Skyfall

Britská tajná služba MI6 se ocitá v nelehké situaci, ze základny v Turecku byl ukraden harddisk se seznamem agentů. Agent 007 James Bond a jeho kolegyně Eve se pokusili lupiče zadržet, Bond byl však během akce postřelen a zmizel neznámo kam. Šéfce MI6, M, nezbývá nic jiného než prohlásit Bonda za mrtvého. Nový předseda bezpečnostně-zpravodajského výboru Mallory je situací silně znepokojen; nejedná se totiž o první případ krádeže seznamu tajných agentů. Podle něj je načase, aby M odešla do důchodu a byla nahrazena někým schopnějším. M se ale do penze rozhodně nechystá. Cestou z ministerstva M zjistí, že se někdo naboural do systémů v hlavní centrále MI6 a snaží se dešifrovat ukradený seznam. M spěchá zpět do centrály, vtom celá základna MI6 exploduje. Útočník neměl v plánu zabít M, chtěl však, aby viděla zkázu svého úřadu. M je odhodlána viníka najít a potrestat... Když se M vrátí z pohřbu svých kolegů, čeká na ni doma nezvaný host, a to Bond. Využil toho, že je považován za mrtvého, a užíval si svobodného života, nyní však usoudil, že ho tajná služba potřebuje, a rozhodl se přihlásit zpět do služby. Bond se na M zlobí, protože byla ochotná ho kvůli seznamu agentů obětovat. Bond je převezen asistentem M Tannerem do starých tunelů metra, kam byla přemístěna tajná základna MI6. Pokud Bond uspěje v testech, je M ochotná přijmout ho zpět... Tanner Bondovi prozradí, že útočníkem je někdo, s kým se M dostala v minulosti do konfliktu. M však tvrdí, že netuší, kdo seznam ukradl. Ve fyzických i psychologických testech Bond prošel, podle Malloryho však rozhodně není způsobilý vrátit se do terénu. Střela vyjmutá z Bondova těla zavede tajnou službu na stopu agenta Patrice, který má podle zdrojů ze CIA právě namířeno do Šanghaje. Bond obdrží od nového výstrojního důstojníka Q letenky do Šanghaje, pas, rádiovysílač a zbraň, která funguje pouze při identifikaci otisku Bondovy dlaně. Bond si počká na Patrice na letišti a pronásleduje ho uprostřed noci do kancelářské budovy. Tam na Patrice zaútočí, chce získat informace o seznamu, Patrice však umírá, aniž by cokoliv prozradil... Bondův souboj s Patricem sledovala skrz prosklenou stěnu protější budovy záhadná žena. V Patriceových věcech najde Bond žeton do kasina v Macau. Do Macaa přijíždí Eve, aby předala Bondovi zprávu: nový vlastník seznamu udeřil a odhalil identitu pěti tajných agentů. M nařídila agenty okamžitě stáhnout, tři z nich však byli zabiti... (TV Prima)

Kulik.Z

Jedním slovem: GENIÁLNÍ! Na to, že Bondovky s Danielem Craigem nemám rád (Casino Royale a Quantum of Solace), tak Skyfall mě velmi nadchl. Hlavně Silva byl výjimečný - tipuji, že Javier Bardem za Silvu dostane Oscara, stejně tak Adele za píseň Skyfall. I když jsem usnul asi na pět minut - bohužel, dávám velmi vysoká procenta! ()

Mr.Ripley

Dr. Frank-N-Furter z transexuální planety Transylvánie s blond přelivem navštívil 007, aby zavedl anarchii plnou nostalgického pomrkávání za uplynulou padesátiletou historií MI6. Přesto se nemohu zbavit pocitu těžké prohry. Scénáristické berličky typu animovaný "mírumilovný" varan či "když mě nemůžeš zastavit, hoď mi do cesty vlak", až po závěrečné zúčtování ve stylu "chybí nám tu mladý Dustin Hoffman a jeho Strašáci" - mi celý zážitek naprosto pokazily. Skyfall se může chlubit okatým kopírováním Nolanova pojetí Temného rytíře, absolutní ignorací napětí, tempa a gradace, ale především ubohým vypořádáním se záporákem, který si zasloužil daleko důstojnější odchod, než jen SPOILER "kudlu do zad" KONEC SPOILERU. Další letošní filmová "událost", která naprosto vyhořela díky děravému scénáři (doslova). ___ P.S. Díky za precizní kameru a pevné režijní vedení! ___ P.P.S. Opravdu už Bond nikdy nebude jako dřív a Casino Royale zůstane nepřekonané? ()

Hafran

Retro žánr a moderní pojetí s Craigem konečně našlo vyváženou kombinaci. Přes mnoho inovací se jedná o Bonda v pravém smyslu a Bardem zazářil opravdu výtečně. Přes prvotní nedůvěru v Craiga bych řekl, že máme konečně nového bonda. A Mendes nezklamal a výtvarné pojetí a kamera je úchvatná. ()

chelseaman22

Pětihvězdičková pohádka nebo jen geograficky-akční snímek. Definitivně to nebylo dokonalé - to by ale od filmu s Judi Dench taky nikdo neočekával. Poněkud chaotické entré po pár minutách končí poněkud předlouhou pauzou, v které jste nuceni poslouchat Adele, která je dle slov Karla Lagerfelda poněkud obézní (o tom není sporu). Pak přichází něco pro milovníky hazardu - Shanghai a Macao. Zamilované toť země všech velkých korporací, jež nerady platí daně. Je až téměř zarážející, jak důkladný výcvik musí agent jejího veličenstva mít - profesák na bagr jen dokládá proslavenou britskou preciznost (na film Sunshine zapomeňte!). Závěr byl působivý po všech stránkách, jen chudák Judi to už nerozdejchala. 90% Celosvětový výdělek k 23.5.2013: $1,108,561,013, což je 5,54 násobek budgetu..........7. nejvýdělečnější film historie ()

Jirgen

Opravdu jsem nedostal to za co jsem si zaplatil a na co se tak těšil :-) odcházel jsem z kina více méně zklamán, než s nějakými pozitivními myšlenkami. Chybělo mi tady vše co mám u 007 rád , vymakaný věcičky, pořádná akce ( kterou jsem čekal ,že bude proložená celym filmem , tak že budu pomalu nadávat ,že jí je moc ... CHYBA ) Smutný je ,že ani pořádná Bond girl zde nebyla :-s atd. Ale abych jen nekritizoval , tak musim vyzvednou hlavního Villain, kterýmu jsem fandil víc než Jamesovi , i když mi bylo předem jasný jak dopadne. Abych to schrnul krom uvodní a záverečný sceny docela nuda natáhnuta do 143 minut. Možná je to tím ,že jsem byl po dvouch nočních , nebo tím ,že moc nemusím Daniela Craiga jako představitele Bonda ( jen v Casinu Royal jsem ho bral, od te doby to jde z kopce ) Takže zatím víc jak 3* dát nemohu . Snad po čase a opětovném shlédnutí ve full HD změním názor a zvýším hodnocení ... jo a ještě doufám ,že se potvrdí spekulace a pro 24 bondovku se změní hlavní představitel a byla by krása kdyby se toho ujal netopíří muž Christian Bale :-) byla by to krásná představa Bond 24 Bale - Nolan :D tak uvidíme ()

TomStall

Protože snažit se vyvracet fámy o "nebondovosti" Skyfallu je ještě větší klišé než tyto fámy šířit (zdravím kvalitní recenzenty iDNES), ponechám toto téma stranou a dále se nebudu věnovat touhám zarytých fanoušků pohonit u "protřepat ,nemíchat" . Skyfall je lepší než QoS, lepší než CR a lepší než všechny filmy s gayem Piercem (v barevné a sluníčkové Mamma Mia mu to sedne víc). Craigovi jeho roli věřím, záporák byl přesně na té hraně šílenství, kdy ještě neparodoval sám sebe a Mendes nabídl vyváženou chytrou akci. A k tomu pohled na krásnou Skotskou krajinu v IMAXu = k nezaplacení. Obávám se, že další díly kvality tohoto nedosáhnou. Rád bych se mýlil. ()

Triple H

Skyfall sľuboval niečo výnimočné – predovšetkým tímom tvorcov, ktorí sa na ňom „zbehli“. Aký je výsledok? Na úvod budem hnidopich, ale nie je to úplne 100%-né. Najviac mi vadili dve veci: 1) až do príchodu Bardema sa film dosť vliekol, inak povedané - bola to dosť nuda, 2) úplne absentoval pocit napätia či gradácie. Skyfall má však jednu obrovskú výhodu - v bondovskom univerze predstavuje nepopierateľný zlom (alebo skôr výnimku). Film mal v sebe nádych osudovosti a drámy, aký zatiaľ v tejto sérii nebolo možné vidieť. Ďalším veľkým plusom je Bardemov padouch. Už veľmi dlho (asi od Temného rytiera) som nevidel film, kde by záporná postava celú vec takýmto spôsobom zdvihla o úroveň vyššie. Bardem sa ozaj vytiahol, je na milimeter presný a jeho Silva je najlepšia vec na celom filme. Ďalej sa mi videlo, že tvorcovia si dávali VEĽMI záležať, aby táto bondovka stála naozaj za to. Nebáli sa pridať štedré dávky nostalgie a s ňou spojeného sentimentu k celej tejto filmovej sérii. Každý to neocení a nie vždy to fungovalo - ale mne sa takáto vložená snaha a ambície navyše páčili. Pochvalu si zaslúži aj Roger Deakins, ktorý nám doprial neskutočné množstvo až pedantne vypiplaných záberov. Pastva pre oči, hoci niektoré zábery svojou malebnosťou a symetrickosťou už boli za hranicou gýča a budili dojem, že nesledujem film, ale sériu záberov z reklamy. Každopádne v bondovke sa jedná o bezprecedentné vizuálne spracovanie. Takže tak. Skyfall má početné chyby, ale skúste si ho porovnať trebárs s ktorýmkoľvek filmom s Brosnanom. Medzi Zlatým okom a Skyfall je asi taký rozdiel ako medzi Batmanom a Temným rytierom. Skrátka obsahový aj formálny posun o úroveň vyššie. A to je vlastne v konečnom dôsledku prečo, napriek mnohým výtkam, považujem Skyfall za niečo extra. A tak nejako som aj presvedčený, že bondovku s podobným emocionálnym nábojom či celkovým spracovaním len tak skoro neuvidíme. Pozriem si to určite ešte raz – minimálne kvôli kamere a Bardemovi. P.S.: Product placement bol brutálne "in your face" (úmysel?). Aby si Bond v slamenej chyži v nejakej riti uchlipkával naleštený Heineken. Ale no... :-) ()

Doudis19

Pokud si někdo myslel, že Daniel Craig jako 007 nestojí za nic a že kvalitativní úspěch Casina Royale byl jen šťastnou náhodou, pak mu Sam Mendes dává jasnou odpověď. Skyfall je jednou z nejlepších bondovek všech dob a rozhodně tou nejlepší za posledních 20/30 let. James Bond 21.století se vykristalizoval v cinického hrdinu, jehož nezdolná oddanost vlasti je v konfrontaci s ikonickým padouchem naprosto omamující, stejně jako tvůrčí styl, který přestože nespadá do škatulky akční jízda nenudí naopak, i v období "klidu" je vtipný, poutavý a nepřetržitě stylový. Tvůrci dokázali to, v co všichni doufali už řadu let. Přetvořili dobrodružství agentů s povolením zabíjet, z prosté akční zábavy na dospělý špionážní velkofilm, který navíc sebevědomě připravuje půdu pro další možná pokračování, a to tak perfektním způsobem, že nemůže být pochyb o dalším návratu nekompromisního ochránce Britského impéria. ()

eye candy

Skyfall se mi zdá v kontextu tří dosavadních Craigovek tou nejslabší. Achillovu patu vidím jednoznačně v nemastné neslané akci (vyjímaje mrakodrapové scény v shanghai, ta byla pěkná - i když to spíš vypadalo jako taneček a ne skutečný soboj vycvičených agentů). Co se mi na bondovkách s Danielem "Řepkou" Craigem zatím ale líbí nejvíc a považuji za nejzajímavější, je že s každým novým dílem můžeme sledovat nový režijní styl. Všem režisérům samozřejmě visí nad hlavami Damoklův meč v podobě "moderní" bondovské formulky (či chcete-li batmanovské) a všichni se ji zřejmě musí držet (bylo by docela úsměvný, kdyby po prvních dvou hluboce rozvážněných dílech přišel Mendes a dolil divákům trochu pozdního Moorea), ale každý do svého vymezeného prostoru přinesl unikátní pohled a filmařské schopnosti, řekl bych velmi nadprůměrné úrovně. Co se režije nových bondů týče jde o znatelný posun vpřed. Jakoš takoš to aspoň vypuzuje hořkou pachuť z polidštění Bonda (v příštím díle vrátí Bond svoji VIP kartu "na všechno" a my se budem kochat jak stojí ve frontě a uznale pokyvovat hlavama jak je to reálný). Mendes každopádně natočil prvního Bonda, který je nostalgický. Působí jako kdyby uzavíral krásnou, možná však příliš dlouhou éru snění a zároveň se nám velmi pietním způsobem snažil naznačit, že to co nás teď čeká, jsou slzy, pot a krev. Jinak intro je fajn a konečně se zase jednou povedl i ústřední song od vynikající Adele. Javier Bardem si zde vystřihl jednoho z nejlepších bondovských záporáků vůbec a Bérénice Marlohe nádhernou bond girl. Té mi bylo opravdu líto a toho mála prostoru co dostala. Škoda nevyužít tak skvělou postavu (filmovou pochopitelně). ()

Klenotka

Sam Mendes podle mě ještě nenatočil špatný film, aneb jak přenést Bonda do 21. století a natočit přitom nejlepší Bondovku. Je jasně řečeno, že je to "boj" starého s novým, a že ten staromódní přístup je dnes užitečnější než kdy předtím. Spousta a spousta známých britských tváří, které se už nestydí spojovat jméno s Bondem, který byl ještě do roku 2000 brán polovážně. Tady byla natočena moderní bondovka, která z Bonda dělá částečně to, čím byl (akce bagr, suché hlášky, Bond upravující si mažetový knoflíček uprostřed akce...), spojené s novým (Q a jeho počítačové drobečky). Umístit druhou polovinu filmu konečně do Anglie, bez tahání diváka po exotických lokacích, vracející se ke kořenům (tu a tam upadnuvší narážky na staré časy), byl vynikající nápad. A na konci zase obratem zpět k tomu, co na Bondovi milujeme nejvíc. Chybějící výraznější Bondgirl nevadila (jedna se objevila na deset minut a druhá paradoxně zůstala, aby se z ní stala...ta nejvíc bondgirl, jaká může být), a Bardem byl *velmi* zajímavý záporák (jestli agenty ve výcviku opravdu připravují na *tohle*, je otázka :-)) ()

Gumi.30

Kvalit Casino Royal Skyfall zejména díky o dost slabší první polovině nedosahuje, ale to co se odehraje v druhé polovině pro mne byl, až šok. Sam Mendes opět dokázal, jakým je formátem a skvělou volbou se nakonec ukázal i Javier Bardem. Naopak, takřka zbytečnou postavu se tentokrát stala dost upozaděná a nevýrazná bond girl, kterou bych se nebál označit za jednu z nejslabších voleb celé serie (nojo, Eva Green je jen jedna). Ovšem hlavní devizou Skyffalu, krom naprosto (!) perfektní akce je naprosto uvěřitelný Bond. Daniel Craig je podle mne tou naprosto nejlepší volbou. ()

SeanLSD

No, nie že by som nebol rovnako nadchnutý ako väčšina ( nielen filmovo vzdelanej ) populácie, ale ... Uff ! - Rozanalyzovať tento blockbuster vyzerá na poriadny intelektuálsky oriešok... a s užívaním si toho filmu je rovnaký problém. Polovica ( nie prvá ani druhá, ale proste polovica všetkých záberov a scén ako celku ) je dokonalým odkazom a poctou, retro Bondom á la Connery ako vyšitým a tá druhá zase dokonalým popretím celého bondovského univerza, až pohanou či zborením. _Film si pritom z toho robí srandu (Q) i nad tým trúchli (M)._ Proces poľudšťovania agenta 007 je tu definitívne dotiahnutý, rovnako ako sa po polstoročí uzavrel kruh jeho filmovej legendy ( literárny Bond je ešte o desaťročie starší ). James Bond sa stal dokonale uveriteľným hrdinom... nemá už teraz tak ďaleko k niektorým výnimočným smrteľníkom – a tým pádom mi v neho už akosi nejde veriť. Áno, popravde - a mnohovýznamovom bonmote – Samovi Mendesovi a jeho tímu sa podarilo Jamesa Bonda tak trochu zabiť. Odchádzal som z kina so silným pocitom nostalgickej melanchólie._ Nepresvedčil ma totiž úplne o možnosti svojej existencie v reálnom svete našej súčasnosti. Bond na rozdiel odo mňa má v čo veriť, aj keď všetci okolo neho umierajú. Ako správny filmový kult žije však tým, ako druhí vo svete predstáv strieborného plátna, oddelene od skutočnej reality, veria v neho. Možno mal zostať radšej v tom svojom, bondovskom vesmíre, plnom rýchlych áut a krásnych žien ( či krásnych áut a rýchlych žien ), geniálnych, groteskných i nereálnych zloduchov, exotických ciest, elegantného vtipkovania, neotrasiteľnej chladnokrvnosti a neobmedzených účtov i schopností. _SKYFALL bol na jedného človeka až príliš, ako hrdinu, tak diváka. Hrdinská pocta a demýtizácia súčasne, a k tomu navrch ešte i modernizácia ? Všetky súčasti sú skvelé, ale nesedia mi dokopy. Neklapú úplne, nepresvedčili ma v hĺbke duše. Chýba im zázračná kompaktnosť CASINA ROYALE, ktoré bez nejakej snahy o porovnávanie zostáva neprekonané – súdržnosťou, revolučnosťou i drajvom, sviežou a pozitívnou hrou s trademarkami, a príbehom súčasne geniálne uzavretým i otvoreným pre pokračovanie. So psychologizáciou i tragédiou, ale pritom emočne pozitívnym diváckym efektom. Bola to nová cesta, nie ohliadanie späť. _SKYFALL je toho opak – pocta a uzavretie, z ktorých zostáva trúchlivý dojem. Dva rozličné svety sa tu prekrývajú na jednom mieste – aj pri všetkej (a vpravde geniálnej ) snahe o spojenie a pritom zachovanie odlišnosti neschopné skutočného porozumenia a spolupráce. A z toho je mi ťažko...- detský sen o nestarnúcom agentovi dospel a zostarol. Čo povedať na záver ? Bond je starý a súčasne nesmrteľný. James Bond ! __ ( PS v zátvorke - V neposlednom rade sa podarilo vytvoriť niečo neuveriteľné – obrovské očakávanie voči ďalšiemu dielu. Nadviazať na Mendesa bude neuveriteľne ťažké a ďalší reštart by bol ako kopanie do posvätnej mŕtvoly. Ak sa pokračovať bude, zrejme bude musieť nastúpiť úplne iná línia, ktorej charakter bude možno väčší šok než CASINO a SKYFALL dohromady. ( Najskôr v stopách QUANTA, sofistikovaného akčniaku, ktorý sa s legendou bez problémov rozišiel. ) Bond určite nezomrie, už len preto, že ho publikum i tvorcovia tak milujú. A zaujímavých adeptov by tu bolo. Natočiť si bondovku je vraj celoživotným prianím Nolana i Tarantina, scenár SKYFALLU im ale obom tak trochu zobral vietor z plachiet. Nolanovský je totiž až-až a tarantinovský vpravde tiež – ak tým myslíme rafinovanú hru s odkazmi. Zásadnú chybu však vidím v už zmienenej problematickej modernizácií. Vôbec nechápem, prečo vlastne Hollywood všetko tak obsedantne aktualizuje. James Bond ( ešte viac ako napr. Jason Bourne ) patrí do časov studenej vojny. Tam je mu dobre, vtedy bol mladý macher a superšpiónsky mág. Keď ho už nechcú nechať v pokoji zaslúžilých veteránov, prečo netočia jeho príbehy z tej doby ? ) () (méně) (více)

Lamprea

No. Po první scéně jsem byl trochu v rozpacích. Ale naštěstí se úroveň začala postupně zvyšovat. V nadšení jsem propukl když na scénu přišel hlavní záporák. Javier Bardem mě opravdu bavil. V podstatě za sebe můžu vytknout jen ten začátek, Šanghaj, pravda, byla taky chvílemi zdlouhavá, ale pak už to jelo. Až zase konec byl podle mě už zbytečně natahovanej, ale vem to čert, tady těch pár maličkostí mi výsledný dojem z filmu nemůže zkazit. Jediný co se mi nechce režisérovy odpustit je, že jsem se nedočkal žádný pořádný honičky v autech, snad příště. ()

Khumbac

Daniel ještě na to má. Role charismatických záporáků jsou vždy lahůdkou pro oko diváka a pan Silvo ze jí zhostil dobře. Pana "Q" by příště mohl hrát Vojta Ko(ko)tek. Tyhle Bondo-akčňáky se po delší době špatně pamatují vzhledem k nepřebernému množství akčních scén. Ohňostroj na konci pěkný, ale souboj se Silvou slabší. ()

Estrellita

Nemůžu si pomoct, ale Craig se mi prostě nelíbí... Jinak proti Skyfallu nakonec nic nemám, ale na starýho a šerednýho Bonda se mi prostě nekoukalo hezky. Judi Dench byla perfektní a hudba úžasná! ()

Sfinkter

Jak jsme zvyklí z posledních dílů, Bond si stále drží nadprůměrnou kvalitu. Za dvacet let budeme tuto filmařinu uctívat a na Craiga pohlížet jako na nejlepšího Bonda všech dob. Začátek závěrečného masakru je nebeský oldschool. ()

Woody77

Vzhladom na kvalitu aku dosiahli predchadzajuce filmy s Craigom nicim novým ma Skyfall nenadchol a zhltol som ho ako jednohubku. Samozrejme tento film ma svoju kvalitu ktorú nebudem spochybnovat no mne osobne tam nieco chybaloc. Film je nabity akcnými scenami co mozno bolo v tomto pripade az na skodu a pribeh sa mi zdal studený ako psi cumak. Cize fajn ale..... ()

SniperG1

Bondovky sem nikdy moc nemusel a po zhlédnutí Skyfall to i nadále zůstane! No u pár akčních scén sem se musel i smát,ale to asi prostě k bondovkám patří. Vizuálně hezké zpracování. A Aston Martin DB5 naprosto vymazlený kousek až mě ho na konci filmu bylo líto... 60% ()

Lolita

Slušný akční film, špatná bondovka. Opakuju se, já vim, ale Craig jako Bond? Za mě stále ne. Ani vykrádačka filmu Sám doma nepomohla. Jediné, co fakt chválím, je Javier Bardem v roli záporáka - nechutnej, slizkej magor. Perfect! ()

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

Pokračování Top Gunu slaví miliardu dolarů

26.06.2022

Jedním slovem wow. Kdo tvrdí, že ještě před premiérou druhého Top Gunu, sequelu k osmdesátkovému náborového filmu amerického námořnictva s mladým Tomem Cruisem a Valem Kilmerem, čekal pokoření… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Chris Evans ztvární legendárního herce