se mi moc nelíbilo. Další věc, co World War Z uškodila, je malý rating. Absence krve, brutalit a strachu mi prostě ke krvežíznivým zombie zabijákům nesedí. Můj dojem zlepšil až konec, kdy zajímavé "rozuzlení", kterého se většinou u zombie filmů nedočkám, tak trochu ospravedlnilo nešťastné pojetí a vlastně do díla vneslo něco málo originality – např. já jsem si do té doby neuvědomil, že to, že ve filmu nevidíme žádného nemrtvého se lačně krmit na účet nějakého nebožáka, nemusí nutně být zaviněno ratingem. Prokázání hypotézy bylo sice předvídatelné, ale cool. Finální, zcela jistě povinný happyend jsem přetrpěl. Verdikt: "Nepříliš nápaditý zombie výplach, který sice postrádá napětí a atmosféru, vynahrazuje si to ale ústřední tezí." ()

Macejko

Dokonalý príklad zdochnutého blockbusteru, v ktorom bola každá zložka vytváraná na neutrál, či už ide o réžiu, scenár alebo herecké výkony. Kvantá kecov, akcia priemerná, sympatie k postavám nulové, vyvrcholenie žiadne. Nehorázne som sa nudil. ()

Freemind

World War Z je sice ambiciózní zombíkárna, ale žádný zázrak nečekejte. Na filmu se dost výrazně podepsaly produkční turbulence a četné přepisování scénáře - těsně před dokončením produkce přikázala zrušit, přepsat a znova natočit nový, více optimistický závěr (takže například nikdy neuvidíme bitvu o Moskvu, která se jen mihne v závěrečných sekvencích). Výsledkem je slepenec několika odlišných filmů - od sci-fi říznutého thrillerem (a lá Spielbergova "Válka světů"), přes akční vyvražďovačku s vojenskými prvky (a lá Scott nebo Cameron) až po obyčejné zombíčiny (a lá Resident Evil). Tenhle kolotoč stylů je nejen matoucí, ale bohužel taky trochu únavný. Naštěstí to celé spravují solidní herci, scénář, kteří se snaží neurážet divákovu inteligenci, a hlavně prachy nalité do audiovizuální omáčky. Verdikt - stravitelné, ale druhý chod si nedám. ()

erased

World War Z je přesně tím, co žánr zombie hororů potřeboval. Konečně nesledujeme skupinku přeživších, kteří v městečku/na venkově čelí perfektně namaskovaným, ale neschopným chraplounům. Gerryho cestopis totiž ukazuje přesně to, co na takových filmech bylo vždy nejzajímavější. Jaká je situace v jiné zemi? Na jiném kontinentě? Přežívá vůbec ještě někdo? A jak? Kde se vlastně nemrtví vzali a jak se z té polízanice dostat? Dechberoucí úvodní propuknutí nákazy ve Philladelphii tak odstartuje s přehledem ten vůbec nejlepší zombie film. Foster sice žánrová klišé v prvních třech čtvrtinách nahradil jednoznačným velkolepým blockbusterem, ale díky tomu, že se film co do děsivosti už neopírá pouze o skvěle vypadající zetka, ale především o jejich samotné zahrání, to funguje dokonale. Jediná výtka tak směřuje právě k poslední půlhodině. Bez sebemenších problémů bych ji dokázal překousnout jako závěrečný návrat k žánrové klasice, jako takový je totiž zábavným zpestřením, ale kvůli jedinému prošlápnutí zombie hlavy je se zbytkem filmu jednoduše nekonzistentní. Ale jsem aspoň rád, že unrated verze má dostatek krve. Není jí sice moc, ale bez ní si takový film představit nedokážu. ()

Wolodja

Dalsi z milych letnich prekvapeni! Film odsejpa a ma hodne atmosferu. Pitt hraje svuj standard (cti: je paradni) a ostatni za nim nijak nezaostavaj. A navic, film me vic nez jakejkoli film pripominal ruzny filmy o hledani zdroju nakaz, napr. Outbreak nebo Contagion ()

Tony.cs

Kvalitně, ale hodně kvalitně natočené. Předlohu neznám, film jsem sežral. Některé záběry doslova berou dech. ()

vorheese

Po Elysiu a Oblivionu se defitivně potvrzuje, že léto 2013 patří talentovaným režisérům se spoustou originálních nápadů, jejichž úslilí je soustavně podkopáváno demencí scénáře a "světovostí" producentů. World Word Z mohla být klidně klasika, nebýt těch samoúčelných přesunů po světě, díky nimž bude vaše IQ neustále konfrontováno s takovými vychytávkami, jako letecká havárie, ze které to má Brad Pitt do svého cíle příhodně v docházkové vzdálenosti (i s trubkou v břiše). Jinak naprosto boží atmosféra, zombíci, akční scény i anti-happy-end. ()

blackrain

Při sledování jsem měla pocit, že hraju počítačovou hru a že se krůček po krůčku prokousám jednotlivými levely. Bavilo mě to. Pořád se něco dělo a nehrozilo, že bych se mohla nudit. Je tu i pár napínavých momentů, kterými jsem se nechala strhnout. Takovou zombie podívanou jako je právě tato, můžu. ()

gogos

Dosti originální zombie film pojatý dosti netradičně. Brad Pitt v překvapivé roli nekydliče, nehrdiny, negeroje, ale otce, který je schopen pro svou rodinu všeho. Daniella Kertesz ve své první velké roli září tak, jako v poslední době málokdo. Solidní efekty, dobře pojatý příběh a po dlouhé době výborný hudební doprovod. Nevím jak moc odklad premiéry a dotáčky filmu uškodily, nicméně já jsem spokojen, ba co víc, možná i lehce překvapen. Prodloužená verze určitě stojí za shlédnutí, Zasloužené 4* ()

ABLABLABLA

Tohle mě mile překvapilo, nečekala jsem, že to bude až tak dobré. Brad si nám zase zahrál nějakou sexy roli a v jedné scéně byl i jako Mojžíš procházející skrz Rudé moře a já u toho měla záchvat smíchu.. vždyť víte.. jak si Pittík aka zde Gerry Lane píchl ten bacil, aby byl nemocný, i když se v tom vůbec nevyznal a mohl se na místě zabít a potom, byl pro ty zombíky aka virem nakažené lidi, ze kterých pak byly nestvůry, neviditelný a normálně skrz ně prošel. Jinak se mi hrozně líbil tento proslov: "Mother Nature is a serial killer. No one's better. More creative. Like all serial killers, she can't help the urge to get caught. Or what good would all those brilliant crimes do if no one takes the credit? So she leaves crumbs. Now the hard part, is seeing the crumbs, for the clues there. Sometimes the thing you thought was the most brutal aspect of the virus, turns out to be the chink in its armor. And she loves disguising her weaknesses as strengths. SHE'S A BITCH." ()

Philcze

Spokojenost. Předloha zůstala neposkvrněná a stejně jsme se dočkali víc než solidního letního filmu s ultimátním tahounem Pittem a obrovským měřítkem, kdy globální konflikt konečně vypadá globálně a zapadlejší kouty nejsou spláchnuty desetivteřinovým záběrem na divočinu. A finále překvapilo logičností a kulervoucností na zatraceně malé ploše. K dokonalosti chybí jen Rko. Ale pokud nám PG-13 zajistí sequel, tak to kopnutí do slabin, v podobě mlácení do zombie bez krve, přežiju. 80% ()

Helo

Za prvé - zabít toho, kdo dělal trailer, páč podle něj jsem usoudil (a určitě nejen já), že to bude ptákovina s miliardou zombie, které jsou imunní vůči působení gravitace. O to větší pak bylo překvapení, když film obsahoval kombinaci komornějších a napínavých zombie momentů a epických záběrů, které nakonec ani nepůsobily trapně, jak se z traileru mohlo zdát. A že byli ti nemrtví trošku hyperaktivní? Myslím, že to je příjemná změna oproti "lenochodcům" z Walking Dead. Jen škoda, že závěrečné masakrování zombíků bylo ukázáno jen ve zkratce. ()

DH3Factor

Milí, zlatí nic světoborného pod sluncem. Světová válka Z sice není naprostým zklamáním ani nekoukatelnou kravinou, ale na zadek jsem si z něj popravdě nesedl. Je to takové polední menu v solidní trojce. Seznamovací předkrm neurazí, ale místy cítíte poněkud mdlou pachuť. S hlavním chodem sprintujících zombie jste pak spokojeni, ale porce je malá. Závěrečný zákusek je naopak moc hutný a drhne v hrdle. (pan režisér asi nevěděl jak se to chytne a tak si nechal celkem krkolomná zadní vrátka) Stručně a jasně. Film divákovi nabídne prošedivělého Brada, hladu kousajících potvor a velice vábivou možnost ve stylu: Nechceš-li být zombie píchni si syfla. Koho tyto věci oslovují, nechť se na to koukne. Ostatním doporučuji spíše žánrovou klasiku 28 dní poté. ()

..Lucas..

Další z mnoha zombie filmů a i přesto dokázal překvapit a zabavit, což velmi vítám a dokonce jsem i rád, že se můžeme těšit na pokračování. ()

movieband

"Jedna .. Dva .. Tři .. Čtyři .. Pět .. Šest .. Sedm .. Osm .. Devět .. Deset." Těšil jsem se, byl jsem na to zvědavý a hlavně sem čekal na ten konec, který je prý podle některých výborný. Během filmu jsem si pořád říkal, kde je Will Smith a jeho věrná Sam. Film mi dost připomínal Já, legenda a nemohl sem si prostě pomoct. Jinak má film vcelku povedenou atmosféru (na konci byla fakt, že vcelku dobrá) a výbornou hudbu (http://www.youtube.com/watch?v=tVvG3X1pcQ8 !!). Bradd Pitt je mi čím dál sympatičtější a dlouhé vlasy mu fakt přidávají na charismatu. Apokalypsa byla víc, než přesvědčivá a zpracování bylo na místě. Celkově na mě film zapůsobil vcelku dobře. Ponurá atmosféra a blížící se konec z toho vcelku čpěl a je pravda, že sem při závěru chvíli nedýchal. Napínavý a dramatický film, který stojí za to shlédnout. Spolu s Já, legenda (které je, ale mnohem lepší) je to jeden z těch lepších zombie filmů. Zhlédnuta SE verze. 80% ()

gojackill

Konečně jiná zombárna, bez pomalých kousáků a hlavně v globálním měřítku. Doposud jsem viděl zombíky leda tak ve městě či v centru. Další fajn změnou je, že zombíků jsou ohromné davy, kteří běhají stovku někde kolem 11 vteřin. Něco jako když se mravenci valí pralesem. Film rozbitý na části, či spíše na kapitoly jako ve hře, kdy v každé kapitole platí trochu jiná pravidla a užíváte si jiné emoce. Strach, pak úžas a nakonec napětí. Jo, tak to bylo po sobě. Třetí kapitola napíná, jako za dlouhou dobu žádný film, který bych si pamatoval a to nemluvím o tom triumfu, že se režisér vyhnul lacinému patosu, tak typickému pro americký film a přesto snímek dokázal dojmout?! COŽE, prej bez patosu___ UZNALE HÝKÁM___ Mohu odpustit i odfláknutý a trochu vylízaný vysvětlování proč fešák Brad musí z bodu A do bodu B, tedy z jedné kapitoly do té následující___. Zkratkovitý závěr, který naznačil, co se děje a bude dít dál (genocida zombíků), je jen na několik minut a nezbývá mi než pochválit, že to tvůrci neroztahali na další kapitolu, či ještě hůř na další film. Naprostá spokojenost. ()

Kaluž

Chytlavě natočená a místy velmi nápaditá akce se superhrdinou, co za "24 hodin" spasí svět. A v tom je ten problém. Co by za tyhle superschopnosti dal takový Rick Grimes nebo Joel Miller… Plus ty mírné nejasnosti ohledně konečného řešení (nestačily třeba spalničky?). Na druhou stranu, průběh je svižný a vydatně krvavý a závěr navíc působí jako takové milé Resident Evil (ten videoherní!) outro, takže proč ne? ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech