Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

PauloZ

Jediné co mě na tomto filmu fakt vadí, je dementní český překald! Jinak moc pěkná a mrazivá podívaná na život chlapů, kteří deaktivují bomby v těch nejhorších a nejnebezpečnějších podmínkách. Krásná a precizní ženská práce. Mnoho pánů režisérů může závidět um této dámy. ()

F.man

The rush of battle is often a potent and lethal addiction, for war is a drug. Pyrotechnik James je tak trochu cowboy. Frajer, jež vyhledává adrenalin, ale hlavně pro něj platí první věta o tom, že válka může být drogrou. A kolem toho se vlastně točí celý snímek - reakce zbytku týmu na Jamese. V první řadé mě uchvátil herecký výkon, mě neznámeho, Jeremy Rennera. Vypjaté scény (a že jich ve filmu je) zvládl s naprostou bravurou a získal si mě. James přitom není pro diváka lehký charakter - na jednu stranu sice sympatický na druou stranu ale děsný debil a Renner přesně tyhle emoce vyvolává. Super. Hodně se mluvilo o režii Kathryn Bigelow. Taky jsem překvapen jak žena zvládla tohle prudce machistické téma zpracovat. Prochu mi sice chybí nějaké výraznejší propojení vedlejších linek a zabŕednutí více do filmu než dokumentu, ale na druhou stranu, výsledek má nakonec pořádné koule. Zajímavá je kamera, která v klidných pasážích zůstáva statická - filmová, aby se pak v těch napínavých pořádně roztřáslásla a každou chvíli stříhala (tepová teorie D. W. Griffitha? - místy to bylo až moc zmatku). Těžko vynášet o Smrt čeká všude nějaký verdikt. Snímek je to hodně silný, pro diváka také zažítek, protože Bigelow s ním systematicky pracuje, ale mě osobně přišel možná lehce plochý (ne v ohledu k postavá, a spíše celkově - filmově). This box is full of stuff that almost kill me. ()

FFilipCZ

Maximální spokojenost! Nevšední děj - nebo spíše jen základní zápletka - která mě neskutečně vcucla do děje. Po dlouhé době jsem si nějaký film opravdu užil a nelitoval jsem jeho shlédnutí. Oceňuji originalitu (tým pyrotechniků) spojenou s dalšími prvky, už typickými pro válečný film (klasická akce v terénu, odstřelování). ()

yakoob

Taková sebejistota člověka může být viděna opravdu jenom ve filmech...Na druhou stranu, se alespoň může člověk do postavy vžít a užívat si, jaký bych já byl frajer...Ano, na plátně a v mysli může být každý hrdina...V životě je to však trochu jinak, co?...Záživný film, který natočila žena...Asi je to opravdu velká drsňačka a s podobnými filmy se vůbec nepáře...C4 a bůům... ()

spaceboyCZ

Po teto noci z nedele na pondeli jsem netrpelive cekal, jak dopadne souboj jistoty vs. horkeho zelizka v ohni. Nakonec jistota prohrava (3 Oscari v technickych oblastech) a horke zelizko si odnasi sosek 6 vcetne te nejdulezitejsi - za nejlepsi film. Kdyz uz se tak stalo, neodolal jsem a musel jsem ten do nebes vynaseny The Hurt Locker videt. Uprimne, necekal jsem od toho nic. Po tom, co minuly rocnik ovladl Milionar z chatrce, ktery byl naprosto lehce nadprumernym filmem (jednoduse nic vyjimecneho ani pribehem, ani pojetim, nicim). A co jsem obdrzel? Dej v podstate tento film nema zadny, pripomina to nejvice nejakou akcni hru venovanou valce. Skoro se az zda, ze nametem nejaka hra opravdu byla. Vetsinu filmu se nedeje nic jineho, nez ze vojaci dostanou rozkaz zneskodnit bombu a tak take udelaji. Na prvni pohled z toho kouka totalne nezajimave Ccko natocene neschopnym Uwe Bollem. Jenze na reziserske zidli sedi Kathryn Bigelow, reziserka takovych filmu jakymi jsou Bod Zlomu nebo K-19: Stroj na smrt. Sila tohoto filmu nelpi na vykonech hercu, promyslenych dialozich ci jinych aspektech, ktere povetsinou znamenaji jistou nominaci na pozlacene sosky. Tento film je strhujici svym pojetim, dokonalou kamerou a skvelym vedenim reziserky. Po vetsinu stopaze pusobi jako vyborne zahrany dokumentarni film, jako naprosto samozrejma realita, tempo nepolevuje, je zbesile a nekolikrat jsem se pristihnul, jak se nervozne osivam a potichu si rikam, co by hlavni hrdinove meli ci nemeli prave ted udelat (klasicky: tak uz vystrel; tak se otoc; utikej; ... ). Kamera je totalne strhujici ve vetsine zaberu, mohli si sice ve vysledku odpustit tech par zpomalovacek a la Matrix, na tempu a pocitu divaka to ale nic nemeni. Hudebni podkres v mnoha chvilich bude velice povedomy, u nekolika scen jsem se pristihnul, jak se mi vybavuji sceny z filmu Az na krev, ktere byly podkresleny tou stejnou hudbou. To mne trochu zamrzelo. Nicmene zvukove efekty byly spickove a ruzne zvuky vychazely z tech mist, z kterych by to clovek cekal. Na realisticnost byl kladen duraz v prvni rade, takto to aspon vidim ja. Nicmene, pojdme zuctovat. Pocity, nervozitu, strach o hlavni hrdiny...tohle vse ve mne vyvolal, v techto ohledech mu Milionar z chatrce saha maximalne po kolena. Nicmene, pojdme za Oscary: Nejlepší film - tezko rici, na prvni pokoukani uzasny zazitek, nicmene, je to film, u ktereho kdyz vite, jak skonci, tak pak ty dulezite pocity, nervozita, uz nebude tak intenzivni a zazitek nebude tak silny, jako poprve...ale ono tezko vybirat, minuly rok nebyl na -odlisne-a-vyrazne- filmy prilis bohaty Režie - naprosto zaslouzene Střih - naprosto zaslouzene Zvuk - naprosto zaslouzene Zvukové efekty - naprosto zaslouzene, i kdyz zde bojuji s Avatarem Scénář - nemohu souhlasit, najdou se mnohem vyraznejsi filmy, at uz Up in the air, Julie&Julia nebo District9. Za mne bezkompromisnich 8/10, Kathryn odvedla vynikajici praci a Oscara za rezii si zaslouzi zcela opravnene. ()

ledzepfan

To si zase jednou americká filmová akademie nasrala do vlastních kalhot.....oscar za scénář?režii?nejlepší film?..no téééda......Tenhle film nepřináší nic nového -je to prostě jen další tuctový film o válce v písku........Akční scény jsou vpravdě strhující ale ona se Kathryn rozhodla ukázat nám hlubiny chlapského myšlení :D hmmm....a pořád se to tváří,že to chce být jakousi psychologickou sondou do vojákova mozku- ale nic se neděje....Ty rádobyfilosofující kecy jsou fakt až trapné a člověk jen čeká na další bombu.....Prostě ty oscary si to nezaslouží=a nebo vlastně jo-protože Oscaři jsou evidentně ceny rozdávané jakýmsi senilním dědkem co už je povětšinu času úplně někde mimo realitu a hranice soudnosti. ()

Philippa

Asi bych za normálních okolností na válečné drama do kina nešla, ale ocitla jsem se tam a jsem za to moc ráda. Pohled Kathryn na válku, způsob jejího podání bez bombastických, nechutných, patetických scén, nádherně budovaná atmosféra, bez pointy, avšak s poselstvím. Velké překvapení a velká gratulace. Tohle válečné drama je přístupné i ženám, to garantuji. ()

draggo odpad!

Nejnadhodnocenější film všech dob. Zejména to krásně vyniká ve srovnání s Avatarem, kterého tahle příšernost jakýmsi záhadným způsobem porazila na letošním oscarovém klání. Avatarovi vyčítali jednoduchý příběh - tohle nemá pro změnu žádný. Jde jen o skeč několika rádoby napínavých scének během kterých se nic zajímavého nestane. Hlavní "hrdina" je nesympatický až to bolí, vážně jsem mu přál aby mu nějaká ta bomba vybuchla v hnátech. Tenhle film se všude prezentoval jako "syrové válečné drama". Musím říct, že pro něj neplatí vůbec nic z toho. Syrové to není, pokud se herecká neschopnost všech představitelů označuje jako "syrovost", tak to jo. S realitou v Iráku to nemá společného nic, prostě další stupidní americká propaganda. (Avatar byl vyloženě protiamerický, a tak nedostal oscary a posbíralo je tohle). Válečné to taky není, jelikož chybí jakákoliv akce (rejpání v bombách a bezhlavý útěk uličkami za akci nepovažuji). A jak jsem již říkal, reálné to taky není, takže to ani nereflektuje situaci v Iráku (maximálně tak to že americký vojáci jsou pěkný kkti). A drama to není už vůbec, jelikož tomu chybí jakékoliv napětí, jakákoliv dramatičnost, jakékoli vztahy k postavám, prostě tam není vůbec NIC, Hurt Locker je jen 131 minutovou prázdnou nádobou, která jen nudí a nudí. Viděl jsem to onehdy na TV Barrandov, a musím říct že na reklamy jsem čekal jako na smilování - to byla najednou zábava! Pokud tedy nepočítám scénku která si zřejmě odskočila z nějakého dílu Saw, kdy najde kluka napěchovanýho výbušninama, to mi alespoň hlavou prolétlo co to tam dělá, absolutně bez jakéhokoli kontextu, zvlášť když na konci tentýž kluk jaksi záhadně vstal z mrtvých a zase prodával DVDčka. Abych shrnul, Hurt Locker je pro mě jeden z NEJHORŠÍCH filmů všech dob. Nemá to nápad, nemá to příběh, nemá to herce, nemá to napětí, není to ani zábavné ale naopak je to napěchované slizkou americkou propagandou. /viděno v TV: 0% a odpad!/ ()

Zayl

Kathryn Bigelow ukázala, že sice má na to, aby dokázala natočit kvalitní snímek, ale skončila tak na půli cesty. The Hurt Locker se vydává trošku jinou cestičkou, než řada jiných válečných filmů. Nesnaží se do vyprávění vtěsnat co nejvíce akčních sekvencí, nýbrž komorně pojednává o skupince amerických pyrotechniků a nahlíží do jejich duší. O tom, jak riskují své životy při zneškodnění bomb a počítají každý den, který si mohou odškrtnout, aby zítra mohli znovu vstát a zneškodnit další. Kladem určitě je, že se film neubírá pouze k strohým militaristickým pohnutkám a i přesto, že se více mluví než střílí, dokáže udržet divákovu pozornost. Celkově se tedy kolíbá na pomyslné hranici válečného až dokumentárního ražení, což někdo může ocenit a někdo se u toho může nudit. U mě je to něco mezi. ()

baribal

nakonec nejsem až tak unešen... řekl bych pouze lehce nadprůměrný psychologický válečný film, který vám ukáže, jak to bombou bolí... nechci říkat, že si KB oscara nezaslouží, ale letošní filmová úroda na nominacích nic moc... ()

keddy79

Co že to dostalo Oscara? Nějaký válečný film, že? Tak to není nic pro mně. To jsem se pletla! Je z prostředí války, ale to je tak všechno, co má tento film společného s typickými válečnými filmy. Zde jsou v popředí pocity hrdinů, z nichž dělá hrdiny to, co jsou a ne v kolika akčních scénách se jim dostane prostoru. Naprosto nečekaně musím říct, že je to jeden z nejlepších a nejsilnějších filmů, co jsem kdy viděla. ()

Cimr

šlap - šlap - ticho - BUM - šlap - šlap - ticho - BUM. A takhle pořád, od začátku, skoro až do konce. S tímto filmem mám stejný problém, jako s českým Tobrukem. Je to natočené vcelku hezky (i když je tu celá řada válečných klišé jako například zpomalená nábojnice padající na zem) a herci jsou dobří, ale co naplat, když to nemá žádný děj a žádné postavy, kterým by člověk mohl fandit. Už po hodině promítání jsem prosil, abych buď dokázal posouvat ručičiky na hodinkách očima a nebo aby se tam sakra už konečně něco stalo! Aby se příběh nějak zapletl, abych byl napjatý, co se stane dál. Bohužel, nestalo se a já tak musím Smrt čeká všude označit za nejhorší oscarový film, co jsem doposud viděl. Když už měla akademie chuť na válečné drama, měli vyhrát originální, svižní a úžasně napsaní Hanební pancharti a ne tato ohraná a ničím nepřínosná "televizní inscenace". ()

fannah

Jedinečný pohled na věc. Napřed jsem moc nechápal, proč za takovýto film dávat Oscary, ale nakonec mi to nejspíš došlo. Poznámka - zoomovací kamera je fajn, ale ne v každém záběru, koncem filmu mi už fakt dost vadila... ()

Paxxx.cz

Povedný film popisující rutiny amerikých vojáků v Bhagdadu. Spousta scén se mi vryla do paměti a z některých mi chvílema až padala čelist. Docela mě překvapilo, že nejznámnější jména v tomto filmu hrála spíše štěky. Sečteno podtrženo- Komu se líbil Mariňák, tomu se tento filmu bude určitě líbit (zejména kvůli větší přítomnosti akce.) ()

zlabus

4 a 1/2*. Viděno před Oscary. Film ve mě stále rezonuje. Potřebuji druhou projekci s odstupem času, abych si ujasnil, ke kterému hodnocení se přiklonit. ()

frashmaker

Téměř celou dobu mi bušilo srdce. Téměř celou dobu jsem měl takový zvláštní strach. V některých filmech je předem jasné, že se něco stane, ať už podle hudby nebo podle jiných okolností. Tady se však člověk stejně intenzivně bojí po celou dobu akce. Líbilo se mi, že to nebylo zbytečně předramatizované, přeefektované a že tam nebyli kvanta tech hnusných amerických keců. Ačkoliv se to bez nich samozřejmě neobešlo úplně. Popravdě jsem čekal nějaké přeheroičtělé scény se spoustou amerikanismů, ale dostal jsem nádherný, obyčejný přirozený film, kde nebylo ani ň navíc a nechybělo rovněž nic. Na Oscara bych ho osobně sice asi nevybral, protože porovnám li s Generation kill, tak to nebylo zas tak enormě originální, avšak chápu že pro Američany je otázka umírajících vojáků v cizích zemích dosti bolestivé téma a tato ventilace je možná jedním z impulsů jak utišit či alespoň opodstatnit zdánlivou nesmyslnost usmrcených. ()

phoebess

pohled na válku z druhé strany... z tohoto filmu mám smíšené pocity, měla bych říct, že je skvělý, nebo že je špatný, ale nemůžu - je přesně mezi... to, že tu není v podstatě žádný děj, to by mi nevadilo, ale ta nezajímavost rozhovorů a některých situací, to bylo přesně to, proč jsme si v polovině filmu říkala, že nevím, jestli to zvládnu do konce... viděla jsem to narozdíl od Avatara až po Oscarech, takže teď s klidným srdcem můžu říct, že Avatar byl pro mě mnohem mnohem přijatelnější a že si Cameron zasloužil toho Oscara navíc ()

Wysch

Natočili jsme nudnou pózu, patos, kýč, scénář je plný dialogů, postavy jsou ploché a věcné zobrazování dokumentaristickým stylem nám zabraňuje se s postavami vžít a když se nám nějaká zalíbí, kamera ji sjede půlvteřinovým záběrem, příběh není, jen epizodické posouvání sem a tam a zneškodňování bomb, hudba neexistuje, zvuk je sice hezky reálný, ale nenápaditý, střih nás posouvá do nové dimenze filmografie, kdy místo pobíhajícího hrdiny vidíme řezníka tahat prase, takže v dané scéně se oba prostřídají přesně napolovic... a na závěr hodíme nějaké inteligentní moudro, že válka je pro nás všechno. Mno. Totéž nám před čtyřmi lety řekl mnohem zajímavější a charakterama nabušený Jarhead. [shlédnuto v kině] // A víte, co je na tom všem nejhorší?? Snažíme se o realitu, ale nedokážeme ani naučit dva herce správně držet zbraň. V leckterém ohledu, až na ty technické, na tom byl skutečně i Tobruk lépe - herci prošli výcvikem a psychologie války v něm byla líp vykreslená. Ale když vidím borce, jak drží M4 jako prase kost a na vzdálenost 200 metrů zkosí přesnou palbou Arabáše bez toho, že by jen stál ve správném postoji (a loket měl tam, kde být má), je mi fakt šoufl z téhle "pseudoreality". Chtěli jsme dokumentární styl a nezávislý film, podívejme se, jestli to Blomkamp nenatočil líp a ještě víc dokumentárně. Aspoň, že ten Jeremy hrál fakt dobře, pač takhle by mě ty prachy za kino fakt mrzely. DVD si stopro nekoupím, druhá projekce nehrozí. [50%] by měly bejt podle mýho systému hodnocení tři hvězdy. Ale dám dvě. ()

Hannibal92

Tím jak se na mě ze všech stran a hlavně od lidí kteří film neviděl hrnulo že film Smrt čeká všude je lepší než Avatar mě donutili abych se na něj podíval a tedy popravdě řečeno nechápu v čem. Jako celek se mi zdal film docela nezajímavý a nudný, až jsem měl občas pocit že ho ani nedokoukám. Čekal jsem až do konce filmu nějaký velký zvrat, ale ten se nějak nekonal. Jistě, je to válečný film z přítomnosti, který je narozdíl od Avatara reálný a o životě, ale tím to opravdu asi tak končí. Za mě 55% ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami