Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Sagara

***obsahuje spoilery*** Filmu sa nedajú uprieť isté kvality, a koniec bol natočený naozaj pôsobivo, ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že išlo o čistú citovú vydieračinu, ktorá sa len takmer vyrovná "galaprogramom" TV Markíza. Všetky okaté scénaristické barličky, ktoré dej k takému koncu posúvali, sa dajú jednoducho prekuknúť a sú riadne pritiahnuté za vlasy. Ak by bol tento zvrat v strede filmu, a my by sme ďalej sledovali osudy zvyšku rodiny, film by to bol oveľa zaujímavejší. Strhne sestra Adlofove plagáty? A čo otec? Ak by zbytočná smrť bola katalyzátorom iných údalostí a nie len slzopudičom, moje hodnotenie by išlo vyššie. ()

1945

Jakmile začnou šprechtit němci anglicky, tak jde veškerá autentičnost do kytek. Samozřejmě bych film neodsuzoval jen pro tuto záležitost - najde se toho více: Holocaust je velice citlivé a vážné téma, proto si zaslouží dostatek filmařské rozvahy. Dle mého názoru si z něj tento film propůjčil jen slupku, díky které hraje na city diváka ( prostředkem jsou děti). Herecké výkony bych hodnotil jako velice rozpačité a nepřesvědčivé... Je škoda, že se filmu neujal jiný režisér - válečná pohádka je to vymyšlená zajímavě, jen škoda výsledku... ()

D3VIL

80% - 1) Docela dost mě mrzí ta angličtina. Herman měl bezpochyby využít podobnosti jidiš a němčiny, čímž by filmu dodal na autenticitě a více zaujal diváka. 2) Nemůžu si pomoci, ale David Thewlis se do role prostě nehodí. Jinak samozřejmě oceňuji, že i v dnešní době vznikají takto kvalitní snímky o antisemitismu - je třeba si veškeré odpornosti nacistů připomínat. ()

ElizabethB

Miestami s usmevom na tvary, sledujuca detsku naivitu chlapca s ocami modrejsimi ako nebo a jeho nevinne priatelstvo so zidovskym chlapcom...Co k tomu dodat? To, ako bolo zaobchadzane s ludmi v "pyzamach" je kazdemu jasne, tak naco si namyslat a dufat v rozpravkove konce? Aj ked... v tomto pripade som necakala taky kruty zaver. ()

KatRi

Stokrát omílaná a přesto stále šokující tematika koncentračních táborů. Co to může přinést nového a zajímavého. Téměř nic, pokud na události nenazíráte očima malého nacistického spratka, který tak trochu tápá mezi vlastním rozumkem, tedy tím, co vidí a přirozenou důvěrou k otci, který přece nemůže lhát. Nemůže to dopadnout jinak, než že se rozhodne věci přijít na kloub sám. Jediným rušivým elementem filmu byli dětští herci, které se nepodařilo vybrat tak, aby zasáhli diváka na tom pravém místě. Silný příběh a především grandiózní finále to naštěstí zachraňuje. Být to v němčině, a ne v angličtině, také by to vypadalo lépe. ()

sona123

Proč dávám čtyři ****? Dala bych pět, kdyby se mluvilo německy, pak už by to bylo skutečně dokonalé. Skvělé herecké výkony, bravurní scénář, režie, hudba, která vygraduje závěrečnou scénu. A po ní vám pak dlouho nebude do smíchu. Aspoň mně nebylo. ()

amokey

Hodně dobrý film. Přesně tak na hranici mezi 4 a 5*. A protože stále zůstává v mé mysli, měním na 5. Na takovéto filmy se nezapomíná. ()

Oyer

Dle mého soudu typický snímek, který má své hodně silné, ale i dost slabé stránky. Ty slabé jsou zejména špatný výběr hlavní postavy (ale jsou tu i komentáře, kteří ji vyzvdvihují), naivita, chvílemi i neslannost-nemastnost. Ty silné zřejmě převažují. Během filmu se stupňuje napjatost, očekávání, které je završeno grandiózním vyvrcholením. Zvláštní je také to, že se dá natočit i silný příběh z války, přestože tam nezazní ani jeden výstřel. ()

Tomu.Ver

Film, ktorý sa oplatí vidieť. Veľmi dobre znázornené ako deťom už útleho veku dokázali vymývať mozgy stupidnými názormi. Silný príbeh a dokonalé herecké výkony Butterfielda a Scanlona. Samozrejme Vera Farmiga nezaostáva:) ()

Pompaj

Asi jsem měkkota, ale.....Mimořádně dojemný příběh, který ukazuje druhou světovou válku z úplně jiného úhlu, než dosud filmy přímo z fronty, která je plná krve a násilí. Režisér nám naservíroval scénář naivního chlapce, který si svět představuje tak a on je přeci jinak. Příběh dvou chlapců ( vlastně i mamky) a jejich vyjímečné kamarádství, kteří nevědí o hrůznostech nacistů až do poslední chvíle mně dostal. Fantasticky udělaná poslední "ždímací" scéna, která mě absolutně položila na lopatky, ta kamera...., přičinil se i James Horner, který složil naprosto trefnou a deptající hudbu. 95%. ()

Marys

Otázku 2. svetovej vojny a koncentračných táborov som už videl a čítal z viacerých uhlov pohľadu, no perspektíva malého chlapca nabrala k tejto súvislosti celkom nový rozmer. Nie som si stopercentne istý, či zvolený anglický jazyk ubral, alebo pridal na kvalite filmu. Na jednej strane to bolo skrátka neautentické, no na stranu druhú to dodalo filmu úplne iný rozmer. Len som si predstavoval, ako by bola kultivovaná prívetivá angličtina znela v nemeckom prevedení a hneď sa mi film v hlave premietal oveľa inak, chladnejšie, nenávislivejšie. Takto som ale nachádzal aj určité druhy všeobecného porozumenia. Najprv som film vnímal ako solídny štvorhviezdičkový, no záver ma chytil natoľko, že si snímok zaslúži plný počet. ()

Mikino00

Silný snímek, i když lehce zlehčený, určitě to bylo ještě drsnější tehdy, nevěřím tomu, že si malý chlapec mohl opakovaně chodit povídat k plotu. Jinak jde o působivou podívanou, lehce ukazující, že ne všichni Němci jsou zrůdy, ale velká většina fanatizaci podlehla. Pro dětské přátelství nebylo v tomto světě místo. Natočeno je to zdatně, cíleno hlavně na divákovy city. ()

Ollie235

Kvalitní film scénářem, zpracováním i hereckými výkony, ale čekal jsem víc. Byl bych mnohem radši, kdyby tvůrci tolik netlačili na pilu a nesnažili se v každém záběru a dialogu nějak zaujmout a místo toho dotáhli vnitřní boj vedlejších postav (nebránil bych se ani prodloužení stopáže). Takhle šlo spíše o poněkud naivní a povrchní svědectví ze života za války, které sice zřejmě mělo ždímat emoce, ale na mě příliš nezapůsobilo. Slabší 4*. ()

Nethar

Bohužel mi stačilo jenom vidět filmový plakát a název filmu, aby mě napadla zápletka, která se k mému (ne)uspokojení i uskutečnila. Možná jsem jenom duší spisovatel ;-) Je dobré, že to pojali zase trochu z jiného úhlu než obvykle a řekl bych, že se povedlo, i když z filmu je cítit, jak si jde hezky postupně za svým. Abych tak řekl - válečné drama pro celou rodinu. ()

ArthasKarfa

ŠOA z pohledu osmiletého chlapce, který je nucen se po povýšení jeho otce přestěhovat z Berlína, do zpustlého oficírského domu poblíž "arbeislageru". Dětské oči ještě všechno nechápou, ale postupně i tak ztrácí své dětské ideály o svém otci a i zemi ve které žije. Trošku pohádkové scény zase vyrovnává poměrně dobré zpracování tábora a atmosféry, která houstne mezi manželi, po zjištění skutečných okolností převelení otce Bruna. Kdybych měl říct co mě na mě film nejvíce zanechal, tak asi posledních 20min, které jsou skutečně emotivní a silné, zvláště z pohledu naivního 8 letého chlapce a konec jeho i kamaráda Schmuela v těsné místnosti plynové komory s granulemi cyklonu B. ()

mira007

Nemám rád filmy s dětmi v hlavní roli ve vážných žánrech, ale film o holocaustu pohledem malýho kluka - syna šéfa koncentráku má v sobě něco, co divákovi přinese navíc ikdyž viděl těch filmů stovky. ()

cesky_hrac

Příběh vypráví o německém chlapečkovi, který je synem člena německé armády. Musí se odstěhovat s rodinou. Bruno(To je ten chlapeček..) neví co je koncentrační tábor. Seznámí se s židem přes plot onoho táboru. Jsou kamarádi. Tomu židovi se ztratí otec. Jdou ho spolu hledat.... Tento film když jsem zhlédnut tak.. jsem nemohl dýchat!! Ten konec!! Málem jsem začal(Nezačal) vzlykat. No po pár minutách emoce zmizeli a začal jsem film rozebírat: Je to nádherný film, který(podle mě) velmi hodně kazí britský přízvuk herců a rychle utnutý konec. Tento snímek nech zhlédnout podruhé. Stačilo mi to bohatě. Tento film bych mohl doporučit ke zhlédnutím ale ne všem, pouze silnějším jedincům. Celkové moje hodnocení: 80% Kamera: 8/10 Scénář: 7,8/10 Obsazení: 6,8/10 Střih: 7/10 Režie: 9/10 Hudba: 9/10 ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)